Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vypadávání vlasů po porodu

Vypadávání vlasů po poroduVypadávání vlasů po porodu postihuje zhruba 50 % žen mezi 2. a 6. měsícem po porodu28, kdy dochází k úbytku zhruba 60 % vlasů. Za vypadávání vlasů3 mohou hormonální změny, které u ženy po porodu nastanou, resp. dochází ke snižování hladiny hormonu estrogenu. Svůj podíl na vypadávání vlasů má také znovunasazení antikoncepce16. Intenzita vypadávání je daleko vyšší než při běžném vypadávání vlasů, zhoršuje se jejich kvalita i množství a ženy propadají stresu.

Padání vlasů je pouze dočasného charakteru a po 6. měsíci od porodu28 se vypadávání ustálí a vlasy začínají postupně dorůstat. Trvá-li vypadávání vlasů i po 1 roce od porodu, měla by žena navštívit kožního lékaře nebo gynekologa. Může jít o vypadávání vlasů i z jiného důvodu než je porod, např. stres, infekční nebo jiné skryté onemocnění, podstoupení odtučňovací kůry, při zvýšené horečce1 nebo při užívání některých léků2.

Po porodu je vhodné, aby si novopočená maminka dopřála krátký a vzdušný účes, který nedostatky zahalí a maminka se nemusí zbytečně vystavovat stresovým situacím. Vyhnout by se ženy měly stahování vlasů do culíků, kdy jsou vlasy napínány a namáhány.

Video: Padání vlasů po porodu

Prevence vypadávání vlasů po porodu

 • omezit barvení vlasů18
 • omezit používání laků a tužidel
 • nefénovat vlasy přes kovový kartáč
 • nekulmovat a nežehlit vlasy
 • používat kvalitní přípravky na péči o padající vlasy
 • mýt si vlasy každé tři dny
 • nevytírat si vlasy ručníkem
 • dopřát si během mytí vlasů také jejich masáž

Léčba padání vlasů po porodu

Pokud vlasy ženě vypadávají prvních 6 měsíců po porodu a poté se jejich vypadávání zastaví, není potřeba žádná léčba, neboť jde jen o dočasný stav.

Dostupné přípravky v lékárně nebo drogerií nezaručují zastavení vypadávání vlasů. Žena by se měla zaměřit na svůj jídelníček, zda je vyvážený, užívat vitamíny a minerály - hlavně železo, zinek, vápník a hořčík, které jsou vhodné pro kojící ženy a dopřát si dostatek odpočinku a spánku.

Více o vypadávání vlasů po porodu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.medaprex.cz/cs/magazin-krasy/pece-o-vlasy/padani-vlasu-vtehotenstvi-a-po-porodu-co-s-t...
 2. http://vypadavani-vlasu.org/padani-vlasu-po-porodu/
 3. http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/padani-vlasu-po-porodu-neni-treba-se-stresovat-dorostou-...
 4. Foto: ©Depositphotos.com/[piotr_marcinski]
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s vypadáváním vlasů po porodu

Máš zkušenost s vypadáváním vlasů po porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mmirunda  6. črc 2015

Trvalo to jen dva měsíce

Bohužel každá hormonální změna má svoje rizika a jelikož celé těhotenství a následné mateřství je jeden velký hormon, tak i mě po porodu začaly padat vlasy a hodně. Malé byly cca čtyři měsíce a mě padaly vlasy v chomáčích. V hlavě se mi začaly objevovat i lysinky. Kde byly moje krásné vlasy, které v těhotenství byly krásně lesklé a tolik se nemastily.

Nechala jsem se tedy trochu ostříhat, doplnila potřebné vitamíny, ale stejně jediné co pomohlo, byl čas. Toto období netrvá tak dlouho, i když se může zdát že ano a za dva nebo tři měsíce to úporné padání přestalo a holejší místečka v hlavě mi konečně začaly zarůstat novými vlasy.

Škoda, že tato hormonální změna nefunguje i na jiné ochlupené části na těle, protože při nedostatku času by se to mnohdy hodilo. :-D :-D
1 poděkování