Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rizikové faktory v těhotenství

1 zkušenost

Mezi rizikové faktory v těhotenství zařazujeme ty, které mohou přispět k poškození děťátka v bříšku, příp. až k jeho úmrtí. V těhotenství je proto lepší se jim vyhýbat.

Do 17. dne od oplodnění, při poškození velké části buněk embrya, dojde k jeho odumření a následně k potratu13. Pokud dojde k poškození embrya, ale vyvíjející se buňky embrya jsou schopny nahradit ty poškozené, pak těhotenství pokračuje dále a dokonce nevznikne ani žádná vývojová vada. Po 17. dni od oplodnění tato přirozená ochrana před vývojovými vadami zaniká. Vývojové vady vznikají cca do 90. dne, kdy se dokončí vývoj orgánů. Nejrizikovější je z tohoto pohledu první trimestr37.

Nepříznivé vlivy prostředí však mohou i v pozdějších stádiích těhotenství24 negativně zasáhnout do vývoje děťátka. Může dojít ke zpomalení vývoje plodu v děloze (růstová retardace), k předčasnému porodu20 nebo ke stavům a onemocněním, které se u děťátka projeví až po porodu28.

Mezi rizikové faktory, které mohou negativně zasáhnout do průběhu těhotenství, patří:

Více o rizikových faktorech v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Grada 2011
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s rizikovými faktory v těhotenství

Máš zkušenost s rizikovými faktory v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
adenka84
5. led 2016

Díky IVF bylo rizikové

Obě těhotenství jsem měla riziková, ačkoliv jsme si jako riziková těhulka vůbec nepřipadala.

První těhu jsem až na tvrdnutí bříška neměla žádný problém, a to mě provázelo i po porodu a vymizelo zcela až po 6-ti měsících.

U druhého těhu jsme měla velké nevolnosti, od kterých mi nepomohla ani hospitalizace, ale i tak jsem se cítila relativně v pohodě, ačkoliv mě lékař strašil tím, že mé ubývání na váze není pro miminko dobré. Sice jsem házela šavle kdykoliv a bohužel kdekoliv, ale nešlo to zkočírovat. Ddo zažil, pochopí.

Ale i tak pro mě obě těhotenství byla krásná.
0 poděkování