6. týden těhotenství

Navenek se toho sice zatím moc neděje, ale uvnitř tvého těla dochází v 6. týdnu k obrovským změnám, navíc se možná chystáš k lékaři, aby těhotenství potvrdil. Pojď se podívat, co se právě děje, zda se už mohou objevit těhotenské nevolnosti a kdy případně vyhledat lékařskou pomoc.

6. týden těhotenství

6. týden těhotenství na tobě ještě není poznat.

Co se děje v 6. týdnu těhotenství?

 • Hormonální bouře1 ve tvém organismu způsobuje mimo jiné i změnu chutí a také vnímání vůní. Není nic výjimečného, že ti začne páchnout parfém, který jsi doteď milovala, nebo třeba začneš mít chuť na jídla a nápoje, jež bys dřív nepozřela.
 • Během prvního trimestru37 (a v jeho prvních týdnech především) se zhruba u jedné čtvrtiny žen objevuje drobné krvácení3.
  • Pokud má slabou intenzitu nebo jde jen o špinění, pak zpravidla nevěstí nic závažného. Často se objevuje například po sexu, protože dojde k narušení sliznice v pochvě, která je vlivem těhotenství překrvená.
  • V horších případech krvácení signalizuje mimoděložní těhotenství22, počínající potrat13 nebo například potíže s placentou. Takové krvácení ovšem bývá silné, krev mívá jasně červenou barvu a obvykle ho doprovází i bolesti v podbřišku.

Důležité: Jakékoliv krvácení vždy konzultuj se svým lékařem, i kdyby bylo jen velmi slabé.


 • Tvoje tělo pracuje na plné obrátky a i v naprostém klidu teď spotřebuje víc energie než dřív. Není tedy divu, že se často cítíš tak moc unavená, že si musíš odpočinout, ať jsi kdekoli –⁠ což se někdy špatně vysvětluje, protože tvé okolí v tomto týdnu obvykle ještě netuší, že jsi v jiném stavu.
 • Budoucím maminkám se často zdají barvité sny. Ačkoli většinou bývají pozitivní, v některých případech se mohou objevit i noční můry a úzkosti.

Jak se vyvíjí miminko?

 • Zatímco dosud budoucí miminko připomínalo spíš jen kuličku, odteď se formuje do tvaru pulce. Zřetelně se mu rýsuje hlavička, také končetiny v podobě bouliček po stranách těla a v neposlední řadě i ocásek. Ten má miminko proto, že vývoj páteře a míchy je rychlejší, než růst zbytku těla. Jakmile však trup doroste, ocásek již nebude patrný.
 • Srdce je sice zatím menší než zrnko máku, ale začíná se už dělit na síně a komory. Na konci tohoto týdne je možné slyšet na ultrazvuku jeho tlukot, jehož rychlost se pohybuje mezi 100 až 160 údery za minutu.
 • Děťátku se začínají vyvíjet ledviny, střeva, játra a plíce, má vlastní oběhový systém a neurální trubice, z níž se vyvíjí mícha a mozek, se již uzavřela.
 • Začíná se vyvíjet pokožka.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci šestého týdne těhotenství (tedy 5 tt + 6) je miminko dlouhé 5 až 6 mm a vážit může asi 0,5 gramu. Lékař ho stále nazývá embryo a pro představu je velké asi jako kulička pepře.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se v 6. týdnu těhotenství soustředit?

 • Ačkoli máš možná kvůli hormonům nafouklé bříško, těhotenství na tobě ještě vidět není, obzvlášť pokud čekáš svého prvního potomka.
 • Jestli ti můžeme poradit, tak ještě chvilku počkej s oznámením těhotenství svým blízkým, samozřejmě s výjimkou partnera. Bohužel až dvě z deseti těhotenství skončí samovolným potratem a dotazy nebo i dobře myšlené litování pak situaci mnohdy ještě zhoršují. Neděs se a mysli pozitivně, ale možná s oznámením radostné novinky raději počkej do začátku čtvrtého měsíce, kdy už je těhotenství stabilnější.
  • Pokud ale tvoje práce není vhodná pro těhotné, pak je potřeba se zaměstnavatelem situaci vyřešit.
 • S návštěvou svého gynekologa nemusíš neotálet. Nejspíš bude vše v pořádku, ale pokud by to tak nebylo, je jednodušší problém řešit hned v začátcích gravidity.
 • Gynekolog při vyšetření nejen potvrdí tvé těhotenství, ale také určí, kolik miminek se ve tvém bříšku vyvíjí. U lékaře tě čeká krevní rozbor a hlavně vaginální ultrazvuk2, při kterém už nejspíš uslyšíš i tlukot srdíčka, což je opravdu velmi dojemné 💙
 • Vlivem hormonů a maximálního výkonu, v němž teď pracuje tvůj organismus, se u mnoha těhotných žen objevují palčivé bolesti hlavy. Pokud se ti nedaří jim předcházet pomocí dostatečného odpočinku, vyvážené stravy, optimálního pitného režimu a pravidelného pohybu, informuj se u svého ošetřujícího lékaře, které léky a v jakém množství smíš užívat.
 • Vzhledem k tomu, že se často cítíš unavená, je dobré mít po ruce malou svačinku4 (např. proteinovou tyčinku), která ti rychle dodá energii. Jinak samozřejmě pamatuj na dostatečný odpočinek, a jindy si zase naopak místo relaxu naordinuj procházku na čerstvém vzduchu.

Vyšetření v 6. týdnu těhotenství

Potvrzení těhotenství

 • Na potvrzení těhotenství je vhodné navštívit gynekologa do 10. týdne, počítáno od začátku tvé poslední menstruace. Lékař ti nechá udělat krevní testy na zjištění hladiny hCG a pomocí ultrazvuku zjistí, zda je embryo v děloze.

Pro zajímavost: I když znáš přesný termín prvního dne své poslední menstruace, a dokonce také datum, kdy bylo miminko počato, je možné, že výpočet těhotenství zpočátku nemusí být zcela odpovídající. Oplodněné vajíčko totiž může do dělohy putovat a následně se uhnizďovat pomaleji, než se obecně předpokládá. Přesné stáří těhotenství se určuje při screeningu v prvním trimestru (mezi 10. a 14. týdnem těhotenství), a to pomocí ultrazvuku.


 • Někdy se stane, že se jedná o mimoděložní těhotenství. Přečti si o něm víc 👇

Co znamená mimoděložní těhotenství?
Když se oplodněné vajíčko během své cesty zasekne a nedoputuje do dělohy, jedná se o mimoděložní těhotenství. V takovém případě má žena pozitivní těhotenský test, krevní rozbory také ukazují na těhotenství, ale lékař při ultrazvuku v děloze nenajde embryo. Takový stav je nebezpečný a je nutné těhotenství ukončit.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství (také GEU nebo ektopická gravidita) je závažný a život ohrožující stav, kdy se embryo uhnízdí mimo děložní dutinu. Nejčastěji to bývá ve vejcovodu (95-98 %), případně ve vaječníku nebo v břišní dutině a vzácně v oblasti rohů dělohy nebo v děložním hrdle.


Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Ne nadarmo se těhotenství říká jiný stav. Doprovází ho spousta změn a nových pocitů, z nichž některé tě mohou překvapit. Pro příklad můžeme uvést, že určitá míra bolesti je normální, přeci jen mimo jiné se roztahuje děloha. Ale pokud si nejsi jistá a pokládáš si otázku „Je tohle ještě normální?“, raději se obrať na lékaře.

Kdy určitě vyhledat odbornou pomoc?

 • Silnější bolest v podbřišku
 • Krvácení – ano, ke slabšímu krvácení může dojít vlivem uhnizďování vajíčka do děložní sliznice a později také při vývoji placenty, ale jakmile máš nějaké pochyby, určitě se poraď s lékařem.
 • Intenzivní zvracení

Video: 5., 6., 7. a 8. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


6. týden těhotenství v číslech

6. týden těhotenství


Lékař píše: 5 týdnů + 0 dní až 5 týdnů + 6 dní (zkráceně 5tt + 0 až 5tt + 6)


6. týden těhotenství tvoří:

 • 5tt + 0 = první den 6. týdne těhotenství
 • 5tt + 1 = 5 týdnů + jeden den (druhý den 6. týdne těhotenství)
 • 5tt + 2 = 5 týdnů + dva dny (třetí den 6. týdne těhotenství)
 • 5tt + 3 = 5 týdnů + tři dny (čtvrtý den 6. týdne těhotenství)
 • 5tt + 4 = 5 týdnů + čtyři dny (pátý den 6. týdne těhotenství)
 • 5tt + 5 = 5 týdnů + pět dní (šestý den 6. týdne těhotenství)
 • 5tt + 6 = 5 týdnů + šest dní (sedmý den 6. týdne těhotenství)
 • 6tt + 0 = první den 7. týdne těhotenství
 • 6. týden od začátku poslední menstruace
 • přibližně 34 týdnů do porodu

6. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
5tt+035245
5tt+136244
5tt+237243
5tt+338242
5tt+439241
5tt+540240
5tt+641239

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Ranní nevolnost v těhotenství

Nevolnosti jsou nejdiskutovanějším těhotenským příznakem, kterého se zároveň nastávající maminky obvykle nejvíce obávají. Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak je zmírnit a jsou nebezpečné? I tyto informace, kromě řady dalších, se dozvíš v našem článku.

Už jsem těhotná

Jednoho dne většina žen zjistí, že jsou těhotné, ať už bylo těhotenství plánované či ne. V takovou chvíli, zvláště jedná-li se o první těhotenství, si každá žena, teď už nastávající maminka, položí otázku: "Jsem těhotná a co dál?"


Jak ti pomůže Modrý koník?

Na Modrém koníku můžeš položit otázku odborníkovi i diskutovat s dalšími uživatelkami. To se ti hodí po dobu celého těhotenství, ale také po něm nebo při různých starostech, které život přináší.

 • Přidej se do tematické skupiny
  • Zapoj se do hovoru v tematických skupinách. V nich si můžete s uživatelkami poradit, vzájemně sdílet informace, nebo si klidně jen čti, co o svých zkušenostech píšou.
  • Tematické skupiny

<< 5.týden těhotenství13 / 7.týden těhotenství >> 29


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti s 6. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 6. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
klara32  25. zář 2023

Začínám 6. tt

Ahoj, tak dnes jsem 6+1. U doktorky jsem byla v 5+4 a vše je potvrzené. Na další kontrolu se mám dostavit v 7. týdnu, abychom se podívali na srdíčko. Lehce mě píchne břicho, jinak mi nic není. Břicho mě píchne jen pro to, abych nezapomněla, že jsem těhotná, jinak bych o tom ani nevěděla 😅. Jo a šíleně mě večer bolí prsa. Jinak nic.
 • Bez příznaků
 • Furt musím chodit do práce, ale špatně mi nebývá, tak nevadí, ale nejraději bych jen odpočívala
hancakrat  1. čer 2023

První ultrazvuk

Jsem dneska 6+0, ale paní doktorka řekla, že se jí to zdá spíše jako 5+4 a že si není jistá, jestli tam něco viděla, takže za týden 8.6. znovu na ultrazvuk, a to už snad uvidíme, jestli mimi je tam, kde má být a jestli bude vše ok, ale kdyby mě do té doby začalo bolet břicho nebo bych začala krvácet, tak jsem dostala z dneška zprávu, že nemám váhat a mám jít hned do špitálu. Prozatím mi je dobře, nic se nemění, prsa bolí, hlava taky, únava stoupá a nevolnosti mám furt celé dny, i když nezvracím. Při prvním synovi (3 roky) jsem nic takového neprožívala, nezvracela jsem, žádné nevolnosti nebyly a prsa mě bolela až později, takže je to pro mě nové, jako pro některé z vás .
hancakrat  28. kvě 2023

6+3tt

1.6. začínám sedmý týden a jdu na první ultrazvuk. Nevolnosti mám od začátku, ale nezvracím, ale začala jsem být hodně unavená a bojuji s bolestí hlavy a prsou. Mám pocit plnosti, tak jím hodně jogurty a piju víc čisté vody.
vendymar  3. led 2021

Nachlazení

Ahoj holky,
nevím jestli to patří sem ale potřebuji radu, uklidnění.
Už druhý den jsem nachlazená, teplotu jsem měla nejvíc 37,3 včera, dnes už se cítím lépe, ale změřila jsem se teď odpo a 37,5 😔. Volala jsem na gynekologii a řekli mi, že si můžu vzít Paralen a ležet a jinak na covid test. Mam spíše strach o hrášek🤷🏼‍♀️. Mate některá zkušenost podobnou?
marcelka63  28. kvě 2019

Druhé těhotenství

Právě začínám 6.týden. Příznaky kromě trochu citlivých prsou a výraznější pachy nemám žádné. Zatím se necítím jako těhotná 😁 . U gyn. jsem ještě nebyla. 🙂
vodnarka2013  23. kvě 2019

Stále to samé - krevní sraženina

Teď prožívam své 5. těhotenství. Donošené mám dva zdravé chlapečky. Na svá těhotenství jsem vždy přišla mezi 5.-9.týdnem. Pokaždé jsem měla na plodu krevní sraženinu a není tomu jinak ani teď. 🙁 Díky ní jsem dvakrát spontánně potratila a doufám, že tahle malá fazolka se udrží stejně jako moji dva chlapečci.
 • Možnost klidoveho režimu
 • Nejistota
yamako  20. dub 2018

Potvrzeno/nepotvrzeno

V úterý nám potvrdili 5+3 a puntík na utz jasně dokázal, že tam ten prťous je. Nicméně par hodin po tomto potvrzení začalo krvácení jasnou krví. Kontrola ukázala plod bez akce, ale ta tam nebyla ani předtím, tak doufáme, že se jen prťousek více uvrtával. Jsem pořád unavená, ale už mě přešly šílení chutě na zavináče a přestala mi chutnat káva. Uvidíme, co při další kontrole, tak nám držte palce! :)
5 lidí považuje za užitečné
wanaby  25. únor 2018

Začátek 6. týdne

Včera večer, tedy poslední den 5. týdne jsem v děloze cítila takové jakoby lupkání. První, co mě napadlo je, že to bylo jako by tam někdo opakovaně nahazoval jističe, elektřinu. Asi 4 pokusy. A hned to ustalo. Napadlo mě, jestli to náhodou nebyl začátek bušení srdíčka. Šla jsem googlit, kdy k tomu vlatně dochází a zjistila jsem, že obvykle na konci pátého týdne. :-) Tak kdo ví, třeba to bylo ono. Zatím jsem měla včera chvilkový neutišitelný hlad a večer jsem usnula v osm. Ale jinak je mi fajn, kdyby to vydrželo, nestěžovala bych si.
3 lidé považují za užitečné
lenusaak  23. dub 2016

Jaký je můj 6. týden?

Po IVF se nám na druhý pokus konečně zadařilo a mně se na testu objevila dálnice. Na ultrazvuk jsem se dostavila na kliniku v 5+6tt. Byl vidět žloutkový váček a embryonální pól, zatím bez srdíčka. 😊 Další kontrola bude v 7. týdnu, snad uz srdíčko bude. Příznaky mám pouze únavu a citlivá prsa. 😊
5 lidí považuje za užitečné
maxxinka  5. únor 2016

Asi budu máma :)

Dobrý den, ahoj, píšu sem poprvé.

Končím 6tt, ještě jsem ale nebyla u paní doktorky. Když jsem jí volala, tak řekla, že mě (nás :) ) chce vidět až v 8tt. Snad bude všechno v pořádku, jsem jen více unavená, možná i hladová a občas mě bolí pekelně břicho. To je asi tím, jak roste děloha.

Nemůžu se ale dočkat, až to budu mít lékařsky potvrzené, zatím mám pocit, že to mám jen vysněné. :)
4 lidé považují za užitečné
kariii  1. únor 2016

6 tt

V 6. týdnu těhotenství jsem byla na potvrzení u doktora na ultrazvuku a už bylo vidět, že jsem těhotná. :-)
2 lidé považují za užitečné
verda01  10. pro 2015

6. týden - před prvním UZ

Ahoj maminky,

jsem tu poprvé a zapojuju se do diskuse, protože mě dnes čeká první ultrazvuk a nervy trochu pracují ... =-) Příznaky jsou zatím milosrdné, lehký tlak v prsou, někdy tlak v podbřišku, popř. relativně snesitelná bolest bříška. Výkyvy nálad ale už také začínají, připadá mi. :-)

Jsem ráda, že tu jste a člověk má možnost sdílet všechny své strachy a pochyby s někým, kdo prožívá totéž. Hodně zdraví vám i "hráškům"... :-)
3 lidé považují za užitečné
bobinka1987  9. pro 2015

6. týden

Takže, po zjištění těhotenství - už je to skoro týden - mě Dr. objednala na příští týden na kontrolu. Doufám, že už tam bude něco vidět. Moc se na toho našeho prďolku těšíme. :-D
3 lidé považují za užitečné
ajulkaaa  30. lis 2015

6. týden mého těhulkování

S přítelem jsme plánovali miminko a zadařilo se ihned napoprvé, což sme ani jeden z nás dvou nečekal a moc nás to překvapilo. Na jednu stranu strach a nejistota a na druhou ohromná radost. :)

Podle výpočtů bych měla právě být v 6.tt skoro na konci a zanedlouho jdu na první ultrazvuk, tak doufám, že se fazolka ukáže! :)

Pociťuji na sobě změny takové, že mě bolí prsa, ráno mě probouzí hlad a stálé kroucení v břiše, což jsem nemívala, časté střídání nálad, citlivost a motá se mi občas hlava. Už se moc těším a nemůžu se dočkat ultrazvuku. :)

Všem těhulkám držím palečky. ✊😊
2 lidé považují za užitečné
alicie_k  22. lis 2015

Únava a hlad

Jsem v 6.tt., bývám večer hodně unavená a ráno mě budí hlad, což jsem nemívala. V práci jsem nikdy nesnídala, ale teď to bez toho nejde. A také mě bolí prsa, připadá mi, že je mi moje oblíbená podprsenka najednou o číslo menší a tlačí. :-) Nevolnosti se zatím nedostavily, za což jsem ráda.

Hcg z krve bylo pozitivní minulý týden, ale na UZ jdu až 1.12. , tak se těším, ale zároveň jsou tu samozřejmě i obavy, aby bylo vše v pořádku, pracuji na IVF klinice a každý den vidím nešťastné příběhy lidí. :-(

Doufám, že budeme mít pro všechny krásný dárek na Vánoce. :-)
4 lidé považují za užitečné
martanka007  16. říj 2015

První ultrazvuk

Dnes první ultrazvuk, na kterém jde vidět, jak miminku bouchá srdíčko. Miminko má velikost 2,5 mm. Naštěstí netrpím žádnými nevolnostmi, dočetla jsem se, že je to proto, že jsem z větší části ztratila čich a jelikož necítím pachy, není mi ani špatně. Mimo trošku nafouklého bříška si určitě jak těhotná nepřipadám. Pořád mám trošku strach, aby vše dobře dopadlo. Jsme objednaní na další ultrazvuk za 2 týdny.
1 člověk považuje za užitečné
gracinka7  7. říj 2015

První kontrola

Po tom, co mi vyšel pozitivní těhotenský test, jsem se objednala k doktorovi s tím, že bych měla být v 8. týdnu. Pan doktor ale zjistil, že je mimi o dva týdny mladší. I tak už ale na ultrazvuku blikalo srdíčko. :)

Bylo mi strašně špatně, jediné, co jsem dokázala sníst, bylo ovoce a zmrzlina. Bolela mě prsa, nadýmala jsem se, motala se mi hlava a vůbec jsem měla snad všechny "radosti", které se mohly dostavit.
1 člověk považuje za užitečné
lulusha92  6. říj 2015

6.týden těhotenství - prospaný týden

Šestý týden těhotenství jsem strávila v posteli, unavená, špatně mi bylo a jelikož to bylo teprve týden od toho, co jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem byla i psychicky unavená.

V 6. týdnu těhotenství je ještě nuda. Bříško nemáte, na UTZ taky nic kloudně vidět a když máte "štěstí", tak vám je akorát tak zle a chce se vám spát, přemýšlíte nad tím, že Vám vlastně zbývá minimálně ještě 30 týdnů, než budete moci porodit, a to je dlouhá doba.

Určitě na nevolnosti doporučuji jablko nebo mandarinky. :-)
2 lidé považují za užitečné
lucfuci  6. říj 2015

Můj začátek

Moje začátky těhotenství provázela silná únava. Jsem šťastná za to, že mě minuly nevolnosti, ale za to jsem spala snad i ve stoje. Vyvarovaly se mi naštěstí i změny nálad, za což jsem ráda. :-)
2 lidé považují za užitečné
lenulab  6. říj 2015

Je tam srdíčko :-)

Po UTZ v 5. týdnu mě Dr. pozval na konci 6. týdne na potvrzení srdíčka a bylo tam! :-)

Bylo to krásné, v prvním těhotenství jsem na UTZ tak často nechodila.
2 lidé považují za užitečné
lenunaaa  5. říj 2015

6. týden u mě :-)

O mém těhu jsem se dozvěděla v 6. týdnu. a nějak mi to nedocházelo, protože bylo neplánované. Děsně mě bolel podbřišek, vaječníky, až do křečí. Šla jsem ke svému gynekologovi s tím, že jsem nachlazená. Od Dr.jsem odcházela se zprávou, že jsem v 6tt a samozřejmě s pocitem štěstí, nervozity, strachu a naštvaností. :) Nyní mám úžasného dvouleťáka. :-* :-*
3 lidé považují za užitečné
misa2806  29. zář 2015

Utz 5+1tt

Zdravím. Já byla dneska poprvé u doktorky. Podle poslední MS jsem měla být 7+1tt. MS jsem měla rozházenou, tak proto se to podle poslední MS nedá počítat.

Ještě nebylo vidět srdíčko a ani plod, jen gestační váček. Ale říkala paní doktorka, že se tam nějaká šmouha mihla. Mám přijít za měsíc ve čtvrtek, to budu 9+3tt a to už bude vidět více.
2 lidé považují za užitečné
hellalright  3. zář 2015

"Pečeme"...

Jsem na začátku 6. týdne, na první UTZ jdu za týden, aby tam pan doktor už taky něco kloudného viděl. :-) Nevolnosti jsou občasné, někdy ráno, někdy odpoledne. Prsa rostou a bolí, ale žádné drama. Občas mě na pár minut přepadne hrozné vedro, ale jak jinak, když pečeme 24/7. :-)
1 člověk považuje za užitečné
ovecky  19. črc 2015

Bez příznaků

Neměla jsem absolutně žádné těhotenské příznaky, jen běžný výtok, možná trochu silnější.
loreley1  14. dub 2015

Ve znamení únavy a počínajících nevolností.

Cítím se více méně dobře, pokračuje psychická pohoda, občas píchání v bříšku (podobně jako při MS) + sem tam píchnutí na pravém vaječníku. Mám strach z mimoděložního těhotenství, později na kontrole mi doktorka vysvětlí, že to se ozývá žluté tělísko, které pokračuje v činnosti. Zpočátku mám ještě citlivé bradavky, koncem týdne to ustává. Pravidelně kolem poledne nastupuje zvýšená únava a po obědě lehká nevolnost. Ta někdy přijde už ráno, pomáhá vzít si kousek banánu, přes den zázvorové lízátko. Na UZ jsem objednaná až na konec 6.tt, aby bylo vidět srdíčko.
2 lidé považují za užitečné
wrbka  12. únor 2015

6.týden těhotenství

Naše miminko je plánované a dlouho očekávané. Kdybych neměla pozitivní test a tak moc mne nebolely prsa (hlavně v noci mne ta bolest někdy vzbudí), ani bych nepoznala, že jsem těhotná.

Ale v šestém týdnu u mne nastal zlom. Po ultrazvuku a stěru z děložního čípku jsem začala špinit. Špinění postupně sílilo a sláblo, až jsem nevydržela a naklusala jsem k doktorovi. Ten mi pohmatem zkontroloval bříško a udělal ultrazvuk a já poprvé viděla tlouct srdíčko. Miminko bylo v pořádku, ale pro jistotu mi doktor napsal utrogestan 2x0x2 a nařídil klid a hodně odpočinku. Již po dvou dnech zavádění špinění ustalo a já se začínám pomalu uklidňovat, že to bude snad všechno v pořádku.

Bála jsem se k doktorovi jet, aby si nemyslel, že jsem hysterka, ale teď jsem ráda, že jsem tam jela. Byl milý a vůbec si nemyslel, že to bylo zbytečně. Já jsem alespoň v klidu, protože jak říká můj gynekolog, stres je to nejhorší co můžete miminku dát.

Takže já bych určitě všem doporučila překonat stud a zábrany, nedeptat se doma a jet si pro odbornou pomoc v případě jakýchkoliv obav o zdraví miminka. Za ten klid to stojí.
3 lidé považují za užitečné
mihulatko  4. únor 2015

Můj 6. týden těhotenství

Začínám 6.tt a dá se říci, že se cítím dobře. Nevolnostmi netrpím, mám jen žaludek lehce na vodě a v puse jako bych cumlala pětikorunu. :-) A mám neustále hlad. To vnímám jako výraznou změnu, před těhotenstvím jsem toho nikdy moc nepojedla.

Tělesné změny vnímám hlavně na bříšku, jsem hodně nafouklá a vykouklo na svět spodní bříško, které nejde zatáhnout. Nálada se u mě střídá euforická a smutná. Buď mám záchvaty smíchu, nebo jsem prudce sentimentální. :-D UTZ jsem měla ve 4.tt, kdy ještě nebylo nic vidět. v 5.tt byl již vidět gestační a žloutkový váček. Na další UTZ jdu někdy v 9tt. Jedná se o mé první těhotenství.
7 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce