HCG

Díky němu ti vyjde pozitivní těhotenský test a také může způsobovat těhotenské nevolnosti15. Řeč je o hCG – „těhotenském hormonu“, jehož hladina by měla být zvýšená pouze v případě, kdy žena čeká miminko. Pojď se s námi podívat, jakou má hCG funkci a proč při testování hraje hlavní roli.

Těhotenský hormon hCG

Na detekci hormonu hCG jsou postaveny těhotenské testy.

Co je hCG?

 • Lidský choriový gonadotropin neboli hCG je hormon, který v ženském těle začne narůstat, dojde-li k oplodnění a uhnízdění vajíčka.
 • Říká se mu také těhotenský hormon, je produkován placentou a má na svědomí i nárůst jiných hormonů – progesteronu a estrogenu. Díky této změně hormonální hladiny se mimo jiné zastaví ovulace, důsledkem čehož se ti za pár dní či týdnů zpozdí menstruace, respektive už nepřijde. hCG je tedy důvěryhodným ukazatelem těhotenství.
 • S razantním nárůstem hCG jsou spojeny i těhotenské nevolnosti. Jeho zvýšená hladina se ve velkém podílí na symptomech, jako jsou nechutenství, nutkání na zvracení i změněné vnímání vůní a pachů. V kombinaci s narůstajícími hodnotami estrogenu a progesteronu, které zpomalují funkci trávicího traktu, se nemůžeš divit, pokud je ti v prvních týdnech těhotenství nevolno.
 • hCG se v těle během těhotenství zdvojnásobuje každých 48 až 72 hodin, přičemž jeho tvorba vrcholí kolem 11. týdne těhotenství16. Od této fáze začíná postupně klesat a to je i důvod, proč těhotenské nevolnosti počínaje druhým trimestrem obvykle mizí.
 • Jeho hladina je zvýšená až do porodu, kdy ji ovlivní vyloučení placenty z těla. Na normálních hodnotách by se pak měla ustálit cca 7 dní po příchodu miminka na svět.

Jak se zjišťuje přítomnost hCG v těle?

Hladina hCG stoupá:

 • v krvi přibližně 10 dní po oplodnění vajíčka,
 • v moči lze zachytit jeho zvýšenou hladinu cca 6 dní po uhnízdění oplodněného vajíčka na výstelce dělohy.

Zvýšené hodnoty lze tedy rozpoznat dvěma metodami:

 • krevním testem,
 • rozborem moči – například těhotenským testem.

Přestože je právě pozitivní těhotenský test obvykle prvním ukazatelem těhotenství, spolehlivější je krevní rozbor. Kromě toho, že se z krve těhotenství jednoznačně potvrdí, přesné hodnoty tohoto hormonu vypovídají také o konkrétním týdnu těhotenství.


Hladina hodnoty hCG na počátku těhotenství

Doba od oplodnění vajíčkaPočet dní od poslední menstruacemIU/ml
7 dní (1. týden)21 dní (3 týdny)0–5
14 dní28 dní (4 týdny)3–426
21 dní35 dní (5 týdnů)18–7 340
28 dní42 dní (6 tt27)1080–56 500
35–42 dní49–56 dní (7–8 tt29)7 650–229 000
43–64 dní57–78 dní (8–11 tt38)25 700–288 000
57–78 dní79–100 dní (11–15 tt16)13 300–253 000
17–24 týdendruhý trimestr174 060–65 400
Od 25. týdnetřetí trimestr133 640–117 000

Jak funguje těhotenský test?

Proužkový, tyčinkový, kazetový nebo digitální – všechny typy domácích těhotenských testů „sledují“, zda je hladina hCG v moči zvýšená a přesahuje normální hodnoty. Pokud se tak stane, na testu se objeví legendární druhá čárka. Citlivost jednotlivých testů se však u různých výrobců liší, a proto se doporučuje s provedením domácího těhotenského testu počkat, až se zpozdí menstruace. V těchto dnech je už totiž vysoká šance, že test zvýšené hCG zachytí.

To, v jakém stádiu dokáže domácí test těhotenství zachytit, zjistíš podle údajů na jeho obalu. Čím menší hodnota je na něm vyobrazena, o to dříve umí test rozpoznat těhotenství.

Hodnoty na testech se pohybují:

 • od 10 mIU/ml (nejcitlivější),
 • do 25 mIU/ml (nižší úroveň citlivosti).

Testování je po prvním pozitivním testu dobré zopakovat o dva dny později. Právě tehdy by v případě těhotenství měla být druhá čárka ještě výraznější než na prvním testu. V případě pozitivního výsledku se žena může objednat ke gynekologovi, který jako jediný může těhotenství stoprocentně potvrdit.


Video: Kdy si dělat těhotenský test?

Rozhovor s farmaceutickou laborantkou Annou Horváthovou.


Jak hCG souvisí s mimoděložním těhotenstvím?

Hladina hCG se v těle zvyšuje bez ohledu na to, kde se oplodněné vajíčko uhnízdí, přičemž se může stát, že k tomu dojde jinde než v děložní sliznici. Hladina hCG v krvi v takovém případě ukazuje na těhotenství, avšak na ultrazvuku není ani v 6. nebo 7. týdnu nic vidět. Tehdy musí žena na další vyšetření, protože jde o nebezpečnou situaci, která ohrožuje její život.

Jakmile však uvidíš první dvě čárky na těhotenském testu, určitě na tento scénář nemysli. Mimoděložní těhotenství je ojedinělé – představuje jen cca 2 % všech těhotenství, a většinou je doprovázeno zvýšenou teplotou, silnými bolestmi v podbřišku nebo krvácením. Zjednodušeně řečeno: kdyby něco nebylo v pořádku, už bys o tom s největší pravděpodobností věděla.


Co když je zvýšená hladina hCG u mužů a žen, které nejsou těhotné

Běžně mají muži a netěhotné ženy hodnoty hCG v krvi od 0 až 5 mIU/ml. Může se ovšem stát, že se hladina tohoto hormonu začne zvyšovat a není příčinou těhotenství. Tento stav signalizuje vážný zdravotní problém.

Zvýšený hCG může být v takových případech příznakem:

 • zhoubného nádoru dělohy nebo jiných ženských pohlavních orgánů,
 • některých typů nádorů v plicích, střevech nebo v ledvinách,
 • selhávání ledvin,
 • rakoviny určitých částí endokrinního systému.

Mohlo by tě také zajímat

Těhotenský test

Výsledek pozitivního testu tě může potěšit, překvapit, ale také pořádně zklamat či dokonce zaplavit úlevou. Ať už se snažíš o miminko, nebo se případného těhotenství obáváš, pojď si přečíst, jak těhotenské testy vlastně fungují, kdy by sis ho měla udělat a kdy může být falešně negativní či pozitivní.

Růst bříška v těhotenství

Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Více nejen o hCG na Modrém koníku

Na Modrém koníku si můžeš povídat s uživatelkami i položit dotaz odborníkům, ať už o hCG, nebo jiných tématech, která tě zajímají.

 • Zařaď se do tematických skupin
  • V tematických skupinách spolu komunikují uživatelky, které něco spojuje.
  • Tematické skupiny
 • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s hCG

Máš zkušenost s hCG?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucijete  5. pro 2014

Vysoká hodnota

Po úspěšném KET sem měla hodnotu hCG 14 dní po oplodnění 2003. Všem to přišlo strašně vysoké, i dr. se ptal, jestli jsme dávali jedno nebo dvě embrya. Jen jedno. Padali i výroky o jednovaječných dvojčatech. Nakonec se potvrdilo jedno miminko.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce