První pohyby

Na první pohyby miminka čeká netrpělivě každá nastávající maminka. Je to okamžik, který může změnit prožívání těhotenství, už to nejsou jen dvě čárky na pozitivním těhotenském testu56, nevolnosti, časté nucení na WC a jiné těhotenské neduhy. S prvními pohyby miminka se stává těhotenství24 opravdovým.

Plod se v bříšku začíná pohybovat již kolem 7. týdne těhotenství29, jedná se zprvu spíše o pohyby ze strany na stranu, později se přidává zívání a pohyby končetin a hlavičky.

V raném těhotenství lze ovšem toto pozorovat pouze při ultrazvukovém vyšetření2.

Kdy lze ucítit první pohyby miminka

První pohyby miminka může maminka prvorodička zaznamenat okolo 20. týdne těhotenství21, ve 25. týdnu těhotenství26 už může jít o opravdu regulérní kopanečky. U maminek vícerodiček se první pohyby plodu objevují dříve, zpravidla okolo 18. týdne těhotenství19. Záleží také na uložení placenty9 a na tělesné konstituci těhotné ženy.

Jak poznat první pohyby miminka

Mnohdy si nastávající maminka není prvními pohyby miminka jistá, lze je totiž snadno zaměnit s živější střevní peristaltikou, avšak postupem času se tato nejistota mění v jistotu a jde tak už mluvit o tzv. bublinkách či motýlcích v bříšku. Později se stávají pohyby zřetelnějšími a s jistotou se dá mluvit o kopání a boxování. Miminko není v pohybu stále, střídají se fáze klidu a aktivity.

Frekvence pohybů

Během těhotenství se frekvence pohybů mění. Nejzřetelnější bývají pohyby mezi 20. - 32. týdnem těhotenství28, to proto, že miminko má kolem sebe ještě dostatek místa. Později, po 32. týdnu těhotenství, pohybů pozvolna ubývá, protože miminko je již velké a prostor stísněnější.

Další úbytek pohybů bývá zaznamenán v posledním měsíci těhotenství.

Je vědecky prokázáno, že se miminko v posledním trimestru hýbe zhruba 30x do hodiny. Některá miminka jsou aktivnější přes den, jiná zase v noci. Aktivita pohybu je také částečně závislá na hladině krevního cukru nastávající maminky.

Jak povzbudit pohyby miminka

Pokud má těhotná žena dojem, že miminko málo kope a dává o sobě málo vědět, může zkusit ulehnout na levý bok - v této poloze bývají miminka aktivnější. Probrat miminko k pohybu může i vlastní fyzická aktivita, např. procházka, úklid nebo snězení něčeho sladkého (džus, kousek čokolády, oplatek a pod.).

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pohyby miminka je třeba kontrolovat. Pokud se miminko v bříšku pohybuje nezvykle bouřlivě nebo naopak má až příliš dlouhé období klidu bez pohybu, je vždy na místě vyhledat urychleně lékařskou pomoc.

Více o prvních pohybech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.babyweb.cz/jak-poznat-prvni-pohyby-miminka-v-brisku
  2. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=55&c=496
  3. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zazrak-poceti-plod/vyvoj-plodu
  4. http://www.rodicka.cz/pohyby-plodu-v-tehotenstvi-jsou-dobrou-kontrolou-zdravotniho-stavu-miminka/

Hodnocení a zkušenosti s prvními pohyby

Máš zkušenost s prvními pohyby?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kesiderka  15. říj 2016

První pohyby prvorodičky

Tak já své první bublinky a šimrání motýlích křídel zažila k mému překvapení již v 15. a 16. týdnu. Zprvu jsem si nebyla jistá, ale doktorka to potvrdila s tím, že jsem dost hubená, proto cítím pohyby již tak brzy. No a první pořádný kopanec, který mě zcela nenechal pochybovat o tom, že malá o sobě chce dát vědět, mě potkal v 17. týdnu, přesně 16+3. Další večer přišla hned sada malých kopanečků s tím, že jeden byl i viditelný okem, jak se mi udělala bublinka na břiše. :D

Zatím jsou však pohyby nepravidelně pozorovatelné. :)
adenka84  1. pro 2015

První pohyby

První pohyby jsem měla s první dcerou od 18. týdne. To jsem prostě už věděla, že je to to pravé ořechové a do konce těhu byly dost silné, ale ne nějak nepříjemné.

U druhé dcery jsem první lehčí pohyby zaznamenala až ve 22. týdnu a bylo to spíše takové chvění než kopanečky. Celé těhotenství byly jen jemňoučké kopanečky, žádné kopance jako v prvním těhu.
bylo to tím, že jsme měla placentu v jiné poloze než u prvního těhu a to na přední straně..
iveta93  12. říj 2015

Bylo to ono?

Ve 22. týdnu se mě doktor ptal, jestli cítím pohyby. Řekla jsem, že ještě ne, i když podežření už jsem měla. Dorazila jsem domů a večer se malá poprvé projevila tak, že jsem si byla konečně jistá, že je to ona.

Popravdě jsem si to moc neužívala. :( Byl to pro mě tak nový pocit, že jsem sebou kolikrát cukla, než mi došlo, že je to moje dítě. Ostatně kolikrát sebou cuknu i teď (34tt).

Pohyby sílily až dosáhly takové intenzity, že je nejen cítím, ale i vidím. Hlavně ve vaně, když si na břicho šplouchám vodu (asi se to prckovi líbí) nikdy mě nezklamala a pořádně si zarochní, když tohle dělám. Jinak pravidelně kope večer když se snažím usnout, případně mi dá dost jasně najevo, když zvolím špatnou polohu ať už v sedě nebo v leže, právě pěkným kopancem a donutí mě polohu změnit. Takže jsem kolikrát ráda když je v klidu. :-)
3 lidé považují za užitečné
mmirunda  12. črc 2015

Čekala jsem docela dlouho

Na první pohyby naší dcery jsem si docela počkala, přestože jsem neměla placentu na přední stěně. Asi to bylo i tím, že jsem celkově prostorově výraznější. Nakonec jsem se dočkala až v 21 tt, kdy jsem si konečně začala být pohyby miminka jistá. Ze začátku to pro mne bylo takové, jakoby mi v břiše projela rybička a zvlnila vodu. Potom pohyby začaly být o něco intenzivnější, ale nikdy to nebyly nějaké šílené kopance do žeber nebo močáku, jak mnohdy čtu. Navíc mi tedy jako většině maminek nepřišly pohyby tak roztomilé. Spíš mi to přišlo nepříjemné a dodnes nevím proč.
2 lidé považují za užitečné
zvargova  9. led 2015

Celkem pozdě

První pohyby jsem cítila asi kolem 22. týdne. Můj gynekolog tvrdil, že u prvorodiček a prostornějších těhulek je to cítit později a měl pravdu, taky jsem je cítila až později, ale jinak do konce těhu pohyby nic moc. Madam asi pořád spala, někomu dítě kope do močáku, do žeber a pod., u nás si hověla nožkou na placentě. :-D
3 lidé považují za užitečné
rituska88  8. led 2015

Ve 20 tt

Jako každá nastávající maminka, i já jsem netrpělivě očekávala, kdy ucítím první pohyby miminka. Už jsem si říkala, že je to nějaké divné, že pořád nic necítím. Byla jsem už 19+1, když jsem ucítila malinké zašimrání, ale vůbec jsem si nebyla jistá, jestli už je to ono. Až po pár dnech byly pohyby zřetelnější a po dalších třech týdnech už cítil prckovy pohyby i tatínek, když mi sáhnul na břicho. :-)
cica78  28. pro 2014

První pohyby u třetího těhu

Tak nějak doufám, že nebudu všem k smíchu, ale jsem si tím jistá! ;-) První zavrnění, jakoby otření se o břišní stěnu, bylo ve 13.týdnu. Prvně jsem si myslela, že jsou to střeva, ale ono se to opakovalo pak už každý den večer, když jsem si lehla a byla úplně v klidu. Teď jsem ve 14.tt a dnes jsem to zaznamenala i dopoledne, prostě se tam maličká vrtí, jsou to lehké doteky přesně v místě dělohy na přední straně. A jelikož je to třetí těhu, tak vím, co cítím. Mimochodem u druhého to bylo v patnáctém, u prvního si to nepamatuju.

Myslím si, že je nás spousta, co to cítí dřív, jen si to neuvědomujeme a měly bychom přehodnotit lékařské studie na toto téma! ;-)
3 lidé považují za užitečné
mumisek01  9. lis 2014

První pohyby

První pohyby našeho prďolky jsem ucítila přesně na konci 20. týdne. No, upřímně řečeno jsem si to uvědomila až po několika dnech, že to asi bylo ono. :-D Sice jsem si tu na MK několikrát přečetla, že to maminky přirovnávají k bublinkám, ale já tehdy spíš podezřívala svoji střevní peristaltiku (diplomaticky řečeno). :-D
3 lidé považují za užitečné
apacheee  7. lis 2014

I prvorodička může cítit pohyby brzy

První pohyby miminka jsem zaznamenala velice brzy, už v 15. tt - tenkrát byly ještě takové jemné. První opravdický a poměrně silný kopanec jsem cítila v 17. tt a manžel zažil pořádný kopanec viditelný okem o týden později. Byla jsem dost štíhlá a navíc jsem měla placentu vzadu - to jsou věci, které lepšímu vnímání pohybů napomáhají. Nicméně mi to téměř nikdo nechtěl věřit :)
3 lidé považují za užitečné
andrejka_86  16. pro 2013

První pohyby když jsme jeli pro postýlku :-)

Byla jsem kolem 17. týdne těhotenství a byli jsme domluveni s manželem, že pojedeme pro postýlku. Čekala jsem na něj v práci, až si mě vyzvedne, koukám z okna a říkám prckovi, že dneska pojedeme pro jeho novou postýlku a jako kdyby mě slyšel, začal si hezky plavat a cítila jsem první bublinky a chvění jakoby motýlích křídel. Viditelné pohyby a vlnění bříška přišlo o pár týdnů později x-)
3 lidé považují za užitečné
mayarengie  2. pro 2013

První citelné a viditelné pohyby

Prvně jsem naši Mili ucítila v 18. týdnu v práci, bylo to jako by mi zevnitř po bříšku běhaly bublinky. Od té doby jsem se těšila až je zase ucítím. Kopanečky sílily každým dnem, ale manžel bohužel neměl štěstí a žádný nestihl, tak nám naše princezna přichystala ve 24. týdnu krásné představení a manžel si vychutnal pohled na hýbající se bříško. O den později ucítil v dlani první kopaneček. Od té doby jsme si takové chvilky užívali každý den :-)
4 lidé považují za užitečné
luckateri  29. lis 2013

Pohyby mrňouska

Jednoznačné pohyby našeho mrňouska jsem cítila někdy kolem 20.týdne jako takové bublání a vrtění se. Je to super pocit, když si uvědomíte, že ve vás vlastně žije malý človíček.

Možná jsem je cítila i dřív, ale nebyla jsem si 100% jistá, zda je to miminko nebo pohyb střev (jak se mění uložení orgánů v břišní dutině, člověk si není jistý).
Já vím, k smíchu, ale možná k tomu přispělo i to, že mám placentu na přední straně dělohy a ta defacto tlumí pohyby, protože je to jako kdyby miminko kopalo do polštáře.
Kamarádky těhulky, co mají placentu na zadní straně dělohy, mi říkaly, že začaly pohyby cítit už dříve.

Nejvíc mě kvůli manželovi bylo líto, že vždy, když jsem mu chtěla ukázat, jak miminko kope, tak po přiložení jeho ruky na mé břicho bylo rázem ticho po pěšině. Nic. Porodní asistentka, ke které chodím cvičit, mě ubezpečila, že to je normální - miminko vyčkává, jestli nebude nějak ohroženo a dělá, že tam není :-) Ale nakonec se manžel taky dočkal a byl překvapen :-)
1 člověk považuje za užitečné
jaja1986  28. lis 2013

Zatracené brambůrky

První pohyby našeho Adámka jsem ucítila jako lehounké bublinky v podbříšku, možná by se dalo přirovnat jako když mi v bříšku plula rybka.
Seděla jsem si takhle na křesílku, chytala první paprsky a cpala se brambůrkami. Soused (starý pán) si moc rád vypravuje a v ten moment, kdy jsem si vkládala do úst další milovanou brambůrku, na mě soused vykoukl za plotem, já jsem se strašně lekla a okamžitě mi brambůrka vlítla tam, kam neměla a kašlala jsem a kašlala, až to konečně povolilo a ta mrcha brambůrka skočila do té správné trubky vedoucí do žaludku :-D
A jak jsem se dala po tom vysilujícím kašli, kdy mi břicho skákalo jako blázen do klidu, najednou jsem to cítila - něco, co jsem nikdy předtím necítila. Bylo to krásné a nikdy na to zaťukání nezapomenu. A od té doby jsem pak Adámka cítila víc a víc.
Takže moje "skoro" udušení vedlo k tomu, že jsem poprvé zaregistrovala, že v bříšku někdo bydlí :-)
2 lidé považují za užitečné
kataol  28. lis 2013

První pohyby u prvního dítěte

Moje zkušenost s prvními pohyby miminka byla o pár týdnů dříve, než se většinou uvádí ve všech článcích. Takové to typické bublání v děloze jsem poprvé postřehla někdy kolem 17. týdne těhotenství. Přiznám se ale, že už dříve, když jsem ležela ve vaně a dlaní si přitlačila na dělohu, tak jsem ucítila malé kopanečky přímo na dlaň už v 16. týdnu těhotenství.

Můj partner měl možnost cítit regulérní kopance ve 20. týdnu těhotenství, kdy se všude uvádí, že v tomto období teprve ucítí pohyby prvorodička. Možná jsme měli to štěstí ucítit pohyby dříve díky tomu, že jsem před těhotenstvím byla velmi štíhlá (to už teď nejsem :)).

Ze začátku byly první pohyby cítit večer kolem sedmé hodiny, později častěji.
Samozřejmě jsem z prvních pohybů byla nadšená a čekala jsem od té doby na každé dceřino kopnutí, v pozdějším stádiu jsem uvítala, když miminko spalo a nechalo mě oddechnout.

Také jsem zkoušela na dělohu svítit silnou baterkou a opravdu se miminko pohybovalo za světlem. Stejně tak reagovalo na hudbu nebo když jsem se hodně hýbala.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce