Káva v těhotenství

Názory na pití kávy v těhotenství jsou různé. Pokud je těhotná žena bez zdravotních komplikací, může si dopřát jeden až dva šálky kávy denně bez obavy ohrožení plodu. Pití vyššího množství kávy vede k retardaci růstu plodu. Náhradou kávy je bezkofeinová káva a nebo nápoj Caro.

Káva obsahuje kofein, který se rychle vstřebává sliznicí trávicího traktu.

Důsledkem nesprávného stravování v prvních 2 až 3 měsících těhotenství24 je špatný vývoj plodu a vznik vrozených vývojových vad. Nevhodná výživa může vést ke zhoršené přizpůsobivosti mateřského organizmu a ke vzniku poruch.

Video: Co v těhotenství způsobuje káva, alkohol, drogy a některé léky?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:
0:21 Návykové látky v těhotenství. Co je v pořádku a co už ne?
0:38 Kofein a káva v těhotenství
1:13 Nikotin a kouření v těhotenství
1:45 Alkohol v těhotenství: Víno, pivo, sekt, tvrdý alkohol …
2:28 Alkohol v začátcích těhotenství, kdy žena o svém těhotenství nevěděla
3:20 Měkké a tvrdé drogy v těhotenství
4:30 Antidepresiva a jiné léky v těhotenství


Nebezpečí kofeinu

  • narušuje nutriční rovnováhu zvýšeného vylučování vápníku,
  • snižuje absorpci železa,
  • působí dráždivě na matku a na dítě,
  • je močopudný,
  • lehce proniká placentární bariérou, vylučuje se i do mateřského mléka7,
  • riziko potratu13.

Rozhodnutí zůstává vždy jen na budoucí matce, jestli se šálku kávy úplně vyhne a nebo si kávu i přesto dopřeje.


Více o kávě v těhotenství na modrykonik.cz

Hodnocení a zkušenosti s kávou v těhotenství

Máš zkušenost s kávou v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mummy88  8. zář 2016

"Nealko" kafe

Po otěhotnění jsem přestala pít kávu, ale vzhledem k tomu, že mi i přestala chutnat a neseděla mi na žaludek, tak mi to nevadilo.

Ve druhém trimestru se chuť vrátila, tak jsem ji začala opět pít. Nejsem extrémista, i doktor říkal, že po prvním trimestru je to v pohodě. Většinou si dávám jak říká manžel "nealko kafe"- koupila jsem si v tchibu klasickou kávu s nižším obsahem kofeinu (myslím, že se jmenuje Fino) , tak si dávám tu a nebo v kavárnách dělají kafe z ristretta, kde je kofeinu také jen minimum. Z kapslí chemické si nedávám. No a když si prostě to jedno klasické kafe denně dám, nějak se z toho taky nehroutím.
bledulka84  9. dub 2015

Ani cítit jsem ji nemohla

Před těhu jsem pila klidně 4 silný presa denně. Ale ještě než jsem věděla, že jsem těhu, jsem na ni najednou přestala mít chuť. Po potvrzení se to v prvním trimestru vystupňovalo tak, že stačilo, když si někdo položil hrnek s kafem i několik metrů ode mě, a udělalo se mi šíleně zle. Smrděla mi celé těhu. Teď má malá půl roku a zase mám na ni často hroznou chuť, ale protože kojím, tak si dávám jen jednu bezkofeinovou denně. :)
happylenulka  8. dub 2015

Kofein

Kávu jsem společně s vínem přestala pít v momentě zjištění těhotenství. Za sebe - je to jen další neduh, který není pro miminko nejvhodnější. Ať si píšou, kde chtějí, co chtějí, tak pořád káva minimálně překyseluje žaludek a oslabuje slinivku. A zvlášť slinivka dostává v těhu zabrat, tak proč to těch 9 měsíců (minimálně) bez kávy nevydržet?

Oblíbila jsem si obilovinové kávy s rostlinným mlékem. Ve třetím trimestru piju denně. :-)
mavega  8. dub 2015

Nedokázala jsem se jí vzdát

Kávu jsem pila téměř každé ráno, někdy i dvakrát denně. Nedělalo mi to žádné problémy a od doktorky jsem to měla i doporučené kvůli nízkému tlaku. Já jsem teda pila kvalitní espresso, což jsem si říkala, že nemůže uškodit. A odpoledne v létě jsem si ještě dělala ledové kafe. Jsem stoupencem toho, že se v těhotenství není nutné vzdát všech příjemných věcí. :-)
3 lidé považují za užitečné
satyendz  14. únor 2015

Občasná káva s mlékem

První měsíce jsem kávu nemohla ani cítit - ostatně jako ledacos jiného. Ve chvíli, kdy mi přestala smrdět, tak jsem si ji s klidným srdcem dala. Kávu nepiju denně ani jako netěhotná, takže má občasná káva s mlékem nebyla problém ani v těhu. :-)
dora13  13. únor 2015

Kávu jsem pila celé těhotenství

Když jsem zjistila, že jsem těhotná, měla jsem tendenci pít kávu bez kofeinu, ale potom jsem zjistila, že bezkofeinová káva obsahuje mnohem víc chemie než kofeinová káva. Pila jsem jednu kávu denně, byl to náš rituál v práci - vždycky po ranním meetingu vyrazit s kolegy na kafe, druhou kávu jsem pak nahradila Carem a žádné problémy jsem s tím neměla. :-)
1 člověk považuje za užitečné
jesterkaa  9. únor 2015

Kávu jsem pila v pohodě :-)

V prvním těhotenství jsem pila kafe denně, jedno, někdy dvě. Piji s mlékem, tak je to možná slabší. Teď v druhém nemám od začátku ani pomyšlení, ale rozhodně si myslím, že jedna, dvě kafíčka vůbec nevadí. První těhotenství jsem měla zcela bez jakýchkoliv problémů a Mireček byl naprosto zdráv a jak se někdo bojí toho kofeinu, tak to byl i krásný spáč. :-)

Takže i tady platí, všeho s mírou. ;-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce