Opar v těhotenství

Herpes je obecně jedním z nejčastějších virových onemocnění. Zatímco opar na ústech je sice značně nepříjemný, ale v zásadě neohrožuje zdraví matky, ani plodu, genitální herpes se na dítě přenést může. Tak jako tak je o oparech vhodné informovat svého lékaře.

Opar v těhotenství

Herpes simplex virus, tedy původce oparů, se dělí na dvě základní kategorie:
HSV-1 se přenáší především orální cestou a obvykle způsobuje opary na v okolí úst. Tento virus však může vlivem orálního sexu způsobit i genitální puchýře.
HSV-2 se přenáší pohlavním stykem a nejčastěji způsobuje genitální herpes. Tento virus však může vlivem orálního sexu způsobit i opary v oblasti úst.

Přenos herpes viru

Herpetické infekce se přenášejí přímým kontaktem s nakaženou osobou, a to:

Novorozenec7 se může nakazit:

Jak poznat herpes

Projevy herpes viru u matky:

 • puchýřky v oblasti úst,
 • shluky drobných puchýřků v oblasti genitálií, jsou bolestivé a svědí6,
 • horečka1, únava,
 • bolesti kloubů.

Většina žen s genitálním oparem v těhotenství má zdravé děti, avšak stále hrozí riziko přenosu viru na dítě během porodu.

Nejvyšší riziko1 pro plod představuje nákaza matky herpes virem poprvé během těhotenství. Tělo matky ještě nemá vytvořené protilátky2. Dítě se nejčastěji nakazí během porodu při průchodu porodními cestami.

Malé procento dětí získá herpes ještě před porodem při průchodu viru přes placentu, tehdy dochází nejčastěji k poškození mozku.

Příznaky herpetické infekce u novorozenců po porodu:

Druhy oparů v těhotenství a jejich vliv na dítě

 • Na rtu - trápí-li ženu opar na rtu v těhotenství24, není třeba mít obavu. Plod není nijak ohrožen a k léčbě je možno používat volně dostupné náplasti na opary. Vyhnout by se ale žena měla mastem s acyklovirem.
 • Genitální - během prvního trimestru37 se může plod nakazit oparem genitálií přes placentu9, čímž může dojít k potratu13 nebo u dítěte mohou vzniknout vrozené vady. Po porodu se může u dítěte objevit onemocnění očí vedoucí až ke slepotě. Z tohoto důvodu se při onemocnění rodičky1 oparem genitálií přistupuje k porodu císařským řezem81.
 • Pásový5 - kritickým obdobím pro vznik oparu je první trimestr37, kdy může výjimečně dojít u dítěte ke vzniku vývojové vady mozku, končetin nebo očí. Dalším kritickým obdobím je období těsně před porodem29, přesněji ve 40. týdnu těhotenství26 nebo během 5 dnů po porodu. Před porodem stihne dítě dostat od matky protilátky a může po porodu prodělat plané neštovice6. Má-li matka pásový opar pár dní po porodu, dítě nestihne získat protilátky a onemocnění je poté závažnější a má komplikovanější průběh, který může vést až ke smrti.

Léčba

Pro léčbu herpes jsou nejúčinnější lokální masti. O vhodnosti jejich používání během gravidity je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Více o oparu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://www.healthline.com/health/pregnancy/herpes-and-pregnancy
 2. http://nemoci.vitalion.cz/opar/
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Jednoduchý_opar
 4. http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/jak-lecit-opary
 5. http://ona.idnes.cz/opar-cme-/nemoci.aspx?c=A071011_084724_nemoci_bad
 6. http://pasovyopar.ordinace.biz/tehotenstvi.php
 7. http://www.herpesgenitalis.cz/syndrom-vyhoreni-a-jeho-vyvoj
 8. http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/opar-v-tehotenstvi
 9. Foto: ©Depositphotos.com/[apichsn1]

Hodnocení a zkušenosti s oparem v těhotenství

Máš zkušenost s oparem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
deni92  21. kvě 2019

Genitální opar

Již před těhotenstvím jsem začala trpět na genitální opary a v těhotenství tomu nebylo jinak. Mazala jsem herpesin krémem a v zásobě jsem měla herpesin tablety. Opar v těhotenství jsem měla minimálně 10x, 2 týdny před termínem jsem brala prášky preventivně, abych mohla rodit přirozeně. Maličká se narodila naprosto zdravá.
1 člověk považuje za užitečné
sumitra  29. dub 2019

Zdravé dšti

Měla jsem genitální opar v obou těhotenstvích (trpěla jsem na ně už dříve), na konci prvního a během druhého trimestru, opakovaně, měla jsem strach, aby byly děti ok, naštěstí jsou oba kluci zdraví. Na konci třetího semestru jsem brala preventivně herpesin tablety, aby se opar nevyklubal a mohla jsem rodit přirozeně. Vše dopadlo dobře.
1 člověk považuje za užitečné
marticep  5. kvě 2016

Opar v těhotenství

S genitálními opary bojuju dlouhodobě, přeléčení ani delší kúry acyklovirem v podstatě nepomohly. Udělal se mi i během těhotenství, ve druhém i třetím trimestru. Užívala jsem na něj Herpesin, mazala Hemagelem. Plod poškozen nebyl, rodila jsem plánovanou sekcí, narodil se mi zdravý syn.
2 lidé považují za užitečné
peicul  10. únor 2015

Pásový opar

Dostala jsem pásový opar v 37. týdnu těhotenství. Nikdo mi nedokázal říct, jestli se to nějak projeví po porodu na dítěti. Jen jsem věděla, že nejhorší je rodit při nezaschnutém oparu, takže jsem se modlila, aby dítě vydrželo, dokud nebude opar infekční. Nakonec se narodila asi 3 dny po zaschnutí oparu. Malé dělali krevní testy, ale i tak mi nebyli schopní říct, jestli neprodělá neštovice krátce po porodu, což by pro ni bylo život ohrožující (měla i nízkou porodní váhu).
Naštěstí jí nic nebylo a dosud se nic neprojevilo. Ale strach jsem v tu dobu měla obrovský.
sisikmama  2. pro 2014

Opar

Nikdy jsem moc na opary netrpěla, ale v těhotenství se mě udělal genitální opar cca ve 20 tt. Brala jsem antivirotika Herpesin 400 a mastičku herpersin. Hodně nepříjemné to bylo, co si budeme povídat. :-) Šílený strach o miminko. Doporučuju opravdu brát vitamíny už před těhotenstvím a dobře nachystat imunitu. Zatím se na malém nic neprojevilo a snad tak to zůstane!
3 lidé považují za užitečné
p_ch  3. lis 2014

Pásový opar

Měla jsem pásový opar (myslím že 25tt) a musela jsem brát antivirotika. Naštěstí se zatím neprojevil žádný problém. Ale ty nervy nepřeji nikomu.

Přihlas se do těhotenského newsletteru