Kožní onemocnění v těhotenství

Těhotenství24, lépe řečeno hormonální změny, které jej doprovází, mohou vést k mnoha různým kožním onemocněním. Gravidita může mít pozitivní i negativní vliv na již probíhající kožní potíže, stejně jako se spolu s ní mohou objevit problémy úplně nové a zatímco některé změny jsou přechodné a po šestinedělí nebo ukončení kojení zmizí, jiné bohužel zůstávají natrvalo. Dobrou zprávou ale je, že mnoho kožních onemocnění jde i během těhotenství léčit nebo alespoň kompenzovat. Platí ovšem, že čím dříve je zahájena léčba, tím lepší jsou její výsledky.

Fyziologické změny na kůži v těhotenství

Hyperpigmentace

Hyperpigmentace je porucha tvorby nebo rozmístění pigmentu s nepřirozeným ztmavnutím pleti. Příčinou ztmavení je zvýšená hladina hormonů u žen.

Během těhotenství se objevují hyperpigmentace:

  • na prsních bradavkách,
  • na malých pyscích,
  • na linii mezi pupíkem a podbřiškem - tzv. linea nigra3,
  • na tváři - chloasma gravidarum - hnědé skvrny na čele, líčkách nebo na nose. Mohou přetrvávat dlouho a zhoršují se při užívání hormonální antikoncepce3. Více v hlavním článku: Melasma.

Ztmavení v oblasti břicha a genitálií obvykle po porodu29 zmizí.

Mateřská znaménka a pihy

Mateřská znaménka a pihy se mohou během gravidity zvětšovat, také mohou tmavnout nebo se tvořit nová. Imunitní systém těhotné ženy je navíc oslabený, a tak je víc než kdy jindy nutné chránit pokožku před UV zářením. Krom toho je důležité znaménka i pihy neustále sledovat a v případě pochybností jejich stav ihned konzultovat s dermatologem.

Těhotenské strie

Strie vznikají obvykle na místech, kde se pokožka nejvíce napíná, nejčastěji tedy na na břiše, prsou, bocích a stehnech. Jde o trvalé změny na kůži a stojí za nimi vyšší hladina hormonu kortizolu. Bohužel jde o stav, kterému nelze předcházet, ani jej nijak řešit. Pravidelná hydratace a masáž pokožky však alespoň urychlí regeneraci kůže a rychlejší vyblednutí strií.

Více v samostatném článku: Strie25.

Palmární erytém (zčervenání dlaní)

Zarudnutí dlaní se obvykle objevuje již v prvním trimestru těhotenství a jeho příčinou je zvýšený průtok krve. Vyskytuje se až u 2/3 gravidních žen a zmizí zpravidla po porodu.

Pavoučkové névy

Vlivem zvýšeného průtoku krve se také objevují tzv. pvaoučkové névy, neboli povrchové kožní cévky, které zprvu působí jako zarudlá vyrážka. Postihují téměř 3/4 těhotných, stojí za nimi zvýšená hladina estrogenu a nejčastěji se objevují na obličeji, rukách či na horní části těla. Po šestinedělí zpravidla začínají mizet.

Otoky končetin a tváře

Otoky vznikají nejvíce v posledním trimestru13 těhotenství. Příčinou jejich vzniku je zadržování vody v organismu a zvýšená propustnost cév.

Více v samostatném článku: Otoky v těhotenství9.

Změny ochlupení a vlasů

Nadměrná produkce estrogenu u mnoha žen způsobuje posílení růstu vlasů a také ochlupení. Po porodu naopak dochází k vypadávání vlasů, a to jednak proto, že produkce estrogenu je utlumena a také vlivem nadměrného zatížení organismu i stresu. Růst vlasů se vrací do normálu obvykle půl až jeden rok od porodu.

Více v samostatném článku: Vypadávání vlasů3.

Nespecifické kožní onemocnění, které se zlepšuje během těhotenství

V těhotenství se zlepšují projevy akné, sarkodiózy, psoriázy. Psoriáza se zlepšuje přibližně u 55 % těhotných žen, připisuje se to zvýšené hladině estrogenů. U některých těhotných žen se ale může psoriáza i zhoršit.

Nespecifická onemocnění, která se zhoršují během těhotenství

Během těhotenství se mohou zhoršit:

  • bakteriální, houbové a virové infekce - opar6, HIV, svrab, kandidoza
  • autoimunitní onemocnění - systémový lupus, systémová sklerodermie
  • metabolické onemocnění - porfýrie
  • jiná onemocnění - mykóza, rakovina znamínek

Specifická kožní onemocnění během těhotenství

Skupina těchto onemocnění se objevuje jen v těhotenství. Patří sem následující onemocnění:

Plaky v těhotenství (polymorfní erupce)

Plaky v těhotenství patří mezi nejčastěji se vyskytující nezávažné kožní onemocnění v těhotenství. Objevuje se nejvíce v posledních 2 - 3 týdnech prvního těhotenství (jen u prvorodiček). Příčina vzniku není známa. V klinickém obraze jsou v popředí svrbění, červené, opuchlé plaky. Objevují se v oblasti strií, na stehnech, zadečku a na boční straně hrudníku. Projevy po porodu rychle zmizí.

V léčbě se využívají zvlhčující koupele nebo lokální, slabé kortikosteroidy.

Svědění v těhotenství (pruritus gravidarum)

Svědění6 se objevuje ve třetím trimestru. Hlavním projevem je silné svědění zhoršující se v noci. Vyskytující se při projevech poškození jater. Může být přítomna žloutenka, zvracení3, tmavá moč a světlá stolice. Hrozí předčasný porod20, plod ale nebývá zasažen. Onemocnění se vyskytuje opět při další graviditě. UVB záření snižuje pocit svědění. Léčba patří do rukou gynekologa.

Těhotenský herpes (Pemhigoid gestationis)

Jde o autoimunitní onemocnění, které začíná obvykle ve druhém trimestru. Projevuje se silným svěděním, tvorbou a výsevem boulí v oblasti břicha a rozšiřuje se na končetiny až na šlépěje. Boule se nevyskytují na tváři a sliznicích. V období porodu se onemocnění zhorší. Boule se následně vyskytují asi u 5 % dětí.

Onemocnění se může opakovat i v další graviditě, je však agresivnější. V léčbě se podávají kortikosteroidy a léky proti svědění - antihistaminika.

Více o kožních onemocněních v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.solen.sk/pdf/b70a80fc4b903b9ed5528e6e759c7e85.pdf

Hodnocení a zkušenosti s kožním onemocněním v těhotenství

Máš zkušenost s kožním onemocněním v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce