Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kolostrum

3 zkušenosti

KolostrumKolostrum (též mlezivo) je hustá, obyvykle žlutá tekutina, která je prsy produkována již během těhotenství24 a pak hlavně od první hodiny po porodu28, někdy se proto také nazývá "první mléko". Kromě žluté barvy ale může mít normální kolostrum i jiné barvy, např. bílou, růžovou, oranžovou, zelenou a světle hnědou.

Kolostrum je prsy tvořeno v malém množství, řádově se jedná o mililitry při jednom kojení70. Ideálním startem kojení je nechat miminko při bondingu33 dospět k samopřisátí5 a nechat ho sát kolostrum. Tok kolostra je při kojení velmi pomalý, což umožní dítěti, aby se naučilo koordinovat sání, dýchání a polykání. U všech savců je kolostrum důležité pro přežití novorozence kvůli vysoké koncentraci imunitních faktorů. Porod signalizuje organismu, aby začalo tvořit mateřské mléko. Kolostrum se během 2 až 3 dnů pomalu mění na přechodné mléko a to se postupně se během asi dvou týdnů změní na zralé mateřské mléko7.

Složení kolostra

Kolostrum má méně tuků a cukrů a více bílkovin (i více než 14 až 16 g/l, z toho naprostou většinu syrovátkových bílkovin včetně IgA protilátek, dále malé množství mucinů a kasein nemusí být ani detekovatelný) a více vitamínů (zejména A, E a K) jak zralé mateřské mléko7. Kvůli ochraně novorozence7 obsahuje vysoké množství živých bílých krvinek a několikánosobně větší množství protilátek (imunoglobulinů IgA) než zralé mateřské mléko.

Více o jednotlivých složkách naleznete ve článku Mateřské mléko7.

Více o kolostru na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Význam_kojení
  2. https://web.archive.org/web/20180203005742/http://www.llli.org/llleaderweb/lv/lvdecjan05p123.html
  3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Mledzivo
  4. http://kidshealth.org/parent/growth/feeding/breastfeed_starting.html
  5. http://ajcn.nutrition.org/content/77/6/1537S.full
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s kolostrem

Máš zkušenost s kolostrem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucasice
25. led 2020

Kozí kolostrum

Ahoj, i já tu tedy píšu mou zkušenost s kozím kolostrem. Nejlepší zkušenost mám od Betuly, dost jsme doma trpěli na nemoci a hlavně nachlazení. To byl hlavní důvod, proč jsem po něčem takovém začala pátrat. Objednala jsem to raz, dva a vida. Děti jsou naprosto bez nemocí. Už to zobeme rok a máme za sebou skoro dvě zimy :).
0 poděkování
salme
1. bře 2016

Kapsle

Vzhledem k častému nachlazení malého jsem začala hledat, co bych mu mohla dát a narazila na Colostrum od LR. Přemýšlela jsem v jaké formě jej koupit, nakonec jsem koupila kapsle (malý je polyká úplně v pohodě - nesnáší, když ji vysypu a míchám ve vodě :-) ) a můžu říct, že je to mnohem lepší. Nedáváme to denně, spíš, když začnu pozorovat, že něco není v pořádku. :-)

A musím zaklepat,zatím je to pro nás perfektní pomocník :-)
1 poděkování
dashyyy
9. únor 2015

Colostrum u nás moc pomohlo

Filda chytil ve 14-ti měsících černý kašel. Po prodělaných bronchitidách a značně poškozené sliznici byl jeho stav stabilizován jen díky kortikosteroidům. Chtěla jsem tento stav co nejdříve vyřešit, a tak jsme zahájili megaskorbickou léčbu, avšak výrazný obrat přišel až po podávání colostra. První dostal jako dárek k Vánocům tekuté od společnosti LR.

Za sebe můžu říct, že jsem lajdák a stalo se mi, že jsem jej zapomněla dát do lednice, pak je tekuté kolostrum k ničemu. Zakoupila jsem tedy kapsle od společnosti Essense a podávala je během jídla vysypané na lžičce. Fildův stav se po měsíci začal výrazně lepšit a určitě mu pomohlo k nastartování imunity, kterou měl v té době na bodě mrazu. Od doby co colostrum užívá (max. pět měsíců v roce) je v podstatě jako jediný člen rodiny relativně zdráv.
2 poděkování