Pokud se snažíte otěhotnět, bude vás jistě zajímat, jak vypadají příznaky těhotenství v prvních dnech. Je naprosto normální, že se budete v tomto čase více pozorovat. Mějte však na paměti, že jelikož je každá žena jiná, je i cítění těhotenských příznaků odlišné a naprosto individuální.
Rozhovor s odborníkem: Porodní asistentka Hanka Kolmanová
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:
🎞️ PETUSH: „Snědla jsem celou čokoládu a pak přišla poprvé ta myšlenka, že jsem těhotná."
🎞️ Bourala jsem do nábytku, tak jsem si udělala test
🎞️ Vše, co potřebujete vědět o těhotenství
Těhotenských příznaků je poměrně hodně, některé patří mezi opravdu časté, jiné zase pocítí jen velmi malé procento nastávajících maminek. Některé maminky uvádějí, že u sebe pozorovaly akné, vyrážku, zimnici, motání hlavy, mastné vlasy nebo nespavost. Jaké mohou být další těhotenské příznaky?
Jedním z úplně prvních těhotenských příznaků, kterých si u sebe může nastávající maminka povšimnout, jsou citlivá ( mnohdy popisovaná až jako bolavá) prsa. V některých případech ženy pociťují svědění bradavek, které mohou i výrazně ztmavnout, jiné ženy si stěžují na nateklá a těžká prsa, jiné daleko citlivěji a intenzivněji vnímají doteky, které mohou být mnohdy až nepříjemné. To vše je způsobeno rostoucí hladinou těhotenských hormonů v těle. Tento těhotenský příznak se objevuje opravdu velmi brzy a žena si ho může povšimnout již týden či dva po oplodnění.
Pokud máte pravidelnou menstruaci2 a váš život zrovna neprovází velké stresy, zvraty, či jiné životní problémy, tak je vynechání menstruace poměrně jasným signálem, že byste mohla být těhotná19. V tuto chvíli je ideálním řešením udělat si těhotenský test. Pro první testování je nejlepší volbou sáhnout po těhotenském testu s nejvyšší citlivostí, který je schopný zaznamenat těhotenství již první den po vynechané menstruaci (tuto informaci udávají přímo výrobci). Pokud je těhotenský test negativní a menstruace v dalších dnech stále nedorazila, je velmi vhodné vyzkoušet test ještě jednou.
Ve spojení s těhotenskými nevolnostmi se velmi často používá slovní spojení “ranní nevolnosti”. Velkou spoustu těhotných žen však tato dvě slova zvládnou spolehlivě naštvat. Ptáte se proč? Označení ranní nevolnosti15 je totiž velmi zavádějící pojem, jelikož velkou část těhotných žen ony zmiňované nevolnosti trápí po celý den.
U většiny žen se těhotenské nevolnosti začínají objevovat už zhruba měsíc po oplodnění vajíčka, jsou ale zaznamenány i případy, kdy se tyto nevolnosti objevují ještě dříve. Ke zmírnění těhotenských nevolností dochází zpravidla s příchodem 2. trimestru17 a u většiny žen v této době také zcela zmizí. Nicméně je dobré vědět, že tomu tak být nemusí a je možné, že některé ženy tyto obtíže trápí až do porodu.
V těle po oplodnění vajíčka dochází k velkým změnám - mimo jiného dochází k velkému nárůstu hormonu progestronu, který způsobuje pocity únavy a mnohdy až vyčerpání. Únava zpravidla ustupuje s příchodem 2. trimestru. U velkého procenta žen se objevuje opět v závěru těhotenství, kdy je ale způsobena především rostoucí váhou ženy15 a nepohodlím při spánku.
V době, kdy dochází k uhnízdění oplodněného vajíčka, mohou některé ženy zpozorovat drobné krvácení, které bývá velmi slabé a trvá zpravidla 1 až 2 dny. Krvácení se objevuje 10. až 12. den po početí což je zhruba 2 až 4 dny před očekávanou menstruací. Tento těhotenský příznak u sebe zpozoruje spíše malé procento žen.
O tomto těhotenském příznaku kolují občas až vyloženě legendy či alespoň úsměvné historky. Z biologického hlediska je tento těhotenský příznak naprosto oprávněný a logicky vysvětlitelný. V těle těhotné ženy dochází k rychlému růstu hladiny estrogenu, který způsobuje právě citlivější vnímání pachů a vůní.
Velmi často se tak stává, že vůně, kterou dosud žena milovala, jí začne v těhotenství vadit. Tento příznak se velmi často prolíná i do souvislosti s jídlem, kdy žena například není schopna pozřít jídlo, které měla před otěhotněním velmi ráda.
Velmi brzy po oplodnění dochází k nárůstu množství krve a jiných tělních tekutin, což způsobuje častější nutkání na močení9. Tento těhotenský příznak patří bohužel k těm, kterých se nezbavíte prakticky po celou dobu trvání těhotenství. S rostoucím bříškem totiž samozřejmě dochází k utlačování močového měchýře, což znamená, že ke konci těhotenství navštívíte toaletu během dne opravdu hodněkrát. Bohužel i v noci.
Pokud patříte k ženám, které sledují svou bazální teplotu3, můžete těhotenství postřehnout i z vašeho grafu. Pokud zůstává bazální teplota zvýšená (neklesá) 18 a více dní v řadě, jste s největší pravděpodobností těhotná.
Je další z problémů, který pořádně potrápí nejednu těhotnou ženu. Silné pálení žáhy se objevuje spíše v pozdějším stádiu těhotenství, nicméně se může objevit již pár dní po oplodnění. Pokud jste nikdy nepocítila, co to pálení žáhy19 je, a zničehonic se u vás tento problém objeví, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že by se opravdu mohlo jednat o prvotní těhotenský příznak.
Možná namítnete, že se jedná o dva naprosto odlišné protipóly. A samozřejmě máte pravdu. Výše v textu jsme si však připomněli individualitu a subjektivitu vnímání různých žen. V počátcích těhotenství se mnoho žen potýká s návaly hladu a “zvláštních” chutí.
Na druhé straně barikády pak zase stojí ženy, které v počátcích těhotenství nemají hlad vůbec, nebo hlad třeba i mají, ale zcela jim chybí chuť k jídlu. Oboje je naprosto normální a s postupem času se vše zase vrátí k normálnímu stavu.
Hormon progestron má kromě únavy na svědomí i zpomalení činnosti střev. Všechnu přijatou potravu pak v těhotenství střeva posouvají pomaleji než obvykle. Můžete proto trpět plynatostí, pocitem nafouknutého břicha, zácpou3, nebo naopak průjmem1.
Je způsobena hormonální nerovnováhou a velkými změnami v těle, které se při otěhotnění v těle dějí. Pokud jste v běžném životě drsňačka a najednou vás rozbrečí reklama na toaletní papír, rozhodně zbystřete.
Nejčastějším příznakem, který zaznamená nejvíce žen, je zvýšený výtok z pochvy. Můžete pozorovat, že hlen je hustší, zabarvený do bíla a bez zápachu. Důvodem je zvýšená tvorba děložního hlenu, který vy vnímáte jako výtok7. Tento jev je zcela normální a není potřeba ho nijak léčit.
Zbystřete ale v případě, že výtok zapáchá, je v něm krev nebo ho doprovází svědění a pálení. Může jít o kvasinkovou5 nebo bakteriální infekci, navštivte proto svého gynekologa.
Na začátku těhotenství vás může bolet hlavy, a to kvůli rostoucímu objemu krve. Postupně bolesti hlavy ustoupí a tělo si zvykne na zvýšenou hladinu hormonů.
Ukazuje, že jste s největší pravděpodobností těhotná. Pokud test ukazuje negativní výsledek a od doby očekávané menstruace uběhl alespoň týden, pravděpodobně těhotná nebudete. Pokud však testujete dříve, může být test i falešně negativní.
V momentě, kdy v ruce držíte pozitivní těhotenský test56, je načase začít přemýšlet o objednání se k vašemu ošetřujícímu gynekologovi. Je jasné, že jste napjaté, těšíte se a zároveň máte zajisté i trochu obavy, ale vydržte. Na první prohlídku v těhotenství je totiž vhodné objednat se cca v 7. týdnu těhotenství29 - v tuto dobu na ultrazvuku již lékař bude moct s největší pravděpodobností zaznamenat srdeční akci miminka, kterou na monitoru uvidíte i vy. A zaručujeme vám, že je to jeden z nejkrásnějších pohledů, které se vám v životě naskytnou.
Lékař vám nejprve zpravidla udělá ultrazvukové vyšetření. Na počátku těhotenství bývá toto vyšetření prováděno zpravidla vaginálně, až v pozdějších týdnech těhotenství se přistupuje k ultrazvukovému vyšetření přes břišní stěnu. Ale opět je zbytečné se čehokoliv bát, vyšetření není nijak bolestivé a nebývá ani dlouhé.
Pokud je vše v pořádku, začnete být u lékaře evidovaná jako těhotná (i když mnozí lékaři vydávají těhotenské průkazky až v pozdějším těhotenském týdnu) a rovnou se objednáte na další vyšetření - to se pak označuje jako poradna pro těhotné. Na každou další návštěvu v této poradně již bude potřeba přinést vzorek moči a znát svůj aktuální váhový přírůstek, ale vše důležité se dozvíte na konkrétním pracovišti, kam budete se svým miminkem docházet na kontroly.
Většina lékařů doporučuje objednávat se až na 7. těhotenský týden, kdy by už mělo být vidět tlukoucí srdíčko. Chodit dříve je ve většině případů zbytečné. Jiné je to však, pokud by vás trápily bolesti břicha4 či neobvyklé krvácení3. Mohlo by se jednat o příznaky mimoděložního těhotenství22. V tomto případě je na místě objednat se k lékaři na nejbližší možný termín.
Text po odborné stránce zkontrolovala:
Hana Kolmanová
porodní asistentka
por.as.hanka@gmail.com
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu