Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Barvení vlasů v těhotenství

Zda je, a nebo není barvení vlasů v těhotenství škodlivé, je často kladenou otázkou nastávajících maminek. Pravdou je, že barvy na vlasy obsahují různé chemické látky. Za normálních okolností nejsou škodlivé pro člověka, i když prochází přes pokožku hlavy. Pokud žena barvení vlasů v těhotenství24 neodolá, je důležité provést si nejdříve test na alergii před samotným barvením. Na otázku, zda barvení je a nebo není škodlivé ale neexistuje stoprocentní jednoznačná odpověď.
Barvení vlasů v těhotenství

Barvení vlasů v prvním trimestru

Nedoporučuje se používat barvy na vlasy minimálně v období prvního trimestru37, neboť se vyvíjí jednotlivé orgány dítěte a jde celkově o nejrizikovější období. Je proto lepší počkat s barvením vlasů do druhého trimestru17, kdy je vývoj dítěte méně zranitelnější.
Barvení vlasů v těhotenství

Při barvení vlasů v těhotenství by měla žena zvážit, zda si obarvit celou hlavu dlouhotrvající barvou nebo využít některou z jiných možností zkrášlení svých vlasů:

  • barvení vlasů dočasnou, smývatelnou barvou, která je k vlasům více šetrná
  • nechat si na vlasech vytvořit trvalou
  • na vlasy použít peroxid vodíku
  • na vlasy použít trvalou ondulaci

Za bezpečnější barvení vlasů v těhotenství je považován melír, který je zabalen v alobalu a nemá přímý kontakt s pokožkou hlavy. Vůbec nejbezpečnější barvou je přírodní rostlinná barva, tzv. henna. Odstín přírodní barvy je červeno-oranžový a může se stát, že ne každé těhotné se tento barevný odstín bude líbit a délka působení barvy je několikahodinová. Další odstíny henny, které jsou k dostání, nejsou již zcela přírodní a mohou obsahovat syntetické chemické látky.

Nevýhodou je, že hormony v těle těhotné ženy pracují jinak a můžou, ale i nemusí, ovlivnit působení barvy. Jisté je, že zatím nebyla prokázána žádná přímá spojitost mezi barvením a možným poškozením plodu. O škodlivosti barvení vlasů v těhotenství se zatím jen polemizuje. Například v minulosti bylo skutečně barvení vlasů v těhotenství zakázáno, a to z důvodu obsahu amoniaku.

Jak si barvit vlasy v těhotenství

Barvu by si měla nastávající maminka nechat na vlasech pouze tolik minut, kolik je uvedeno v příbalovém letáku - čas by se neměl prodlužovat. Místnost, ve které k barvení vlasů dochází, musí být dobře větraná a barva musí být z vlasů dobře umyta. Použití ochranných rukavic během barvení vlasů v těhotenství je samozřejmostí.
Barvení vlasů v těhotenství

Velmi důležité je, aby se maminka cítila v těhotenství dobře a příjemně, pokud by měla být ve stresu z toho, že má odrůst na vlasech, je lepší tento pocit "hodit za hlavu" a vlasy si v klidu nabarvit.

Ženy by se měly v těhotenství vyhnout barvení obočí a řas, neboť může dojít k otokům a nebo k infekci v oblasti očí. Samotné barvení vlasů v těhotenství je ale s tomu odpovídající opatrností bezpečné a v pořádku.

Rostlinná barviva

Barviva rostlinného původu jsou dobrou alternativou barvení vlasů nejen v těhotenství, aby se zabránilo styku se syntetickými chemickými látkami. Ženy by si měly při výběru rostlinné barvy pozorně přečíst příbalový leták a hlavně složky, které jsou v přírodních a rostlinných barvách obsaženy. Mnoho barev, které se prodávají jako přírodní, může obsahovat také syntetické chemické látky, které jsou součástí i běžných barev na vlasy. Složkami mohou být: p-fenylendiamin, dihydroxybenzen, aminofenolen aj.

Kvalita vlasů během těhotenství a po porodu

Hormony se během těhotenství postarají o krásné vlasy i bez barvení. Vlasy mohou i různě reagovat na běžně používanou barvu a výsledek odstínů může být jiný, než na který je žena zvyklá. Bohužel, přibližně 3 měsíce po porodu je možné, že čerstvá maminka zaznamená zvýšené vypadávání vlasů3. Po několika měsících tento problém přejde a vlasy opět zesílí.

Více v samostatném článku: Vypadávání vlasů po porodu1.

Více o barvení vlasů v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://zena.atlas.sk/farbit-vlasy-pocas-tehotenstva/deti/tehotenstvo/538727.html
  2. http://www.pluska.sk/izdravie/zenska-zona/zenska-zona/fakty-myty-vlasoch-pocas-tehotenstva.html
  3. http://ona.idnes.cz/tehotenstvi-a-kosmetika-080-/zdravi.aspx?c=A130614_110922_zdravi_pet
  4. http://www.babycenter.com/404_is-it-safe-to-color-my-hair-during-pregnancy_3273.bc (ENG)
  5. http://americanpregnancy.org/isitsafe/hairtreatments.html (ENG)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s barvením vlasů v těhotenství

Máš zkušenost s barvením vlasů v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mummy88  8. zář 2016

Nic se nemá přehánět

Vlasy si barvím v těhotenství úplně normálně, já myslím , že není potřeba, aby těhotná žena seděla doma ve skafandru a raději se vystavovala všem rizikům. Něco jsem o tom četla a konzultovala, nebezpečné mi to nepřijde a barva chytá úplně normálně. Jediný problém teď mám, že mi začaly hodně padat vlasy a lámat se, ale to nevím, jestli souvisí více s těhotenstvím, barvením nebo něčím úplně jiným.
1 poděkování
dora13  2. bře 2016

Barvila jsem a barvím

V prvním těhotenství a teď i ve druhém jsem si vlasy barvila a nikdy jsem neměla žádný problém, barva mi vždycky bez problémů chytla. Nevidím důvod, proč nebarvit. :)
0 poděkování
leniczka23  2. bře 2016

Názor kadeřnice

Jsem kadeřnice a jako kadeřnice vím, že barvení vlasů v těhotenství je absolutně neškodné.
Dnešní barvy jsou už na úplně jiné úrovni než bývaly a nehrozí tak, že by barva mohla miminku ublížit.

Jediné ,,riziko" je, že barva v těhotenství nemusí chytat tak, jak byla žena zvyklá.

Není se tedy čeho bát.
5 poděkování
veroushek  1. bře 2016

V těhotenství jsem se nebarvila

Z barvení jsem měla jednak strach, ale hlavně se mi barva změnila sama a manželovi se to líbilo, tak jsem to neřešila. :-)
0 poděkování
lednovajita  30. pro 2015

V těhu ok, při kojení ko :-D

V těhotenství jsem si barvit vlasy nechala a naprosto bez problémů. Dokonce i barva vždy chytila tak, jak měla.

To však nemohu říct o době po porodu. První barvení krátce po porodu ještě ok, ale další už skončilo šílenou alergickou reakcí, kdy jsem skončila v nemocnici na kapačkách! Naivně jsem si myslela, že šlo o náhodu a druhé dopadlo stejně tak! :-(

Bylo mi řečeno, že na vině může být právě kojení (hormony). Takže konec barvení. :-D
Ale v těhotenství to bylo ok a malá je zdravá jako rybička! ;-)
0 poděkování
happylenulka  8. dub 2015

Khádí

Za sebe bych se normální barvou neobarvila, ani v těhu ani v době kojení. Používám "hennu" khádí na přírodní bázi a jsem spokojená a klidná, že se mi do těla nedostávají žádné chemické koktejly... :-)
1 poděkování
maudn  28. únor 2015

Barvím Henou a myslím, že je to dobrá volba

U obou dětí jsem si vlasy barvila trvalou barvou. Nyní jsem přešla na Henu a myslím, že je to dobrá alternativa (nejen) pro těhotné. Samozřejmě jsem zkoumala, zda-li to má nebo nemá nějaký vliv, ale člověk nesmí zapomenout, že chemické testy nejsou všechno a nezjistí všechno. Přece jen je to něco navíc pro naše tělo a toho už máme kolem sebe taky dost.
2 poděkování
p1983k  26. únor 2015

Barva se do těla nedostane

Ptala jsem se přímo mého gynekologa, pana primáře a říkal, že nemusím mít absolutně obavy z barvení vlasů v těhotenství. Není prý možné, aby se přes vlasy do těla dostalo tolik chemických látek, aby to mimču ublížilo. To bychom nemohly snad ani používat např make-up a tělové mléka, všechno je to chemie.
5 poděkování
andrejka_86  12. únor 2015

Barvení bez starostí

Barvím si vlasy už dlouhou dobu a ani by mě nenapadlo se barvení vlasů během těhotenství vzdávat. Stejně tak v případě kojení.

Stojím si za názorem, že upravená a spokojená maminka je základ, takže jsem se barvení nijak nebránila, jen jsem si dávala pozor, ať moc nevdechuji pach, který z barvy vychází.
0 poděkování
styna87  5. led 2015

Melír

Ze začátku těhotenství jsem samozřejmě měla strach, ale po poradě s mojí kadeřnicí, která mě ujistila, že barvy už nejsou tak šílené jako kdysi, jsem za celou dobu vlasy melírovala 3x.

Pro moji švagrovou jsem byla za blázna, že to ona by nikdy neriskovala, ale ruku na srdce, když byly mladé a těhotné naše maminky, to se barvily a ondulovaly o stošest a nikdo těhotenství neřešil.

Myslím, že zkrátka nic se nemá přehánět.
1 poděkování
oktarina  9. lis 2014

Nech to na profesionální péči

Viděly jste někdy nějakou hvězdu v tv nebo časopise s odrůstama? ;-) Obzvlášť, pokud se jedná o melír, kdy barva nejde až na kůži, "ohrožuje" těhotnou leda tak pach barvy ;-)

Rozhodně za sebe doporučuju nechat barvení na profesionální kadeřnici.
0 poděkování
framboise  8. lis 2014

Barvou bez amoniaku

Vlasy jsem si barvila celé těhotenství, ale používala jsem barvu bez amoniaku.

Přečetla jsem si několik článků a pokud nebyly v "populárně-zábavných" (případně populárně-zábavných-mateřských) časopisech narazila jsem na informaci, že není barvení vlasů v těhotenství úplně bez rizik. Hlavně v I. trimestru. Je to logické, vše co si naneseme na tělo se dostává i dovnitř a barva je pořádný chemický koktejl.

Celou dobu jsem používala barvu Casting Creme Gloss od Loreal, s kteoru jsem již měla výborné zkušenosti. V minulosti jsem zkusila i jiné, ale vždy jen jednou - nebyla jsem tak spokojená.
0 poděkování
vodnici  7. lis 2014

Barvení

V prvním trimestru mi barva chytala tak nějak všelijak, byla jsem pěkně čmouhatá :-/ a to se nechávám barvit u kadeřnice, stále stejné, nikdy jsem problém neměla. Ve druhém trimestru mi barva už začala chytat normálně, ale měla jsem problémy s vyrážkou, která se mi udělala ve vlasech. Představa, že budu chodit neobarvená, byla hrozná, protože už celkem šedivím, ale zkusili jsme přeliv a OK, drží mi, chytá stejnoměrně, vyrážka žádná a ještě mi kadeřnice nenechává tu barvu "urychlovat".

Podle mě je to individuální ztáležitost, to samé mi potvrdila i kadeřnice, že někdo nemá problémy a na někom pozná těhotenství díky barvě ještě před tím, než si udělá test ;-)
0 poděkování
herminka  6. lis 2014

Barvení hennou

Hennou si barvím vlasy asi od 19 let a v těhotenství jsem nechtěla dělat výjimku.

Myslím, že není důvod se tomu vyhýbat, pokud jde o skutečně přírodní a kvalitní hennu, ne o napodobeninu s chemickými příměsmi. Občas se někde dočtu, že se nedoporučuje barvení hennou při menstruaci, kvůli hormonálním změnám by prý mohla chytnout zeleně anebo nechytnout vůbec; z podobného důvodu by se mohlo zdát problematické i barvení v těhotenství, ale myslím, že je to nesmysl. I v těhotenství mi henna chytla stejně jako jindy.
0 poděkování
marie_anna  5. lis 2014

Barvení

Barvu vlasů si nijak zásadně neměním, normálně nemám důvod se barvit, jsem s tou svojí spokojená, ale v těhotenství a během kojení se mi kvalita vlasů dost zhoršila, tak jsem si je chtěla nějak vylepšit, aniž bych se musela stříhat. Koupila jsem si a sama aplikovala kvalitní značku v obyčejné drogerii a nebyl s tím naprosto žádný problém. :-) Vlasy ožily a dítě zůstalo živé. :-D
2 poděkování
alneka  4. lis 2014

Není důvod nebarvit

Protože moderní barvy už nejsou ty chemické driáky z dob našich babiček, nevidím důvod, proč se barvení vzdát. Samozřejmě s ohledem na stav vlasové pokožky v těhotenství, samotnou mě ze začátku trochu víc svědila kůže, jak se víc mastila. Nejsem však příznivcem domácího barvení, nejsem odborník, abych znala správnou koncetraci a délku působení barvy. Existují sice pověry, že v těhotenství barva hůř chytá, dle mého je to spíš dáno nezkušeností kadeřnice. Protože v těhotenství se právě může změnit stav vlasů i pokožky, obojímu je třeba se přizpůsobit.

Takže jako těhotná neexperimentuji jen s novou kadeřnicí a s domácícm barvením, naopak se svěřuji do známých rukou kadeřnice, která je profík ve svém oboru.
1 poděkování
vrana  12. lis 2013

Proč ne

V obou těhotenstvích jsem si nechávala barvit vlasy. Konzultovala jsem to s gynekoložkou i s kadeřnicí. Dr. požehnala a kadeřnice řekla, že mi maximálně může špatně chytnout barva. Poprvé jsem šla na barvu ke konci prvního trimestru v prvním těhotenství. Barva chytla v pořádku a obě děti mám zdravé ;-)

Dnešní barvy už jsou o moc šetrnější než bývaly dříve, takže bych se toho nebála. Pokud bych byla těhotná znovu, zase bych se nechala nabarvit ;-)
1 poděkování
petrajavor  9. lis 2013

Barvení

Celé těhotenství jsem si vlasy nechávala barvit, navíc jsem se v prvním trimestru i vdávala, takže jsem si barvila vlasy několikrát. Má sestra je kadeřnice a jako úplné strašidlo by mě ani chodit nenechala. Těhu jsem měla dosti rizikové i tak a zabývat se ještě tím, jestli si smím či nesmím nabarvit vlasy, tak by mi asi slezly.
No a ta škodlivost? Mám krásného a hlavně zdravého chlapečka, co víc dodat :-)

Být těhotná znova, zase bych si vlasy barvila, jelikož vystresovaná a nespokojená matka je dle mého názoru daleko rizikovější než kterákoliv barva ;-)
7 poděkování