Špinění v těhotenství

Špinění v těhotenství a zvláště pak v jeho začátcích není nic neobvyklého. Setká se s ním spousta nastávajících maminek, bez toho, aniž by se jejich těhotenství24 stalo rizikovým nebo nastaly později nějaké komplikace a problémy13.

Špinění v těhotenství

Jak vypadá špinění v těhotenství?

Špinění je zabarvený výtok vytékající z vagíny nahnědlé nebo slabě narůžovělé barvy. Neprovází ho krvácení3 (ani nárazové), žádné křeče ani bolesti v podbřišku2.

Možné příčiny špinění v těhotenství

  • Hormonální krvácení - špinění se dostaví přesně v době, kdy by měla těhotná žena za normální situace menstruaci2. Tento jev se může opakovat i po několik měsíců. Existují nastávající maminky, které takto špiní měsíc co měsíc až do porodu29.
  • Implantační krvácení (uhnizďování oplodněného vajíčka) - oplodněné vajíčko cestuje vejcovodem do dutiny děložní3, kde se v děložní výstelce tzv. zahnízdí. Tento děj může provázet špinění.
  • Kontaktní krvácení - těhotné ženy s křehkými cévami se potýkají často se špiněním např. po vaginální gynekologické prohlídce nebo po pohlavním styku58.
  • Hrozící potrat13 - i tento děj může provázet špinění.
  • Poruchy uložení placenty - tyto problémy se projevují zpravidla až po 28. týdnu těhotenství14. Průvodním jevem těchto poruch může být také špinění.

O každém, byť i lehkém špinění je nutné informovat lékaře. Ten posoudí a zváží zdravotní stav těhotné ženy a bude-li potřeba, nasadí příslušné léky.

Více o špinění v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.klub-maminek.cz/articles/view/spineni-krvaceni-a-vytoky
  2. http://www.rodicka.cz/spineni-na-zacatku-tehotenstvi/
  3. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=83&c=321

Hodnocení a zkušenosti se špiněním v těhotenství

Máš zkušenost se špiněním v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
martynez  21. lis 2019

2 týdny po menstruaci slabé krvácení, test lehce pozitivní

Ahojte holky, je to dva týdny po menstruaci (mám mít plodné dny a ovulaci), ale místo toho jsem začala krvácet. Přičetla jsem to ovulaci, že to je možné. Dělala jsem ovulační test a ten byl pozitivní a ze srandy jsem tam hodila i těhotenský. Nevím, co mě to napadlo (možná pohled na prsa) a těhotenský byl taky pozitivní, ale jen velmi slabě. Stále krvácím a další test u sebe nemám. Je to vůbec možné, abych byla těhotná? O miminko se snažíme ...
endy2002  19. kvě 2016

Po vyšetření...

Už si přesně nepamatuji, ve kterém týdnu těhu to bylo, ale po příchodu domů, po klasickém vyšetření od pana doktora, jsem začala za celou dobu těhu poprvé špinit. Hrozně jsem se vylekala co se se mnou a mimi děje.

Pro jistotu jsem zavolala panu doktorovi a ten mě uklidnil, že se to po takovém vyšetření občas stane a že do večera to přejde a opravdu! Mimi se hýbalo a bylo to v pohodě.

Teď jsem pomalu u konce těhu a na tu naši bobuli se těšíme.
1 člověk považuje za užitečné
andys  7. led 2015

Důvod - placenta pravia

Já jsem začala špinit 16+5tt, dle Dr. je to nízko položenou placentou. O týden později jsem se zhrozila, když jsem zakrvácela dost silně (jako regulérní měsíčky). Jeli jsme do nemocnice a diagnóza byla po vyšetření jasná: Placenta praevia marginalis (placenta dosahuje skoro na cervix).

Může se to klidně stát i takhle brzo (v 18tt), ale jsou ještě dobré šance na to, že to do 30tt vyleze nahoru.

Pokud to nekrvácí, nic se neděje, krom sportu a vysoké tělesné námahy není třeba nic dělat.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce