Bazální teplota

Znát normální tělesnou teplotu patří k základním znalostem. I malé dítě ví, že pokud stoupne teplota těla nad 37 °C zavání to nemocí. Podobně by měla každá žena znát svou bazální teplotu. V čem se liší od té tělesné? A co nám vlastně bazální teplota říká?


YouTube Modrý koník

Zdroj fotografií: ahinsashoes.cz

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka


🎞️ Co je ovulace a jak probíhá?
🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?
🎞️ Jaký vliv má kontryhel na ovulaci?


Co je bazální teplota

S trochou nadsázky by se dalo říct, že bazální teplota je stejná jako my: citlivá, choulostivá i na nepatrnou změnu a potrpí si na dochvilnost a přesnost. Jo, a taky má ráda spánek. Je to nejnižší teplota, kterou naše tělo dosáhne, když jsme v klidu. Ideálně tedy v posteli. Proto ji měříme ráno, ihned po probuzení.

Bazální teplota a teploměrTato teplota je u žen kolísavá jako naše nálada. A přesto nám dokáže říct, v jaké fázi cyklu se aktuálně nacházíme. V průběhu ovulace se totiž tělesná teplota ženy zvýší. Celá tahle bouře má na svědomí nárůst teploty o 0,4 °C až 1 °C. Tuto hladinu si tělo drží až do příští ovulace.

Bazální teplota je ovlivnitelná mnoha faktory, např. délkou a kvalitou spánku, popř. nespavostí, konzumací alkoholu před spánkem, nachlazením nebo jakoukoliv nemocí. Detaily se dozvíte níže.

Měření bazální teploty3 nezaručuje ženám otěhotnět, protože tělesnou teplotu ovlivňuje mnoho faktorů, ale pomůže ženám orientovat se ve svém menstruačním cyklu. A samozřejmě určit plodné dny a lépe poznat vlastní tělo.

Je třeba si uvědomit, že každá z nás má danou určitou hladinu teplot, od které se měření odvíjí. U ženy je tato hladina ovlivňována dvěma skupinami hormonů - estrogeny a gestageny.

Video: Co je ovulace a kdy probíhá?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

Dvě fáze

Před ovulací se tělesná teplota pohybuje v rozmezí 36,2–36,5 °C. Tyto hodnoty se mění společně s menstruačním cyklem2. Po jeho skončení teplota kolísá kolem 36,5 °C. Jeden až dva dny před očekávanou ovulací zaznamenáme mírný pokles. V den ovulace a několik následujících dní se opět zvýší o 0,3 °C až 0,6 °C, teploty mohou překročit i 37,0 °C. Ke konci celého menstruačního cyklu bazální teplota opět klesne pod 37,0 °C.

Graf BT

Dva dny po ovulaci pak dojde k hormonálním změnám. Bouře nese jméno estrogen a gestagen. Rozlišujeme dvě fáze, během kterých se teplota mění. Dělí je ovulace, ale to nemusí nutně znamenat, že se nachází v jejich polovině. Jde o:

Folikulární fázi

Probíhá od počátku menstruace a končí s příchodem ovulace. Hlavní slovo mají estrogeny, které snižují bazální teplotu. Jeden až dva dny před samotnou ovulací dosahují své maximální hodnoty (volně přeloženo nejnižší tělesné teploty). Délka této fáze je hodně labilní a nestálá. Může trvat 11, ale klidně také 21 dní. Záleží na tom, jak se vybouří estrogen.

Luteální fázi

Volně navazuje na ovulaci a doprovází ji vyšší teploty. Za tímto vzestupem jsou hormony ze skupiny gestagenů, a to zejména progesteron, který je produkován hlavně žlutým tělískem (žluté tělísko neboli corpus luteum - odtud název této fáze). Stejně jako u předchozí fáze i zde není její délka jasně definována. Mluví se o 12 až 16 dnech. Zpozornět byste měla v momentě, kdy je naopak tato část kratší než 10 dní. Může hrozit problém s otěhotněním.

Ode dne ovulace zůstávají hodnoty zvýšené (kvůli zvýšené hladině progesteronu) zhruba dalších 10 dní, poté by měla (ale nemusí) klesnout a přichází menstruace.

Ovulace proběhla, pokud je bazální teplota alespoň 3 po sobě jdoucí dny vyšší než v 6 předcházejících dnech, a za den, kdy proběhla ovulace, se považuje poslední den nízkých teplot. Hezky si to zapamatujete, když si to nazvete například pravidlo 3 po 6.

Pokud otěhotníte, pak po této luteální fázi v době očekávané menstruace teplota opět o něco stoupne. Pokud těhotná nejste, pak v den menstruace teplota prudce poklesne. Což je zajímavý jev, a když už vám toto měření nepřinese nic zvláštního, tak alespoň s předstihem několika hodin víte, kdy vás zastihne menstruace.

Více o bazální teplotě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://www.ceskaordinace.cz/bazalni-teplota-ckr-1071-7277.html
  2. https://www.ceskaordinace.cz/download/graf_bazalni_teploty.pdf
  3. https://www.ifertility.cz/p/536/bazalnich-teplomer-digitalni-mereni-bazalni-teploty
  4. http://merenibt.xf.cz/jaknato.html
  5. http://www.kalisek.cz/hormonalni-tanec
  6. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty

Použité zdroje obrázků

  1. https://www.ifertility.cz/p/536/bazalnich-teplomer-digitalni-mereni-bazalni-teploty
  2. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty
  3. https://pexels.com

Hodnocení a zkušenosti s bazální teplotou

Máš zkušenost s bazální teplotou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lauramyn  9. únor 2015

Otěhotnění při sledování dle symptotermální metody

První dvě děti se zadařily bez tušení, kdy kde co a jak, stačilo, že se manžel na mě podíval a věděl. On teda tušil. :-) Říká, že mi svítí oči a mám pěknou pleť, prostě to cítí, kdy je ta pravá chvíle. Nejinak to bylo i pak, ale já jsem se začala sledovat, abych neotěhotněla neplánovaně, a tudíž jsem pak věděla, kdy je plodné období a kdy nikoliv. Přehled o tom jak na tom se svojí plodností jsem mi doteď pomáhá v poznání svého těla a uklidňuje mě.
1 člověk považuje za užitečné
rami86  9. únor 2015

Už vím, jak to se mnou je..

Když jsme se začínali snažit o mimi, říkala jsem si: hlavně nezačít bláznit, žádný testy, měření, cokoliv. Prostě tomu necháme volný průběh. Prdlajs! :-) .Měsíc jsem tomu nechala a pak, když se nic nestalo :-D, tak jsem si to začala hlídat.

Uvědomila jsem si, že nevím, jak vlastně funguju. To, že mám ovulaci mi napovídaly bolesti v tomto období, ale kdy přesně? Co se děje potom? Řekla jsem si, že kromě ovu testů k tomu přidám měření teploty. Tak co, teploměr je doma a nic jiného mě to nestojí. Přihlásila jsem se na womenzone a pro jistotu i fertility. Po zadání teplot, bolestí břicha a ovu testů do obou grafů se křivky krásně sjednotily. ;-) Za mě tedy můžu říct, že je lepší měření spojit např. s ovu testy. Testy na ovulaci upozorní předem, teplota potom jen potvrdí. Měření ráno po probuzení. Po 2 měsících měření vím, co se se mnou děje, kdy asi přijde ovulace a co je po ní.

Můžu říct, že měření není ani finančně, ani časově náročné. A hlavně, mně osobně uklidnilo, že jsem konečně věděla, co se s mým tělem děje. :-N
1 člověk považuje za užitečné
ljonas  2. pro 2014

Bazální teplota = sebepoznání

Plánování rodiny je v životě ženy velká změna. Jakmile jsme se s manželem domluvili na tom, že budeme mít miminko, tak nějak přestal mít chuť na sex :-| To byl důvod proč jsem potřebovala tedy tento akt co nejpřesněji nasměrovat na ty správné dny. A to ještě nenápadně, protože slovo ovulace působí jako antikoncepce.

Začala jsem měřit a byla jsem překvapena jak opravdu tělo krásně funguje a teplota dokáže přesně zobrazit proběhlou ovulaci. K zaznamenání jsem používala web aplikace womenzone - ta je česky a ferility friend, která je anglicky a je pro mne lepší. Postupem času jsem začala sledovat i hlen a čípek, k tomu ovulační testy a byl by v tom čert, aby jsme ji netrefili.

Měření teploty je cesta k poznání vlastního těla. Prozradí vám, kdy přijde menstruace, ovulace nebo těhotenství.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce