Krvácení v těhotenství

Krvácení v těhotenství dokáže vystrašit každou nastávající maminku. Krvácení se může objevit kdykoliv během těhotenství24, častěji to však bývá na začátku gravidity. Není pravidlem, že krvácení musí nutně znamenat problém, ale není jej radno podceňovat, vždy je lepší jej konzultovat s lékařem.

Krvácení v první polovině těhotenství

V časném stádiu těhotenství se může objevit mírné krvácení či špinění3, a to např. v době, kdy by se měla dostavit menstruace2, při usazování oplodněného vajíčka do děložní sliznice, po pohlavním styku nebo může být na vině nízká hladina hormonu progesteronu, který produkuje žluté tělísko. Existují však i další těhotenské problémy13, které krvácení způsobují.

Hrozící potrat

V tomto případě dochází k částečnému odloučení plodového vejce, avšak plod je stále naživu. Toto bývá provázeno špiněním nebo slabším krvácením, které je způsobeno ve většině případů hematomem (krevní sraženinou) pod placentou9. Tento stav se řeší klidovým režimem a podáváním hormonálních přípravků k udržení a podpoře rané gravidity.

Začínající potrat

Jedná se o stav, kdy odloučení vejce je tak rozsáhlé, že již nelze zastavit. Začínající potrat13 je vždy provázen krvácením a bolestmi v podbřišku.

Probíhající potrat

Při probíhajícím potratu je z dělohy3 vyloučeno buď celé nebo jen část plodového vejce. Někdy dojde k vypuzení pouze části embrya, v takovém případě je pak nezbytné provést kyretáž16. Při té jsou z děložní dutiny odstraněny veškeré zbytky plodového vejce, které by mohly zapříčinit vznik zánětu či silného krvácení dělohy.

Zamlklé těhotenství

O zamlklé těhotenství se jedná tehdy, pokud se embryo po krátké době přestane vyvíjet a následně dojde k jeho odumření. Toto probíhá takřka nepozorovaně, až po několika týdnech dochází ke krvácení a někdy i k bolestem, což je způsobeno snahou organismu vypudit a vyloučit obsah dělohy.

Syndrom mizejícího dvojčete

I zde se může objevit krvácení způsobené spontánní redukcí vícečetného těhotenství na jednočetné. Ve většině případů není druhý plod ohrožen.

Mola hydatidosa

Mola může být buď kompletní, ta vzniká, když spermie oplodní tzv. prázdné vajíčko, nebo mola částečná. K té dochází, když je vajíčko oplodněno dvěmi spermiemi najednou. Oba stavy jsou neslučitelné s dalším vývojem embrya.

Mimoděložní těhotenství

Je způsobeno uhnízděním oplodněného vajíčka mimo dělohu. V mnoha případech ve vejcovodu. Viz. článek Mimoděložní těhotenství22.

Dále pak může krvácení způsobovat:

  • Polyp na děložním hrdle - vzniká v důsledku těhotenských změn na děložní sliznici.
  • Myom3 - svalovinový uzlík obvykle v dolní části dělohy.
  • Karcinom děložního čípku.
  • Varixy - křečové žíly.
  • Prekanceróza - změna tkáně, na které ještě není znát nádorové bujení, ale jeho vznik se dá předpokládat.

Krvácení ve druhé polovině těhotenství

Krvácení po 28. týdnu těhotenství14 bývá nejčastěji způsobeno placentárními změnami.

Vcestná placenta

Vcestné lůžko17 vzniká v případě, je-li placenta (lůžko)9 uložena ve spodní části dělohy, kde buď přímo zasahuje do porodních cest nebo je v jejich bezprostřední blízkosti. Projevuje se mnohdy i opakovaným krvácením zpravidla v posledních třech měsících těhotenství13. Krvácení může mít i velmi silný průběh, čímž se mohou u těhotné projevit velmi brzy známky sekundární anémie nebo až hemoragický šok (nebezpečná reakce organismu při velké ztrátě krve). Miminko může v děloze zemřít kvůli placentární nedostatečnosti.

Jsou známé čtyři typy vcestného lůžka:

  • Hluboko nasedající placenta - v takovém případě je placenta uložena ve spodní části, ale nezasahuje do prostoru děložního čípku. Při tomto nálezu může těhotná žena rodit vaginálně.
  • Placenta zasahující k okraji vnitřní branky hrdla děložního.
  • Placenta přesahující zčásti vnitřní branku.
  • Placenta přesahující úplně vnitřní branku děložního hrdla.

Stavy při kterých jakkoli placenta zasahuje do děložního hrdla jsou indikací k vedení porodu císařským řezem.

Předčasné odloučení normálně uložené placenty

K tomuto problému dochází převážně ve III. trimestru.
Ohroženy jsou zvláště těhotné ženy:

  • s vysokým krevním tlakem (hypertenzí),
  • při placentární nedostatečnosti,
  • s preeklampsií18,
  • po úrazech břicha,
  • při děložních anomáliích.

U předčasného odloučení normálně uložené placenty dochází k narušení cév mezi děložní stěnou a placentou, čímž vzniká hematom (krevní výron) a následně dochází k omezení funkčnosti placenty. Toto odloučení placenty bývá provázeno silnou, nepolevující bolestí dělohy a může se objevit i silné krvácení jasnou krví.

Tento stav může vést k ohrožení života maminky i miminka, proto je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Je-li prokázáno vyšetřeními skutečné odlučování placenty, bývá přistoupeno k okamžitému ukončení těhotenství císařským řezem.

Začínající nebo hrozící předčasný porod

I zde může být prvním projevem slabší krvácení tmavší krví, ke kterému se připojuje děložní činnost - děložní bolesti, kontrakce33, či bolesti v podbřišku2. I v tomto případě je nezbytné vyhledat rychlou lékařskou pomoc.

Krvácení z okrajového sinu placenty

Nejčastější příčinou tohoto krvácení je nízké nasedání lůžka. Toto krvácení se objevuje zvláště v posledních týdnech před porodem. Zpravidla se jedná o krvácení slabší, ale opakující se.

Stejně jako v první polovině těhotenství může být krvácení způsobeno jinými příčinami, jako jsou polypy, myomy, a zcela vzácně i karcinomem. Krvácení se může objevit po pohlavním styku58 nebo po velké fyzické zátěži.

Těhotenské krvácení jakékoliv intenzity je vhodné konzultovat s lékařem, aby mohla být včas zahájena příslušná léčba!

Více o krvácení v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=spineni-a-krvaceni-na-zacatku-tehotenstvi&cisloclan...
  2. http://www.rodicka.cz/krvaceni-v-tehotenstvi/
  3. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/krvaceni/krvaceni-koncem-tehotenstvi-zac...
  4. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/opakovane-potraty/krvaceni-prvni-polovin...
  5. http://tehotenstvi-am.webnode.cz/krvaceni-v-tehotenstvi/

Hodnocení a zkušenosti s krvácením v těhotenství

Máš zkušenost s krvácením v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
deniskaka  15. bře 2015

Krvácení 5tt

Já jsem krvácela v celém období 5-tého týdne. Bylo to 2 dny poté, co nás shodou okolností lékařka prohlédla a řekla, že vše je v pořádku. Hodně mě to vyděsilo. Bohužel v tak ranném těhotenství není ještě nic moc vidět, tak jen lékařka zkontrolovala polohu váčků, zdali je uprostřed v děloze, aby mohla říct, že se nejedná o mimoděložní těhotenství. Změřila váček, aby mohla říct, že se plod vyvíjí a v neposlední řadě jsem byla na odběrech - Estradiol, Progesteron a hCG. Nebylo možné říct, zdali se jedná o počátek potratu nebo o uhnizďování, při kterém může trochu krve uniknout, a proto byl nasazen klidový režim a progesteron.

Dopadlo to fajn, ale musela jsem se šetřit. ;-)
svija  26. lis 2013

Hematom při obou těhotenstvích

Já jsem lehce krvácela při obou těhotenstvích.
Poprvé někdy v 8.týdnu, podruhé až v 15.týdnu. Lékař mě vždy prohlédl a konstatoval, že mám hematom v děloze. Měla jsem za úkol dodržovat normální režim, prý klidový režim tomu stejně nijak nepomůže, brát Ascorutin a doufat, že to dobře dopadne.
Dopadlo to skvěle, obě děti jsem donosila až do termínu a mám dva zdravé kluky.
2 lidé považují za užitečné
gecitka  25. lis 2013

Lehké krvácení na začátku

Asi v 9. nebo 10. týdnu jsem začala jemně krvácet - dost mě to vyděsilo, tak jsem volala lékaři a sestřička říkala, že mám okamžitě přijet.
Byla jsem dost vylekaná, ale dr. mě uklidňoval ještě před prohlídkou, že se to může stát. Prý to bývá nejčastěji v době, kdy by měla žena menstruaci. V mém případě to tak bylo a asi ještě den nebo dva jsem lehce krvácela a pak až do porodu nic.

Takže nejlepší je jet k lékaři a snažit se být klidnější - ne vždy to musí znamenat něco zlého :)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce