28. týden těhotenství

28. týden těhotenstvíV období 28. týdne těhotenství se miminku v děloze3 výrazně zvětšuje mozek a jeho vlnové spektrum ukazuje, že už reaguje na zvuky kolem sebe. Dokáže také mrkat očními víčky na různé podněty zvenčí. Nervová vlákna mozku se obalují do ochranných tukových pouzder a díky nim vedou vzruchy v nervových vláknech rychleji a dětátko se tak rychleji učí.

Cévní řečiště, které se formuje v obou plicích dítěte, je jednou z nejdůležitějších fází vývoje jeho plic. Ihned po narození se totiž děťátko poprvé nadechne kyslíku, namísto plodové vody2. Plíce tento první nádech zaregistrují, kyslík absorbují a pošlou ho k cévám, které zajistí oběh okysličené krve po celém těle. Vedle vývoje plic si dítě začalo vytvářet látku, která se nazývá surfaktant a i díky ní se bude moci dítě po narození poprvé nadechnout.

Surfaktant je látka, jejíž produkce začíná v 6. až 8. měsíci těhotenství a zajišťuje, aby se vzduchové váčky v plicích vzájemně neslepily. Nepřítomnost nebo nedostatečná sekrece surfaktantu vede ke kolapsu plicních sklípků s následnou poruchou dýchání, např. u předčasně narozených dětí4. Další část dýchacího ústrojí, průdušky, také dozrávají a dělí se na další menší větve.

Co se týká polohy dítěte, není ještě hlavičkou dolů - obrácení ho čeká v následujících týdnech tohoto trimestru. Srdíčko miminka pravidelně tepe, žaludek funguje tak, jak má a zpracovává zatím jen plodovou vodu. Břišní stěna se už spojila a páteř dítěte se ještě stále v tomto trimestru vyvíjí. Kůže začíná být postupně růžová, protože se v ní tvoří kožní vazivo a podkožní tuk.

Protože dětátko stále roste (měří asi 37,6 cm od temene hlavičky k patičce a váží kolem 1005 gramů), má kolem sebe stále méně prostoru a je tak možné, že jeho pohyby nebudou až tolik aktivní, ale Ty je můžeš pociťovat za intenzivnější, bolestivější a prudší.

Těhotenství běží pomalu, ale přesto rychle. Do porodu zbývá už jen 13 týdnů, a proto je vhodná doba na to, aby sis vybrala porodnici, ve které přivedeš své dítě na svět. Pokud těhotenství probíhá bez problémů, začneš poradnu u svého lékaře navštěvovat častěji, než tomu bylo doposud, a to každé dva týdny. Objeví-li se komplikace, jako je například preeklampsie18, těhotenská cukrovka29 a nebo vcestná placenta17, budeš více sledována lékaři.

U všech těhotných žen se během těhotenství vyšetřuje krevní skupina Rh faktor16. Pokud je Tvůj Rh faktor negativní, hrozí nebezpečí, že se začnou tvořit protilátky proti pozitivnímu Rh faktoru Tvého dítěte. Tvůj Rh negativní faktor je důvodem k tomu, aby Ti byla lékařem píchnuta injekce s látkou „anti-D.“ Díky ní totiž nebude Tvé tělo vytvářet protilátky proti krevním buňkám dítěte, které by tak mohly proniknout do Tvého oběhu. Dítě je na Rh faktor testováno hned po narození a pokud jeho faktor byl opravdu pozitivní, dostaneš hned další injekci „anti-D,“ díky které budou bezpečná i Tvá případná další těhotenství.

Vyšetření ve 28. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
OGTT27 (orální glukózový test ) 24.-28. tt
Laboratorní vyšetření (27+1 – 32+0) 27.-32. tt
Profylaxe RhD aloimunizace u RhD negativních žen 27.-28. tt

Další výkony a vyšetření

Název vyšetření Doporučené období
3D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
4D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

28. týden těhotenství v číslech

28. týden těhotenství

  • 28. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 26. týden od oplodnění
  • přibližně 12 týdnů do porodu
  • lékař píše: 27 týdnů + 0 dní až 27 týdnů + 6 dní (zkráceně 27tt + 0 až 27tt + 6)

28. týden těhotenství po dnech

28.  týden těhotenství po dnech

Video: Pohyby dítěte ve 28.týdnu těhotenství

<< 27.týden těhotenství16 / 29.týden těhotenství >> 29

Více o 28. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz
  2. https://web.archive.org/web/20111122161145/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#28
  4. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Surfaktant
  5. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html

Hodnocení a zkušenosti s 28. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 28. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
malinkaelinka  29. kvě 2019

Stále je mi blaze

S nástupem třetího trimestru jsem očekávala, že se proměním v neforemnou velrybu a budu jen funět. A ono ne, stále jsem velmi aktivní, zvládám túry, cvičení, dovolené. Není mi opravdu lautr nic, snad jen na výletech častěji čůrám. Takže si to náležitě užívám a jediné s čím se potýkám je moje okolí - stále mi někdo říká, ať odpočívám atd... a proč, vždyť bych se unudila. :D
3 lidé považují za užitečné
uzivatelkapetra  7. čer 2018

Vše ok

Malý pokopkává do žeber, nijak bolestivě, jen je sranda jak vám poskakuje břicho. :)
Dole zamčeno na tři západy, ogtt za mnou a úspěšně. Vitamíny žádné neberu a přitom mám i podle dr. ukázkové těhotenství. Stále chodím do práce, akorát se zadýchávám už po pár schodech, žáha se ozve jen párkrát do týdne.
Po kontrole prcek už má lehce přes 1kg, hlavou dolů a tajně doufám, že bude tak hodný, jako je v břiše.
4 lidé považují za užitečné
daasenka85  28. bře 2018

Druhá zkušenost

Ahoj maminky,
musím doplnit po letech svou zkušenost, co se týká druhého těhotenství. No, do nemocnice jsem nešla, přestože čípek měřil asi 1,5 cm ve 28.tt. Doktor měl také pocit, že když mi dceru poprvé nakonec ještě vyvolávali, tak to bude dobré. Ale syn se narodil 31+2. Naštěstí vážil 1890g a až na mírné počáteční problémy s dýcháním byl v pořádku. Vlastně vše asi dohnal rychleji než dcerka, která byla udržovaná uměle. Ale upřímně, nepřála bych nikomu toto počáteční odloučení zažít, přestože jsme byli vlastně "bezproblémoví". Už jsem ohledně hodnocení pokornější. Nicméně asi bych i tak Gynipral potřetí odmítla. Miminko už neplánujeme, tak těžko říct, jak bych se intuitivně rozhodla v dalším případě.

Ale přesto si neodpustím závěr: Možná, že by doktoři neměli tolik strašit těhotné přesnými čísly, prostě říct "Šetřete se" a stačilo by. Mám pocit, že tím, že jsem věděla, že mám zas krátký čípek, pořád jsem na to myslela, ač jsem si to zakazovala. Do té doby, než mě doktor začal na cokoliv ohledně čípku upozorňovat, jsem měla krásné a "bezproblémové" těhotenství. Ale opravdu nevím, jak by to bývale bylo, tak jen malé zamyšlení...
7 lidí považuje za užitečné
opifka  18. zář 2017

Žáha, zácpa a dušnost

Přehoupl se 28. týden a na denním pořádku je pálení žáhy snad po všem. Nemůžu ležet na rovném podkladu, to se to pak ještě zhoršuje, takže mám pod sebou nastlány polštáře a při ruce Gaviscon, který mi zabírá okamžitě a dlouhodobě.

Zácpa mě pronásleduje už nějakou chvilku a novinkou tohoto týdne je pocit, že nemůžu dýchat. To se stává, když prcek leží v určitý poloze a já taky, tak se prostě neshodneme a já lapám po dechu. Podobně to je s ležením na zádech, občas mi maličký přiskřípne žilku (syndrom dolní duté žíly). Zase jak kdy, podle toho, jak je položený.
1 člověk považuje za užitečné
thecaroline  23. čer 2017

Pálení žáhy

Po celou dobu těhotenství (tedy do konce 27. týdne) bylo všechno v pořádku. Ale jakmile jsem se křeklenula do 28. týdne tak mě neskutečně denně pálí žáha. Nepřipadá mi, že bych změnila jídelníček nebo bych pila jiné tekutiny než do minulého týdne. Ta žáha pálí někdy tak moc, že jsem nucena si vzít třeba i 3 cucací pastilky za sebou. Pastilku vycucám a minutu na to je pálení zpátky ...

Tak snad maličká bude mít krásné vlásky!! 😃
2 lidé považují za užitečné
makymak  27. pro 2016

Kopání, únava a těšení

Mimčo pěkně kope, zatím to ale není nijak bolestivé. Kope po stranách, do žaludku, ale někdy i dovnitř a na močák, tak nevím, jestli se tam točí, nebo jakou má polohu. :-) Vstup do třetího trimestru a přesně na den mě první člověk (paní) pustila sednout v metru, a to mám táákové břicho, už jsem si začala říkat, že už se tohle asi přestalo dělat. :-)

Jsem více unavená, začala bych spát i přes den, ale pořád běhám do práce, už se těším na MD, i když je to práce dobrá.

Těšíme se doma oba na našeho drobka. :-)
lulusi  2. lis 2016

Zkracující se čípek

Já jsem nyla hospitalizována ve 26 tt kvůli zkracujícímu se čípku. Byl 31mm. Poležela sem si týden.

Teď jsem 28 tt. Snažím se ležet a odpočívat. Beru magnézium 2-2-2.

Další kontrola za 14 dní v poradně. Uvidím jestli čípek stojí nebo se to zhoršilo.

Modlím se, abych vydržela 2v1 co nejdéle. A to mě čeká chystání výbavičky, kterou nemám.
2 lidé považují za užitečné
babsibara  30. čer 2016

Čipek

Jsem přesně 27+4 a dnes mi doktorka řekla, že se mi čipek zkrátil na 3,7 a musím ležet a 3x denně magnesko. Tak doufám, že to bude ok. Malá váží 1140 g a pohyby jsou velmi znatelné, :-) tak do kontroly uvidime. Jdeme za 3 týdny.
martanka007  15. bře 2016

Málo pohybů

Stále mi to ubíhá velmi rychle, pořizování výbavičky a potřeb do porodnice je v plném proudu, dokonce mě ani téměř nepálila žáha. Akorát cítím méně pohyby, z čehož mám obavu, jen zlehka je cítím večer, případně když se vzbudím v noci. Na kontrolu si ale bohužel ještě počkám.
2 lidé považují za užitečné
daasenka85  18. říj 2015

Gynipral

Taky jsem s dcerkou skončila 28+1 v nemocnici kvůli čípku. Teď se taky začínám otvírat, nehodlám jít ale do nemocnice, s dcerou jsem Gynipral brala dohromady asi měsíc, jedna doktorka mě zrazovala, ale ostatní se tvářili, že je naprosto bezpečný. :-(

Teď bych ho nechtěla! Dcera se nakonec narodila "až" 37+1 a ještě vyvolávaně, protože nerostla. Přičítám to množství chemických léků, co jsem snědla v těhotenství. Teď se tomu hodlám vyhnout...
2 lidé považují za užitečné
zelvarka1985  10. říj 2015

Ty bláho, mám to samé od 28 tt u obou dětí

Mám tu samou zkušenost od 28 tt u obou dětí. U starší v roce 2011 jsem byla na gynipralu dlouho, u druhé v roce 2014 už byl zakázaný a povolený jen v kapačkách na 2 dny. Teď jsem znova těhotná. Ví někdo proč ve 28 tt?
1 člověk považuje za užitečné
dagmarj  7. říj 2015

Dráždivá děloha

V tomto týdnů mi začala tzv. dráždivá děloha.

S prvním ditkem jsem byla na týden hospitalizována. Kapačky s hořčíkem. Moc se to ale nespravilo. Doma jsem brala 2x2x2 až do 34tt. Měla jsem zažívací potíže. S druhým dítkem jsem do nemocnice už nešla. Doma jsem se snažila ležet. A bylo to i tak dobré. Ale kontrola u Dr. už každý týden.
3 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru