Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

29. týden těhotenství

Se začátkem třetího trimestru13, ve většině případů ve 29. týdnu těhotenství, už každá z nás pozná, co to znamená být těhotná. Čekají Tě častější kontroly u gynekologa, kde se ujistí, že jsi Ty i dítě v pořádku a oba prospíváte. Neměla bys zapomenout na zdravé stravování4 a pravidelné cvičení9. Obě tyto nezbytné "aktivity" podporují pozitivní pocity, které jsou nejen pro 29. týden těhotenství důležité.
Velikost bříška - 29. týden těhotenství

29. týden těhotenství a vývoj dítěte

Každý týden se zvyšuje pravděpodobnost, že se dítě narodí zdravé a silné. Dítě neustále roste, a tak je pro 29. týden těhotenství charakteristická hmotnost dítěte cca 1153 gramů a délka od hlavičky k patičce zhruba 38,6 cm, což odpovídá zhruba hlávce květáku. V následujících 11-ti týdnech se váha dítěte zdvojnásobí, ne-li ztrojnásobí. Zásoba tuku je zhruba 2 - 3 % z celkové hmotnosti dítěte, což není nic ohromujícího, ale do konce těhotenství se tuk ještě znásobí. I díky němu je pokožka dítěte vyhlazenější a světlejší a dítě si tak bude moci udržovat svou tělesnou teplotu.

Mozek dítěte

Ve 29. týdnu těhotenství zaznamenává mozek významný rozvoj, protože od této chvíle bude moci sám regulovat teplotu těla dítěte. To však nastane až po porodu29, protože po dobu, co je dítě ve Tvé děloze3, potřebuje ještě stále teplo Tvého těla. V mozku se rozvíjí i šedá kůra mozková, konkrétněji dochází k vývoji mozkových závitů a kůra, která byla doposud hladká, začíná být různě zvrásněná. Dále pokračuje rozvoj nervových buněk, kterých bude mít dítě po narození v těle až několik stovek miliard. Po narození se ale další nové nervové buňky už vyvíjet nebudou. Tvoří se také mozkové obaly a nervové obaly, které je chrání a podporují jejich správnou funkci.
29. týden těhotenství - vývoj dítěte

Obličej dítěte a jeho smysly

V obličejové části plně fungují oči, ve kterých už sítnice reaguje na světlo a další smyslové vjemy jako sluch, hmat a chuť. Oční víčka jsou pokryta řasami.

Množství krve v oběhu

Jak dítě roste, začíná si vytvářet více krve pro vlastní potřebu a hladina železa se tak může ve Tvém těle snížit. V zájmu zachování úrovně železa na zdravé úrovni, což je v průměru 30 mg denně, můžeš užívat vitamíny pro těhotné ženy nebo potravinové doplňky. Železo je důležité pro tvorbu červených krvinek.

Ošetřující lékař Ti může provést na kontrolu krevní testy, které jsou zaměřené právě na množství železa. Pokud je zjištěna anémie (chudokrevnost), může Ti lékař předepsat železo, které budeš užívat až do konce těhotenství.

Dále se zkus vyhnout spánku5 na zádech. Vhodná je poloha na levém boku, kdy se určitě budeš cítit dobře jak Ty, tak také Tvé dítě. Celkově tato poloha napomáhá navíc i ke zlepšení krevního oběhu.

Těhotenská trápení spojená s 29. týdnem těhotenství

Bolestivé kopání od dítěte

Častá kopání děťátek v bříšku, která jsou pro 29. týden těhotenství charakteristická, mohou být pro Tebe bolestivá a způsobit Ti tak obtížné dýchání nebo ležení. Pohyby dítěte14 jsou dobrými známkami toho, že je ve Tvém bříšku v pořádku a Ty můžeš být alespoň trošku klidnější, když cítíš, že Tě dítě kope.

Někdy mohou být pohyby dítěte natolik bolestivé, že Tě začínají bolet žebra, pánev a může docházet i k nechtěnému úniku moči. Tyto bolestivé pohyby dítěte netrvají po celou scházející dobu těhotenství a s rostoucím dítětem se bolestivé pohyby také zkracují, neboť dítě má v bříšku omezenější82 prostor pro svá dovádění.

Rostoucí prsa

Ve Tvém těle se zvyšuje úroveň prolaktinu, který zvětšuje objem prsou a také napomáhá k vylučování mleziva3. Prolaktin má i sedativní účinky a Ty tak můžeš mít pocit, že začínáš být unavená stejně, jako tomu bylo v prvním trimestru37.

Pokud Ti z prsou vytéká mlezivo (budoucí mateřské mléko7), které je pro 29. týden těhotenství typické, můžeš si koupit větší podprsenku, nebo rovnou podprsenku kojící16, kterou je možno vyplnit vložkami do podprsenky14. Ty ochrání Tvůj oděv před znečištěním mlezivem.

Zvýšená konzumace potravin

Zároveň si můžeš všimnout, že s narůstajícími týdny těhotenství5 narůstá také pocit hladu. Dítě využívá většinu Tebou konzumovaných potravin/živin ke svému růstu, takže si můžeš všimnout, že máš hlad hned poté, cos právě dojedla předchozí jídlo.

29. týden těhotenství pro Tebe znamená výraznější přibírání15, konkrétně až půl kila týdně. Toto nabírání na váze může po půl kilogramu týdně pokračovat až do konce těhotenství, tj. 11 týdnů. Od začátku těhotenství se Tvá váha zvýšila cca o 7 – 8 kg a s tím souvisí určité obtíže, se kterými se potýkáš. Mohou to být křeče v lýtkách, které jsou způsobeny třeba nedostatkem vápníku a draslíku. Obojí by mělo být do těla doplněno např. v potravinách, tabletách. Za křečemi může být ale i nárůst váhy, která tlačí na nohy, či rostoucí děloha3 a její tlake na nervy v končetinách.

Rostoucí děloha

Rostoucí děloha však nezpůsobuje jen tlak na nervy v dolních končetinách, ale také tlak na močových měchýř, jehož důsledkem je častější močení8, a to dokonce i během noci. Dále Tě může trápit zadýchávání při rychlejší chůzi, či chůzi do schodů, kopce. 29. týden těhotenství Tě může vylekat případnými stahy dělohy, kterým se říká poslíčci40, nebo také prvotní kontrakce33.

Žádost o mateřskou dovolenou

Se svým gynekologem by ses měla domluvit na nástupu na mateřskou dovolenou3, vyplnit nezbytné tiskopisy, které jsou nutné k vyplnění nejen Tebou a gynekologem, ale také zaměstnavatelem. Poté Ti OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) vypočte tzv. PPM, nebo-li peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), která TI bude chodit po dobu 28 týdnů od nástupu na mateřskou dovolenou.

Více informací se dočtete v hlavním článku: Mateřská dovolená3.

Nakupování výbavičky

29. týden těhotenství by měl být pro Tebe mimo jiné i znamením, že je na čase začít pokukovat po nějaké výbavičce pro miminko18. Výbavičku by měly tvořit nejen různé oblečky, ale také autosedačka10, kočárek16, různé teploměry, chůvičky6, zásoba plen33 (jak jednorázových, tak také látkových), vlhčených ubrousků apod.

Také by sis měla projít seznam potřebných věcí do porodnice a nakoupit věci z tohoto seznamu5.

Zároveň není na škodu popřemýšlet nad tím, jak by sis představovala svůj vlastní porod29, kde bys chtěla rodit a popřípadě si sestavit i svůj porodní plán32.

Vyšetření ve 29. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Laboratorní vyšetření (27+1 – 32+0) 27.-32. tt

Další výkony a vyšetření

Název vyšetření Doporučené období
3D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
4D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

29. týden těhotenství v číslech

29. týden těhotenství

 • 29. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 27. týden od oplodnění
 • přibližně 11 týdnů do porodu
 • lékař píše: 28 týdnů + 0 dní až 28 týdnů + 6 dní (zkráceně 28tt + 0 až 28tt + 6)

29. týden těhotenství po dnech

29. týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvuk ve 29. týdnu těhotenství


<< 28.týden těhotenství12 / 30.týden těhotenství >> 25

Více o 29. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Příběhy maminek a články z Magazínu

Použité zdroje

 1. http://www.pampers.cz
 2. https://web.archive.org/web/20120123143513/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#29
 4. http://www.pregnancycorner.com/being-pregnant/pregnancy-week-by-week/29-weeks-pregnant.html (ENG)
 5. http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-29.aspx (ENG)
 6. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 29. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 29. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zelenoockaa  15. únor 2020

29. tt

Ve 29. týdnu mě překvapila nemoc. Silný kašel, horečky. S dvouletým dítětem doma nic moc. Prcek je stále napříč, ani nevypadá, že by se chtěl nějakým způsobem točit, nepohnul se z místa už od 16.tt. V týdnu mě čeká kontrola na gynekologii, tak se těším, že zase mrňouska uvidím :).
0 poděkování
kristyn.g  28. zář 2018

29. týden

Tento týden si připadám čím dál víc těhotná, už mě i pustil pán sednout v mhd.

Jinak bříško mi celkem rychle začalo růst, tím pádem mě hodně tlačí a pne, kůže jakoby pálí. Jak se roztahuje bříško je víc citlivé a pohyby a kopance či boulení miminka tak začíná být bolestivější. Také mě častěji bolí bříško při námaze, víc se zadýchám a mám pocit, že se mi hůř dýchá. Na malou vstávám zase o trošku méně často (místo 5x chodím 3x) za noc.
 • stále si bříško užívám
 • ještě se to dá zvládnout
 • každý pozná, že jsem těhotná
 • únava
 • bolesti břicha
 • strie
 • hůř se dýchá
3 poděkování
colby  14. únor 2018

29. týden těhotenství

Hezký odpoledne maminky,

teprve začínáme 29tt a do porodu máme ještě 84 dní, termín vychází na 9.5.2018, ale já si stejně myslím, že to bude dřív. :)

Myslela jsme si jak mám strašné těhotenství, protože jsem ze začátku měla problémy s děložním hrdlem a začala jsem se přirozeně víc bát a víc se šetřit. :)

Poslední týdny mě provází opakující se asi ,,škytavka" malého. Jsou to takové pravidelné 3 - 5 minutové ,,tiky". Naštěstí mě nepotkala žravá a pořád dokola přes den točíme jogurty, ovoce, ovesnou kaši a až večer s tatínkem si dáme nějakou dobrou večeři. Malej si prostě řekne, když něco chce :) a běda jak si dám něco co chci já. :)

Obouvání i s mým malým bříškem začíná být náročnější, už ať začne období nazouváků :D a spaní mi dává taky zabrat, sice chodíme spát brzy cca okolo 21:30h ale ve 2:00h chodím čůrat. :D Snažím se spát na levém boku, ale strašně mě bolí kyčle, někde na netu jsem četla, že spaní na zádech není vhodné, ale jinak neusnu.

Musím říct, že po tom, co jsem si tady přečetla od pár maminek, mám vlastně pohodové těhotenství :) jen by se už mohl mrňousek otočit a přestat si přisedávat placentu. :)

Přeji všem krásný týden :heart:
1 poděkování
maanule  24. led 2018

Můj druhý 3.Trimestr

2016:
přírůstek 15 kg

2018:
přírůstek 8 kg

a utíká to rychleji než první těhu... :)
0 poděkování
repkolu  1. zář 2017

Můj 29.tt

Začala jsem váhat, jestli a jak se ohnu ke tkaničkám. No, nevím nevím, na listopad si asi pořídím ty ohavné nazouvací válenky. Nahoře mám 8,5kg a trápí mě nadýmání. Když se upouštění plynů právě nehodí - stačí třeba třikrát po sobě, vyženou mě na záchod průjmové křeče.

Hůře se mi dýchá - donedávna jsem běhala, ale nyní to nějak neudýchám a když hned nepřestanu, dostanu parádní křeče do lýtek. Pohyby jsou čím dál zřetelnější, ale jemné, bublavé. Žádné kopance nedostávám, spíš malá třeba protáhne na chvilku záda, tak trochu tlačí hlavičkou..či čím (-: . Jo, kvasinky! Občas z nich fakt umírám, ale sladké si nějak nedokážu odepřít - vždycky jsem na něj byla ve velkém - zákusky, gumové bonbóny. (ale nadváhou jsem netrpěla 170cm/57kg).
1 poděkování
astyna  12. kvě 2017

Proměna v hrocha

Nahoře asi 12,5kg, což mi připadá děsivé, břicho jako před porodem prvního dítěte a k tomu ještě 11 týdnů do konce...no to jsem na sebe zvědavá!! 😂

Ale zase mě přestala bolet záda a kyčle, kostrč už se také dlouho neozvala, zato to mládě v břiše kope snad nonstop, kdykoliv si jen na chvíli sednu. No sednu, když spí starší prcek, protože ten nějak víc nyní mamku potřebuje a všude s ním musím chodit (podívat se na ručníky, na jablíčka, do kuchyňky, na zvonky...).

Pocitově bych řekla, že porodím dříve, ale snad bude vše v pohodě. 😊 V noci spím výborně, ale těžko zaspávám, když nás vzbudí prcek.
3 poděkování
evka1409  20. dub 2017

29.tt

Ahoj holky, právě jsem začala 29. týden. Neskutečně mě trápí pálení žáhy, i několikrát denně, ale tím jsem trpěla už před těhotenstvím, ale teď je to nesnesitelné. V noci vstávám asi 3x na záchod, ale to už jsem si taky zvykla. Přibrala jsem už 12 kg, tak si připadám hrozně a to se zrovna nepřejídám sladkým. Malý kope po celý den, ale hlavně v noci. Spát už můžu jen na levém boku, v jiné poloze je mi špatně.

Už se těším, až bude malý s námi.
Hodně štěstí holky!
0 poděkování
vissper  20. bře 2017

29tt

Dnes začínám i já 29tt. Už to není taková sranda. Malá je sice zlatíčko, jen tak lehce dloube a připadá mi spíše, že tam mám úhoře :slight_smile:. Ale jsem znovu unavená, v noci můžu spát jen na bocích a já tak ráda spala na zádech a břiše. Takže spaní naprd.

Čůrat chodím tak 4-5x za noc už od začátku, tak to už jsem si zvykla, ale teď už bohužel tak rychle neusnu jako na začátku těhu. Spíš mi to občas trvá tak dlouho, že dostanu hlad a musím si dát aspoň křupky s medem a mlékem.

Dost mě poslední dobou začaly bolet jakoby žíly na vnitřní straně stehen od zhora až do lýtek a brní mě ruce i v polosedu. :frowning2:
A ty záněty!! Už 3x jsem dostala léky na zavádění a střídám to s domácí léčbou bílými jogurtem. Je to děs, od svědění až po bodavou bolest s věčným výtokem. Teď ho mám tak vodový, že se občas leknu, jestli mi neuniká plodová voda.

Jinak krom těchto trápení bych chtěla být těhotná ještě klidně rok.

Bříško nám malé, nahoře zářím jen 4kg, a to jím jen sladké, na kterém jsem nikdy moc nebyla. Jo holčička je holčička. :sweat_smile:
2 poděkování
kittysek  18. bře 2017

29. týden a moje pocity

Ahoj maminky,

každý týden s dcerou pročítám článek, jak moje miminko přibližně roste a hrozně mě tu pobaví fotka slečny maminky s mini bříškem. :-)

Test těhotenské cukrovky dopadl dobře, ale jelikož mi cukr malinko lítal nahoru, dolů, mám se vyvarovat mlsání. Sice jím hlavně ovoce, na dorty moc nejsem, ale i ovocný cukr prý může dělat neplechu.

Břicho mám jako pátrací balón, nabrala jsem s podivem zatím 5,5 kg ( což při mé předchozí nadváze je super) - přikládám foto. Co se týká pálení žáhy, také už se občas dostaví. Většinou, když nestíhám svačinu a mám hlad. Jak se najím, pomalu se vše srovná.

Spánek na zádech je nyní nejčastější poloha. Jelikož mimi řádí celý den a hlavně večer do 23 hod., podle nálady, každý pokus na polohu na boku dostanu náležitě ohodnocený nesouhlasnými kopanci. Přidávám se do skupiny nočních cestovatelů, kdy chodím čůrat i pětkrát za noc a někdy ještě v mezičase venčit psa. Což je super, protože každé hrabání se z postele je super. :-D

Hrozně mě teď bolí v kříži při delší chůzi, stání. Pomáhá odpočinek, natažení nožek na gauči. Otoky zatím jen občasné.

Někdy je mi tak prapodivně, že už jsem si raději připravila tašku. Domlouvám ale miminku, ať kouká bydlet v břiše co nejdéle a pěkně roste! :-D

Pomalu dáváme dohromady výbavičku. Výhoda netu, z tepla domova a s porovnáním cen.

Přeji Vám, maminky, poklidný a odpočinkový další týden prožitý ve zdraví.
8 poděkování
shi_sha  9. říj 2016

Můj 29. tt

Byl hodně o špatném spaní, a když už jsem usla, tak se nemohla probrat. :) Malej byl hodně aktivní, hlavně právě v noci, ale kopanečky jsem cítila pořád dole, takže se nejspíš ještě nepřetočil.
Tento týden jsme začali navštěvovat předporodní kurz, ať jsme řádně připraveni a pozitivně naladěni na blížící se porod. :)

V tomto týdnu složena postýlka a koupen kočárek. :)

A pořád si neuvědomuju, že se budu za chvíli starat o malého človíčka. :)
1 poděkování
2caroli  5. říj 2016

Můj 29 tt

Mé druhé těhotenství, prožívám nějak hůř než to první, možná je to také tím, že jsem nemusela běhat kolem prcka a více jsem odpočívala. Doma jsem v jednom kole, a tak jsem ráda, když jdu do práce a fyzicky si odpočinu. :) Večer doslova padám na hubu, tak pak celkem rychle usnu.

Začínám chodit v noci na záchod, většinou musím o půl čtvrté vstát, když už vstanu, tak mě to tak probere, že pak nejmíň hodinu a půl nespím, pak usnu a za chvíli mě vzbudí budík. ]-(

Taky mě začala pěkně pálit žáha, hlavně večer po večeři. Bříško mám teda obří a když si představím, že mám ještě 11 týdnů před sebou... =-) Neohnu se, po schodech lezu jak stokilový hroch :-D (mám asi 8 kg nahoře).

Mám někdy pocit, že mi prcek chce vyskočit z bříška, jak tam sebou mele. :-D

Záda mě bolí prakticky celé těhotenství, pomáhá mi chodit na plavání, je fakt, že na začátku těhu to bylo horší a nebo jsem si zvykla. :-D

Je říjen a ochladilo se, ale mě je teď všude vedro, hlavně když se topí, jsem mokrá jak myš. Venku je mi kupodivu dobře, a to jsem byla vždycky spíš zmrzlý člověk, když nebylo 25 °C, tak mi byla zima. :-N
4 poděkování
pavlinakm  9. zář 2016

Otravný 29tt

Když to shrnu, tak v noci se 1x budím na čuraní, pohyby jsou cítit zřetelněji, bez kojícího polštáře neusnu, chutě na sladké mám neustále. Jako novinku v tomto tt jsem přivítala změnu nálady (jsem muchy sežerte mě), bez jakéhokoliv podnětu je mi najednou do pláče. V noci se vzbudím po 4h spánku a už neusnu. Taky jsem hrozně hladová, mám velké oči, ale po jídle je mi špatně, jsem přejezená. No, rostoucí bříško...už nemám tolik místa jako předtím. Dále mězačalo svedtit tělo a to od prsou až do třísel. Poctivě se mažu, ale někdy bych se uškrábala. To je prostě celý můj otravný 29tt.. ;-)
1 poděkování
petrusejenc  5. zář 2016

29tt

Jsem na tom úplně stejně jako "kensi". 😯 Na pálení žáhy pomáhá jedině studené mléko.

Křeče do lýtek mám též. 😯

Vyspím se jen na zádech nebo na levém boku.

Bože, ať už je konec listopadu! 👍
1 poděkování
kensi  3. zář 2016

29tt

Holky,ženy, dnes jsem v 29.tt a aby těhotenství nevypadalo tak úžasně jak všichni uvádí, popíšu vám své pocity i já. ;-)

Už asi 2 týdny nespím, mám takové bolesti zad (kostrče), že se kolikrát i rozbrečím. Neexistuje žádná poloha, ve které by mi nebylo strašně, někdy celou noc jen sedím opřená o zeď (v sedě obložená polštáři se cítím jakž takž) a čekám až bude ráno. A to by ještě nebylo tak strašné, kdyby se mi nechtělo milionkrát za noc čůrat a neustále muset vstávat z postele a zase se polohovat. Skoro každou noc chytám při přetáčení se křeče do lýtek, většinou do obou najednou a ráno pak nemůžu udělat ani krok.

Abych nemluvila jen o probděných nocích, tak něco i ze zkušeností za dne. Žáhu mám permanentně až v krku, jedlá soda je mým denním chlebem. Není žádná potravina, po které bych nevyletěla do stropu bolestí, takže už ani nemám z čeho vybírat. Musela bych být o hladu.

V neposlední řadě upozorňuji na své oteklé nohy, které už nenacpu do ničeho. Chodím už jen v nazouvákoch a během těchto veder mi někdy obtečou i kolem těch přesek. :-)

No a aby toho nebylo málo, doposud jsem přibrala už 12 kilo, nejím vůbec žádné sladké, nejím na noc, bez tučného se taky obejdu, ale pupek už mám jak před porodem, zadkem už se skoro nevlezu do futer a když se mám zohnout, nemůžu dýchat.

Nejraději bych porodila už včera, ale mám před sebou ještě 11 týdnů. Snad už se jsem si prošla vším strašným a bude to už jen lepší. Uklidnuje mě jen představování si, jak malinkou tisknu k sobě a ňufkám se k ní. Prostě ona mi za to stojí! ;-)
4 poděkování
marcelka63  1. črc 2016

29tt

Dnešním dnem začínám 29tt. Od začátku těhotenství nemám žádné nevolnosti a ani změnu chuti k jídlu. Je teda pravda, že v tom prvním trimestru mi tekla krev z nosu a všechno jsem cítila 10x tolik, a to mi vadilo. Bříško mám přiměřeně veliké (neboli tak akorát pro mě ) :D a jsem za to ráda.

Přírůstek na váze je 10kg 😱 , ale neni to nějak znát, jen podle oblečení no ☺ zadek to odnesl především a prsa.

OGTT dopadlo dobře, ale dostala jsem od dr. Železo až do konce těhu.

4.7. mě čeká poradna v nemocnici na rozikovém kvůli porodním cestám, na hrázi se mi udělaly jakési pupínky a musi se odstranit, jinak budu muset jit na císaře.

26.7. Poslední kontrola u mé dr. plus velký ultrazvuk a vypsání porodpisu, plus nástup na mateřskou.

Pochyby cítím krásně, ještě můžu spát v pohodě na břiše a jinak by mělo být vše ok. :-)
2 poděkování
charvatovasarka  15. čer 2016

29tt

Cítím se skvěle. Kromě nočních křečí v nohách mě zatím netrápí žádné těhotenské neduhy :-) , jen abych to nezakřikla.

Váha mi ukazuje 10 kg nahoře, ale při mé výšce 178 cm se to ztrácí. Bříško mi roste, ale všichni říkají, že ho mám malé, narozdíl od prs, která mi během těhotenství narostla z velikosti 65 C na 65 G.

Miminko je v pořádku a už je otočené hlavičkou dolů. Pohlaví jsme si říct nenechali, protože máme rádi s manželem překvapení. Akorát mi přijde, že se náš mrňousek moc zatím nevrtí. Pouze některé večery cítím výraznější pohyby. Také mě mrzí, že se nám miminko nechce natočit na focení, asi bude nefotogenetické. :-D

Z výbavičky mám už většinu pořízenou, akorát při výběru kočárku stále váháme.
2 poděkování
abob  25. dub 2016

29tt

Ahoj jsem 29+4 je to moje 4. těhotenství z toho 3. kluk a pokaždé se cítím jinak! :-) Bude to chlapák, už má přes 1300g a připadám si už tedˇ jak před porodem. Jinak se cítím krásně a už se moc všichni těšíme. ;-) :-)
1 poděkování
sarivojvodova  31. bře 2016

Začínám mít strach z porodu..

Bříško roste, boty už si nezavážu a žáha pálí jak blázen. :D Náš malý chlapeček si zahajuje denně fotbalový zápas a dává mi pěkně zabrat.

Začínám mít obavy z porodu a strach, jestli to poznám a nebudou nějaké komplikace.
3 poděkování
tetracyklin  25. bře 2016

29. týden

Právě dnes začínám 29. týden. Řekla bych, že až teď mě začalo bříško trošku omezovat. Třeba když si zavazuji boty, tak si raději sednu a neohybám se.

Zatím jsem přibrala 7,5 kg a náš chlapeček má něco přes kilo. A když si představím, že teď musím nabrat něco okolo 2 kg, tak si říkám, kam až mi to bříško poroste? :)

Jinak zatím ( ťuky, ťuk ) žádné potíže nemám. Cítím se dobře. A jsem neskutečně šťastná.
1 poděkování
martanka007  23. bře 2016

Pohoda :-)

Těhotenství utíká velice rychle. V tomto týdnu zase krásně cítím pohyby, v některé dny méně a v některé dny více. Asi čekáme malého gentlemana, protože nic nebolí, jsou to spíš takové příjemné šťouchanečky a nebo krásné pohyby v souvislosti s otáčením.

Začala jsem chodit na předporodní kurz a jsem úplně nadšená. Moc se těším na porod.
Jediné, co můžu vytknout, je přírůstek na váze 12 kg. Ale jím menší porce a už mě tolik nepálí žáha. Jinak je mi fajn, ani se mi nechce věřit, že jsem těhotná :-) .

Pokračuji v nakupování věcí pro synka a do porodnice.
0 poděkování
sodovka2010  13. únor 2016

29tt

U mě je vše v pohodě, jen mě pálí žáha a jsem o dost citlivější a mám čím dál větší změny nálad. ;-)
0 poděkování
jaajenja  8. únor 2016

Můj 29. týden

Tento týden malá kope pořád silněji, jen když mi někdo dá ruku na břicho, tak dělá jako že nic, ale jakmile je ruka pryč, tak to zase začne :-D. No asi se nám trochu stydí. ;-)

S tím chozením na malou je to děs. Stačí trocha vody a jdu třeba i 3 krát za půl hodiny. :-o Nechápu, kde se ve mně tolik vody bere. Za noc jdu tak 2 krát max 3 krát, tak to ještě jde. :-) Stejně se pořád převaluju, nevydržím chvíli na boku, tak se v posteli otáčím jako nějaký kuře na grilu. :-D Úplně cítím, jak se mi odkrvují ruce. V 1. trimestru a tak do půlky 2. jsem spala vkuse i 10 hodin úplně bez problému. Teď spím tak 4 hodiny, někdy se podaří i 6 hodin, ale to musím být fakt grogy. V noci a nad ránem nespím, ale padne 7. ráno a víčka nemůžu ani udržet. No nevím, co to mám v těle za pochody. :-S

Jméno už jsme s přítelem vybrali. Rodina nám ho schválila. ;-) Teď už, kdyby náhodou, vybrat jméno pro kluka. Jen tu výbavičku už musím začít shánět. Od prosince projíždím net a vybírám, ale moje nerozhodnost je děsná. Tak už na to musím fakt vlítnout.

Jinak už mam 10 kg nahoře. Diety držet určitě nechci, ale asi se budu muset krotit v tom, co jím. ;-) Jak já miluji sladký. x-) Teď už jen čekám, jak mi dopadla cukrovka. V pátek jdu konečně k doktorce, tak snad už výsledky budou. To čekání je hrůza. :-|
4 poděkování
aguagulka  13. led 2016

Je mi krásně! :-)

Právě jsem začala 29. týden a cítím se jen občas malinko unavená, tlačí mě žaludek, pálí žáha. Ale nic co by se nedalo vydržet.

Jsem šťastná a těším se na miminko!
1 poděkování
suxi  14. říj 2015

Blazinec vsude kolem:)

Také bych se ráda přidala s tím, co zase prožívám já. :-)

Jsem 29. týden těhotná a až do teď jsem neměla žádný problém, přibrala jsem asi 8kg, ale už do ničeho nevlezu, musím vyrazit na nákupy. To nemám skoro nic ani na mimčo, jen základní oblečení tak do 3. měsíce, balíky plenek, kosmetiku, osušku, dudlíky a dětskou lahev. Nemám zimní výbavičku, přebalovák atd. Celé dny hledám na netu a už jsem z toho zoufalá a nemůžu nic vybrat - to jsem celá já. :-) Mimo to se snažím do porodu v bytě domluvit alespoň výměnu podlahy, kuchyně už se nestihne, sice už mám plánek -hurááá!, ale výrobce moc nepospíchá. K tomu vybrat spotřebiče... No prostě v noci už ani nervama nespím.

Naštěstí je maličký v pořádku, kope jako fotbalista, někdy v noci se do toho opře a dokud se nepřevalím na jiný bok tak toho nenechá. Tatínka ale moc kopat nechce, vždycky se mu schovává. :-) AsI budu muset hodně věcí odložit na později, trochu mě trápí že se nevěnuji více těhotenským radostem jako jsou spaní, vzdělávání se o budoucí roli maminky, těhu cvičení a užívání si vcelku dost volného času - jsem totiž celé těhu doma. :)
1 poděkování
bajushh  11. říj 2015

Bolesti rukou

V noci nemůžu spát, sedím na posteli a tečou mi slzy po tváři. Mám pocit, že mi někdo chce vyrvat ruce z těla. Bolesti se stupňují, nejdřív jen mravenčení následně křeče až od ramene. Unavená a vyčerpaná bolestí bouchám levačkou do zdi, přichází chvilková úleva. Kdo nezažije, nepochopí. Šla bych raději stokrát rodit než tohle. Není den, kdy bych se vyspala, a to nepočítám kolikrát za noc musím na malou.

Tento týden se ale konečně něco změnilo, konečně jsem se dostala k neurologovi, který okamžitě diagnostikoval syndrom karpálního tunelu, ještě ten den jsem na EMG s nejhorším nálezem, co Dr. za poslední léta viděl. KS 4. stupně s nutným co nejdřívějším operačním řešením. Ale na to si budu muset počkat až po porodu. V těhotenství žádné operační řešení ani žádné léky, jediné, co mě zachraňuje jsou pevné ortézy (po 2 týdnech už na obou rukách). Och, jaká úleva, konečně si můžu zas v klidu odpočinout. :)
4 poděkování
27kristyna  2. srp 2015

..naprostá pohoda

Tak 29 tt je pro mě porad v klidu a pohodě, bříško mám akorát, ikdyž zapnout si páskové boty je trochu na dýl :-D Spím opravdu dobře, můžu i na zádech, malej je moc hodnej, ikdyž už je hlavičkou dolů, tak mě jen tak lehce šťouchá. Pocit na častější močení nemám, pořád stejně. Asi mám štěstí zatím. Jen s přibíráním je to horší, mám už 10 kg nahoře a teď to letí nahoru přímo kosmickou rychlostí. Takže vzhůru do dalších týdnů :-)
0 poděkování
ruby95  19. čer 2015

29.tt není to už žádná sranda

17.6.2015 jsem začala 29.tt. Pohyby miminka jsou tu pořád samozřejmé, jen pomalejší a bolestivější. Už tam není tolik místa na dovádění. Můžu ujistit, že sem tam ty kopačky pěkně bolí a to nemluvím o žebrech. Chvílí máte pocit, že byste brečela, ale pak si uvědomíte, že ten malý človíček vám dává jen najevo,ff že tam pořád je a je v pořádku.

Když odpočívám a zvednu se, tak mám pocit, že se v tu ránu počůrám. Jak kdyby mi někdo do měchýře nalil najednou 20 litrů vody. Dost mi to vadí hlavně když mě to chytne ve městě.

Při usínání kolikrát neumím zaujmout takovou polohu, aby mě i miminku vyhovovala. :-D Převaluju se i 2 hodiny. Brzo vstávám, protože musím opět na záchod a pak už oči nezamhouřím kvůli brzkému světlu. Je hodně věcí, které by se sem mohly napsat, ale každá mamina to bude mít trošku jiné. Někdo nebude spát vůbec kvůli kopancům, někdo bude spát i 12 hodin vkuse. Ale jedno máme společné. Těšíme se na naše maličké a vytrpíme cokoliv, jen aby mu bylo nejlíp. ;-)

Přeji všem maminkám příjemné těhotenství jen co to půjde a hlavně štěstí.
0 poděkování
bigsimona  17. únor 2015

29tt

Před dvěma týdny jsem byla na kontrole ve 27tt. Doktor mě překvapil váhou miminka, momentálně odpovídá 32tt. Vše je v naprostém pořádku. Miminko krásně roste a nejspíš vykoukne na svět o 3 týdny dříve. :)
0 poděkování
gabriella84  25. pro 2013

Pocity ve 29.tt

Dne 1.7.2013 jsem byla ve 29.tt a mé pocity byly takové: Za týden jsem přibrala kilo a prcek asi 50g. Už má 1300g, čípek mám Y/2, ale jinak zavřený a v pořádku. Dále mám užívat magnezium a šetřit se, hlavně klid. Chtěla jsem fotku miminka a pan doktor zapnul 3D a udělal mi nádhernou fotku obličeje, malý si cucal prstík, ale jak ho fotil, tak ho akorát vyndal, ale fotka je nádherná :-) Dr. ještě říkal že máme krásné zdravé miminko, srdíčko je ok, má dost vody i maminka má cukrovku v pořádku. :-) Jsem strašně ráda. Dnes jsme 29.tt (sranda je že pořád nemáme jméno :-D)
4 poděkování