Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Ranní nevolnost v těhotenství

15 zkušeností

Ranní nevolnost v těhotenství je jedním z prvních příznaků těhotenství105 a obvykle začíná po 6. týdnu těhotenství23. Může nastat kdykoli během dne. Zastaví se převážně kolem 12. týdne těhotenství16. Ranní nevolnost není škodlivá ani pro maminku ani pro dítě. Pokud se objeví nadměrné dávení a nemůže ho nastávající maminka řídit, příčinou může být hyperemesis gravidarum. Pokud se hyperemesis gravidarum neléčí, může být škodlivé pro matku i dítě, a to z důvodu nedostatku živin a nerovnováhy elektrolytů. Nejdůležitější je, aby nastávající maminka o ranní nevolnosti informovala svého lékaře.

Víc jak polovina všech těhotných žen má zkušenosti s ranní nevolností. Ta může být, ale ne vždy, provázena zvracením3. Nevolnost8 je důsledkem zvýšených hormonů v těle matky. Mnoho lékařů tvrdí, že ranní nevolnost je dobré znamení, protože to znamená, že se placenta9 vyvíjí dobře.

Co způsobuje ranní nevolnost

Přesná příčina ranních nevolností není dosud známa. Mohou být způsobeny působením těhotenských hormonů jako je progesteron a hCG1 - lidský choriový gonadotropin, nízkou hladinou krevních cukrů, přílišnou únavou nebo určitými potravinami. Také cestování automobilem či jinými dopravními prostředky může pocity nevolnosti zvyšovat.

Kroky ke zmírnění nevolnosti:

 • mějte u postele připraveno pár sušenek, které sníte ještě před vstáváním,
 • vstávejte postupně, klidně, nikdy ne ve spěchu,
 • jezte často malé porce - nejlépe lehce stravitelné potraviny s nízkým obsahem tuku,
 • nejezte příliš tučná a kořeněná jídla,
 • mezi jídly dávejte přednost zdravým svačinkám (žaludek tak nebude nikdy zcela prázdný, což pomáhá předcházet pocitům nevolnosti. Zkuste potraviny s vysokým obsahem bílkovin - zakysané výrobky, jogurty),
 • pijte tekutiny 1/2 hodiny před a nebo po jídle, ale ne během jídla,
 • pijte malé množství tekutin v průběhu dne, aby sa zabránilo dehydrataci,
 • otevřete okna a nebo zapněte ventilátory, pokud vám vadí zápach,
 • mějte dostatek odpočinku a spánku během dne,
 • vyhněte se teplým místům (teplo přispívá k nevolnosti),
 • přivoňte si k citrónu a zázvoru, pijte limonády a nebo jezte meloun na zmírnění nevolnosti,
 • jezte slané brambůrky,
 • cvičte9,
 • nechoďte si po jídle lehnout,
 • nejezte maso, které není dostatečně zpracováno.

Ranní nevolnost v těhotenství

Méně tradiční možnosti ke zmírnění nevolnosti:

 • Akupresurní náramky - nošení těchto náramků (doporučují se, pro zvýšení účinku, nosit na každé ruce jeden) může pomoci ve zmírnění těhotenských nevolností nebo nevolností způsobených jízdou v dopravních prostředcích, na lodích apod.
 • Akupunktura - tato léčba spočívá ve vpichování tenkých jehliček do kůže. Pokud uvažujete o akupunktuře jako o možné léčbě ranních těhotenských nevolností, kontaktujte svého lékaře, který vám pomůže vyhledat akupunkturistu, který je vyškolen pro práci s těhotnými ženami.
 • Zázvor, nebo jeho extrakty - několik menších výzkumů prokázalo, že 1000 mg zázvoru denně může být v boji s ranními nevolnostmi velmi prospěšné.
 • Vitamín B6 - jeho účinky byly v souvislosti s těhotenstvím velmi pečlivě prozkoumány a jeho užití je tedy možné až v dávkách do 200 mg denně.

Měly byste kontaktovat svého lékaře, když:

 • jste se setkaly s nadměrnou nevolností a zvracením (více než 3 krát denně), které vám brání udržet řádnou potravu,
 • jste zhubla díky nevolnosti více než 2 kg,
 • je zvracení doprovázeno teplotou nebo horečkou1,
 • jsou zvratky hnědé barvy nebo se stopami krve,
 • vaše srdce bije rychleji než obvykle,
 • jste nadměrně unavená či zmatená,
 • vaše tělo produkuje mnohem méně moči8, než je u Vás obvyklé,
 • nevolnost a zvracení přetrvává až do druhého trimestru17 (po 12. týdnu těhotenství16).

Ošetřující lékař vám v takovém případě může předepsat vhodný lék2, který pomůže nevolnosti zmírnit.

Co je hyperemesis gravidarum?

Až 2 ze 100 žen může být v těhotenství postiženo vážnou ranní nevolností zvanou hyperemesis gravidarum. Jedná se o velmi těžkou formu těhotenského zvracení, při kterém nastávající maminka může zvrátit obsah žaludku až 15 krát denně. U gravidních žen tak dochází k rapidnímu úbytku na váze15. A to nejen z důvodu dehydratace, ale také kvůli hladovění, které může neblaze ovlivnit prosperitu těhotenství24 a v neposlední řadě také plod, kterému se tak nedostávají potřebné živiny ke správnému nitroděložnímu vývoji. Při výskytu tohoto onemocnění je nezbytná hospitalizace budoucí maminky. Léčba spočívá v intravenózním (nitrožilním) podávání tekutin, umělé výživy a léčiv.

Mezi známky závažné ranní nevolnosti patří:

 • zvracení více než 4 krát denně,
 • závratě, točení hlavy,
 • dehydratace (mezi známky dehydratace patří pocit žízně, sucho v ústech, zrychlený srdeční tep, výrazně nižší frekvence močení nebo nepřítomnost močení vůbec),
 • váhový úbytek více než 5 kg.

Vážnou ranní nevolností mohou být více postiženy těhotné ženy, jestliže:

 • jde o těhotenství vícečetné (dvojčata, trojčata),
 • trpí kinetózou (nemoc - nevolnost z pohybu, např. v dopravním prostředku),
 • trpí migrénami7,
 • jsou obézní,
 • trpěly vážnou ranní nevolností již v předešlém těhotenství,
 • jsou postiženy některou z trofoblastických chorob - stav, který vede k růstu abnormálních buněk v děloze3.

Tip

Úlevu od těhotenských nevolností mohou přinést lízátka GraviPop, která jsou dostupná v každé lékárně. Speciálně navržená receptura obsahuje mimo jiné také vitamín C, který vyniká jedinečnými antioxidačními vlastnostmi, vápník, který je základním stavebním prvkem organismu a zázvor, který blahodárně působí ke zmírněním těhotenských obtíží provázející těhotenskou nevolnost. Příznivě ovlivňuje nevolnost s nucením na zvracení a zklidňuje žaludeční obtíže.

Lízátka se vyrábí ve čtyřech příchutích: višeň, jablko, citrón a pomeranč. Záleží tedy jen na chuti nastávající maminky.

Více o ranní nevolnosti na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Morning Sickness
 2. http://www.marchofdimes.com/pregnancy/morning-sickness.aspx
 3. https://web.archive.org/web/20141012184409/http://www.morningsicknessusa.com/howtocope
 4. https://web.archive.org/web/20121202064846/http://www.cenap.cz/o-doplnky-stravy.php
 5. ©Depositphotos.com/[photographee.eu]
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s ranní nevolností v těhotenství

Máš zkušenost s ranní nevolností v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kamcice
20. čer 2019

Lehké nevolnosti

Ahoj, tak taky přidám svou zkušenost, jsem v prvním trimestru a sotva otevřu oči, cpu do sebe piškoty, které mi pomáhají, během dopoledne pak jen piškoty nebo rohlíky a odpoledne pak už můžu cokoliv. Ale žaludek mám pořád jak na vodě a zvracela jsem jen 2x, tak snad to nebude horší.

Děkuji a šťastné těhotenství! 😌
0 poděkování
mummy88
8. zář 2016

Žádné ranní nevolnosti

Nikdy mi v těhotenství nebylo po ránu špatně, jedině pokud jsem se nenajedla, tak to ano, ale že bych například musela mít jídlo hned u postele, to se nikdy nestalo. Spíše jsem měla nevolnosti večerní.
0 poděkování
liliwhis
15. srp 2016

Nic moc stav..

Taky přidám zkušenost. Špatně mi začalo být přesně den po zjištění //. Byla jsem non-stop jako po opici: žaludek na vodě apod. Nejhorší to bylo, když jsem třeba poskočila, jela výtahem apod. Pamatuju si, že jsem se někdy v 7tt probudila v sobotu ráno a v polospánku jsem si pomyslela, že už musím s tím nočním životem skončit, že ta kocovina je hrozná! Když jsem procitla, tak jsem se sama sobě musela smát. Nejsilnější nevolnosti byly ráno (pomohlo tomu i čištění zubů) a pak dopoledne v práci. V závěru jsem si koupila zázvorová lízátka v lékárně, ale přišlo mi spíš jako placebo než že by to mělo nějaký efekt. A zvracet jsem přestala jako mávnutím kouzelného proutku po skončení 3. měsíce.
0 poděkování
jaja_13
8. srp 2016

Celodenní nevolnosti

I já přidám svou zkušenost a díky za to, že jsem si mohla přečíst i trable ostatních, jsem ráda, že to zvracecí peklo nepostihlo jen mě :) .

Jsem v 6. týdnu a od pátku jen zvracím a mám průjem, ten už trochu odezněl, ale žaludek je stále, jak tu píší, otočený vzhůru nohama, nic nepomáhá. Občas si dám suchou housku, piškot, černý čaj a ledový srk coca-coly. Máme doma už 2,5 čertíka a neumím si představit, že přítel půjde příští týden po dovolené do práce! :-( Tyhle 2 dny jsem jen ležela s kýblem u postele. Modlím se, aby to co nejdříve skončilo, protože u prvního dítka jsem nic takového nezažívala, žádné chutě, ani nevolnosti, prostě klídek. Zítra jdu ke svému dr., tak budu moudřejší a uvidíme, jaká bude první informace od profíka.
0 poděkování
irena14
1. pro 2015

Ranní nevolnost? Nesmysl! Celodenní!!!

Ranní nevolnost u mě probíhá celý den. Nepomáhají čaje, homeopatika, jedině čerstvý vzduch, ale taky bohužel jen po omezenou dobu.

Už nevím co zkusit dál. Jsem v prvním trimestru, představa jakéhokoliv jídla mi obrací žaludek vzhůru nohama. Jsem slabá, vyčerpaná a modlím se, aby už to přešlo.

Ale i přesto všechno jsem šťastná a na prcka se moc těšíme!
0 poděkování
dagmarj
30. lis 2015

Bebe

Každé ráno, než jsem vstala, tak jsem si dala Bebe sušenky, které jsem měla na nočním stolku.

Přes den jsem jedla po troškách , nepřecpávala jsem se a hodně pila.

Zázvor nepomáhal. Někde jsem i četla, že se v těhotenství dokonce nemůže.
0 poděkování
senoritapetra
11. bře 2015

Prý ranní - HAHA! :-)

Zpočátku to vypadalo, že mě těhotenské nevolnosti minou. Inu, spletla jsem se. Udeřily v 7. týdnu, a pořádně. Upřímně netuším, proč se tomu říká čistě ranní nevolnost, mi bylo zle komplet celý den, snad i v noci občas, to jsem usínala hotová únavou. Nevolnosti mi skončily cca v 15. týdnu těhotenství, občas se mi objevily jen v případě, že se mi točilo v hlavě (nízký tlak), bylo mi moc horko (hlavně v létě) nebo jsem si sama nechtě stlačila žaludek například při obouvání. :-D

Co mi "pomohlo", respektive alespoň mírně ulevilo (ač jsem blila ze startu fakt vše):
- ucucávat Coca colu, popř. Kofolu (upřímně né, že by mi bylo jedno, že by se to moc nemělo, ale bylo to to jediné, co mi hodně ulevilo a Ondrášek žádnou újmu nemá, spinká normálně, takže bych se toho nebála)
- zázvorový Birel
- čistá voda s ledem a citronem, občas s mátou
- slabý černý čaj s agáve sirupem místo cukru

Později (cca 5.-7. měsíc) už jsem si občas dala i normální pivko a na zvýšení tlaku (rovněž příčina mého zvracení v pozdějších fázích těhotenství) jeden hrnek kafe nebo 2dcl červeného vína, samozřejmě jsem to nepřeháněla.

No a celkově - ono to prostě přejde. Ačkoliv budete nadávat, budete hotové, protivné atd., opravdu to přejde, je to třeba vydržet. Ten výsledek - malý uzlíček ve vašem náručí opravdu stojí za to. Najednou byly veškeré nevolnosti a strasti v těhotenství ty tam a šla bych do toho znovu. :-)
0 poděkování
oktarina
11. únor 2015

Ranní?

Moje ranní nevolnost trvala 24/7 v obou těhotenstvích. Rennie byl můj věrný přítel, projít kolem masny, restaurace... byl trest. Hodně čerstvého vzduchu a pití. Přežít to s vidinou, že je to malá daň za miminko. :-)
0 poděkování
blondie007
11. led 2015

Ranní nevolnost? Celodenní!

Nevolnosti mě trápily už od 2. týdne těhotenství. Prvotní ranní nevolnost se plynule roztáhla na celý den. Ocitla jsem se velice záhy v začarovaném kruhu, kdy když jsem měla jen trochu hlad - bylo mi zle, ale cokoli jsem snědla šlo zase ven. Zvracela jsem až do 4. měsíce a místo přibírání moje váha klesala.

Zachránila mě "hloupá" Coca cola. Já vím, kofein. Já vím, kvanta cukru. Ale! To byla skutečně jediná věc, co mě trochu probudila k životu a oddálila pomyšlení na sebevraždu :-D (zní to hrozně, ale já zvracela i v metru!) Posléze mi pomohly i piškoty, které jsem ale musela hned ráno sníst ještě před tím, než jsem vstala z postele. Jinak to bylo zase špatně.

Ustalo to samo a začalo nezřízené obžerství červené řepy a zakysané smetany. Ale to už sem nepatří. :-D

Závěrem bych doporučila nosit "blicí pytlík" s sebou. Občas to totiž zachrání situaci. :-)
0 poděkování
bzzzzzz
17. lis 2014

Ranní ani nevolnost nejdou vystihující

V obou těhotenstvích mi bylo zle, hodně zle. Ve druhém jsem během prvního trimestru zhubla 11 kg, týden jsem byla hospitalizovaná, zvracela jsem ještě i po termínu porodu.
Zkoušela jsem všechno možné - lízátka, kandovaný zázvor, jíst, nejíst, homeopatika, Torecan čípky, coca-colu, zmrzlinu, atd.. Nepomáhalo nic, až porod.

Ale ani takovéhle nevolnosti neměly na děti negativní vliv, rostly a vyvíjely se normálně, stále vypadají zdravě, ale můj organismus dostal v některých oblastech na frak - jsem teď mnohem náchylnější k infekcím GIT a pořád nejsem schopná vejít do masny.
2 poděkování
alunka001
6. lis 2014

Zjištění těhotenství

Své druhé těhotenství jsem zjistila díky tomu, že jsem měla nevolnosti. Druhé dítko u nás nebylo v plánu, a tak jsem si říkala, že na mě asi leze nějaká střevní chřipka či co. Ale když ani po 4 dnech nebyl klid, koupila jsem si test a byl pozitivní :-)

Tentokrát mě nevolnosti trápily jen do konce 9.týdne. Ano, občas se mi žaludek ještě protočí vzhůru nohama, ale už alespoň mohu jíst :-)
0 poděkování
terry1512
6. lis 2014

Ranní nevolnost = celodenní nevolnost.

Ten, kdo vymyslel název ranní nevolnost, to musel být chlap. Možná je to proto, že začíná ráno a končí až jsem usnula. Zajímavé je, že mi začalo být špatně od nalezení dvou čárek na těhotenském testu.Do té doby mě bylo skvěle. :-)

První 4 měsíce mi bylo špatně od probuzení do usnutí. Jediný, co zabíralo, byla šťáva z červenýho grepu a občas zázvorový lízátka. Zrvacela sem snad jen dvarkrát, zato špatně mi bylo celej den. ;-(
0 poděkování
maaxina
4. lis 2014

"Ranní" nevolnosti

V prvním těhotenství začaly mé nevolnosti přesně jako podle příručky o těhotenství. Udělala jsem si test a jak se objevily // , tak jsem začala zvracet. Zvracela jsem pořád, jen jsem na jídlo jen pomyslela. 3 měsíce jsem nemohla jít ani do krámu, ani se podívat na obrázek jídla, ani o něm mluvit, nic. A ne jen ráno, ale celý den. Přešlo to zase jako podle nějaké příručky s koncem 3.měsíce a pak mi už bylo jen fajn. Nezbývá než to vydržet, bude líp ;-)
0 poděkování
domca89
24. dub 2014

Nevolnosti

Úplně rozumím. Mám nevolnosti od cca 6.tt, teď jsem ve 13.tt a stále neustávají. U mě bohužel došlo i na zvracení. Jediné, co u mě zabírá je být najezená, když jsem hladová, je 100% jistota, že mi bude zle celý den. A taky pokud ráno rychle vstanu a hned se nenajím. Už se těším až to přejde. Jinak mě též drží celé dny nevolnost, ale zvracení se dostavuje jen ve výše zmíněných případech.
1 poděkování
nikollita
23. dub 2014

Celodenní nevolnost

Nevolnost dorazila asi 2 dny po nalezení pozitivního těhotenského testu (soudím, že nevolnost v tomto případě byla navozena psychicky :-D ) a skončilo to někdy mezi 14.-15. tt. Nevolnosti to byly velmi silné, hlavně celodenní a nejsilnější večer. Přidala se i migréna. Naštěstí vše bez zvracení ;-) Nepomáhalo mi na to vůbec nic. Řídila jsem se intuicí, takže jsem jedla, na co jsem měla chuť. Moc toho nebylo, ale kupodivu nebyl váhový úbytek.
2 poděkování