Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Oznámení těhotenství zaměstnavateli

Zákon neukládá zaměstnankyni, aby informovala zaměstnavatele o tom, že je těhotná, pouze jí ukládá povinnost mu sdělit, kdy bude odcházet na mateřskou dovolenou (tj. zpravidla 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu74 - viz § 195 Zákoníku práce).

Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství24 oznámit zaměstnavateli. Nicméně, je doporučeno ženám tuto skutečnost oznámit co nejdříve, tak, aby zaměstnavatel měl možnost pro ně včas zajistit odpovídající pracovní podmínky. Tak, jak mu to ukládá § 238 odst. 2 a 3 zák.č. 262/2006 Sb. (zákoník práce), podle něhož zaměstnankyně nesmí být zaměstnávána pracemi, které ohrožují její mateřství, a těhotná zaměstnankyně dále nesmí vykonávat práce, k jejichž výkonu není podle lékařského posudku způsobilá.

Více o oznámení těhotenství zaměstnavateli na modrykonik.cz

Reference

  1. Ministerstvo práce a sociálních věcí http://www.mpsv.cz/cs/

Externí linky

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s oznámením těhotenství zaměstnavateli

Máš zkušenost s oznámením těhotenství zaměstnavateli?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
absintka19  19. led 2017

Workoholik puntičkář

Ahoj, v mém případě to bylo zvláštní. :slight_smile: Šla jsem od lékaře, někdy kolem 10tt a vyfasovala jsem neschopenku. Takže jsem to zavolala hned nadřízené. Po ukončení telefonátu mi volal kolega, že co jsem ji řěkla za info, že vyletěla ze zasedačky se slovy : "jdu si dát cígo a pak vyskočím z okna". Asi za týden mi pak napsala, že gratuluje.

Je pravda, že jsem vedla dvě oddělení a práci jsem milovala, byla jsem zkušená a nikdo jiný to neuměl :slight_smile: , nechala jsem po sobě ale hodně dobrých manuálů a několik skript, co jsem napsala, takže to neměli tak těžké a i z neschopenky jim radím na fir.tel. Práce mi chybí, ale mimi je teď na prvním místě.

Navíc včera jsem potkala kolegyni z jiného oddělení a ta říkala, že moc chybím, že nikdo nedělá tak skvělé reporty a načas bez upozornění. :slight_smile: Tak jsem byla potěšena, že i po 3 měsících chybím. No jo, byla jsem workoholik puntičkář. :slight_smile:
2 poděkování
johnirvingfan  13. led 2017

Oznámení těhotenství zaměstnavateli?

Já jsem svoje těhotenství zjistila velice brzy - z testu už před menzes a od lékaře v 5.tt. Ale rozhodla jsem se to jen tak neříkat. Rodičům jsme to řekli v 8.tt. A nikomu jinému jsme neměli v plánu to říkat ještě aspoň 2-3 týdny!! A asi 2 dny na to, co jsme to řekli jen naším rodičům, mi nás ředitel na chodbě gratuloval. Jak se to dozvěděl přesně nevím, ale mám podezření:grinning: Byl v pohodě a vlastně jsem to měla bez práce. :)
0 poděkování
sam99  9. pro 2016

Drby

V mém případě jsem před nástupem do práce byla několik měsíců na ÚP, protože jsme se stěhovali a dávali do kupy domek. Tak jsme na to měli klid a po vsi se hned začalo šířit, že nechodím makat, protože jsem těhu. V době, kdy jsem nastoupila do práce, jsem zjistila, že těhu vážně jsem, ale vzhledem k předchozím zkušenostem jsem to nechtěla hned říkat. Mezitím se ve vsi konalo zastupitelstvo a řešilo se, kdo to nastoupil do MŠ. A jeden z drbalů oznámil - ta tam nemá co dělat, vždyť je těhotná! Jenže info neměl ode mě, ale ještě z letních drbů. Já to věděla pár dní a nikomu to neřekla. No a hned v pondělí ráno na mě naběhla ředitelka a seřvala mě jak malýho smrada, co si to dovoluju v jiným stavu nastoupit do nového zaměstnání. A že mě snad vykopne. Naštěstí se do druhého dne uklidnila, přišla se omluvit a od té doby je v pohodě. Já jí vše vysvětlila, ale bojím se jí říct, kdy hodlám nastoupit na mateřskou. Musím s předstihem. Nedej bože, abych musela na nemocenskou.
1 poděkování
alilisi  9. pro 2016

Chvíli jsem se nervovala a pak to hodila za hlavu

Těhotenství přišlo dva měsíce před prodloužením smlouvy. Otěhotněla jsem v červenci, hned na začátku srpna zjistila, že jsem těhotná a od 1.10. se mi měla po 2,5 letech prodlužovat smlouva na dobu neurčitou. No, chtěla jsem vydržet do prodloužení a pak se buď dohodnout se zaměstnavatelem a nebo jít na neschopenku - to mi bylo celkem jedno, protože jsem dělala pod agenturou (na 3 směny) a ti věděli jak obejít zákony. Po týdnu zjištění těhotenství jsem začala špinit a už zůstala doma. Zaměstnavatel mi samozřejmě smlouvu neprodloužil - ani jsem to nečekala. :)

Nejdřív jsem se ale bála jak to s mimčem dopadne, takže jsem se vymluvila, na to že mám salmonelu :-D sežrali mi to všichni - i kolegové a dva týdny před 1. screeningem se to v práci provalilo a v agentuře jsem to sama řekla, protože už mě štvalo věčné volání, kdy přijdu do práce.

Zaměstnavateli to bylo celkem jedno a většině kolegyním prý chybím. :)
0 poděkování
martinaatru  9. pro 2016

Normálka

Moje zkušenost je neutrální, vedoucí tu novinu vzala velice dobře, ale fungujeme na osobnějším vztahu než pouze vedoucí - podřízená. Obchodní ředitel se nijak neprojevil, ale tak fungujeme na dálku a především kvůli možným problémům. Vyšli mi naprosto vstříc , když jsem vyslovila zájem jít na neschopenku. Řekla jsem jim to po potvrzení od doktora a 14 dní před plánovaným odchodem. V práci bych zůstala, ale bývá mi zle a je to pro všechny strany lepší (teda když opomenu menší peníze).
0 poděkování
ma_cherie  7. pro 2016

Nejlepší reakci měl šéf

Těhotenství jsem v práci šéfovi (pouze jemu) musela (kvuli stěhování) oznámit někdy na přelomu 2. a 3. měsíce - měl lepší reakci než oboje rodiče a babičky - gratuloval a měl upřímnou radost, slíbil, že se to od něj nikdo neodzví a že mezi kolegy to pustíme až budu mít podepsanou smlouvu na neurčito - v mém zájmu. :-)
3 poděkování
verisek123  6. pro 2016

Oznámení těhotenství v práci

Ahojte, taky jsem v nové práci asi 2 týdny a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jelikož dělám servírku a sednout si normálně nesmíme, tak mi nezbývalo nic jiného než to říct provoznímu. Strašně jsem se bála a čekala, že mě vyhodí, ale opak byl pravdou. Řekl mi, že se mi to aspoň započítá do mateřské a že můžu zůstat tak dlouho jak se budu cítit a že když budu potřebovat, tak s každou pauzou mi vyjdou vstříc. :)
1 poděkování
alexovka  6. čer 2016

Vše je jen o lidech :)

Snažili jsme se s manželem o dítě několik měsíců, ale nedařilo se. Byla jsem ve stresu z práce, kde se mi změnil šéf a hodně jsem se upínala na těhotenství, které nepřicházelo. Nakonec jsem po několika měsících trápení začala hledat novou práci a rychle ji našla. V listopadu jsem dala výpověď s tím, že od ledna nastoupím do nové práce. No a co čert nechtěl, v prosinci jsem zjistila, že jsem těhotná! :D Ze začátku jsem se hodně bála to v práci ve zkušebce říci, ale nakonec mi svědomí nedalo a řekla jsem to 14 dní před koncem zkušebky - již jsem byla v 5. měsíci, ale nebylo to poznat. Šéf mi pogratuloval, zeptal se, zda jsem v pořádku já i prcek a řekl, že rodina musí být na prvním místě a že má radost za mě. :)

domluvili jsme se na mém návratu a musím říct, že takovou reakci jsem opravdu nečekala...navíc i vtipně vždy odpovídal na zvídavé dotazy kolegů, kteří se ho ptali, zda jsem v tom (jakmile to už fakt začalo být vidět), např. "ne, ona jen spolkla želvu" :D . Takže je to jen o lidech :)
6 poděkování
bajarys  5. čer 2016

Oznámení v práci

Své šéfové jsem to řekla hned den poté, co jsem si udělala test. Už kdysi jsme se tak spolu domluvily. Kromě ní to ví jedna všímavá kolegyňka, se kterou jsem byla na jedné akci a tam mě viděla neustále odbíhat na záchod. Ostatním to řeknu, až budeme všichni pohromadě :-) , čekala jsem na výsledky screeningu.

Naštěstí mám práci, kde těhotenství není problém.
0 poděkování
segrayvon  30. led 2016

Bála jsem se...

Ahoj, také připojím svou zkušenost. Do nové práce mě vzali s podmínkou, že nebudu mít v nejblížších letech děti. Diskuze o tom, že se při přijímacích pohovorech nemají ptát na děti atd, je zbytečná. Prostě se ptají a dávají si podmínky. No jenže, po měsíci nové práce jsem potkala svého současného manžela a otěhotněla jsem. Naplánovaně. Strašně jsem se to bála říct. Ochranná lhůta sice existuje, ale spousta firem ji obchází. Chodila jsem do práce, měla stres, že to na mě poznají, do toho mi bylo špatně. Nakonec jsem to šéfovi oznámila, cítila jsem se hrozně, ale zachoval se super. Nestálo to za ty nervy. Dopadlo to dobře.
0 poděkování
sammaelka  30. led 2016

Naštěstí v pohodě

Že jsem těhotná (neplánovaně a nečekaně) jsem zjistila cca 14 dní před koncem zkušebky, bylo to 23.12. Byly svátky, takže jsem byla doma a hned po novém roce onemocněla dcera, takže jsem s ní byla týden na OČR a do práce jsem se vrátila v den konce zkušebky, byl to zrovna pátek.
Říkat jsem to nechtěla, ale ten den byl fakt odporný oběd a já věděla, že bez jídla nevydržím, takže mne to donutilo. Řekla jsem to paní účetní, což je taková "rádoby ředitelka", vzala to v pohodě a pogratulovala.
Následující úterý jsem to oznámila šéfovi (majiteli), nejdřív se zeptal, jestli si dělám srandu, ale pak také pogratuloval.
0 poděkování
alenapalena  28. led 2016

Hrůza při oznámení

Řeknu vám, že to byl mazec!

Řekla jsem to ve 2. měsíci, aby byl čas najít za mě náhradu, ale takové nadávky na moji osobu jsem snad nikdy neslyšela. Takže u koho to proběhlo s gratulací, tak tiše závidím a přeji vám to a měly jste fajn zaměstnavatele.
1 poděkování
blaablaablaa  4. led 2016

Oznámení těhotenství v práci

Myslela jsem si, že budu klasicky tajit do třetího měsíce, ale nepodařilo se. :-) Pracuji jako učitelka, do školy jsem odjížděla a můj gynekolog měl odpolední ordinaci ve dny, kdy jsem měla odpoledku. Takže jsem šla za zástupkyní, že v tento den potřebuji přihodit odpolední hodinu, že jdu k lékaři - fakt jsem byla přesvědčená, že řeknu, že to bude zubař. :-D Zástupkyně ale byla rychlejší a zeptala se, jestli jsem těhotná. A protože je to fakt férová ženská, tak jsem jí ani zalhat nemohla.

Ostatní kolegyně se to dozvídaly postupně, spíš to ty zasloužilé matky samy poznaly.
Zprvu jsem si říkala, že jsem to neměla říkat, ale nakonec jsem si racionální zdůvodnění našla. Kdyby se mi udělalo v hodině zle, tak aspoň někdo věděl, co se děje (naštěstí nic takového neproběhlo).

Ředitel se to dozvěděl po prvním screeningu a musím říct, že jeho radost byla až dojemná. ;-)
1 poděkování
barumat  5. říj 2015

Trochu opačně :-)

Já oznámila šéfovi, že jsem mu poslala podklady na odpolední jednání, a že se omlouvám ze zítřejší porady, že jsem objednaná k lékaři. On se na mě podíval a vlastně spíš jen tak z legrace :-) vybafnul: "Jste těhotná?" Byla jsem v takovým šoku, že jsem prostě jen řekla "Jsem." :-D Pak byl pro změnu v šoku on, prej: "Fakt?!" :-D No a pak už jen zářivej úsměv, gratulace a držení palců. Ale nic jinýho jsem nečekala, mýho šéfa by měli pozlatit a ukazovat ostatním jako vzor.
4 poděkování
lavita  25. srp 2015

Jak jsem oznamovala já

Já jsem to ráno zjistila, že jsem těhotná a když jsem dorazila do práce, ředitelka mi řekla, že dostanu od dalšího školního roku třídnictví. Tak jsem jí to řekla hned, abych jí nemusela lhát a dělat jí pak starosti. Vzala to skvěle, měla radost a moc mi to přála. :-)
0 poděkování
berusinecka  25. srp 2015

Neříkat zaměstnavateli

Já taktéž můžu říct, že jsem doplatila na moji dobrotu a blbost.

Nastoupila jsem do nové práce a vůbec jsem netušila, že jsem těhotná. U lékaře jsem byla, ale zkoušku krve na těhotenství neprovedl, protože jsem normálně prohlídkou prošla. Když jsem ve třetím měsíci náhodou došla na to, že jsem těhotná, byla jsem ve zkušebce dva měsíce. Jelikož jsme se s paní ředitelkou domlouvaly na zkrácené zkušebce - dva měsíce, a já byla přesvědčena, že ve smlouvě to tak mám, už jsem to nepřekontrolovala. Bohužel. No a hned jsem řekla, že jsem těhotná. Paní ředitelka mi pogratulovala a za týden mi oznámila, před školnicí a družinářkou, že končím. Potupné.

Takže doporučuji neříkat. Rozhodně ne ve zkušebce a do třetího měsíce také ne. Chraňte si své právo a svůj život. Většinou člověk vždycky na dobrotu dojede. :-S
1 poděkování
vitoriova  23. srp 2015

Nedoporučuji sdělovat

Ahoj, tak se přidám také s čerstvou zkušeností.

Mě vedoucí lékařka vyhodila z důvodu mého těhotenství pár dní před koncem zkušebky, ikdyž jsme jí o něm informovala už asi měsíc zpětně a přijala to dobře a pogratulovala mi. Nicméně z minuty na minutu jsem dostala výpoved, ještě si k tomu přivolala 2 svědky, no byla to fraška. Prý se mnou už nechce mít nic společného. Od následujícího dne jsem nastoupila na PN, byla jsem v ochranné lhůtě 7 dní, kdy mohu na PN nastoupit. Nebylo to celé vůbec ale vůbec příjemné! Dřeli mě hrozně, nikdo nebral na můj stav ohled, ikdyž mi bylo špatně a odskakovala jsem si z ordinace na toaletu. Absolutní nezájem! Neměla jsem čas jíst, pít, přestávka, nic. Jen se sedřít z kůže.

Pracuji jako zdravotní sestra, ale už se k této práci po těch letech nechci vracet, nejste nic jen poskok a služka. Ikdyž jsem byla ráda sestrou, v lidech je čím dál větší hyenismus a opravdu je nejlepší se spoléhat a dívat jen na sebe, protože v zaměstnání jsou to cizí lidé, které už třeba v životě neuvidíte a to, že se v práci k někomu chováte slušně se vám nikdy nevrátí.

Za mě tedy nesdělovat, je to každého osobní věc, žádný zákon na to neexistuje, zdravotní prohlídku jsem před nástupem absolvovala a byla jsem práceschopná, takže opět jsem doplatila na svou dobrotu a upřímnost. Teď jsem nedobrovolně na PN ikdyž jsem pracovat, byť v šílených podmínkách, chtěla...
1 poděkování
mennii  6. črc 2015

Oznámení podle situace

Jelikož jsem měla velmi silné nevolnosti (zvracela jsem od rána do večera celé 3 měsíce), stavy na omdlení a před pár lety prodělala plicní embolii, tak mi po telefonické konzultaci doktorka řekla, ať si přijedu ihned pro neschopenku. Takže jsem dopoledne z ničeho nic musela těhotenství oznámit v kanceláři vedoucí, že je mi to líto, ale opravdu už dále pracovat nemůžu. Potom jsem šla za ředitelem, že pro něho nemám dobré zprávy, že jsem těhotná a bohužel musím na neschopenku. Jeho reakce byla hrozně milá, řekl, že naopak, že je to krásná zpráva. Popřál mi hodně zdraví a pochválil mi mé pracovní výsledky - moc mě to potěšilo.
1 poděkování
brokovich  13. kvě 2015

Oznámení.

Já v práci tajila do 5. měsíce. Nejsem svěřovací typ a nesnáším jakékoliv dotazy na své soukromí, takže jsem se tohoto chtěla co nejdéle ušetřit. Nikdo absolutně nic nepoznal. Pak ale měly být nějaké změny, tak jsem to šéfovi řekla, gratuloval, vzal to úplně v pohodě. Naštěstí s lidmi do styku neppřicházím, tak nemusím na potkání odpovídat na vlezlé dotazy. :-)
1 poděkování
cervenejablko  9. bře 2015

Oznámení v práci poslední den

Já se s tím, že jsem těhotná, pochlubila až na konci školního roku, poslední den. Neměla jsem jediný důvod to říkat dřív, protože mi stejně končila smlouva, byla jsem jako zástup za MD a paní se v září vracela.
Kolegyně z kabinetu to prý poznaly už dřív, ale nikdy jsme o tom nemluvily. Bylo mi hloupé "se chlubit", protože jedna kolegyně tou dobou o mimi přišla.
0 poděkování
bobisek90  27. pro 2014

Oznámení těhu

Já oznamovala těhu nejprve personální, ta to vzala naprosto krásně, gratulovala - byla jsem cca v 10. týdnu. Nadřízeným jsem to pak v práci oznamovala postupně, asi od 4.měsíce to věděli všichni a nikdo s tim neměl problém. Sami mi nabídli, ať se nepřetěžuju, a když mi nebude dobře, ať zůstanu doma. Teď už jsem na nemocenské (místo mateřské) a v práci mi řekli, že až se budu chtít vrátit, stačí zavolat a napíšou mi novou smlouvu. Takže já s tím mám jen dobrou zkušenost.
1 poděkování
irenka12  21. pro 2014

Oznámení ve zkušební době

Ahoj, já měla velké štěstí, otěhotněla jsem dva týdny po nástupu do nové práce, kolegyně to na mě poznaly a protože jich je těhu víc, tak na mě tlačily, ať své těhu oznámím vedení. I když jsem neměla za sebou screening a přišlo mi to naprosto nevhodné, tak jsem musela. Naštěstí si mě v práci nechají, ale i tak tyto nervy nikomu nepřeju.
0 poděkování
apacheee  7. lis 2014

Oznámení v práci počká

Já jsem svoje těhotenství v práci oznamovala až v 18. tt - nepotřebovala jsem žádné úlevy a ani jsem neměla žádné problémy. Chtěla jsem počkat minimálně na konec prvního trimestru, měla jsem pořád strach, aby se něco nepokazilo. Pracovala jsem v MŠ a všichni působili velice potěšeně a miminko nám přáli. Po oznámení se mě každý pořád ptal, zda nechci s něčím pomoct a tak. Reakce kolegů mě velmi potěšila.
0 poděkování
terlis  30. říj 2014

Oznámení těhotenství v práci

Já jsem svoje těhotenství své nadřízené oznámila na konci 3.měsíce, jelikož v práci vedu dvě oddělení, bylo tedy nutné, aby se na to personálně připravila.

V té době jsem ve firmě byla 6 měsíců. Trochu jsem se bála její reakce, jelikož jsem byla ve firmě krátce a ještě na postu vedoucí. Moje šéfová mě mile překvapila svojí vstřícností a jednáním. Zařídila mi lehčí notebook, pracovní dobu jsem si vždy řídila sama, takže tam jsme nic neřešily a řekla, že kdyby mě někdo přetěžoval, ať se na ni obrátím a vyřešíme to. Bohužel na konci 6. měsíce jsem musela kvůli nadměrnému stresu odejít na nemocenskou, jelikož i přesto, že mě moje šéfová bránila, tak mi bylo nakládáno víc a víc práce a když mi řekli, že budu 1x týdně celý den školit, tak jsem rezignovala a odešla.

Musím říct, že jsem za sebou nechala obrovský kus práce a obrečela jsem to, ale zase už po třech dnech doma jsem se začala těšit na můj uzlíček, který se, doufám už za pár dní, podívá na svět :). Dnes jsem doma už přes 3 měsíce a vůbec mi to nepřijde :).
1 poděkování
happylenulka  27. říj 2014

Ranní nevolnosti

Vzhledem k tomu, že jsem měla od 6. týdne neuvěřitelné nevolnosti, které trvaly celý den, napsala mi doktorka na první trimestr neschopenku, takže jsem to šéfovi musela oznámit opravdu brzy. Ale dohodli jsme se na tom, že to kolegyňkám řeknu sama až se vrátím z nemocenské - po prvním trimestru.

Šéf byl naprosto v pohodě, říkal, že to trochu čekal. Z 12-ti zaměstnankyň mu letos otěhotněly 3! takže to bral sportovně. Sama jsem měla větší strach, že se bude zlobit nebo tak. Moc mě jeho reakce překvapila ;)
0 poděkování
holkavbotech  5. črc 2014

Oznámení v práci

Po přečtení předchozích zkušeností mám potřebu sem napsat tu svoji.

Já jsem v práci oznámila svoje těhotenství na konci třetího měsíce, protože mi to přišlo vůči manažerovi fér. A protože vím, že je to fajn člověk, ničeho jsem se nebála. Přestože jsem měla na starosti jeden slibně se rozjíždějící projekt a navíc jsem na téhle pozici nebyla ani nijak závratně dlouho, gratuloval mi a byl za mě šťastný. Vždy záleží na lidech a podle toho je zapotřebí se chovat. Můj šéf ocenil, že jsem mu to řekla takhle brzy a mohl se na to personálně připravit.
3 poděkování
bledulka84  5. črc 2014

Moje zkušenost - jen pozitivní

Vše je o lidech a firemní kultuře. Pracuji ve společnosti, kde jsou zaměstnanci všeho věku a je tam takové klima, že lidi rodinu vnímají jako součást života a berou jako samozřejmost, že žena chce mít děti a odchází na mateřskou.

Co se týká mé šéfové konkrétně, tak i když loni "varovala" ať se opovážíme si někdo pořídit dítě dřív, než ona, tak jsem neměla problém za ní pár měsíců na to přijít a oznámit jí, že mi doktor našel endometrickou cystu a s ohledem na moje zdraví a budoucnost se o mimčo začneme snažit. Přijala to s pochopením.

No a oznámení, sama jsem těhotenství zjistila v 7. tt, kdy jsem si udělala test, protože mi bylo týden blbě od žaludku, pak šéfová byla na dovolené. Den předtím, než se vracela z dovolené, jsem kolegyni řekla, že je mi zle a nechala se odvézt přítelem z práce. No a druhý den se hned ráno šéfová ptala jak mi je i s otázkou, jestli jsem těhotná, tak jsem nezapírala :-)

A její přístup byl naprosto profesionální i lidský zároveň. Až dodatečně jsem se dozvěděla, že týden po mě otěhotněla i kolegyně, ale oznámila jí to pár dní přede mnou. Takže šéfové takhle odpadly zaráz 2 z tříčlenného týmu, na pozicích, které opravdu nejsou na týdenní zaškolení, a ačkoliv to pro ni jsou problémy, tak nikdy nic nevyčetla a naprosto nám to přeje.
2 poděkování
shyanne  4. črc 2014

Oznámení těhotenství

Já jsem se rozhodla své těhotenství zaměstnavateli oznámit až co nejdéle (kvůli tomu, čím jsme si prošli). A tak jsem na konci 16.tt oznámila majitelům společnosti a řediteli tuto novinku a všichni byli neskutečně nadšeni, gratulovali mi a říkali jakou mají radost, že tato zpráva jim zlepšila celý den.

Majitelé mi řekli, ať si pracovní dobu upravím dle svých potřeb a hlavně ať se ničím nestresuju a tak. Že miminko a já jsme nejdůležitější a nad to nic není. Takže mám novou kolegyni, která obstará pochůzky a já jsem jako v bavlnce. Navíc, když je venku horko, mám zakázáno chodit do práce, mám zůstat doma a pokud chci tak mohu pracovat z domova :-)

Co na to říct, takové šéfy si každý může jen přát a já mám to štěstí, že je mám!!! ;-)
6 poděkování
akinvero  3. črc 2014

Dobrá zkušenost s oznámením (šéf má dítě)

Ahoj, já byla taky fér, já to oznámila šéfovi ještě než jsem to měla potvrzeno od lékaře (měsíc po tom, co jsem do práce nastoupila na stálo :D ), protože mi bývalo občas na zvracení z některých jídel a dělala jsem v Tescu u samoobslužných pokladen.

Na týden jsem musela zůstat i doma, nesnesla jsem pohled na maso :D Pogratuloval mi a ještě mi pak zařidil na moji žádost prodlouženi smlouvy o měsic. Měla jsem jen na půl roku, nechal mě tam do 6. měsíce :-) V 7. řekl, že mě tam uz nechce, abych mu tam neporodila :-D, a že už to nebudu zvladat. Já furt tvrdila, že to zvládnu a přemlouvala, ale nakonec jsem musela uznat, že měl pravdu, páč už bych to opravdu nezvládla. Ještě mi vyhovoval se směnama, tak abych mohla přitom dálkově dělat školu, která je z uplně jiného oboru.

Jinak se prěběžně během těhotenství ptal jak mi je, jak to zvládám, když bylo málo zákazníků, nechával mě mlsat i mimo čas vyhrazený na jídlo a ještě si ze mě dělal srandu, že požád jím a že budu jako balón :D
Takze za me zkusenost se sefem dobra:-) nic bych jinak neudelala ...Bala sem se taky ale reakce me mile prekvapila, az sem z toho byla v soku :-) ...asi je to tím že sám má už dítě...
z kolegynema to bylo horsi nektery byly trochu nasrany, ze je mi ulevovano od obcasnych smen na pokladne a celkove, a ze je brzo prudim se stridanim na jidlo na rannich smenach...ale vetsina byla v pohode...
2 poděkování
mamkazvysociny  1. črc 2014

Oznámení těhotenství v práci

Ahoj, já jsem v práci oznámila těhotenství až ve čtvrtém měsíci. Pracuji jako servírka a už bych to prostě dál nezvládala. Vyšla jsem jim vstříc a kývla ještě na jeden měsíc než půjdu na neschopenku s tím, že mi uleví. Volné pátky, brigádnice, atd.

No a dopadlo to tak, že na ty pátky jsem si musela najít náhradu sama, brigádnici jsem nedostala a všichni okolo dělají jako bych ani těhotná nebyla. A když jsem za 14dní oznámila, že jsme se s přítelem vzali, neproběhla žádná gratulace, pouze mrmlání o tom, kolik papírů zas bude muset kvůli jménu změnit...

Takže radím, neberte ohledy na zaměstnavatele, oni by je na vás taky nebrali. Měla jsem jít na neschopenku rovnou a ušetřila bych si spoustu nervů a slziček.
Neříkám, že všichni jsou takoví, ale většina ano. :-S
2 poděkování
koada  16. bře 2014

Pozor na bezdětné nadřízené

Ahoj, já byla fér, na konci 1. trimestru (po negativním 1. screeningu) jsem to řekla majiteli agentury a své nadřízené. On mi upřímně gratuloval, ona byla falešná (nemůže mít děti, prodělala moc dobrovolných potratů a už to nejde, ale mají adoptovanou holčičku), pak jsem bohužel musela být měsíc doma v PN, byla jsem hodně nachlazená a nechtěla jsem antibiotika kvůli malé.

Po měsíci jsem se vrátila a začal teror. Denně na mě něco házela, řvala atd. Já chodila domů v slzách, manžel nezvládal. No v půlce ledna se vše zamotalo a mě bylo doporučeno lékaři ubrat (do toho všeho jsme řešili bydlení), tak jsem se chtěla domluvit, že budu 2 dny pracovat z domova a 3 budu docházet do kanclu, no a začalo to, zkrátíme ti úvazek, stejně asi tvou pozici budeme rušit atd. Tak jsem souhlasila, že dodělám nejnutnější a předám práci a jdu na PN. No ve finále mě to stálo cca 12tis na bonusech a důvod? Upřednostnila jsem mateřství před kariérou.

Takže za mě, oznamte to, až to bude nutné. Já to vědět, tak to tajím mnohem déle.... :-(
1 poděkování
mysicka_lb  14. bře 2014

Oznámení těhotenství zaměstnavateli

Svému zaměstnavateli jsem těhotenství tajila, co nejdéle to šlo. Věděla jsem o něm, že je to zlý a všehoschopný člověk a měla jsem strach, aby se mě pak nesnažil zbavit. Oficiálně sice těhotnou vyhodit nesmí, ale už několik lidí předtím úspěšně vyhodil pomocí výhružek "buď podepíšeš dohodu, nebo....," takže jsem měla strach, aby to nezkoušel i na mě. Pořád jsem se tvářila jako netěhotná, rostoucí bříško schovávala za stůl, krabice apod., dávala si pozor, abych se k nikomu nestavěla bokem a samozřejmě držela pusu zavřenou.

Bohužel bylo stále těžší zvládat svoji práci jakoby nic. Bolela mě záda, měla jsem šílené migrény. A do toho jsem stále musela snášet šikanu, stejně jako už několik let předtím. Jednou, v pátém měsíci, když mě zbuzeroval, že jsem přišla do práce o celých 5 minut později (!), mi už ruply nervy a řekla jsem mu, že se mu omlouvám, ale jsem těhotná a není dobře. Myslela jsem, že už je to stejně dávno vidět, ale kupodivu si předtím ničeho nevšiml. Na další výplatnici jsem měla stržené 2 tisíce a další výplatnice už jsem se nedočkala vůbec, protože jsem raději odešla na neschopenku. Ještě pak mi vyhrožoval, lhal do očí, že jsem mu žádnou neschopenku nedodala, takže nejsem omluvená, musela jsem ihned vrátit klíče a kdyby mě doktor ještě poslal do práce, už bych ani neměla kam se vrátit. Všechny mé papíry od účetní teď končí automaticky v koši a myslím si, že si po dobu mateřské a rodičáku užiju ještě hodně lítání a nervů, než budu mít od tohoto člověka navždy klid.

Takže za mě: I když máte touhu vykřičet celému světu, že čekáte miminko, v zaměstnání si to raději nechte na co nejpozději. Váš zaměstnavatel nejspíš jásat nebude, a přestože těhotnou vyhodit "nesmí," mohl by vám před odchodem na mateřskou ještě pěkně znepříjemnit život.
1 poděkování
weri1  8. črc 2013

Oznámení těhotenství

Ahoj :-)
V práci jsem přišla už v 7 tt. za šefem, že jsem těhotná :-) bylo to z důvodu, že jsem chtěla kolem 4 měs. skončit-dělala jsem v zakouřeném prostředí, tak aby měl čas si najít náhradu. Kdybych věděla, že ji bude hledat pár dnů před mým koncem, tak mu to oznámím později :-)
Manželovi normálně. Věděl, že jsi jdu udělat test a hlavně jsem to věděla, že jsem těhotná, ptž se mi nikdy za celej život nezpozdila menstruace, takže jsem šla skoro najistotu, ale přišla jsem ze záchodu s úsměvem od ucha k uchu za manželem a stejně celá vyklepaná a ukázala mu test :-)
Rodičům jsem to dala pod stromeček, ale byla to fuška neříct to do 10 tt a pak ještě u večeře, kdy mi bylo blbě :-) Vzala jsem přání, na jednu stranu fotku z UTZ a na druhou napsaný něco ve vstylu---aho babi a dědo, v čerenci se na vás těším, vaše vnouče :-)
1 poděkování