Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

21. týden těhotenství

21. týden těhotenství - velikost bříška První týden za polovinou celého těhotenství s sebou přináší další vývoj plodu. Ve 21. týdnu těhotenství už můžeš pozorovat pravidelné pohybové cykly dítěte v děloze. To se totiž během dne ukládá několkrát ke spánku, někdy bdí a někdy je aktivní tak, že svými pohyby a kopanci Tě překvapí třeba v době, kdy se chystáš spát a nebo už tvrdě spíš. Podle ultrazvukového snímku si tvé dítě utváří i své oblíbené spící polohy. Některé děti rády spí s podepřenou hlavičkou ručkama, některé se zaraženou hlavičkou v hrudníčku, palečkem v ústech atp. Je zajímavé, že po narození děti preferují při ležení nebo spaní vždy jednu ze stran a je to právě ta, na kterou se v bříšku ukládaly nejčastěji.

Dítě už ovládá jemnou motoriku - cucá si palec, potahuje si pupeční šňůru, ohmatává si tělo a své okolí, dokáže gestikulovat, i když výraz na tváři stále neodpovídá pocitům.

V oblasti hlavy se v mozkové části jasně oddělila šedá a bílá mozková kůra a na obličeji se dokončil vývoj víček a řas. Srdíčko miminka tluče tak silně a rychle, že je často přirovnáváno ke cválání koní. V těle miminka dozrávají jeho vnitřní orgány a začínají pracovat přesně tak, jak tomu bude i po narození. Pohlavní orgány dítěte jsou už tak diferencované, že lze s přesností určit, zda se v bříšku skrývá chlapec, či holčička.

Od tohoto týdne se délka dítěte uvádí již od hlavičky po patičku. Dítě měří tedy už celých 26,7 cm. Jeho váha se pohybuje na 360 gramech a představit si ho lze jako velký banán.

Co se děje s tvým tělem

Můžeš pociťovat pálení žáhy. Upřednostni menší porce jídla vícekrát denně. Nezapomínej na pravidelný pitný režim.

Problémy s pletí a nebo bolestivá záda3 mohou doprovázet zbytek týdnů tvého těhotenství. Pokud proděláváš období, ve kterém se ti na obličeji objeví akné, není vhodné léčit toto kožní onemocnění medikamenty, ale zkusit používat pleťovou vodu a nebo krémy. Pokud by se stav nelepšil, tak případné nasazení léčiv je potřeba konzultovat s lékařem.

Bolestivá záda3, nejčastěji v oblasti křížů, má na svědomí zvětšující se děloha3 a tedy rostoucí bříško. Děloha posouvá těžiště tvého těla tak, že tlačí na bederní oblast a ta se posouvá vpřed. Současně s tímto posunem pracuje i hormon relaxin, který je odpovědný za uvolňování všech kloubů a vazů ve tvém těle. Díky tomu, že uvolňuje i vazy, připravuje tělo na blížící se porod29, protože při něm se budou právě vazy, které spojují pánevní kost s páteří, roztahovat tak, aby pánví prošla hlavička miminka.

Vyšetření ve 21. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Ultrazvukový screening 2. trimestru2 (morfologický ultrazvuk) 20.-22. tt

Pokud jsi ještě neabsolvovala nejdůležitější ultrazvukové vyšetření v průběhu celého těhotenství - ultrazvukový screening druhého trimestru, tj. morfologický, nebo také tzv. "velký ultrazvuk", tak na tebe už čeká. Podrobně se při něm zhodnotí vývoj plodu, jeho struktury a jejich funkce s cílem zjistit, nebo vyloučit závažné vrozené vady.

Mezi nejčastější vrozené vady plodu patří chyby srdce. Při tomto vyšetření se a u zkušeného prenatálního diagnostika dají identifikovat všechny typy vrozených vad srdce. V případě pozitivního nálezu se dá chyba s dostatečným předstihem konzultovat s odborníkem a určit další postup během těhotenství a po narození.

Video: Proč je důležité poslouchat srdíčko svého miminka?

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Matej Nosáľ, PhD


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:

🎞️ Díky morfologickému ultrazvuku přijdeme na vrozeného vady dítěte brzy.


Čeho si všímá gynekolog během sona?

Lékař má velkou šanci detekovat pohlaví. Příčný sken přes bříško barevným dopplerem zobrazuje vstup pupečníkových cév do dítěte. Posuzují se znaky možného genetického postižení jako např. malý, sedlovitý nos, plochá tvář, malé, nízko přisedlé boltce, malá čelist, asymetrie obličeje, rozštěpové vady, ztluštělé záhlaví, ruka, prsty, jejich deformity atd.

21. týden těhotenství v číslech

21. týden těhotenství

 • 21. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 19. týden od oplodnění
 • přibližně 19 týdnů do porodu
 • lékař píše: 20 týdnů + 0 dní až 20 týdnů + 6 dní (zkráceně 20tt + 0 až 20tt + 6)

21. týden těhotenství po dnech

21. týden těhotenství po dnech

Video: Pohyby miminka ve 21. týdnu těhotenství

<< 20.týden těhotenství20 / 22.týden těhotenství >> 14

Více o 21. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20121111000118/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 2. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#21
 3. http://www.pampers.cz
 4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
 5. MUDr. Michal Holáň a kol .: Těhotenství v obrazech, Fortuna libri, Bratislava 2018 (Se souhlasem autora a vydavatele.)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 21. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 21. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
sylvka  12. črc 2021

Třetí těhotenství

Začal 21. TT a teprve včera jsem cítila první pohyby. Mám totiž placentu na přední stěně. Od 20. týdne se vrátila děsná únava 😒, takže jsem skončila v práci a jsem doma. Spím 12 h denně. Také jsem se začala zadýchávat ... Na druhou stranu přešla zácpa .
 • Pěkně roste bříško
 • První pohyby
 • Únava
 • Špatně se mi dýchá
 • Hůř se mi spí
0 poděkování
eeellliiissskkkaaa  6. srp 2020

S úsměvem do dalšího týdne

Další týden je tady :) Ze začátku těhotenství byly docela komplikace, celý třetí měsíc jsem proležela v nemocnici. Teď je ale vše v pořádku. Na velkém ultrazvuku nám paní doktorka potvrdila, že to bude kluk a holka (dvojvaječná dvojčátka). Takový krásný dáreček na Vánoce (termín mám vážně 24.12. :-D).
Přibrala jsem zatím 3 kg od začátku těhotenství, ale bříško už mám teda vcelku veliké. Pohyby cítím asi od 18.tt a teď jsou více intenzivnější. Cítím se skvěle, zle mi není a žádné bolesti taky ne. Mám děsnou radost, že jsou miminka v pořádku :)
 • Člověk si může oddechnout po druhém screeningu, že miminkám nic nechybí.
 • Zjistíte pohlaví dítěte / dětí.
 • Rostoucí bříško už pomalu "zavazí" např. při obouvání bot.
1 poděkování
lenkazub  8. bře 2020

21.tt

Cítím se skvěle. Zatím si ani jako těhule nepřipadám. Jediné, co mi vyrostlo, jsou prsa 😀. Bříško mám jen takové nafouklé, ale večer je teda pořádné. Jelikož jsem na začátku těhu zhubla 2-3 kg, tak zatím nárůst váhy nemám, protože dnes mám pouze 1 kg víc, ale stále je to míň než před otěhotněním.
Strašně mi tohle druhé těhu utíká.
Občas mě pobolívá v podbřišku, tak si ten den naordinuju relax a druhý den, nebo ještě ten večer, je vše ok. A bolí mně v kříži a kyčle, ale nic dramatického. Spíš to přisuzuji k tomu, že už nejsem nejmladší těhule (36)😀.
 • Mám díky těhu krásně dlouhé vlasy, které mi teď v těhu rostou úplně před očima.
 • Bolest v kříži.
 • Bolest kyčlí.
 • Hůř se spí.
2 poděkování
lu31nka  9. únor 2020

21.tt

Jsem na začátku 21.tt. Malý je velký neposeda, pohyby cítím od konce 18,tt a čím dál tím více se stupňují i jejich intenzita. Bohužel, partner má smůlu, malý vždy přestane, když přítel sáhne na bříško. Když chci spát a malý ne, je to opravdu něco. Váhový přírůstek je 5 kilo, takže jsem na 52 kilech. Už více jak týden mě trápí bolesti zad a teď se do toho přidalo i pálení žáhy. Pupík už mám pořádný a vidím, jak je den odedne větší. Příští týden jdeme na velký ultrazvuk, tak se s přítelem moc těšíme.
0 poděkování
lorentinka  10. led 2020

Joo kila:)

Musím Vám říct, že jsem těhotná poprvé a už mám nahoře 11 kg a přijdu si jak oteklá velryba😔🌞
0 poděkování
nataliehanikyrova  12. srp 2019

21. týden

Od poslední kontroly (kolem 15./16. týdne asi) jsem přibrala 3 kg, takže celkem od začátku asi 5 kg. Cítím pohyby zevnitř a už asi 3x i venku, že jsem cítila lehké ťuknutí do ruky (i přítel 😁). Pořád chodím čůrat, občas mě táhne břicho, večer bývá pevnější a také ho mám (jakoby) namožené. Teď jak byly teplejší dny, tak jsem si všimla, že jsem měla i lehce oteklé nohy (kolem kotníků). Začínám mít chutě na sladké 😃 a od začátku mě trápí častější plyny 🙄. Jinak si to užívám, už je vidět, že jsem těhotná 🙂
2 poděkování
ajulamamula  30. kvě 2019

21 tt

Začínám 21tt. Špatně mi není, únava konečně taky povoluje. Akorát mě začíná bolet docela dost podbřišek a kříže. Dle dr je ale vše v pořádku.
Pohyby zatím moc necítím, jen občas takové zaťukání na čípek nebo močák. Ale to je i mou váhou/nejsem tintítko/ a hlavně prý placentou na přední straně.
Celkem mám 8 kg nahoře... a za 14 dní nás čeká 2.screening.
3 poděkování
bondina  4. bře 2018

Hrůza..

Pořád mám 66 kg při 172cm, nepřibírám a bohudík už ani nehubnu. Kopání necítím, zvracím už jen 1x týdně.
S věcmi pro mimi blázní spíše okolí, u nás ne, čekáme, než se to narodí, nic nemá být v bytě pro mimi. Štvou mě hrozně moc řeči o všem moderním, třeba nechat si říct pohlaví - tohle prostě nechceme, o kočárcích - malé, barevné a příšerné...budeme mít snad červený, veliký, starý retro! Doma stojí při mě, naštěstí, a podporují mě, abych se nestresovala, kamarádky už vozit nebudou. Moderního mám jiného dost a nechápu proč se ty maminky, které už mají děti, snaží prvorodičky zbytečně poučovat... :'(
9 poděkování
pecinkaandulkova  24. říj 2017

21 tt

Další týden za námi a já mám problémy s konáním. Večer usínám a několikrát za noc se polekám jak špuntík kopne nebo se pohne. Dává nám pěkně zabrat už teď.

Jinak na váze jsem přibrala 1,2kg při mé výšce 158 vypadám divně :grinning: do dveří první vchází bříško poté prsa a pak se zjevím j.á :-D Nohy mám uzoučké ještě víc jak před těhu. Nepřibírám nikde jinde než na prsách a trošku v bříšku..:-D Snad to tak bude i dál...
1 poděkování
raadulina  8. lis 2016

21tt

Třetí těhotenství, pohyby krásně cítím už 14 dní a je to i vidět, :) váhový přírůstek 3kg, ale pupík mám pořádný. Už jsem uložila klasické džíny a vyměnila za těhotenské, zatím zapnu všechny bundy, ale dávám tomu tak 14 dní a budu muset pořídit větší.

Příští týden druhý screening (ultrazvuk), tak se konečně dozvíme pohlaví. :) Dcers by ráda sestřičku a syn bratříčka. :)
1 poděkování
irenka84  5. lis 2016

Vůbec to neutíká

Jsem 21tt a tak moc se těším! Už od 18-ti let jsem toužila mít děti a dočkala se v 28 letech, kdy se narodil syn Jonáš 6.6.2012, 4kg a 54 cm. Byl to boj, protože jsem zůstala sama, ale s podporou rodiny jsem to zvládla. Už jsem ani nedoufala, že potkám chlapa, který mě miluje a budeme rodina.

Teď čekám své druhé a strašně se těšíme oba. Doufáme, že to bude holka a já mám takovou předtuchu, že ano vzhledem k tomu, že u syna jsem se nemýlila. Ach jo, už aby bylo malé na světě!
2 poděkování
jirka2009  20. říj 2016

Kluk jako buk

Včera jsme byli na druhé genetice. Jeli jsme s tím, že budeme mít Adélku a ejhle on je to kluk jako buk. Dcerka se těšila na sestřičku a on to bude brácha. Sice to obrečela, ale už ráno přišla se jménem. Pokud to schválí ještě zbytek rodiny bude to Matěj - Matýsek.

Pohyby cítím sem tam, asi to bude pěkný lenoch.

No a co se týče váhového přírůstku zatím necelá 2 kila. Ale při mé váze jsem ráda. Nemusím vypadat jako hroch . ;-)
2 poděkování
michalici  19. říj 2016

Utíká to strašně rychle

Na to, že už končíme pátý měsíc, to neskutečně utíká. Mám nahoře už 7kg a cítím se jak velryba už teď, a to ten největší váhový přírůstek asi teprve příjde. U první dcery jsem v těhu přibrala 17kg a teď to vidím asi stejně. Naštěstí jsem většinu nechala už v porodnici.

Co se týče stavu - je mi skvěle. Mám klidné a pěkné tehotenství, což se u prvního říct nedalo. Pohyby už cítím od minulého týdne, hlavně v podbříšku a u pupíku, zejména po ránu a v noci, když se natáhnu na gauči :) . Je to krásný pocit a už se těším, až to bude i viditelné a manžel si šáhne. :)

Co mě začlo trápit je zaléhání uší a je to celkem nepříjemná věc, která se mi nikdy dřív nestávala. Prý to ustane až po porodu, tak uvidime. :)

Zítra mě čeká druhý velký UTZ tak snad už konečně!!! zjistíme co to bude :) a snad tedy kluk. :P
2 poděkování
luciecherry  18. říj 2016

21. týden

Zatím jen 1,5 kila nahoře. Jsem silnější postavy a prvorodička a pohyby cítím od 17. týdne. :-) Kopanečky jsou i vidět jako na videu. :-)
0 poděkování
lupinda  21. srp 2016

Můj 21. týden

Jsem prvorodička. Jsem v 21.tt, ale pohyby stále nepociťuji, ale bude to asi tím, že mám nějaké kilčo navíc :( (tedy měla jsem i před porodem ). Tento týden mě čeká druhý velký ultrazvuk a následně návštěva gynekoložky, kde si zase vyslechnu, že jsem neposlouchala a zase jsem zase tolik přibrala, bla bla... :(
Věřím, e bude vše v pořádku a jak tehdy říkal pan doktor - že to bude chlapeček, tak že se to opravdu potvrdí. Těšíme se na něj jak malé dítě! :) TP máme 3.1.2017. Tak snad Silvestra oslavím ještě doma. ;)

Maminy, mějte se famfárově! :-)
2 poděkování
sammaelka  15. dub 2016

21tt

Dvacátý první týden (druhého) těhotenství je za mnou. Váha mi ukazuje plus 8kg, což je o trošku více než v prvním těhotenství ve stejném tt. I bříško mám více vidět než v prvním těhu.

Mám za sebou velký ultrazvuk, miminko je naprosto v pořádku, má vše jak má mít a konečně se nám ukázalo, takže víme pohlaví - bude to holčička.

Žádné extra těhotenské obtíže mne teď netrápí, sem tam se trochu zadýchám a občas mne přepadne prudký hlad, ale jinak v pořádku, takže by se dalo říct, že si těhotenství konečně docela užívám. Zvracení a extrémní nevolnosti už jsou naštěstí pryč, otoky, křeče atd. se zatím ještě neobjevily. Dělám a jím vše, co chci a zatím vše zvládám s přehledem. Kéž by to vydrželo i nadále! ;-)
2 poděkování
ladymck  4. bře 2016

Hodné nebo líné

Tak jsme ve 21. týdnu, téměř u konce. Buď mám velmi hodné nebo velmi líné dítě, zatím o sobě nedává vědět, asi je to i tím, že mám placentu na přední levé straně. Už z velkého UTZ víme, že to bude na 99% holčička, radši bych kluka, tak ještě udržuji 1% naději. :-)

Spím na zádech jak jsem zvyklá, a zatím mi tahle spací poloha vyhovuje, někdy se stane, že se v noci nebo ráno, když vstávám, bolí kyčle a cítím se rozlámaná jak 80-ti letá. Jinak je to fajn, žádné otékání, žádné zvracení. Za poslední týden mě vyděsil váhový úbytek 1,5 kilogramu, kvůli čemuž jsem se dost stresovala, nakonec jsem zvedla telefon, a já tak nerada někam volám!! :-), a po konzultaci na gynekologii mi bylo řečeno, že se nemám znepokojovat, že váhový úbytek do 2 kg není v II. trimestru nic abnormálního a patologického. Dosud jsem tedy nabrala 6 kg.

Už se začínám těšit, koukám po výbavičce a hrdě vystrkuju pupík na svět. :-)
3 poděkování
michaelapfeiferova  7. únor 2016

Už...

Šíleně mne již týden bolí kostrč a kyčle, je to kolikrát tak nesnesitelná bolest, že při vstávání se kroutím hůř jak stařenka. A to mám mít až do konce těhotenství??? :-O

Stále necítím pohyby, no vlastně malinko už ano, ale nic konkrétního, a to jsem již rodila. :-)

Stále spím na břiše, i když už se snažím usínat na boku či zádech, stejně s hrůzou v noci zjišťuju, že jsem na břiše. Musela jsem si o tom přečíst diskuze a naštěstí se psalo, že si tělo samo řekne, kdy je čas přestat.

Jinak se na drobečka těšíme víc a víc! :-)
1 poděkování
jozinzbazin82  4. únor 2016

21. týden

Řekla bych, že toto je takové období, kdy se nic kolem vlastního těla neděje, ale určitě se mnou někdo může nesouhlasit.

Nevolnosti žádné nemám, z nechutenství mi zůstal jen odpor k párkům (ty už asi nikdy jíst nebudu) a česneku. Byla jsem v poradně a vše se zdá být v pořádku. Miminko mě od 19tt kope každý den, i když pan doktor říkal, že na prvorodičku je to celkem brzy, cítit pravidelné pohyby. Cítím se opravdu dobře. Můžu si snad stěžovat jen na to, že mi začíná být malá zimní bunda a žádné kalhoty nezapnu přes břicho. To jsou malichernosti. :-)
1 poděkování
martanka007  26. led 2016

Rychle to utíká

Další týden těhotenství uplynul velmi rychle. Váhový přírůstek mám asi 7,5 kg. Pohyby zatím moc necítím a žádné další příznaky těhotenství mimo rostoucího bříška a zvětšených prsou nemám.
2 poděkování