Na první pohyby miminka čeká netrpělivě každá nastávající maminka. Je to okamžik, který může změnit prožívání těhotenství, už to nejsou jen dvě čárky na pozitivním těhotenském testu56, nevolnosti, časté nucení na WC a jiné těhotenské neduhy. S prvními pohyby miminka se stává těhotenství24 opravdovým.
Plod se v bříšku začíná pohybovat již kolem 7. týdne těhotenství29, jedná se zprvu spíše o pohyby ze strany na stranu, později se přidává zívání a pohyby končetin a hlavičky.
V raném těhotenství lze ovšem toto pozorovat pouze při ultrazvukovém vyšetření2.
První pohyby miminka může maminka prvorodička zaznamenat okolo 20. týdne těhotenství21, ve 25. týdnu těhotenství26 už může jít o opravdu regulérní kopanečky. U maminek vícerodiček se první pohyby plodu objevují dříve, zpravidla okolo 18. týdne těhotenství19. Záleží také na uložení placenty9 a na tělesné konstituci těhotné ženy.
Mnohdy si nastávající maminka není prvními pohyby miminka jistá, lze je totiž snadno zaměnit s živější střevní peristaltikou, avšak postupem času se tato nejistota mění v jistotu a jde tak už mluvit o tzv. bublinkách či motýlcích v bříšku. Později se stávají pohyby zřetelnějšími a s jistotou se dá mluvit o kopání a boxování. Miminko není v pohybu stále, střídají se fáze klidu a aktivity.
Během těhotenství se frekvence pohybů mění. Nejzřetelnější bývají pohyby mezi 20. - 32. týdnem těhotenství28, to proto, že miminko má kolem sebe ještě dostatek místa. Později, po 32. týdnu těhotenství, pohybů pozvolna ubývá, protože miminko je již velké a prostor stísněnější.
Další úbytek pohybů bývá zaznamenán v posledním měsíci těhotenství.
Je vědecky prokázáno, že se miminko v posledním trimestru hýbe zhruba 30x do hodiny. Některá miminka jsou aktivnější přes den, jiná zase v noci. Aktivita pohybu je také částečně závislá na hladině krevního cukru nastávající maminky.
Pokud má těhotná žena dojem, že miminko málo kope a dává o sobě málo vědět, může zkusit ulehnout na levý bok - v této poloze bývají miminka aktivnější. Probrat miminko k pohybu může i vlastní fyzická aktivita, např. procházka, úklid nebo snězení něčeho sladkého (džus, kousek čokolády, oplatek a pod.).
Pohyby miminka je třeba kontrolovat. Pokud se miminko v bříšku pohybuje nezvykle bouřlivě nebo naopak má až příliš dlouhé období klidu bez pohybu, je vždy na místě vyhledat urychleně lékařskou pomoc.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu