Je-li těhotná24 žena již blízko předpokládaného termínu porodu74. Když dochází k odtoku plodové vody, membrány chránící a tlumící dítě v děloze se prolomí a začnou děložní stahy. Tekutina poté vytéká ven přes děložní čípek a pochvu.
Existují dva nejčastější způsoby odtoku plodové vody:
Výzkumy prokázaly, že riziko výskytu infekce dramaticky stoupá po 24 hodinách od vaginálního vyšetření a zvyšuje se samozřejmě s každým dalším vnitřním vyšetřením či jinou procedurou.
Množství odteklé plodové vody se liší, ke konci těhotenství to může být až 800 ml.
U většiny žen dochází k odtoku plodové vody na konci první doby porodní. Odtok plodové vody21 signalizuje blížící se porod a zároveň dochází k prvním kontrakcím. Na odtok plodové vody se nelze nijak připravit, přichází zcela nečekaně a nemusí být doprovázen kontrakcemi33.
Plodovou vodu lze rozpoznat od jiných tělních tekutin především pro její typickou nasládlou vůni. "Zdravá" plodová voda by měla být bezbarvá, popřípadě při blížícím se porodu mírně narůžovělá. Jiné zabarvení plodové vody může být znakem diskomfortu miminka nebo probíhající infekce. Odtok plodové vody nelze zastavit stažením svalů, jak je tomu například u močení.
Má-li nastávající maminka pochybnosti o odtoku plodové vody, může si zakoupit v lékárně lakmusové papírky, které po kontaktu s amniovou tekutinou zmodrají.
Nastávající maminka by měla zachovat klid a co nejdříve navštívit zdravotnické zařízení, kde jí bude změřena teplota, tlak a puls a dále se zkontrolují srdeční ozvy5 miminka, popřípadě budou udělány i krevní testy. U některých gynekologů platí pravidla, že od určité doby před oficiálním termínem porodu předávají rodičku do péče porodnice, ve které bude žena rodit a ti se poté o ženu v případě kontrol nebo obtíží starají a pečují namísto gynekologa.
Před odjezdem do zdravotnického centra by si měla žen vzít porodní vložku, aby neznečistila své oblečení a popřípadě vzala s sebou ručník, aby si jej mohla položit na sedačku v autě nebo u lékaře v čekárně.
Po odtoku plodové vody je potřeba zkontrolovat polohu miminka v bříšku a naléhání hlavičky, aby důvodem, proč porod nepostupuje, nebyla jeho nevhodná poloha. Porodní asistentka se bude během vyšetření rodičky ptát, zda plodová voda otékala jen pramínkem nebo zda ve velkém množství, dále ji bude zajímat, jakou měla voda barvu a zda se u ženy začaly již objevovat kontrakce. Plodová voda odchází pořád, i během porodu a během něj se vytváří stále nová plodová voda, miminko tudíž není v maminčině bříšku tzv. "na suchu".
Pokud je vše v pořádku a žena je minimálně ve 38. týdnu těhotenství21, má na výběr:
Je-li u ženy po odtoku plodové vody zjištěna infekce, jsou jí podána nitrožilně antibiotika a žena je poslána ihned k ukončení těhotenství indukcí. V případě, že začne porod po 24 hodinách po odtoku plodové vody, je velká pravděpodobnost, že dítě kvůli zdravotnímu stavu může být převezeno na novorozeneckou jednotku intenzivní péče4.
V případě, že se porod nerozběhne do 24 hodin po odtoku plodové vody, postupují lékaři k tzv. indukci85 (umělému vyvolání porodu), právě kvůli hrozící infekci. Častokrát se však v našich porodnicích24 přistupuje k i indukci ještě dříve, než-li uběhne zmiňovaných 24 hodin.
Dirupce (umělé protržení amniového vaku) bývá prováděna zejména pro urychlení porodu, nebo také s cílem zjistit více o kvalitě plodové vody. Je-li tento zákrok proveden již během probíhajícího porodu, obvykle dojde k prudkému zesílení stahů-kontrakcí33.
V případě, že je provedena dirupce vaku blan jako součást umělého vyvolání porodu, může se stát, že nedojde ke kýženému efektu, což znamená, že se kontrakce nerozběhnou. Opět zde dochází k limitu 24 hodin z důvodu hrozby infekce. Nedojde-li během této doby k porodu, následují medicínské intervence, které zvyšují potřebu analgezie a vzniká i větší pravděpodobnost ukončení porodu operativním způsobem, tj. císařským řezem81.
Dirupce vaku blan by proto neměla být považována za rutinní součást porodní péče.
Více informací o umělém protržení vaku blan se dočtete v hlavním článku: Amniotomie6.
Předčasný odtok plodové vody je pro těhotnou ženu špatným znamením, neboť odtok plodové vody před termínem porodu může značit blížící se přečasný porod20 nebo úmrtí nedonošeného dítěte. Za předčasný odtok se považuje doba před 37. týdnem těhotenství29. Při jakémkoliv podezření na předčasný odtok plodové vody by měla žena vyhledat lékařskou pomoc.
Více v samostatném článku: Předčasný odtok plodové vody.