Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Opar v těhotenství

6 zkušeností

Opar v těhotenství může ženu potrápit a vyskytnout se takřka na jakémkoli místě a vzhledem k tomu, že jeho umístění na určitých částech těla (genitální opar, pásový opar) může zapříčinit i vážné poškození plodu, je na místě o oparech informovat lékaře.

Opar v těhotenství

Herpes5 - tedy opar způsobují herpes simplex viry. Po infekci je virus přítomen uvnitř nervových buněk a tak se může kdykoliv projevit, proto jsou časté recidivy tohoto onemocnění.

Typy herpes viru

Existují dva typy herpes viru:

 • herpes simplex virus 1 -způsobuje opary kolem úst a rtů,
 • herpes simplex virus 2 - způsobuje genitální vředy.

Přenos herpes viru

Herpetické infekce se přenášejí přímým kontaktem s nakaženou osobou.

Projevy

Projevy herpes viru u matky:

 • puchýřky v oblasti úst,
 • shluky drobných puchýřků v oblasti genitálií, jsou bolestivé a svědí6,
 • horečka1, únava,
 • bolesti kloubů.

Většina žen s genitálním oparem v těhotenství má zdravé děti, avšak stále hrozí riziko přenosu viru na dítě během porodu.

Nejvyšší riziko1 pro plod představuje nákaza matky herpes virem poprvé během těhotenství. Tělo matky ještě nemá vytvořené protilátky2. Dítě se nejčastěji nakazí během porodu při průchodu porodními cestami.

Malé procento dětí získá herpes ještě před porodem při průchodu viru přes placentu, tehdy dochází nejčastěji k poškození mozku.

Příznaky herpetické infekce u novorozenců po porodu

Druhy oparů v těhotenství a jejich vliv na dítě

Opar na rtu v těhotenství

 • Na rtu - trápí-li ženu opar na rtu v těhotenství24, není třeba mít obavu. Plod není nijak ohrožen a k léčbě je možno používat volně dostupné náplasti na opary. Vyhnout by se ale žena měla mastem s acyklovirem.
 • Genitální - během prvního trimestru37 se může plod nakazit oparem genitálií přes placentu9, čímž může dojít k potratu13 nebo u dítěte mohou vzniknout vrozené vady. Po porodu se může u dítěte objevit onemocnění očí vedoucí až ke slepotě. Z tohoto důvodu se při onemocnění rodičky1 oparem genitálií přistupuje k porodu císařským řezem81.
 • Pásový5 - kritickým obdobím pro vznik oparu je první trimestr37, kdy může výjimečně dojít u dítěte ke vzniku vývojové vady mozku, končetin nebo očí. Dalším kritickým obdobím je období těsně před porodem28, přesněji ve 40. týdnu těhotenství25 nebo během 5 dnů po porodu. Před porodem stihne dítě dostat od matky protilátky a může po porodu prodělat plané neštovice6. Má-li matka pásový opar pár dní po porodu, dítě nestihne získat protilátky a onemocnění je poté závažnější a má komplikovanější průběh, který může vést až ke smrti.

Léčba

U těhotných žen s oparem se k léčbě používá acyklovir. Tento lék2 je bezpečný i v těhotenství a nemá negativní vliv ani na vývoj plodu5. Císařský řez je indikován u žen, které mají v období porodu74 výsev puchýřů v genitální oblasti.

Prevence

Více o oparu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://nemoci.vitalion.cz/opar/
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Jednoduchý_opar
 3. http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/jak-lecit-opary
 4. http://ona.idnes.cz/opar-cme-/nemoci.aspx?c=A071011_084724_nemoci_bad
 5. http://pasovyopar.ordinace.biz/tehotenstvi.php
 6. http://www.herpesgenitalis.cz/syndrom-vyhoreni-a-jeho-vyvoj
 7. http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/opar-v-tehotenstvi
 8. Foto: ©Depositphotos.com/[apichsn1]
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s oparem v těhotenství

Máš zkušenost s oparem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
deni92
21. kvě 2019

Genitální opar

Již před těhotenstvím jsem začala trpět na genitální opary a v těhotenství tomu nebylo jinak. Mazala jsem herpesin krémem a v zásobě jsem měla herpesin tablety. Opar v těhotenství jsem měla minimálně 10x, 2 týdny před termínem jsem brala prášky preventivně, abych mohla rodit přirozeně. Maličká se narodila naprosto zdravá.
1 poděkování
sumitra
29. dub 2019

Zdravé dšti

Měla jsem genitální opar v obou těhotenstvích (trpěla jsem na ně už dříve), na konci prvního a během druhého trimestru, opakovaně, měla jsem strach, aby byly děti ok, naštěstí jsou oba kluci zdraví. Na konci třetího semestru jsem brala preventivně herpesin tablety, aby se opar nevyklubal a mohla jsem rodit přirozeně. Vše dopadlo dobře.
1 poděkování
marticep
5. kvě 2016

Opar v těhotenství

S genitálními opary bojuju dlouhodobě, přeléčení ani delší kúry acyklovirem v podstatě nepomohly. Udělal se mi i během těhotenství, ve druhém i třetím trimestru. Užívala jsem na něj Herpesin, mazala Hemagelem. Plod poškozen nebyl, rodila jsem plánovanou sekcí, narodil se mi zdravý syn.
2 poděkování
peicul
10. únor 2015

Pásový opar

Dostala jsem pásový opar v 37. týdnu těhotenství. Nikdo mi nedokázal říct, jestli se to nějak projeví po porodu na dítěti. Jen jsem věděla, že nejhorší je rodit při nezaschnutém oparu, takže jsem se modlila, aby dítě vydrželo, dokud nebude opar infekční. Nakonec se narodila asi 3 dny po zaschnutí oparu. Malé dělali krevní testy, ale i tak mi nebyli schopní říct, jestli neprodělá neštovice krátce po porodu, což by pro ni bylo život ohrožující (měla i nízkou porodní váhu).
Naštěstí jí nic nebylo a dosud se nic neprojevilo. Ale strach jsem v tu dobu měla obrovský.
0 poděkování
sisikmama
2. pro 2014

Opar

Nikdy jsem moc na opary netrpěla, ale v těhotenství se mě udělal genitální opar cca ve 20 tt. Brala jsem antivirotika Herpesin 400 a mastičku herpersin. Hodně nepříjemné to bylo, co si budeme povídat. :-) Šílený strach o miminko. Doporučuju opravdu brát vitamíny už před těhotenstvím a dobře nachystat imunitu. Zatím se na malém nic neprojevilo a snad tak to zůstane!
3 poděkování
p_ch
3. lis 2014

Pásový opar

Měla jsem pásový opar (myslím že 25tt) a musela jsem brát antivirotika. Naštěstí se zatím neprojevil žádný problém. Ale ty nervy nepřeji nikomu.
0 poděkování