Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

40. týden těhotenství

40. týden těhotenství40. týden těhotenství ukončuje Tvých deset lunárních měsíců těhotenství a Ty tak každým dnem netrpělivě očekáváš narození svého potomka a třeba už i cítíš příznaky blížícího se porodu29. Kromě těch jsou Tvé tělo, děloha3 a prsa několikrát větší než na začátku těhotenství, a tak se můžeš cítit stále více unavenější, neohrabanější a náladovější. Tvůj spánek může být trhaný a nebo také žádný, protože v noci častokrát hledáš vhodnou polohu k pohodlnému ulehnutí.

Porod přijde každým dnem a jeho urychlení může vyvolat například sex, protože mužský ejakulát obsahuje látky, které urychlují vyzrání děložního hrdla. Dále teplá (ne horká) koupel atp. Sám lékař Ti může při konzultaci poradit pár návodů jak porod urychlit. Samovolně ale porod začíná odchodem hlenové zátky8 nebo prasknutím plodové vody2. Tyto znamenají otevírání děložního hrdla a tedy nástup první fáze porodní z celkových tří fází. Postupně přichází a sílí kontrakce33 a i ty jsou důvodem k odjezdu do porodnice. Ikdyby porod nenastal právě tento den, je dobré být v péči lékařů, kteří o tomto stavu již ví a jsou o něm informováni.

Máš-li ještě nějakou volnou chvilku nebo se cítíš dobře, můžeš před porodem stihnout ještě poslední přípravy na příchod dítěte nebo tento čas strávit péčí o sebe. Po porodu už na to nebude příliš času, a proto je dobré využít každou minutku.

40. týdnem obvykle končí těhotenství24. Nemusí tomu tak ale být u každé ženy - těhotenství se může prodloužit i do 41. či 42. týdne. Přenášení je normální záležitostí a jeho délku žena vždy konzultuje s lékařem, který po dohodě s ní může dále čekat na přirozený porod5 nebo porod vyvolat85.

Dítěti je v děloze už příliš těsno, prakticky se už nemá ani kde pohnout, proto pohyby mohou být méně častější, ale za to hodně viditelné. Miminko má většinou nožičky i ručičky ve skrčené poloze, která je pro něj v daném prostoru tou nejpohodlnější. I po porodu zůstane ještě nějakou dobu svinuto do fetální pozice. Je už zcela zralé, připravené k příchodu na svět a schopné samostatně fungovat hned po narození. Jeho játra obsahují nadbytečnou vodu a zásobu škrobu, která se hned po porodu přemění na glukózu. Dítě už nyní tedy vypadá jako novorozenec7.

V tomto týdnu už děťátko dosáhlo své porodní váhy a míry, které jsou kolem 3462 gramů a 51,2 cm. Hned po porodu budou porodní asistentky přebírat dítě na vážení, měření a jeho stav zjišťovat pomocí Apgar skóre65. U dítěte se kontroluje srdeční frekvence, dechová aktivita, barva kůže, svalový tonus a reakce na podráždění.

Ihned po narození je ve většině porodnic zabezpečen bonding33, který slouží k vytvoření ranného kontaktu rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat. Zvážení, přeměření a kontrola dítěte tak může proběhnout až po 2 hodinovém bondingu, takže pokud budeš chtít bonding právě takový, je dobré si tento postup po porodu připsat do svého porodního plánu32 nebo to předem konzultovat s porodníkem, porodní asistentkou, apod.

Miminko

Vyšetření ve 40. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné od 37. týdne gravidity do termínu porodu 1x týdně
CTG vyšetření6 (KTG, monitor, pásy) od 38 tt 1x týdně

40. týden těhotenství v číslech

40. týden těhotenství

  • 40. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 38. týden od oplodnění
  • méně než 1 týden do porodu
  • lékař píše: 39 týdnů + 0 dní až 39 týdnů + 6 dní (zkráceně 39tt + 0 až 39tt + 6)
  • termín porodu vychází na 40tt+0

40. týden těhotenství po dnech

40. týden těhotenství po dnech

<< 39.týden těhotenství19 / 41.týden těhotenství >> 9

Více o 40. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz
  2. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#40
  3. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se 40. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 40. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
pstepankova  16. črc 2021

Třetí těhotenství

Už jen čekám na den D.
Tohle je pro mě nejnáročnější těhotenství ze všech. Nejen běhání kolem domácnosti a děti, ale chytají mě hrozně křeče do třísel a hýždí. Večer mě pobolívá břicho jako při ms. Nahoře 11 kg, nejmíň ze všech těhu, přesto sotva lezu. Už to chci mít za sebou, ale jak už člověk ví, do čeho jde, mám hrozný strach. Oba moje porody byly vcelku rychlé, tak snad i ten třetí bude taky. Do porodnice chci vyrazit, když to situace dovolí, až porodit a co nejvíce si "odbýt" doma.
1 poděkování
awerel  8. říj 2020

Už je to za trest

Čekám třetí mimčo a musím uznat, že u předchozích dvou to byla procházka růžovou zahradou. Zato teď... sedm měsíců jakž takž až na to nesnesitelné pálení žáhy a otoků kotníků. Pak přišly bolesti zad, hlavy, únava atd. Nyní 39+2 a kromě toho všeho, co jsem jmenovala, tak jako bonus silná bolest kyčlí a pánve. Často mě píchá ,,dole" a pomáhá jen nohy křížem nebo se houpat na gauči jak blázen:). A ty moje nálady!! :( Nevěřila bych, že dokážu i sama sebe během hodinky tolikrát naštvat :). Můj manžel je opravdu svatej, páč mi to toleruje a strašně moc mi se vším pomáhá. Bez něj bych byla nahraná a doufám, že mu to hned, jak bude po všem, dostatečně vynahradím. Ale těším se na ten náš maličký zázrak víc a víc. Neměnila bych.
3 poděkování
rudolflenka  16. srp 2020

Finále v létě

Čekám každým dnem třetí miminko a musím říct, že tohle těhotenství je zdaleka nejnáročnější. Nikdy jsem si nemyslela, že budu mít někdy takové otoky a bolesti. Finále je vždy náročné, ale v létě s 20 kg nahoře opravdu stojí za to...
Malý se ve 37.tt otočil KP, pak se po 14 dnech otočil překvapivě zase zpátky, a tak jsem zvědavá, jak se rozmyslí na porod. Hlavně už to chci mít za sebou. Ačkoliv jsem zvyklá na velmi časté tvrdnutí břicha a bolesti s tím spojené, tak mě snad daleko více bolí pohyby malého, který tam má evidentně stále dost místa na diskotéku. Navíc nemůžu pořádně chodit díky oteklým nohám a ruce také úplně neslouží. Kéž by alespoň porod byl rychlejší a miminko bez problémů 🙏.
3 poděkování
anetina90  20. dub 2020

Už na světě

My už skončily 38+2tt vyvolaným porodem z důvodu velké váhy naší malé. Nic se na porod nechystalo, tak jsme měly celý řízený porod vč.otevření, vyvolání kontrakcí, píchnutí vody a udržování kontrakcí, dokud malá nesestoupila dolů..samotný porod na 3 kontrakce a 5 zatlačení... 10 minut 👍😁
  • Už to je za námi.
4 poděkování
uzivatelkapetra  4. zář 2018

40+1

Takže jsem vstoupila do 41tt.

Prcek se zatím ven nechystá anebo si vše nechává na příchod bez přípravy.

Otoky mě netrápí, budím se max jednou za noc a vzhledem k tomu, že je prcek stále vysoko, mě netrápí ani časté močení, prostě se cítím dobře. Čípek je tuhý, zavřený. Ozvy i průtoky jsou v pořádku a pohyby nebolí. Teď už budu chodit na kontroly 2x týdně. Jen tajně doufám, že si malý přeci jen vybere chvíli, kdy vyleze, dobrovolně.
Teď bylo několik bouřkových dní a ani to ho nepřesvědčilo.

Tak snad se brzy uvidíme! :)
7 poděkování
evista18  4. pro 2017

39+0

Dnes jsem umyla lustry, utřela prach, povysávala, zacvičila si s aniballem a je mi fajn. Břicho tvrdne skoro pořád, ale prý je to normální. V noci jdu tak 3x na wc, jinak spím.

Už se těším na mimčo! .:slight_smile:
2 poděkování
renata43  4. lis 2017

Vlastní cestou až k porodu

Jak jsem nasála v předchozích odkazech, rozhodla jsem se jit celé těhotenství vlastní cestou. Nebyla jednoduchá, protože za vše jsem nesla odpovědnost já. Bylo to mé čtvrté těhotenství, a tak můj přístup vycházel z předchozích zkušeností.

První porod v Centru aktivního porodu na Bulovce, druhý porod téměř doma, na sále pouze 10 min. Třetí porod v klasické porodnici v Hořovicích, na sále několik hodin, nejtěžší porod. U čtvrtého jsem se mi splnilo přání, velmi důkladně jsem se připravovala na všechny možnosti i na případný porod doma. V tuto chvíli už máme doma kouzelného chlapečka, který se tu i narodil, doma ve vířivce a od prvních okamžiků svého života tu je neustále s námi.

Porod byl několikanásobně kratší než všechny předchozí a naprosto bezproblémový. Rodila jsem úplně sama a téměř do konce porodu jen s manželem. To co jsme všichni spolu prožili je nepopsatelné a konečně mám vnitřní hluboký pocit, že JSEM OPRAVDU PORODILA. Je to těžké vysvětlit a určitě to chápe ten, kdo to prožil. Filípek mi krásně prospívá, nemáme potíže vůbec s ničím a já jsem už druhý den po porodu fyzicky ani necítila, že jsem rodila. Kojit jsem začala už 20 hod po porodu. Narozdíl od všech předchozích porodu jsem už týden po porodu téměř přestala krvácet. Porodila jsem dle mého “výpočtu” 40+0 tt. Dle ultrazvuku 41+5. Cca od 37 tt jsem už nechodila ani do poradny, cítila jsem, že to, co ze všeho nejvíc před porodem potřebuju, je klid a vnímání jen sama sebe a miminka. Celé těhotenství i porod proběhlo přirozeně, tak jak mělo a vše se týkalo pouze těch, kterých se to týkat mělo, tedy mě, manžela a našeho dítěte. Je mi 45 let...
22 poděkování
cantala  8. srp 2017

Otoky a tlak v podbřišku

Tak mě trápí otoky, kdy ráno vstávám s bolestí v rukou, která ale po čase odezní. Nohy mám oteklé jak kdy, ale taky to stojí za to! :slight_smile:

Spaní ani nekomentuji, spánek alespoň dvě hodiny v kuse je luxus. Malý už je hodně sestouplý a tlak na podbřišek stoupá. Jinak jsem ale docela čilá. Někdy mám teda den, kdy udělám minimum a musím odpočívat, ale spíše jsem aktivní v domácnosti, dělám krátké procházky s pejskem a každý den 20 minut cvičím protahovací a posilovací cviky. Na mimi už vše nachystané máme a taška do porodnice je taky sbalená.

Teď už jen počkat, až se brouček rozhodne přijít mezi nás. :thumbsup:
2 poděkování
laktyna  9. čer 2017

Druhé těhotenství

Cítím se jak laňka. Dneska jsem dokonce doběhla autobus. Resp. řidič asi počkal, když viděl můj pupek, za mnou vlající batole a uvědomil si, že jedna ze zastávek je u porodnice. Ale když u nás byly v květnu návštěvy, vůbec jsem se necítila tak dobře, při procházkách městem jsem funěla jak sentinel..., zatímco teď bych mohla ulicemi protančit jak víla.

A docela mě to štve, protože nechci tančit v ulicích, ale rodit. Takže úkol na následující dny je nesoustředit se na břicho a zabavit se.
1 poděkování
makymak  23. bře 2017

Poslíčky odpočinek

Každý den se objevují poslíčky. Po včerejší kontrole v porodnici mě bolelo bříško a stahy byly celý večer - asi 5 hodin pravidelné po 8 min, ale ani z toho nebylo a o půlnoci jsem to zaspala. Za dva dny mám termín, tak uvidíme. S miminkem se domlouvám, ovšem asi se jí ještě nechce, holčičce naší. :)

Už jsme doma oba trochu nervozní, kdy to tedy přijde. Procházky už zkracuji a hodně odpočívám.
0 poděkování
efulin  11. pro 2016

Druhé těhotenství

Včera jsem měla předpokládaný termín porodu. A ač mi již před několika dny odešla zátka, mám teď pocit, že malá v tom břiše ještě chce pobýt. Žádní poslíčci. Jen nekonečné probdělé noci z bolestí v kloubech a páteře, čůrání každou hodinu a bolení strašně roztažené jizvy po piercingu v pupku. Mám břicho totiž zbytečně obrovské díky příšerné zácpě a neustávajícímu hladu. To dítě se uz v břiše téměř ani nemůže hýbat! Otékání mi moc nevadí, jen nezvládám například strouhat zeleninu.

Nejhorší je však můj strach z toho, aby mi nakonec porod nevyvolávali. První byl sekcí a lékaři mne tudíž hodlají trošku hlídat, protože nevíme, jak bude jizva reagovat.
2 poděkování
pavlinakm  27. lis 2016

Čekání

Jsem aktuálně ve 40tt podle uzv. Abych řekla pravdu, cítím se dobře. Jako prvorodička nevím co mě čeká a až tak moc to neřeším. Myslím si, že se nedá na to, co bude, moc připravit. Každá to má jinak. Celou dobu těhotenství jsem měla spíše malé bříško, ale teď mi přijde, že hrozně vyrostlo. Je sice níž, lépe se mi dýchá, ale říkám si kam to ještě poroste?

Těhoteství jsem prožívala v poklidu, bez větších potíží. Čekám teď jen na závěr, přijde mi to zdlouhavé. Vše mám už nakoupené, připravené, tašku zabalenou. Bolesti zatím žádné nepociťuji, normálně funguji a jsem v "očekávání" ...
6 poděkování
rikatoka  6. črc 2016

Moje první parádní těhotenství-40.týden

Píšu jen svou vlastní zkušenost. Je to moje první těhotenství, dnes jsem začla 40. týden a i když bych už byla ráda, aby se malé narodilo, celé těhotenství je pro mě prostě parádní.

Nemám žádné větší obtíže. Jasně, občas pálení žáhy, občas chodím na záchod 3x za noc, bolí mě úpony břišních svalů, ale i tak je to krásné období. Taky jsem pořád aktivní, chodíme na procházky, posedět k vodě apod. Akorát do toho sexu se manželovi moc nechce, má strach, aby neublížil a musím říct, že mi se teď už taky nechce, je to zvláštní pocit, když se vám u toho malé v břiše hýbe. :-D Nejhorší na tom je ta koncovka, kdy člověk čeká, kdy to přijde a jestli to vůbec pozná. :-D Ale oba se už moc těšíme, nemáme žádnou špatnou zkušenost ani u mé doktorky, ani z různých vyšetření, prohlídka proodnice nás jen nadchla, takže za mě maximální spokojenost a nezbývá než doufat, že názor nezměním ani během porodu a po porodu!
4 poděkování
martanka007  8. čer 2016

Něco se děje

V tomto týdnu jsem tři dny před jeho skončením konečně začala cítit, že se něco začíná dít. Při dlouhých procházkách mě totiž začaly hodně bolet kosti, a to mi zůstalo pak i po procházce. Mimo toho je mi celkově fajn.

Poslední den ve 40. týdnu těhotenství jsem šla na další kontrolu do porodnice, KTG i ultrazvuk s průtoky v pořádku, paní doktorka říkala, že na mou výšku je syn spíš menší, tedy že bych jej měla zvládnout porodit přirozeně. Už se moc těším, až tady bude s námi. Nejhorší je ta nejistota, nevědět, kdy to přijde, taky mám trošku obavy z vyvolávání porodu, protože jsem otevřená teprve na prst a cesty ještě připravené nejsou, ale prý mohu porodit už každým dnem. Ale snažím se stále o psychickou pohodu a říkám si, že možná i proto se chlapci ven moc nechce.

Jinak pořádáme výlety, dvakrát jsme v tomto týdnu byli na Slovensku, užívám si, že se v noci dobře vyspím.
1 poděkování
jana_vys  18. kvě 2016

Těším se, ale nikam nespěchám

Nyní jsem 39+0 a musím říct, že si těhotenství celou dobu maximálně užívám. Určitě má na tom velký podíl můj milující podporující manžel.

Do poslední chvíle se snažím být aktivní, sekám zahradu, gruntuju, vařím, máme i pravidelný sex. :)

Jedinou komplikací jsou oteklé ruce a nohy, ale při práci na to člověk zapomene, i když ruce už teda bolí dost. :)

Na miminko se oba moc těšíme, ale dokud je v břiše, ještě se vyspíme a máme čas na sebe, takže to nechávám čistě na naší holčičce, kdy se jí bude chtít mezi nás.

Na porod se připravuju s Aniballem. Je to docela peklo, ale nějaké dílčí úspěchy už jsme zaznamenali. Chce to trpělivost a cvičit každý den.

Takže za mě je těhotenství o vnitřním nastavení, o podpoře partnera a člověk to nesmí moc prožívat. :)

Kdo má problémy se spánkem, radím: Dejte si hodně pod hlavu (kvůli pálení žáhy) a spěte s kojicím polštářem, já spím každý den úplně krásně.
1 poděkování
danika84  31. bře 2016

40. týden

Jsem nafouklá jako balón, v noci nespím, bolí mě záda a nemůžu se dočkat jakmile už konečně porodím. ;-)

První mimi šlo císařským řezem ve 38. týdnu a tomuhle se nechce a nechce. :-D
1 poděkování
jandova_sarka  2. pro 2015

Finále :)

Jsem nyní 39+0 a podle babiček by se měl šmudlík narodit v neděli 6.12. (39+4), tak jsem zvědavá jak to těm věštkyním vyjde.

U obou mi babi řekla, že to bude chlapeček a trefila se. :)

Trošku mě děsí, že už mám všechna políčka (viz. výše) modře zbarvená, takže už se nám to vážně krátí. :D Naštěstí má Páťa podle posledního odhadu jen 2850g, tak doufám, že mu ta muší váha ještě chvíli vydrží a já nebudu muset na svět tlačit 4 kilového macka. :D
5 poděkování
elikup  22. lis 2015

42+0

Stačí chodit k porodní asistentce na kontroly a nechodit si pro pravidelnou dávku stresu do nemocnice. Ozval se, přišel sám a po pár hodinách jsme byli všichni doma.
5 poděkování
martinka_33  7. říj 2015

Šokovaná!

Dělala jsem vše jako obvykle, chodila na procházky, na těhotenské plavání, jela 2,5h vlakem k rodičům a nikdo v okolí nechápal, že bych měla každým dnem rodit. Miminko se v bříšku spokojeně vrtělo, já jsem si připadala krásná a bylo mi báječně.

Poslední den tohoto týdne, tedy v den určeného termínu porodu, mě čekal při poslední návštěvě obvodní gynekoložky šok! Bála jsem se, že v porodnici se mě budou snažit všemožně zastrašovat, jen aby docílili svého oblíbeného vyvolávání porodu, ale že mě to potká už u mojí doktorky, na to jsem nebyla připravená.

Paní doktorce se nelíbil můj krevní tlak, byl na hranici normálního a vyššího, a proto jsem měla o dva dny později nastoupit do porodnice na indukci. Myslela jsem, že jsem silná, ale nebyla, šla jsem do kolen (doslova), sestřičky mě křísily a paní doktorka se mě nechápavě ptala, čeho se bojím. Zcela upřímně jsem odpověděla, že nechci skončit po dvou dnech vyvolávání s rozřízlým břichem, jako moje kamarádka, která šla na indukci před týdnem. O tom, že nemám vůbec v plánu rodit v porodnici jsem se nezmiňovala. Pár hodin jsem situaci rozdýchávala, pak jsem zavolala svojí soukromé porodní asistence a ta mě uklidnila, že tlak mám v pořádku a že přeci nikam chodit nemusím.

Později jsem pochopila, že největší problém nebyl můj krevní tlak, ale fakt, že bylo 16. prosince a paní doktorka měla pravděpodobně za úkol eliminovat potencionální vánoční rodičky..... :-(
4 poděkování
ffify  6. říj 2015

Nikdy neporodim

Můj endokrinolog mě od začátku strašil, že mám riziko dřívějšího porodu. Když už jsem byla 36tt, tak jsem se na tu možnost i těšila.

Měla jsem několik problémů během těhotenství, kde nejhorší byla disfunkce stydké kosti. To nepřeju fakt nikomu. No jenže 40tt byl tady a já zamčená na 100 západů. A ke všemu mi vyletěl tlak. Takže jsem si ještě dalších dlouhých 8 dní pobyla v podobě slonice a pak to přišlo.
2 poděkování
lauramyn  6. říj 2015

Instituce stresuje

Dlouho mi trvalo, než jsem přišla na to, že jsem stresovaná institucí.

Po prvním těžkém porodu a druhém vyvolávaném, jsem chtěla dítě donosit do jeho přirozeného termínu. Ovšem doktoři na to měli jiný názor a neustále mě tlačili do vyvolání. Bohužel jsem to u dalších dvou neustála a 10 dní po termínu šla na vyvolání.

U pátého jsem nikam nešla - vědomě. Věděla jsem, že potřebuji být sama se svým dítětem a umožnit nám dozrát do společného krásného přirozeného porodu. Podařilo se. Bez stresu a 6 dní po termínu. Myslím, že jsem přenášela i díky stresu, který mi instituce způsobovala.

Mé doporučení zní: být v klidu a snažit se vnímat pohyby děťátka. Pokud nejsou jiné potíže a jste třeba v kontaktu se svojí PA, můžete být v klidu. Nebo pokud zjistíte, že vám nevyhovuje porodnice, můžete monitor absolvovat u své PA, je to možnost, která se dá využít. Strach a stres jednoznačně nejsou přáteli blížícího se porodu.
8 poděkování
clarise  6. říj 2015

Proč se nic neděje?

V den termínu jsem se vzbudila a čekala jsem, že se budu cítit jinak. Mno, necítila. :-) Pak přišel další den a další den, jedna návštěva porodnice, dvě návštěvy gynekoložky, strašně moc funění a bolesti nateklých nohou - prostě týden jako každý jiný. :-)
2 poděkování
leniczka23  5. říj 2015

Odhad 4200g!!

Už ať to skončí..
V den termínu tedy 40+0 jsem šla na CTG a vzhledem k poslednímu odhadu i na UTZ na další odhad hmotnosti. Děsila jsem se verdiktu a měla jsem proč. Odhad mého ,,drobečka" byl 4200g. Nezmohla jsem se na nic, jen jsem začala brečet, tak strašně jsem se bála jestli to jako prvorodička zvládnu a i doktor mi doporučil vyvolání, jelikož miminko by v břiše jen a jen kynulo, a tak jsme se s doktorem domluvili na preindukci, na kterou jsem nastoupila 40+3... (malý měl nakonec 4000g a 54cm).

Můj 40tt byl tedy i poslední týden těhotenství a zpětně mohu říct, že nechápu ženy, co tvrdí, že těhotenství je nejkrásnější období v životě. :-)
8 poděkování
jit1  25. kvě 2015

Moje zkušenost

Břicho jak balón, připadám si jak vyvržený vorvaň :-D . Špatně spím nebo spíš nespím, těžko se hledá příjemná poloha, kde by bříško nevadilo. Hlásí se časté pálení žáhy. Jsem nervozní z porodu a toho co mě potom čeká (první miminko ;-) ) a zároveň bych ho už ráda měla za sebou.
2 poděkování
waja045  2. kvě 2015

V pohodě :)

Stále zvládám lehké túry (okolo 10 km), cítím se dobře. :) Dokážu se pořád ohýbat, v noci spím a je mi celkově dobře. Možná lépe než před měsícem, kdy děloha tlačila na bránici a žlučník.
Klidně bych takto vydržela ještě měsíc, dva. :)
6 poděkování
marie_anna  25. pro 2014

Má zkušenost

Praskám ve švech, miminko tlačí horem, spodem i bokem, mám pocit, že se každou chvíli rozsypu. :-D Klidně by to těhotenství mohlo být o měsíc kratší než bývá. :-)
9 poděkování