20. týden těhotenství

Velikost bříška ve 20. týdnu těhotenství20. týden těhotenství je polovinou tvého celého těhotenství24. Miminko v děloze3 začíná ve 20. týdnu těhotenství vnímat svět kolem sebe. Rozvíjí se jednotlivé smysly jako chuť, sluch, hmat, a to díky nervovému centru, které mozek do této doby rozvíjel a které nyní začíná, sice ještě trochu omezeně, pracovat. Miminko tak reaguje na zvuky, tvou aktivitu a dokonce i na chuť plodové vody2, ve které plave a které je v tomto týdnu okolo 350 ml.

Už někdy od minulého týdne může mít dítě v děloze škytavku. Škytavka2 je způsobena křečemi v nedozrálé bránici a dítěti nijak neubližuje a nebude tomu tak ani po narození. Dítě polyká plodovou vodu a buňky, které v ní plavou, a jeho zažívací trakt z toho tvoří jakousi první stolici dítěte, tzv. mekonium, Smolka. Polykání plodové vody je v těchto dnech dobrý trénink pro jeho trávicí soustavu. Žena už nyní může cítit v bříšku drobné trhavé, pravidelné pohyby, což může způsobit právě škytavka dítěte.

Už teď můžeš cítit v bříšku drobné, trhavé, pravidelné pohyby, což je právě škytavka tvého dítěte.

20. týden je taktéž charakteristický růstem vlasů. V předchozích týdnech došlo k založení a vytvoření základů vlasů, ze kterých nyní začínají růst první vlásky. Ty většinou po narození vypadnou a narostou vlásky nové. Nejedná se tak už o chmýří (lanugo), které se na pokožce tvořilo v předchozích týdnech.

V obličejové části dochází k vytvoření kůstek vnitřního ucha a nos už se rýsuje do svého konečného tvaru. Končetiny se vyrovnávají, tzn., že dolní končetiny, které měly do tohoto týdne skluz za horními, jsou na jejich úrovni a s nimi dále roste i miminko, mající v tomto týdnu kolem 16,4 cm od hlavičky k zadečku a vážící zhruba 300 gramů. Dorostl tak velikostně na úroveň sladkého, žlutého melounu. Na dolních končetinách dochází taktéž k dokončení vývoje nožiček a chodidel. Dolní končetina má již patu, koleno i lýtko.

Protože se miminko v děloze stále víc a víc pohybuje, tak je 20. týden tím správným časem, kdy i prvorodičky mohou tyto pohyby dítěte14 cítit. Na ultrazvukovém vyšetření, které lékař v tomto týdnu provádí, sleduje nejen tyto pohyby, jakožto znak správného vývoje dítěte, ale odhaluje na něm i případné vady plodu, pupečník1, množství plodové vody2, vývoj plodu a stav a velikost Tvé dělohy, která by v tomto týdnu měla sahat až k pupíku a v následujících měsících růst o méně než 1 cm za týden.

Co se děje s tvým tělem

Mnoho žen si stěžuje na nepříjemné bolesti v tříslech, především při chůzi. Nebojte se, je to normální. Jde o bolest vazů, které drží zvětšující se dělohu. V polovině těhotenství dosahuje krevní tlak maminek nejnižší hodnoty. K jeho optimalizaci by měla přispět pravidelná pohybová aktivita.

Rostoucí děloha může některým těhotným ženám způsobovat zdravotní potíže, jako jsou křečové žíly. Příčinou vzniku křečových žil bývá větší tlak dělohy na žíly. Pokud to trápí i Tebe, tak je obecně doporučováno nosit punčochy, ulevit nohám sprchou od stehen až k chodidlům a cvičit . Nohy je dobré dát několikrát během dne do úrovně pánve nebo i výš.

Vyšetření ve 20. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné * do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Ultrazvukový screening 2. trimestru2 (morfologický ultrazvuk) 20.-22. tt

* Co tě čeká v těhotenské poradně?

 • měří se krevní tlak, zapisuje se hmotnost, hmotnostní přírůstek
 • gynekolog zjišťuje, zda nejsou přítomny otoky horních a dolních končetin
 • chemicky se analyzuje moč
 • gynekolog posuzuje výšku funusu dělohy, hodnotí nález na porodních cestách - cervikální skóre

Dále tě čeká nejdůležitější ultrazvukové vyšetření v průběhu celého těhotenství - ultrazvukový screening druhého trimestru, tj. morfologický, nebo také tzv. "velký ultrazvuk"! Podrobně se při něm zhodnotí vývoj plodu, jeho struktury a jejich funkce s cílem zjistit, nebo vyloučit závažné vrozené vady.

Mezi nejčastější vrozené vady plodu patří chyby srdce. Při tomto vyšetření se a u zkušeného prenatálního diagnostika dají identifikovat všechny typy vrozených vad srdce. V případě pozitivního nálezu se dá chyba s dostatečným předstihem konzultovat s odborníkem a určit další postup během těhotenství a po narození.

Video: Proč je důležité poslouchat srdíčko svého miminka?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Matej Nosáľ, PhD


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:

🎞️ Díky morfologickému ultrazvuku přijdeme na vrozeného vady dítěte brzy.


Další výkony a vyšetření

Název výkonu Období
Amniocentéza17 (odběr plodové vody) 15.-20. tt
Prenascan4 od 10. tt, obvykle 12.-22. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
MaterniT21 Plus od 10. tt, obvykle od 12. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

20. týden těhotenství v číslech

20. týden těhotenství

 • 20. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 18. týden od oplodnění
 • přibližně 20 týdnů do porodu
 • lékař píše: 19 týdnů + 0 dní až 19 týdnů + 6 dní (zkráceně 19tt + 0 až 19tt + 6)

20. týden těhotenství po dnech

20. týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvuk ve 20.týdnu těhotenství

<< 19.týden těhotenství18 / 21.týden těhotenství >> 20

Více o 20. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20120618183449/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 2. http://www.pampers.cz
 3. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
 4. MUDr. Michal Holáň a kol .: Těhotenství v obrazech, Fortuna libri, Bratislava 2018 (Se souhlasem autora a vydavatele.)

Hodnocení a zkušenosti s 20. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 20. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
halovabara  24. dub 2020

Utz

Ahoj maminy, chtěla jsem se zeptat, dnes jsem byla na kontrole u dr., kde mi také dělala ,,větší ultrazvuk," vše je v pořádku. Jen mi přijde divné, že mě od počátku těhotenství vyšetřovala vaginálně pouze jednou, je to normální? V prvním těhotenství mě dr. vyšetřovala každou kontrolu,což pro mě bylo překvapením a bylo mi řečeno, že se vždy musí podívat jestli se nezkracuje čípek apod., tak mi teď přijde divné, že mě vůbec nevyšetřuje. P.S.: Jsem strašný stydlín, tak mi bylo blbé, se jí zeptat :-D :-)
nikolatezka  26. srp 2019

Ahoj

Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Doktor mě posílá ve 20. týdnu na ultrazvukové vyšetření. Doktor, který to dělá, mi řekl, že pokud jsem pojištěná, je to zdarma. Já teď ale nevím, co to znamená. Jestli jsem si šetřila pojistku nebo jestli jsem hlášena někde na pojišťovně?
2 lidé považují za užitečné
novale  31. bře 2019

Začátek 20. týdne

Jsem poprvé těhotná, čekáme kluka. Mám za sebou genetické vyšetření kvůli vyššímu věku, vše se zdá ok. Příští týden nás čeká 2. velký ultrazvuk. Už od minulého týdne cítím trochu pohyby, žádné šimrání, ale slabé kopanečky. Špatně mi bylo až do 18. týdne, jsem opravdu ráda, že už je to pryč, zato si teď užívám píchání v podbřišku (asi rostoucí děloha) a v noci bolest zad. Ale to už prostě k těhotenství patří. :-)
klarakozak  16. lis 2018

19+3

Termín mám v dubnu, jsem začátek 20. týdne (dle uzv) a že bych cítila kopance? To se říct nedá. Pohlaví už vím, ostatně jsem uhodla už podruhé jaké pohlaví 😀. Ten človíček, co je ve mě, tak jako má se tam asi hezky kvůli těm nekopancům. Je to mě druhé těhotenství a co zatím cítím, jsou tak akorát střeva. 😂
3 lidé považují za užitečné
kacenkadav  9. lis 2018

Kopání

Malá kope jak o život, asi z ní bude kickboxer či co. :-D Nehoní mě nijak chutě, spíš mám chutě na zdravé věci jako ryby, saláty, oříšky, ale byla jsem zvyklá jíst zdravě i dříve. Zatím mám přírůstek +2,5 kg a cítím se moc dobře. Je pravda, že větší fyzická aktivita mi dá dřív víc zabrat, takže poslouchám své tělo a odpočívám, když to potřebuji.

Chybí mi sport, chci zkusit plavání a lehčí cvičení doma.
tereziaok  7. dub 2017

Kopance

Jsem poprvé těhotná a už jsem párkrát cítila i větší kopance, a to dnes začínám 20. týden (19+0) no asi čekáme fotbalistu :D (první pohyby mám zaznamenáné 17+3).

Přibrala jsem skoro 6 kg, což mě vyděsilo, ale podle toho, co se všude píše, je to nejspíš ok.

Velký ultrazvuk nás čeká až koncem 22. týdne. Taky jsme už koupili kočárek - našli jsme skvělý inzerát i s vajíčkem. Pomalu dostávám krabice s oblečením od známých a kolegů z práce. :D
2 lidé považují za užitečné
makymak  1. lis 2016

Ještě se schovává

Včera jsem byla na UTZ, mám radost, že je mimi v pořádku, zkontrolovali obvod hlavy, obličej, páteř, ruce a nohy, délku stehenní kosti, žaludek, ledviny a močový měchýř. Ale zjistit pohlaví miminka se nepodařilo. Mám placentu vpředu a přes ten velký polštář nebylo prostě nic vidět. Tak si musíme počkat na další prohlídku za celý měsíc..

Před 2 týdny jsem cítila pohyby mnohem víc než poslední týden, doktor to připisuje změně polohy miminka a placenty, takže teď opravdu jen lehounké šimrání, někdy to ani za celý den nezaznamenám. Ale jsem v klidu. Mám 6 kilo nahoře a uklidňuju se, že je to v pořádku. :-D
3 lidé považují za užitečné
irenka84  27. říj 2016

Ve 20tt

Už cítím pohyby, je to mé druhé těhotenství . Teď se těšíme na ultrazvukové vyšetření, snad mi potvrdí pohlaví, osobně si myslím, že to je holka - už jednou jsem měla pravdu. 😀😃😀
svatka81  4. říj 2016

Ultrazvuk ve 20. týdnu

Včera jsme s přítelem absolvovali 2. velký ultrazvuk a přes to, že čekám už třetího rošťáka, bylo to něco naprosto neskutečnýho. Při předchozích dvou těhotenstvích, což je už víc jak 10 let, si tak podrobná vyšetření nepamatuju.

Pan doktor potvrdil pohlaví miminka, které nám sdělili s poměrně velkou jistotou už při prvním screeningu. Je to kluk! Takže jméno, do teď "pracovní", už mu určitě zůstane. Kontrolovala se hlavička, vel. bříška, srdíčko, žaludek, ledviny, nožičky, ručičky. Počítaly se prstíčky. Páteř nám moc ukázat nechtěl - byl neustále v pohybu. Poměrně krásně byl vidět celý obličej.

Výsledek: je to tabulkové dítě a pěkný neposeda. Máme se na co těšit! 😊
1 člověk považuje za užitečné
kariii  1. únor 2016

20 tt

Ve 20. týdnu jsem navštívila genetiku. Zde se kontroluje miminko, srdíčko, mozek. Dítě se měří a váží. A konečně jsme se dozvěděli i pohlaví. :-)
1 člověk považuje za užitečné
7of9  27. led 2016

Škytavka

V článku se píše, že škytavku má teprve od minulého týdnu. Nesouhlasím. Na screeningu ve 12tt naše dítko škytalo jak o závod. :-D
4 lidé považují za užitečné
martanka007  19. led 2016

Drobné pohyby miminka

V tomto týdnu konečně cítím jisté projevy našeho miminka. Sice ne silné kopanečky, ale takové silnější lehtání či mravenčení v břichu. Je to krásné. Škoda, že je ještě nemůže cítit manžel. Nevolnosti už nemám, unavená nejsem, přibrala jsem kolem 6 kg.
3 lidé považují za užitečné
dagmarj  7. říj 2015

Bříško vykouklo

V tomto týdnu jsem už vypadala jako těhotná a ne přejezená. Dr. mi už s jistotou řekl pohlaví miminka a udělal první velký ultrazvuk. Celého si ho změřil a zvážil. Udělal odběry a za odměnu mi dal fotku .
3 lidé považují za užitečné
gracinka7  7. říj 2015

Screening

Ve 20.týdnu jsem byla na druhém screeningu. Prcek je zdravý, schovával si obličejík, ale za to roztahoval nožky. Škoda, že se pohlavím chceme nechat překvapit. ;)

Jinak mi pan doktor zjistil vcestnou placentu na stupni 2-3, takže byl nařízen klidový režim. Ach jo. :(
2 lidé považují za užitečné
kubicek11  7. říj 2015

Opravdu chlapeček?

Na tenhle velký ultrazvuk jsem se s přítelem moc těšila. Zhruba v 11. týdnu těhu mi gynekoložka sdělila, že to vypadá na chlapečka, ale že je moc brzy říct to s určitostí. Takže na velký ultrazvuk jsme jeli napnutí jak kšandy. Bude to opravdu chlapeček? Je zdravý? No, pan doktor nám to potvrdil s určitostí, je to chlapeček, my konečně mohli začít vybírat jméno, spočítali jsme mu všechny prstíky, no prostě všechno bylo v pořádku. Byli jsme šťastni jako blechy. :-D Dnes je to náš šikovný Kubík.
lenulab  6. říj 2015

Screenind ve 20. týdnu

2. screening opět s manželem.
Je to holka!!! :-) Milý pan doktor se ptal, jestli je naše první holčička hodná, že druhá bude určitě taky, bylo to krásné. Máme opravdu krásnou fotku z UTZ, to jsem v 1. těhotenství nepoznala. :-(
1 člověk považuje za užitečné
iveta93  5. říj 2015

Potvrzení pohlaví

Opět jsme pro tento ultrazvuk zvolili Karlovy Vary. Po 1. screeningu přítel viděl podruhé a do porodu asi naposledy naší slečnu. Zeptali jsme se, jestli naší údajné holčičce něco nepřirostlo a na 99% je to slečna - což jsme chtěli oba.

Podle doktora je akční - jak by ne když maminka před vyšetřením měla kávu, aby přítel z ultrazvuku něco měl. :-D Spočítal prsty, zkontroloval průtok krve srdcem, vše bylo v pořádku a my se vraceli domů s hromadou fotek. :-)
3 lidé považují za užitečné
leniczka23  5. říj 2015

Je to kluk!

Kolem 20tt už to bylo krásné, cítila jsem pohyby já i manžel, začalo mi růst bříško a čekal nás velký UTZ se zjištěním pohlaví.

Na velký UTZ jsem vzala s sebou i manžela, absolvovali jsme ho v Gennetu. Jejich UTZ byl kvalitnější než v ordinaci mého gynekologa a bylo naprosto úžasné sledovat jeho orgány, pohyb ručiček a i prstíků.

A je to kluk! Manžel jíííícháá na celou ordinaci a já jsem šťastná za něj a hlavně, že je vše v pořádku!
2 lidé považují za užitečné
andrejka_86  12. únor 2015

Velký UTZ a zjištění pohlaví

Ve 20. týdnu jsme byla objednaná na odloučené pracoviště mého gynekologa, kde mi provedli tzv. velký ultrazvuk. Všechny naměřené hodnoty odpovídaly tabulkám a my se těšili na zdravé miminko.

Pak paní doktorka najela sondou níže a zeptala se, zda chceme vědět pohlaví - manžel nadšeně vyskočil ze židle a zakřičel, že ano. Když nám řekla, že kluka, manžel se rozbrečel. Snad 3 krát se jí ptal, jestli se nespletla. :-) Když říkala, že jestli se nám narodí holčička, že vrátí diplom, odcházel spokojeně a s úsměvem domů. :-)
7 lidí považuje za užitečné
oktarina  10. únor 2015

Druhý "velký" ultrazvuk

U obou těhotenství jsem se na toto vyšetření těšila, navštívila jsem specializované pracoviště a vybavena hromadou informací si užívala hovor s ošetřující dr o velikosti našich "plodů". :-) Z vyšetření tak nebylo jen strohé hlášení "sestro pište FL 6,2 - ale pobavili jsme se nad tipováním, jak velké budou děti, a u druhého těhotenství nad srovnáváním. Vvýhodou je, že na toto vyšetření si obyčejně žena bere s sebou partnera, mnohdy je to první mužova příležitost za decentního vyšetření vidět své dítě. :-)
2 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru