7. týden těhotenství

Těhotenství v 7. týdnu ještě není příliš patrné, ale uvnitř tvého těla se odehrává řada změn. Miminko roste jako z vody a tobě začínají být těsné kalhoty, nejspíš tě trápí těhotenské nevolnosti a tvůj vnitřní klid dokáže narušit i naprostá banalita… třeba reklama na prací prášek 🙂 Pojď s námi zjistit, jakým jídlům by ses měla vyhnout, kdy těhotenství oznámit v práci, co tě čeká za vyšetření a řadu dalších zajímavých informací.

7. týden těhotenství

V 7. týdnu ještě těhotenství není navenek vidět.

Co se děje v 7. týdnu těhotenství?

 • Tvoje děloha je teď přibližně dvojnásobně velká, než byla před těhotenstvím. Typické těhotenské bříško zatím asi nemáš, ale nejspíš ti už začínají být trochu těsné kalhoty.
 • Děložní hrdlo je již ucpané hlenovou zátkou, a tak to zůstane až do porodu, nebo do té doby, kdy se hrdlo začne otevírat.
 • Pokud netrpíš nevolnostmi, je možné, že přibíráš na váze. Na začátku to obvykle bývá 0,5–1 kg měsíčně. Pokud je to více a stále se přitom stravuješ zdravě, nelámej si s tím hlavu. A stejně tak si nedělej starosti v případě, že jsi zatím nenabrala ani gram. Každé tělo je zkrátka jiné.

Jak se vyvíjí miminko?

 • Hlavička děťátka je teď téměř stejně velká jako zbytek celého těla. Každou minutu se v ní totiž vytvoří asi 100 nových mozkových buněk.
 • Na hlavičce jsou již zřetelné tmavé tečky, z nichž se později stanou oči, také se formuje nos, lze vidět horní i dolní čelist a po stranách hlavy jsou důlky, ze kterých vzniknou uši.
 • V bouličkách, které má miminko po stranách těla, se formují chrupavky, z nichž později vzniknou kosti rukou a nohou.
 • V místě páteře vzniká 42 až 44 obratlů. Později se ale některé z nich rozpadnou a zůstane jich jen běžných 34.
 • Pupeční šňůra, kterou proudí kyslík a živiny, už je vyvinutá.
 • V břišní dutině má miminko malá játra, slepé střevo, slinivku a vyvíjí se také ledviny.
 • Srdíčko, které už je funkční, se stále zdokonaluje.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci sedmého týdne těhotenství (tedy 6tt + 6) je miminko dlouhé 6 až 8 mm, vážit může asi ¾ gramu a lékař ho stále označuje jako embryo. Je teď velké asi jako kulička hrášku.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se v 7. týdnu těhotenství soustředit?

1. Jídelníček a pitný režim

Zaměř se na vyvážený jídelníček, bohatý na vitamíny a minerály. Určitě se vyhni extrémům, jako je přejídání se a diety (pokud ti určitý typ diety nenasadí lékař s ohledem na tvůj zdravotní stav). Zařaď do svého denního přijmu ovoce a zeleninu. Skvěle se hodí jablka, švestky, hrušky, lesní ovoce, ideálně od tuzemských producentů.

Ze zeleniny jsou vhodné brambory, okurky, papriky a další druhy, opět nejlépe u nás vypěstované. Nicméně právě zelenina v těhotenství může způsobovat zažívací potíže, a tak sleduj, jak se cítíš, a zjisti, které druhy ti nedělají dobře.

Opatrnější buď v případě citrusů, ořechů, ryb a mořských plodů, protože v těhotenství se zvyšuje riziko vzniku alergií. Neznamená to, že by ses jim měla zcela vyhýbat, ale raději je měj jen jako občasné zpestření jídelníčku. Specifické jsou potom jahody, které obsahují vysoké množství histaminu, a tak se ti může objevit vyrážka nebo začervenání kůže. Nejde ovšem o vznik alergie, jen podráždění.


Tip: Jestli tě trápí nevolnosti, vydatné hlavní chody si rozděl do několika malých porcí a vždy měj po ruce malou svačinku pro akutní případy hladu. Ta by měla být založená hlavně na bílkovinách a vláknině.


Co v těhotenství nejíst?
Existují potraviny, které si raději v době těhotenství odpusť, například tatarák není úplně dobrý nápad 🙂 Obecně se pro jistotu vyhni potravinám, u nichž hrozí přenos infekce, jako je salmonelóza či listerióza, které by mohly způsobit vážné komplikace. Těmito nevhodnými potravinami jsou:

 • tepelně neupravená vejce,
 • nepasterizované mléčné produkty,
 • sýry s plísní ve vysoké míře (v malém množství si je dát můžeš),
 • syrová masa,
 • vnitřnosti ve větší míře – hlavně játra, která mohou obsahovat toxiny a příliš mnoho vitamínu A.

Strava v těhotenství

Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.

2. Zmírnění těhotenských nevolností

Některé budoucí maminky mají na začátku těhotenství pocit, jako by právě procházely několikaměsíční kocovinou. Je to opravdu skoro stejné: žaludek na vodě, malátnost, nechutenství…

Jak na zmírnění nevolností?

 • Připrav si k posteli svačinku, kterou sníš před vstáváním, třeba piškoty nebo sušenky.
 • Vstávej pomalu.
 • Když je ti špatně, pij po malých dávkách vychlazenou colu.
 • Uvař si čaj proti nevolnostem v těhotenství (koupíš v lékárně).
 • Během dne jez malé porce a prokládej je svačinami, ať nepřetěžuješ žaludek.
 • Odpočívej.

Mezi běžné příznaky těhotenství patří také to, že ti některé vůně začnou vadit. Možná to bude tvoje oblíbená káva nebo parfém, z nichž se ti může zvedat žaludek.

Ale nelekej se, jestli nevolnostmi netrpíš. Ne každá žena musí nutně část těhotenství prozvracet… a jiným je pro změnu špatně mnohem déle než „jen“ prvních pár měsíců. Každé těhotenství je zkrátka individuální.

3. Návykové látky a léky

Svému lékaři nic nezatajuj, protože jen, když bude znát potřebné informace, ti může pomoci upravit životosprávu tak, aby byla pro vyvíjející se miminko nejlepší.

 • Kofein – Patří mezi nejběžnější návykové látky. Pokud si ale dáš 2 až 3 malé kávy denně, své těhotenství tím nijak neohrozíš.
 • Alkohol – Je rozhodně lepší se mu úplně vyhnout, ale když si příležitostně dáš deci vína, nic se nestane. Nicméně častější užíváníbezpečné není, protože hrozí vývojové vady u miminka. Stane-li se, že jsi o těhotenství ještě ani nevěděla a dala sis na oslavě větší množství alkoholu, nic si nevyčítej. V takovém případě je vážné hlavně dlouhodobé užívání alkoholu.
 • Nikotin – Pokud jsi kuřačka, ber těhotenství jako nejlepší důvod k tomu, abys s kouřením úplně přestala. Snížení počtu cigaret nestačí, protože i tak škodí tobě a miminku.
 • Drogy – Jednorázové užití měkké drogy v době, kdy o těhotenství nevíš, je podobné jako u alkoholu: většinou se nic nestane, protože nejde o trvalé užívání. V těhotenství by ses jim ale samozřejmě měla zcela vyhnout. Tvrdé drogy pak bývají užívány dlouhodobě a v takovém případě musí další postup zvolit lékař, protože způsobují poškození a také abstinenční příznaky u miminka.
 • Léky – Mezi dlouhodobě užívané léky často patří například antidepresiva. U nich, stejně jako u dalších druhů léků, je případné vysazení vyhodnoceno podle potřeby jejich užívání. Vždy se poraď se svým lékařem, aby sis neublížila.

Video: Káva, cigarety, alkohol a léky v těhotenství

Co ve videu zaznělo:

4. Kosmetika: Barvení vlasů, líčení, laky na nehty

Zvaž, jakou kosmetiku používáš. Neměla by totiž obsahovat syntetické složky, jež by mohly ohrozit vývoj plodu. Jsou to například chlorhydrát hliníku a aluminum chloride hexahydrate – časté v antiperspirantech, nebo oxybenzone – hlavně v opalovacích přípravcích. Také chemické barvy na vlasy, laky na nehty a materiály pro vytváření umělých nehtů mohou obsahovat toxiny. Popřemýšlej, zda jsou po dobu těhotenství tyto úpravy nutné, nebo alespoň sniž jeho četnost. Případně zvol přírodní kosmetické přípravky.

5. Změny v zaměstnání

Tvoje těhotenství je sice ještě na začátku, ale zvláště v případě, že v práci nemáš potřebné podmínky, je lepší tuto novinu oznámit šéfovi co nejdřív. Rozhodně bys už neměla zvedat těžká břemena (obecně se jako maximální hranice doporučuje 15 kg), pracovat s chemikáliemi a sloužit dlouhé nebo noční směny.

Tvůj nadřízený je povinný ti zajistit pracovní prostředí, které pro tebe bude v těhotenství bezpečné, přičemž, pokud jsi v zaměstnaneckém poměru, nemusíš se obávat ani snížení platu. K tomu sice po přesunutí na jinou pozici dojít může, ale existuje tzv. vyrovnávací příspěvek. Dokument s názvem Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství ti dá tvůj obvodní lékař nebo gynekolog. Po jeho vyplnění ho dáš svému zaměstnavateli, který jej předá České správě sociálního zabezpečení pro schválení, případně zamítnutí s odůvodněním.

Ale pozor: Vyrovnávací příspěvek se nevyplácí, pokud tvoje mzda poklesla z tvé vůle – tedy třeba v případě, že jsi zažádala o zkrácení pracovního úvazku.

V případě, že tvoje práce nemůže těhotenství ohrozit, raději ještě s oznámením počkej. To platí hlavně pokud jsi sice na testu měla dvě čárky, ale ještě jsi nebyla u gynekologa, aby těhotenství potvrdil. Nicméně i potom je na zvážení, zda ještě chvíli nepočkat. Rozhodně nechceme malovat čerta na zeď a věříme, že u tebe bude vše v pořádku, ale ve 12. týdnu se snižuje riziko potratu, takže těhotenství je po něm stabilnější, proto není od věci vydržet alespoň do jeho uplynutí.

Oznámení těhotenství zaměstnavateli

Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.

7.týden těhotenství.


Jaké vyšetření tě čeká v 7. týdnu těhotenství?

V takto raném začátku těhotenství ke gynekologovi patrně zamíříš po pozitivním těhotenském testu, proto jde o vyšetření, které má jeho výsledek potvrdit, nebo vyloučit. Lékař tě prohlédne pomocí ultrazvuku, přičemž vaginální sondou je těhotenství zachytitelné zhruba od 5. týdne a sondou přes břicho ještě o trochu později. V 7. týdnu těhotenství už pravděpodobně bude viditelné, jak miminku bije srdíčko.

Výjimečný není ani krevní test, který prokazuje zvyšování hladiny hCG (hormon přítomný v krvi a moči během těhotenství).

Kromě vyšetření ti lékař případně doporučí doplňky stravy vhodné pro těhotné. Těmi nejčastějšími jsou ty, které obsahují kyselinu listovou37. Ta se totiž štěpí na na tzv. foláty, podílející se na správném dělení buněk miminka.


Video: 5., 6., 7. a 8. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek, primář gynekologicko-porodnického oddělení

Co ve videu zaznělo:


7. týden těhotenství v číslech

7. týden těhotenství


Lékař píše: 6 týdnů + 0 dní až 6 týdnů + 6 dní (zkráceně 6tt + 0 až 6tt + 6)


7. týden těhotenství tvoří:

 • 6tt + 0 = první den 7. týdne těhotenství
 • 6tt + 1 = 6. týdnů + jeden den (druhý den 7. týdne těhotenství)
 • 6tt + 2 = 6. týdnů + dva dny (třetí den 7. týdne těhotenství)
 • 6tt + 3 = 6. týdnů + tři dny (čtvrtý den 7. týdne těhotenství)
 • 6tt + 4 = 6. týdnů + čtyři dny (pátý den 7. týdne těhotenství)
 • 6tt + 5 = 6. týdnů + pět dní (šestý den 7. týdne těhotenství)
 • 6tt + 6 = 6. týdnů + šest dní (sedmý den 7. týdne těhotenství)
 • 7tt + 0 = první den 8. týdne těhotenství
 • 7. týden od začátku poslední menstruace
 • přibližně 33 týdnů do porodu

7. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
6tt+042238
6tt+143237
6tt+244236
6tt+345235
6tt+446234
6tt+547233
6tt+648232

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Železo v těhotenství

Snad každá žena si v těhotenství kladla otázku, zda dodržuje správnou životosprávu a zda je její tělo zásobeno vitamíny a minerály natolik, aby umělo „posunout“ rostoucímu děťátku dostatek potřebných živin. Kromě kyseliny listové, která spadá pod vitamíny skupiny B, je v těhotenství jedním z nejčastěji suplementovaných minerálů také železo. Jaká je jeho funkce v organismu a jak v těhotenství rozpoznat jeho deficit?

Nálady v těhotenství

Nálady v těhotenství jsou časté. Žena může být nadšená, že je těhotná, ale může být také vystresovaná a ohromená. Může mít neustále starosti, které přispívají k její náladovosti. Otázky, jako jsou např.: Budu dobrou matkou? Jak to mám zvládnout finančně? Bude mé dítě zdravé? Těhotenství je událost měnící život a je plná psychických a emocionálních změn.


Jak ti pomůže Modrý koník?

Na Modrém koníku najdeš odborníky i uživatelky, které mají bohaté zkušenosti.

 • Poraď se s odborníkem
  • Polož anonymně a zdarma otázku odborníkům v našich Poradnách.
 • Přidej se do skupiny
  • Přidej se k uživatelkám, co jsou také v 7. týdnu nebo mají stejné zájmy jako ty. Jistě je napadají stejné otázky. S nimi se můžeš poradit, sdílet informace, nebo si klidně jen přečíst, co o svých zkušenostech píšou.
  • Tematické skupiny

<< 6.týden těhotenství27 / 8.týden těhotenství >> 39


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha – gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti se 7. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 7. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
tyna1308  15. srp 2019

6+5

Ahoj těhulky, podle PM jsem v 7. týdnu, je to mé 3. těhu, ale nikdy to nevyšlo. Tak snad do třetice;). Jsem diabetička, takže je to trošku rizikovější, ale to neva, jsem připravená to tentokrát dát! Na tohle těhotenství jsme čekali 6 let. Můžu tedy říct, že prsa mě bolí už asi 3 týdny jako čert (jsou asi o číslo větší), bříško také bolí, píchá, ale ustává to. Špatně mi není skoro vůbec, ale trápí mě hlad, pořád něco papám. Jo a na to, že normálně vážím 57kg, tak mám šíleně velké bříško, vůbec to nechápu. Je léto a moc to nejde zakrývat, zatím nechci, aby to někdo věděl, protože ty první dvě těhotenství nevyšly vždy až okolo 21. týdne, takže chci fakt počkat. Třeba mi dr. řekne, že jsem ve vyšším týdnu a na gyndu jsem bohužel objednaná až za měsíc, tak uvidím.
 • Bolest prsou
 • Změna nálad
2 lidé považují za užitečné
berenika4  27. dub 2019

Nevolnosti a nespavost

Ahoj,
píšu zpětně protože v tomhle období 6-9tt jsem na psaní vůbec neměla sílu. Trápily mě nevolnosti (ovšem bez zvracení), velké nechutenství a co bylo nejhorší: vůbec jsem nemohla spát, jen 4h denně, vypadala jsem hrozně. Naštěstí začátkem 3m to odeznělo a od té doby bez problémů. Na nevolnosti mi ohromně pomohly švestičky Umeboshi (dají se sehnat ve zdravé výživě). Mají velmi slano-kyselou chuť, na kterou jsem si musela zvyknout. Ze začátku jsem si kousek švestičky rozetřela na suchar, později jsem dokázala i půlku švestky sníst samostatně. Důležité u mě bylo sníst přes den klidně i 3-4 švestky. Dokud jsem je jen uždibovala v menším množství, nemělo to efekt. Ale když jsem množství zvýšila, během 2 dní jsem byla bez nevolností a chuť k jídlu se vrátila.

Taky mi moc pomohla látková maska na oči na spaní, kterou mi dal přítel (z nějaké dřívější cesty letadlem). A na spaní pomohly i procházky - co síly dovolily a hlavně vybrat prostředí, kde nic nesmrdí (do města a do supermarketů jsem nemohla, super byly parky a nejlepší les :).)

Držím pěsti ať je vám co nejlíp. Hlavně se držte myšlenky, že to odezní. Já už tomu chvílemi přestávala věřit a na psychiku to bylo náročné, ale pak se vše dalo jako kouzlem do pořádku a posledních pár týdnů (jsem teď 16tt) se cítím tak skvěle, žě občas až "zapomenu" že jsem těhotná :D.. tak se držte, bude to fajn ;)
5 lidí považuje za užitečné
nicolnik  9. bře 2019

Když to celé začíná

Tento týden se mi vryl do paměti jako “teď už to opravdu začíná” do té doby jsem si myslela, že bych mohla být mezi tou hrstkou šťastlivek bez nějakých extra příznaků. Potřeba záchodu se zvýšila, jako potřeba podstatně víc spát. Zhoršila se pleť, bolest prsou už je snad permanentní. Kdo v téhle skupince příznaků nesměl chybět? Nevolnosti, žaludek stále na vodě, zničeho nic se člověku začne zvedat žaludek a neví, jestli teda jít zvracet nebo ne. Pojmenování jiný stav bych tedy označila jako trefné! :)
 • Většina už má po první návštěva gynekologa
 • Bude hůř :)
1 člověk považuje za užitečné
ajulamamula  27. únor 2019

2. těhu 7tt

Jsem konečně těhotná po 10ti letech. Něco je podobné a něco jiné. Nebolí mě tolik prsa jako tenkrát. A nezvracím. Nicméně je mi šíleně zle celý den. Ráno jen otevřu oči, už musím něco sníst, jinak nejsem schopná ani vylézt z postele. 😏
 • Vice si to uzivam
 • Mam vetsi obavy nez tenkrat
3 lidé považují za užitečné
nicol22  15. říj 2018

Začátek bez problémů

Jsem těhotná podruhé. Od 6. týdne mě dost bolí prsa, žádné jiné příznaky se zatím neobjevily, stejně jako v prvním těhotenství. Tak snad to tak i zůstane. 😊
 • Žádné nevolnosti.
 • Pohodový začátek těhotenství.
 • Velmi citlivá a těžká prsa.
chytilaho  27. čer 2018

Unavená

Ze začátku jsem netušila, že jsem těhotná, až po pár dnech zpoždění test odhalil pravdu. Zato nyní se mi střídají zimnice s návaly horka. A neskutečné záchvaty únavy, kdy nejsem schopná pomalu nic. Naštěstí vždy využijí, když jde spát Verunka po o a přilehnu taky.

Prsa mám citlivá taky až tak od šestého týdne. Někdy mám pocit spálené kůže na prsou. No a pocit na zvracení je taky už tady. 😀 .

Na první vyšetření čekám, snad bude vše ok.
5 lidí považuje za užitečné
dinushka00  4. kvě 2018

7 tt

Že jsem podruhé těhotná jsem zjistila díky hodně bolestivým prsům, železité pachuti v ústech, občasné nevolnosti a ten smrad kolem! 😁 Vše cítím třikrát lépe než před tím. Žaludek, jak tu píší výše, jako na vodě. Obrovská unava, že bych to zalomila i u vaření. 😁

Jsem 6+0, jen čekám na první kontrolu a potvrzení, že je vše v pořádku. ☺️

První těhotenství byl pravý opak, žádné bolesti prsou, jen zvracení od rána do večera, tedy přesně na den 7tt do konce 7 měsíce těhotenství. 😁 Velká únava a v práci to byl teda masakr.
yamako  23. dub 2018

Hematom

Srdíčko bije, prcek je bojovník a drží se co nejdále od hematomu vzniklého ze zátěže. Pořád je mi špatně a nesmím nic zvedat ani se namáhat (mám 12 kg syna co je na nošení zvyklý, takže je to trochu potíž) doufáme v nejbezpečnější vývoj, a to že se sám vstřebá a miminku nebude nic hrozit, případně že se nebude rozšiřovat odloučení a hematom odkrvácí sám. Doufáme, že nezačnu krvácet a spolu s hematomem to nevezme i miminko :) tak nám držte pěsti.:)
4 lidé považují za užitečné
kafr  31. srp 2017

Dnes 6+3

Jsem po IVF a těhotenské příznaky mám od 4. dne po ET!

Prsa snad o číslo větší, bolí a mám přecitlivělé bradavky.

Hned 3tt se mi taky začala zvetšovat děloha, což se projevilo bolestí jako před MS a trvalo to do poloviny 5tt, teď je klid.

Žaludek mám furt jak na vodě (někdo tady výstižně napsal, že je to jako po kocovině), jen při pomyšleni na jídlo se houpe ještě víc. Paradoxně na to zabírá jíst! Furt! A nebo pít. Žaludek potřebuje zaměstnat.

Únava! Strašná! Ještě štěstí, že mě Mudr. poslala rovnou na neschopenku. Musím si lehnout dopoledne, i po obědě, i kdykoli jindy.

Normálně mám nízký tlak. Ale teď se mi točí hlava i v leže. Ve spojení s žaludkem je to jízda, ale dá se to zvládnout.
Mám trochu pocit, že už se všechny ty příznaky (až na únavu) trošku mírní. Uvidím v příštích dnech. :slight_smile:
2 lidé považují za užitečné
laktyna  10. pro 2016

7. týden

Kolem 7. týdne začal hukot: nevolnosti, deprese, únava. Do té doby jsem si pofňukávala, že nemám žádné pořádné příznaky, protože v těhotenství s první dcerou přišly dřív. V tomto těhotenství se příznaky objevily později, ale zato mnohem intenzivnější. Uvařit nebo jít s malou na hřiště byl nadlidský výkon. Kvůli tomu se nepodařilo zatajit těhotenství před tchánovci, protože se báli, že mám nějakou strašnou střevní chorobu. :-)
1 člověk považuje za užitečné
25jajinka  12. kvě 2016

Začátky

Sem tam vyskočil nějaký pupínek, nevolnosti v klidu mě netrápí, jak začnu vysávat nebo něco dělat přijde vlna nevolností, to pak hodinu ležím a doufám, že udržím obsah svého žaludku.

Střeva si taky dělají co chtějí. Mám pocit chřipky. Tak snad se to brzy změní.

Přeji všem ať to probíhá bez problémů.
1 člověk považuje za užitečné
modrej_dabel  29. únor 2016

7. týden a konečně oficiální potrvzení

Zdravím všechny,
s manželem se snažíme přes půl roku a před dvěma týdny se mi nedostavila MS, tak jsem pojala podezření. Těhotenský test byl pozitivní, tak jsem vyrazila k doktorovi. Na ultrazvuku bylo něco vidět, ale ne jasně, tak jsme si museli počkat ještě týden a teď je to konečně oficiální! :-) Jsem v 7. týdnu a všechno zatím vypadá dobře, tak jsme nadšení.

Z hlediska projevů těhotenství mám občas žaludek na vodě, sem tam mě pobolívá břicho a jsem občas unavená, ale nic výrazně obtěžujícího. Ze začátku jsem si říkala, jestli jsem vůbec těhotná, když strašně nezvracím, jako to popisují některé ženy. ;-) Občas je ale dobré si nebrat k srdci úplně všechny informace, které najdete na internetu, protože se pak jenom zbytečně vystresujete. Každé těhotenství je individuální a co platí pro jednu, nemusí nutně platit i pro druhou ženu.

Nicméně, jsme se musela teď rozhodnout, jestli vyrazím na zahraniční služební cestu letadlem či ne. Paní doktorka mi vysvětlila, že je všechno v pořádku, takže by létání ničemu vadit nemělo, ale samozřejmě je to na mém zvážení, jak to cítím já. Radši jsem to zrušila, protože ač nechci být přecitlivělá maminka, která ani nevyjde z domu, tak bych zase někde v cizině nechtěla řešit problémy a nedej bože potrat, což bych si nikdy neodpustila. To je můj velmi opatrný přístup k věci, ale já jsem už taková. Samozřejmě to máme každá jinak, takže pokud jste v pohodě a víte, že to zvládnete, klidně si do ciziny v této fázi těhotenství zaleťte. Samozřejmě po poradě s lékařem. ;-)

Jinak se těším na další vývoj a průběh těhotenství. :-) Mějte se všechny krásně a hlavně, ať se vám daří.
7 lidí považuje za užitečné
zuzkabou  3. únor 2016

První návštěva u doktorky

Od doby, co jsem zjistila, že jsem těhotná, mě z příznaků potkaly jen párkrát citlivější prsa. Ty se za tu dobu malinko zvětšily, což je u mě celkem znát :-) . Pak jsem víc nafouknutá a kolem 14:00 v pracovní dny na mě přichází taková divná otupělost. Doma si pak musím aspoň na chvilku lehnout. Včera jsem byla poprvé na gynekologii - na prevenci a na ultrazvuku. Váček se tam objevil hned. I srdce bylo vidět. Tak jsem pak zbytek dne strávila ácháním nad fotkou snímku a snažila se pobrat, že je to tedy pravda a ne jen nějaký můj výmysl. Mám potvrzený sedmý týden!
3 lidé považují za užitečné
andreaandy1  24. led 2016

7+3tt

Ahoj holky, také přidám své poznatky.

Tmavá krev, takže jsem letěla na gyndu. Mám prášky, mám tam krevní sraženinu. Prý to bude ok. Tak se modlím. Srdíčko už bije a plod má 12 mm.

Je mi blbě teda. Nezvracím, ale žaludek mám jako na vodě. Co je na tom nejjj? Byla jsem v září na ivf, 2 embrya. Neudrželo se to - nemůžu mít přirozenou cestou miminko. A tohle je přirozenou cestou a pro mě zázrak! Mám už bříško asi moc jím. :D Nebo mi sakra povolily břišní svaly, hehe.
1 člověk považuje za užitečné
lenka8418  20. led 2016

7 tt

Ahoj holky, tak já se také přidám se svými poznatky.

Jsem také v 7tt a kromě toho, že mě většinou večer bolí prsa a přijdou mi větší než přes den, na čele se mi vyklubaly dva pupínky a musím každou chvíli něco zakousnout nebo je mi špatně, tak jsem v pohodě. Jsem těhotná podruhé, už mám 5 a půl letou holčičku. Jediné, co mi přijde divné, že mám už celkem bříško, jako když se dobře najím. Také to tak některá máte ? Nebo je to z toho, že fakt teď víc jím :-D . Nebo jsem prostě jen "nafouklá" ??
3 lidé považují za užitečné
jozinzbazin82  29. říj 2015

Pocity 7. týden

Ještě na začátku sedmého týdne jsem neměla skoro žádné příznaky. Jen mě zase víc bolela prsa. Na konci týdne se mi už začalo dělat špatně. Žádné zvracení neproběhlo, spíš jen žaludek na vodě jako při kocovině. Strašně na mě padala únava a před devátou večer jsem už spala.
5 lidí považuje za užitečné
martanka007  22. říj 2015

Strach

Sedmý týden těhotenství jsem začala už na konci šestého týdne hodně stresující událostí. Každý den jsem o víkendu po ránu trošku špinila tmavou krví. Četla jsem si diskuze, jak se ženám rozjel samovolný potrat, tak jsem to i obrečela. V pondělí jsem se vydala ke své gynekoložce, která mi řekla, že vše je v pořádku, že mi praskla v děloze nějaká cévka, ale nemusím se ničeho obávat. Dala mi léky.

Dnes mi poprvé bylo ráno nevolno. Chtěla jsem si do práce jen vzít kafé bez kofeinu, ale jeho velmi silná vůně, kterou jsem ucítila i já, i když běžně téměř necítím, ve mně vyvolala pocit, že teď už to bez úhony nezvládnu. Ale zvládla jsem! :-) Naštěstí. Protože pořád mám v práci hodně práce.

Co je pro mě nepříjemné je, že když mám hlad, je mi hned špatně. Ale jinak to zvládám. :-)
2 lidé považují za užitečné
dagmarj  7. říj 2015

Radost

První vyšetření u Dr. a bylo vidět už mnoho. Dokonce i srdíčko. Z pocitů: brněly mi bradavky a byla jsem citlivá na různé komentáře k těhotenství. Rozbrečela mě i reklama. Měla jsem strach až do konce 12 TT, že o miminko přijdu. Pořád jsem si hladila břicho a ráno se budila šťastná, že čekám miminko.
3 lidé považují za užitečné
lenulab  6. říj 2015

Trochu později

První těhotenství jsem se dozvěděla "až" na konci 7. týdne. 5 týdnů po MS test negativní, vyšetření u Dr. nenaznačovalo těhotenství, dostala jsem injekci na vyvolání MS s tím, že buď dorazí nebo se těhotenství prokáže později. MS nedorazila, za 2 týdny jsem šla znovu k Dr. na vyšetření a znovu nic, vzali mi krev, 2. den volám a jsem těhotná! :-) :-)
2 lidé považují za užitečné
bajushh  6. říj 2015

Zjištění těhotenství

Po 16 marných měsících snažení jsme se rozhodli dát si pauzu od snažení. Já si našla novou práci a plánovali jsme společnou dovču.

První den v práci si běžím po schodech pro překlad (byla jsem vypůjčena pro nedostatek sester na Emergency) a bolí mě prsa. Zastavuji se a uvědomuji si zmeškanou MS (přes všechny ty nový události jsem nějak zapomněla hlídat cyklus). Hned v polední přestávce odchytávám sloužícího gynekologa a byl tam (6+6tt) - náš brouček - srdíčko tlouklo jako o závod. a vlastně i to moje, radostí. :)
3 lidé považují za užitečné
petahonzik1  21. zář 2015

7tt asi

Tak my jdeme zítra :-N , byla jsem v pátém týdnu a zatím nebylo nic moc vidět. Tak doufám, že zítra už JO!! Snažíme se od listopadu. Jinak to pociťuji na prsou, bříško trochu nafouklé a nevolnost zatím žádná. :)
hellalright  16. zář 2015

Srdíčko bije!

Tak máme za sebou první UTZ vyšetření, v týdnu 6+2tt. Na UTZ jsem okamžitě a naprosto zřetelně viděla srdíčko a následně mi ho pan doktor dal i poslechnout. Byl to nepopsatelně úžasný zážitek. Máte v sobě něco, co má 5mm a už mu bije srdce! :-) Co se týče příznaků, pořád jsem hodně unavená a bolí mě prsa, sem tam lehce pobolívá bříško, jinak žádné drama, cítím se skvěle.

Nyní mě v půlce října čekají krevní odběry (genetika) a na konci října bude další UTZ, který už slibuje zajímavou podívanou i pro tatínka. :-)
Držím všem palce!
ovecky  19. črc 2015

Únava

Tento týden na mne padla únava. Odpoledne, kolem druhé hodiny, se mi začalo chtít spát. Jinak bez příznaků.
loreley1  14. dub 2015

"Ranní" (???) nevolnosti + máme srdíčko!

7. tt zahajujeme prvním UZ (v 6+0): máme 6mm a je už krásně vidět (zatím ne slyšet) srdíčko. :-)

Trávíme Velikonoce na horách, tak mám hodně pohybu (lyžování a dlouhé výlety ve sněhu), pomáhá mi to na bolesti v křížích, které v podstatě úplně ustaly. Zato cítím výraznou únavu. V polovině 7.tt začínají pořádné nevolnosti. Dřív se hlásily jen mírně po obědě, teď silně hlavně v noci před spaním a další den už od samého rána. Po návratu z hor si musím vzít 2 dny volno z práce kvůli viróze, ale hlavně nevolnostem. Oba dny proležím, ten první i zvracím. Při pomyšlení na jídlo je mi špatně, nakonec pomůže cola a suchý rohlík.

Prsa už nemám téměř vůbec citlivá, bříško se nezvětšuje, naopak jsem 1kg zhubla.
1 člověk považuje za užitečné
laskypa  24. bře 2015

Začínám 7. tt

Ahoj,

tak podle výpočtu začínám 7.tt. Včera jsem byla poprvé na kontrolním UTZ, těšila jsem se, že uvidím alespoň flíček a při nejlepším srdíčko. Ani jedno. Jen taková světlá dutinka - doktor mě uklidnil s tím, že se vše teprve tvoří a potvrdil 1. měsíc cca. Mám přijít za 14 dní, že toho už uvidíme víc.
snezenka123  7. zář 2014

Už jsou tu nevolnosti

Tak já zhruba v 6 tt začala pociťovat občasné mírné nevolnosti, které se zhoršily, zhoršila se i pleť. Špatně mi bývá spíše odpoledne a večer a během dne mám žaludek na vodě.

Problém je, že mám hlad, tak mi je špatně z hladu, pak se najím a většinou to jde hned ven, ale někdy v sobě i něco udržím. Pomáhá mi zázvorová studená limonáda, lízátka zázvorová při cestě autem, či busem, ale i když je to moje třetí těhu, tak nevolnosti teda mnohem větší než u prvních dvou těhu.

Ale nic netrvá věčně a i ty nevolnosti přejdou ;-)
nufie  15. srp 2014

Začínají nevolnosti

Právě jsem v 7tt a začíná to být ,,sranda,,!
Nevolnosti jsou už celodenní a nejsem schopná nic sníst. Doufám, že to brzo přejde.
Srdíčko už máme. Lehce bolí prsa a nafukuje se podbřišek. Celé dny prospím a i tak mi to nestačí.
1 člověk považuje za užitečné
takarazestinusakur  10. srp 2014

Dnes 7.tt

Na kontrole jsem byla u doktorky už v 5tt, takže si na srdíčko a další návštěvu musím počkat.

Do 7tt jsem měla plus 2kg (jedla jsem normálně!) a břicho jsem měla jako bych byla ve 4.měsíci, plus se dostavila zácpa a nadýmání. Teď v 7tt se mi udělalo mírně nevolno a hodně spím, tak už mám zase -2kg. Kromě slabých nevolností sem/tam po jídle a únavy nemám žádné příznaky. Jsem unavená, jinak mi nic není.
5 lidí považuje za užitečné
kocour1  9. čer 2014

Dnes 7. týden

Akorát dnes jsem byla na kontrole u doktorky, která mi potvrdila, že jsem v 7.týdnu. Bylo vidět aktivní srdíčko a já jsem tomu velmi ráda. Podle menstruace už mělo/mohlo být srdíčko vidět i minulý týden a vzhledem k tomu, že jsem již prodělala jedno zamlklé těhotenství, tak jsem se velmi bála. Ale vše je v pořádku.

Nemám téměř žádné příznaky těhotenství. Jen občas slabá nevolnost (jako třeba při jízdě autem v zadu), jsem lehce podrážděná a mám větší hlad. Cítím mírně prsa a také mám nafouklý podbřišek, ale jinak se cítím velmi dobře. Tak doufám, že to takhle půjde dál.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce