Jóga pro těhotné

Jóga pro těhotné nebo také Gravidjóga představuje druh cvičení9 pocházející z hatha jógy, které přispívá k rozvoji přirozeného potenciálu ženy v období těhotenství24. Těhotenská jóga je cvičení ohleduplné a citlivé k tělesným i duševním změnám, které sebou gravidita přináší. Nejen, že pozitivně ovlivňuje vnímání a přijetí přirozených změn na těle i duši, ale napomáhá i v chápání souvislostí a posiluje důvěru v sebe sama. Příznivě působí i na běžné fyzické a psychické těhotenské obtíže13 jako jsou bolesti hlavy5 a zad3, zadýchávání, únava, otoky9, změny nálad, smíšené pocity, pochybnosti atp. Jóga pro těhotné je tedy ideálním průvodcem těhotenství - inspiruje, dodává sílu a připravuje na porod29 děťátka a období mateřství.

Těhotenská jóga zahrnuje dechová cvičení a jóga pozice, tzv. asány, cvičit lze i jednoduché sestavy, které jsou prováděny v pomalém tempu, v souladu s dechem a ohledem na vlastní možnosti. Pravidelným cvičením dochází k rozvoji vnímání správného dýchání, poznávání vlastního těla, pocitů a úzkému propojení s děťátkem. Těhotenská jóga naučí vnitřní koncentraci, odstranit napětí a stres, odpočívat, uvolnit energii a radost. Všechna tato pozitiva jsou neocenitelným přínosem jak pro těhotenství, tak i pro následný porod a návrat do původní kondice.

Svou roli nehraje výkon, ale správné dýchání, uvolnění, relaxace a zejména bezpečné provádění cviků, proto je vhodné se svěřit do rukou školených a zkušených cvičitelů.

Video (CZ): Jóga pro těhotné (Pozdrav Slunci)

Gravidjóga a zdraví

Pravidelné cvičení gravidjógy také podporuje zdraví obecně. Každá jóga pozice - asána má pozitivní vliv na určité orgány:

 • posiluje svalstvo,
 • uvolňuje klouby,
 • napomáhá správnému držení těla,
 • posiluje srdeční sval a zlepšuje prokrvení těla,
 • podporuje hormonální systém,
 • posiluje imunitu,
 • urychluje odchod toxických látek z těla,
 • přináší uvolnění a pocit harmonie.

Kdy začít cvičit jógu pro těhotné

Obecně je doporučováno začít s gravidjógou od druhého trimestru17 těhotenství, neboť v průběhu prvního trimestru37 řada nastávajících maminek trpí ranními nevolnostmi15 a velkou tělesnou únavou.

2. trimestr

Ve druhém trimestru je již možné začít asánami (pozicemi) na posílení pánevního dna3, dolních končetin, organismu a také cviky na prevenci vzniku křečových žil. Počínaje 4. měsícem těhotenství29 je nutné vynechat cviky jako je např: sarvagasána (svíčka) a vyhnout se cílenému posilování břišního a pánevního svalstva.

3. trimestr

Poslední třetina těhotenství se nese v duchu protahovacích a uvolňovacích pozic. Cvičení se dále zaměřuje na zmírnění obtíží jako jsou
bolesti hlavy, bolesti zad, otoky a pálení žáhy19.

Nezáleží ani tak na cvičení samotném, jako na fyzických a tělesných potřebách nastávající maminky. Cvičení by mělo probíhat nejméně dvě hodiny po jídle, tedy v době, kdy již není žaludek plný. Každá budoucí maminka je individuální osoba, proto pokud cvičení provází nevolnost8, křeče nebo bolest, je nutné cvičení (pro tentokrát) neprodleně přerušit. Platí zde pravidlo, že to co bylo příjemné včera, nemusí dělat dobře dnes. Proto je vhodné naslouchat svému tělu a zbytečně se nepřepínat.

Více o józe pro těhotné na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.maminkov.cz/tehotenstvi/cviceni-v-tehotenstvi/tehotenska-joga.html
 2. http://www.yogamo.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=79
 3. http://web.archive.org/web/20110226042936/http://www.cviceni-plzen.cz/gravidjoga/
 4. http://www.deporta.cz/pilates/joga/gravidjoga.php

Hodnocení a zkušenosti s jógou pro těhotné

Máš zkušenost s jógou pro těhotné?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
alneka  4. lis 2014

Získání klidu a jistoty

Jógu navštěvuji u vybrané porodní asistentky od 13. týdne (do té doby jsem se věnovala všem dřívějším sportům) - PA sama vede kurzy jak předporodní přípravy, tak těhotenského cvičení. Čím víc se blíží termín porodu, tím více oceňuji komplexnost služeb od jedné osoby. Ovšem i kdyby tomu tak nebylo, chození na jógu mi pomáhá vytvářet vnitřní klid, naučit se dýchat, nacházet uvolňovací pozice. Hodně z toho, co se na hodinách děje, se totiž bude hodit do porodnice, jak zjišťuji na předporodním kurzu.

Jóga pro těhotné mě tak, mimo jiné, naučila: dýchat správně jen do hrudníku, resp. do podklíčků, opravdu se uvolnit v tzv. uvolňujících pozicích, které se budou hodit na zvládání kontrakcí (kolenoprsní a jiné houpavé pozice), cítit se pohodlně a "známě" v možných polohách na tlačení. Ale hlavně mi dodává sebedůvěru, že vše zvládnu a je potřeba se hlavně těšit. Takže doporučuju každé těhotné ;-)
kukuss  24. čer 2014

Krásný zážitek a prožitek.

Na jógu jsem začala chodit už v 11.tt.

Bylo to naprosto skvělé, osobně jsem chodila do Ostravy - centrum Lotos zaměřený na holistickou péči. Krásné prostředí a skvělí lidé, cviky uzpůsobené přímo pro těhulky. Nejkrásnějším zážitkem byla závěrečná relaxace a propojení s miminečkem v bříšku. Chodila jsem do 35. tt, nyní mám 19 dnů do TP a některé cviky si cvičím sama doma, moc mi pomáhají na záda.

Všem těhulkám jednoznačně doporučuji. :))
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce