Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Co mohu v těhotenství

Těhotenství bývá často nazýváno “jiným stavem” a jak už název napovídá, některé věci ve vašem životě se budou muset trochu změnit.

Každý určitě ví, že by žena během těhotenství neměla pít alkohol1 a kouřit4, ale věděla jste, že existuje spousta dalších potravin a nápojů, kterým byste se raději měla vyhnout? Zdravá a vyvážená strava a vitamíny4 jsou pro vás a vaše miminko velmi důležité. Jestli jste se doteď odbývala salátem k večeři a v pracovním shonu zapomněla jít na oběd, je načase to změnit.

Pokud vás během těhotenství potrápí nějaká nemoc (byť běžná chřipka), raději si pečlivě pročtěte příbalový leták a zeptejte se, zda je lék vhodný i pro těhotné. V některých případech vám uleví bylinky4, ale i s těmi se to nedoporučuje přehánět a některé jsou dokonce pro těhotné ženy nebezpečné. Určitě vás na ně upozorní i váš lékař.

I cestování1 bude pro vás, jako těhotnou trochu jiný zážitek. V zásadě platí, že pokud jste zdravá a těhotenství probíhá bez komplikací, můžete cestovat bez omezení, ale je nutné počítat s tím, že existují rizika pro vás i miminko. Většina leteckých společností od vás taky může vyžadovat od 28. týdne těhotenství, abyste dodala potvrzení gynekologa, jinak mají právo nepustit vás do letadla.

Vykonáváte fyzicky náročnou práci? Musíte být v práci často přesčas? Máte strach, že budete muset omezit nějaké vaše pracovní činnosti33? Nemějte strach, zákoník práce na to pamatuje a váš zaměstnavatel vám musí vyjít vstříc. Jako těhotná máte svá práva, určitě se nebojte a požádejte o jejich aplikaci.

Sport a fyzický pohyb je i v těhotenství důležitý a některé sporty jsou dokonce pro ženu velmi prospěšnou přípravou na porod. Pokud, ale holdujete kickboxu nebo jste vášnivá lyžařka, budete muset pár měsíců svůj koníček oželet a nahradit ho jiným, například plaváním nebo jógou2.

<< Zpět do kategorie Jsem těhotná17

Pomohl ti tento článek?
 / Ne