Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kožní onemocnění v těhotenství

Těhotenství24 je období, kdy organismus překonává mnoho změn. K těmto změnám patří i změny na kůži. Kožní onemocnění v těhotenství se vyskytuje poměrně často. Může jít také o fyziologické změny nebo specifické onemocnění, které se vyskytuje jen během těhotenství. Naopak, některé kožní projevy se během těhotenství zlepší.
Kožní onemocnění v těhotenství

Organismus se během těhotenství mění. Některé změny jsou přechodné, jiné zůstávají natrvalo. Je důležité rozeznat tyto kožní změny a správně je vyléčit.

Fyziologické změny na kůži v těhotenství

Hyperpigmentace

Hyperpigmentace je porucha tvorby nebo rozmístění pigmentu s nepřirozeným ztmavnutím pleti. Příčinou ztmavení je zvýšená hladina hormonů u žen.

Během těhotenství se objevují hyperpigmentace:

  • na prsních bradavkách,
  • na malých pyscích,
  • na linii mezi pupíkem a podbříškem - tzv. linea nigra3,
  • na tváři - chloasma gravidarum - hnědé skvrny na čele, líčkách nebo na nose. Mohou přetrvávat dlouho a zhoršují se při užívání hormonální antikoncepce3. Více v hlavním článku: Melasma.

Ztmavení v oblasti břicha a genitálií obvykle po porodu28 zmizí.

Melanotické névy (znamínka)

Znamínka se mohou zvětšovat. Toto je způsobeno nataženou kůží. Znamínka, která jsou ještě před těhotenstvím skvrnitá, nepravidelná, špatně ohraničená by se měla pravidelně sledovat.

Těhotenské strie

Strie vznikají na místech, kde se kůže rychle roztáhne. Jde o trvalé změny na kůži. Nejčastěji se objevují na břichu, prsou, bocích a stehnech. Těhotná žena by si tak během těhotenství měla pravidelně krémovat a masírovat kůži.

Více v samostatném článku: Strie25.

Zčervenání dlaní (palmérny erytém)

Zčervenání dlaní je často prvním příznakem při onemocnění jater. Toto zčervenání se někdy objevuje i během těhotenství, přičemž játra je zdravá a v pořádku. Zčervenání způsobuje pálení a po porodu zmizí.

Pavučinkové teleangiektáze

Teleangiektáze jsou povrchové kožní cévky viditelné pouhým okem. Jsou to vlastně rozšířené žilky. Objevují se v prvním trimestru37 a druhém trimestru17 gravidity a nejvíce postihují horní části těla. Objevují se u 60 - 70 % těhotných žen a zmírní se asi po 3 měsících od porodu.

Otoky končetin a tváře

Otoky vznikají v posledním trimestru13. Příčinou vzniku je zadržování vody v organismu a zvýšená propustnost cév. Kůže je narůžovělá a otok je tvrdý.
Otoky v těhotenství

Více v samostatném článku: Otoky v těhotenství9.

Změny ochlupení a vlasů

Zvyšuje se růst jemného ochlupení na tváři a v oblasti genitálií. Po porodu dochází naopak ke zvýšenému vypadávání vlasů.

Více v samostatném článku: Vypadávání vlasů3.

Nespecifické kožní onemocnění, které se zlepšuje během těhotenství

V těhotenství se zlepšují projevy akné, sarkodiózy, psoriázy. Psoriáza se zlepšuje přibližně u 55 % těhotných žen, připisuje se to zvýšené hladině estrogenů. U některých těhotných žen se ale může psorióza i zhoršit.

Nespecifická onemocnění, která se zhoršují během těhotenství

Během těhotenství se mohou zhoršit:

  • bakteriální, houbové a virové infekce - opar6, HIV, svrab, kandidoza
  • autoimunitní onemocnění - systémový lupus, systémová sklerodermie
  • metabolické onemocnění - porfýrie
  • jiná onemocnění - mykóza, rakovina znamínek

Specifická kožní onemocnění během těhotenství

Skupina těchto onemocnění se objevuje jen v těhotenství. Patří sem následující onemocnění:

Plaky v těhotenství (polymorfní erupce)

Plaky v těhotenství patří mezi nejčastěji se vyskytující nezávažné kožní onemocnění v těhotenství. Objevuje se nejvíce v posledních 2 - 3 týdnech prvního těhotenství (jen u prvorodiček). Příčina vzniku není známa. V klinickém obraze jsou v popředí svrbění, červené, opuchlé plaky. Objevují se v oblasti strií, na stehnech, zadečku a na boční straně hrudníku. Projevy po porodu rychle zmizí.

V léčbě se využívají zvlhčující koupele nebo lokální, slabé kortikosteroidy.

Svrbění v těhotenství (pruritus gravidarum)

Svědění6 se objevuje ve třetím trimestru. Hlavním projevem je silné svědění zhoršující se v noci. Vyskytující se při projevech poškození jater. Může být přítomna žloutenka, zvracení3, tmavá moč a světlá stolice. Hrozí předčasný porod20, plod ale nebývá zasažen. Onemocnění se vyskytuje opět při další graviditě. UVB záření snižuje pocit svědění. Léčba patří do rukou gynekologa.

Těhotenský herpes (Pemhigoid gestationis)

Je to autoimunitní onemocnění, které začíná obvykle ve druhém trimestru. Projevuje se silným svěděním, tvorbou a výsevem boulí v oblasti břicha a rozšiřuje se na končetiny až na šlépěje. Boule se nevyskytují na tváři a sliznicích. V období porodu se onemocnění zhorší. Boule se následně vyskytují asi u 5 % dětí.

Onemocnění se může opakovat i v další graviditě, je však agresivnější. V léčbě se podávají kortikosteroidy a léky proti svědění - antihistaminika.

Více o kožních onemocněních v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.solen.sk/pdf/b70a80fc4b903b9ed5528e6e759c7e85.pdf
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s kožním onemocněním v těhotenství

Máš zkušenost s kožním onemocněním v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost