Odtok plodové vody

Je-li těhotná24 žena již blízko předpokládaného termínu porodu74. Když dochází k odtoku plodové vody, membrány chránící a tlumící dítě v děloze se prolomí a začnou děložní stahy. Tekutina poté vytéká ven přes děložní čípek a pochvu.

Video: "Něco" žuchlo "do záchodu a já jsem se bála, jestli to není Honzíček" - Porodní desatero s Barčou

Existují dva nejčastější způsoby odtoku plodové vody:

  1. V prvním případě odchází jen nepatrné či malé množství plodové vody2, což je zapříčiněno buď protržením amniového vaku ve vyšších partiích nebo protržením pouze jednoho obalu. Plodová voda tak stéká v malém množství k hrdlu děložnímu, či jen tzv. prosakuje. V některých případech může odtok plodové vody zcela ustát. V tomto případě se porod29 zpravidla rozbíhá delší dobu, ale hrozba infekce je poměrně malá, z důvodu neporušení dolní sekce amniového vaku.
  2. Ve druhém případě dochází k protržení amniového vaku před hlavičkou miminka, což vede k mnohem většímu odtoku plodové vody, než-li v případě prvním. Je zde také větší předpoklad, že se porod spontánně rozběhne přibližně do 24 hodin od počátku odtoku. K tomuto napomáhá zejména naléhající hlavička miminka, která takto vyvíjí tlak na spodní část dělohy3, což přispívá ke zkracování děložního čípku. Zároveň tak dochází ke stimulaci hormonů, které se podílí na rozběhnutí porodu. Zde je riziko infekce vyšší, ovšem pouze za určitých podmínek. Důležitý je zejména stav poševní mikroflóry, dále je také třeba vzít v úvahu, že bakterie způsobující infekci mají cestu ztíženou odtékající vodou, proto se dá říci, že je miminko i nastávající maminka v bezpečí do prvního vaginálního vyšetření po odtoku plodové vody.

Výzkumy prokázaly, že riziko výskytu infekce dramaticky stoupá po 24 hodinách od vaginálního vyšetření a zvyšuje se samozřejmě s každým dalším vnitřním vyšetřením či jinou procedurou.

Množství odteklé plodové vody se liší, ke konci těhotenství to může být až 800 ml.

Prasknutí plodové vody

Jak lze poznat skutečný odtok plodové vody

U většiny žen dochází k odtoku plodové vody na konci první doby porodní. Odtok plodové vody21 signalizuje blížící se porod a zároveň dochází k prvním kontrakcím. Na odtok plodové vody se nelze nijak připravit, přichází zcela nečekaně a nemusí být doprovázen kontrakcemi33.
Těhotenství a prasknutí plodové vody

Plodovou vodu lze rozpoznat od jiných tělních tekutin především pro její typickou nasládlou vůni. "Zdravá" plodová voda by měla být bezbarvá, popřípadě při blížícím se porodu mírně narůžovělá. Jiné zabarvení plodové vody může být znakem diskomfortu miminka nebo probíhající infekce. Odtok plodové vody nelze zastavit stažením svalů, jak je tomu například u močení.

Má-li nastávající maminka pochybnosti o odtoku plodové vody, může si zakoupit v lékárně lakmusové papírky, které po kontaktu s amniovou tekutinou zmodrají.

Jak se tedy zachovat po odtoku plodové vody?

Nastávající maminka by měla zachovat klid a co nejdříve navštívit zdravotnické zařízení, kde jí bude změřena teplota, tlak a puls a dále se zkontrolují srdeční ozvy6 miminka, popřípadě budou udělány i krevní testy. U některých gynekologů platí pravidla, že od určité doby před oficiálním termínem porodu předávají rodičku do péče porodnice, ve které bude žena rodit a ti se poté o ženu v případě kontrol nebo obtíží starají a pečují namísto gynekologa.

Před odjezdem do zdravotnického centra by si měla žen vzít porodní vložku, aby neznečistila své oblečení a popřípadě vzala s sebou ručník, aby si jej mohla položit na sedačku v autě nebo u lékaře v čekárně.

Po odtoku plodové vody je potřeba zkontrolovat polohu miminka v bříšku a naléhání hlavičky, aby důvodem, proč porod nepostupuje, nebyla jeho nevhodná poloha. Porodní asistentka se bude během vyšetření rodičky ptát, zda plodová voda otékala jen pramínkem nebo zda ve velkém množství, dále ji bude zajímat, jakou měla voda barvu a zda se u ženy začaly již objevovat kontrakce. Plodová voda odchází pořád, i během porodu a během něj se vytváří stále nová plodová voda, miminko tudíž není v maminčině bříšku tzv. "na suchu".

Odtok plodové vody bez kontrakcí

Pokud je vše v pořádku a žena je minimálně ve 38. týdnu těhotenství21, má na výběr:
Odtok plodové vody

  • může jet domů a čekat než se jí kontrakce rozběhnou (dát si horkou vanu nebo sprchu, vyhnout by se ženy měly sexu, neboť po odtoku plodové vody může dojít k infekci);
  • vyčkat po dobu 24 hodin, zda se porod rozběhne, a pokud ne, tak se těhotenství ukončuje obvykle vyvoláváním porodu85. Má-li žena pozitivní testy na streptokoka typu B2, který se ke konci těhotenství objevuje, je vhodné jít na císařský řez81, aby se nedostala infekce až k dítěti.
  • pokud se porod do 24 hodin nerozběhne, může dojít k infekci v pochvě a v děloze.

Je-li u ženy po odtoku plodové vody zjištěna infekce, jsou jí podána nitrožilně antibiotika a žena je poslána ihned k ukončení těhotenství indukcí. V případě, že začne porod po 24 hodinách po odtoku plodové vody, je velká pravděpodobnost, že dítě kvůli zdravotnímu stavu může být převezeno na novorozeneckou jednotku intenzivní péče4.

V případě, že se porod nerozběhne do 24 hodin po odtoku plodové vody, postupují lékaři k tzv. indukci85 (umělému vyvolání porodu), právě kvůli hrozící infekci. Častokrát se však v našich porodnicích24 přistupuje k i indukci ještě dříve, než-li uběhne zmiňovaných 24 hodin.

Amniotomie (dirupce vaku blan)

Dirupce (umělé protržení amniového vaku) bývá prováděna zejména pro urychlení porodu, nebo také s cílem zjistit více o kvalitě plodové vody. Je-li tento zákrok proveden již během probíhajícího porodu, obvykle dojde k prudkému zesílení stahů-kontrakcí33.
Dítě v děloze

V případě, že je provedena dirupce vaku blan jako součást umělého vyvolání porodu, může se stát, že nedojde ke kýženému efektu, což znamená, že se kontrakce nerozběhnou. Opět zde dochází k limitu 24 hodin z důvodu hrozby infekce. Nedojde-li během této doby k porodu, následují medicínské intervence, které zvyšují potřebu analgezie a vzniká i větší pravděpodobnost ukončení porodu operativním způsobem, tj. císařským řezem81.

Dirupce vaku blan by proto neměla být považována za rutinní součást porodní péče.

Více informací o umělém protržení vaku blan se dočtete v hlavním článku: Amniotomie6.

Předčasný odtok plodové vody

Předčasný odtok plodové vody je pro těhotnou ženu špatným znamením, neboť odtok plodové vody před termínem porodu může značit blížící se přečasný porod20 nebo úmrtí nedonošeného dítěte. Za předčasný odtok se považuje doba před 37. týdnem těhotenství29. Při jakémkoliv podezření na předčasný odtok plodové vody by měla žena vyhledat lékařskou pomoc.

Více v samostatném článku: Předčasný odtok plodové vody.

Více o odtoku plodové vody na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.rodicka.cz/odtok-plodove-vody-byva-nejcasteji-priznakem-bliziciho-se-porodu/
  2. http://www.evalabusova.cz/rady/plodova_voda.php
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Plodová_voda
  4. http://www.naseinfo.cz/rodina/jak-nastavajici-maminky-rozeznaji-odtok-plodove-vody
  5. http://www.babycentre.co.uk/a1053562/when-your-waters-break (ENG)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s odtokem plodové vody

Máš zkušenost s odtokem plodové vody?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
bonulinka  14. zář 2016

Pokaždé to bylo jinak

1. porod - při nálezu na 8 cm mi PA provedla dirupci. Pak už jsem musela jen ležet připoutaná k monitoru a různě se natáčet, aby miminko sestoupilo. Bylo to sice jen půl hodiny, ale dost mi to vadilo. Do té doby to byl téměř bezbolestný porod.

2. porod - při stejném nálezu mi chtěla PA opět udělat dirupci, ale rázně jsem odmítla. Voda začala odtékat až těsně ke konci 1. doby porodní a za pár minut na to se malá narodila. Byla krásná, nepomačkaná.

3. porod - voda odtékala postupně, vždy jen slabý pramínek při pohybu. Porodila jsem až za 37 hodin od prvního úniku vody. Za 24 h od prvního úniku vody jsem dostala preventivně ATB, ale nic neurychlovali, protože vše bylo ok ( moje krevní testy, teplota, ozvy miminka, barva a vůně plodové vody ).
modejkun  13. zář 2016

Postupný odtok plodové vody

Tři dny před termínem porodu jsem byla na kontrole, udělali mi ultrazvuk a všechno bylo v pořádku. V den termínu beze změny, ale UTZ mi tentokrát nedělali, pouze klasické vyšetření. Na další kontrole po třech dnech opět bez UTZ (nález na hrdle stejný). Za další 3 dny jsem byla objednána znovu (pokud by se nic nezměnilo) a plánovalo by se případně vyvolání. Další den jsem ještě cvičila s aniballem a vyteklo ze mě trochu tekutiny - množství bylo ale poměrně malé. Pár hodin na to mi ale začalo být dost bídně - ovšem spíš jako chřipka než jakýkoliv náznak kontrakcí. Navečer jsem si změřila teplotu a zjistila, že už se vyšplhala na 38, takže jsme volali do porodnice co a jak. Nahlásila jsem, že mi možná odtekla část plodové vody (což bych ale z toho množství vůbec neřekla a nedostat horečky, zůstanu doma). Na příjmu mi udělali ozvy a tentokrát i UTZ (!), načež jsme dostala vynadáno, že téměř žádná voda už tam není a proč jsem nepřišla dřív. Necvičit s balonkem, nezjistím vůbec, že mi voda postupně odtékala už zřejmě několik dnů někde z vyšších partií obalu. Rovnou jsem tedy byla přijata, dostala antibiotika kvůli horečce (dostala jsem kvůli odtoku infekci) a ráno mi byl porod vyvolán.
monikairsko  6. led 2016

Vytiekla mi plodová voda v 33 + 3

Som už 4. deň v nemocnici Írsku. Plodová voda zo mňa stále vyteká. Niekedy bezfarebná, niekedy jemne ružová. Bábätko a ja sme v poriadku. Dostala som hneď antibiotiká a dve injekcie na vývoj pľúc malého. Dali mi ešte jednu tabletu Canesten, lebo mi zistili slabý zápal. Čakáme. Doktori chcú počkať do 37. týždňa. Modlím sa a prajem si nech to len dopadne najlepšie a drobček bude úplne v poriadku. Doktori povedali, že sú prípady, keď odtiekla plodová voda už 25. týždni a mamička vydržala do 37. A bábätko bolo úplne v poriadku. Na nete nie je veľa takýchto príspevkov, tak verím doktorom tu. Myslite na nás. Ďakujem.
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  6. pro 2014

Velký šplouch hned po miminku

Amniotonii jsem odmítla v porodním plánu a bylo to dodrženo. Nelituju. Voda mi pravděpodobně prasknula až sama těsně před tlačením. Odteklo jí ale jen trochu a zbytek udělal velký a slyšitelný šplouch (fakt si pamatuju, jak to znělo) poté, co vyklouzla malá. Manžel v tu chvíli pochopil, na co byla ta „řeznická zástěra", kterou si před tím PA oblékla, sám jen tak tak stihnul uskočit před tou zátopovou vlnou. Plodové vody bylo opravdu ještě hodně, jak mi jí před tím odtekla jen troška (i když PA odhadovala, že odteklo hodně).

Možná právě proto sice porod postupoval pomaleji, ale dal se zvládat, malá pak nebyla skoro vůbec pomačkaná. A kdyby mě dr. nenastřihla (pravděpodpbně zbytečně, jako důsledek předchozího zasahování do porodu, nejspíš stačilo, jen abych změnila polohu), neměla bych ani žádná poranění (možná kromě té hráze, ale po těch zkušenostech, co mám s hojením nástřihu, raději se natrhnout), vnitřní žádná, čípek naprosto v pořádku.
zana09  2. pro 2014

Vodni luzko :)

Porod mi začal kontrakcemi a téměř do poslední chvíle mi nedocházelo, že mi vlastně ještě ani nepraskla voda. Když jsem už nebyla schopna pohybu a v kontrakcích ležela na lůžku na sále, chtěla mě PA s pomocí manžela mermomocí ještě dostat do vany, aby mi ulevila, protože jsem ještě nebyla dostatečně otevřena. Jenže jakmile jsem se pohnula, ucítila jsem najednou všude pod sebou mokro, a to množství vody mě hrozně překvapilo. Jen jsem ze sebe dostala, že mi praskla voda. PA prohlásila, že vanu teda ne a že teď kontrakce budou silnější, a v tu chvíli to teda byl opravdu mazec :).
2 lidé považují za užitečné
andrejka_86  1. pro 2014

Kýbl vody na podlaze v porodnici

Když jsem se začala během porodu hezky rychle otevírat, ptala se mě porodní asistentka, zda mi už odtekla plodová voda. No, jak já to mám vědět, když rodím poprvé? :-N V hlavně mi běželo, zda mi nemohla odtéct během doby, co jsem byla schovaná ve sprchovém koutě a kontrakcím ulevovala horkou vodou.

Porodní asistentka tedy řekla, že se na to podívá a že když tak mi ji bude muset prasknout, že začínáme rodit. Šla jsem kolem sesterny a najednou se ze mě vylil snad kýbl vody. PA se zasmála, že tedy nemusíme nic praskat, že mi plodová voda právě odtekla. A já jsem to chtěla po sobě málem ještě vytřít :-D
2 lidé považují za užitečné