Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

41. týden těhotenství

41.týden těhotenství je stále ještě v mezích normálního průběhu fyziologického těhotenství24. Těhotenství, jak již víme, trvá 38 - 42 týdnů.Tedy porod29 v tomto rozmezí je stále tzv. termínový74. Nedojde-li však k porodu v tomto období, mluvíme již o přenášení7.

Období mezi 40.26 - 42. týdnem těhotenství2 je někdy označováno jako prodloužené těhotenství. Mnoho lékařů se v tomto období kloní spíše k aktivnímu přístupu, tedy vyvolání porodu85, jiní volí taktiku spíše vyčkávací, budoucí maminku bedlivě sledují a monitorují komfort miminka i funkci placenty9.

Běžně se však přistupuje k vyvolání porodu nejpozději na začátku 42. druhého týdne těhotenství, tedy tak, aby délka těhotenství nepřekročila 42. týden.

Miminko v tomto týdnu dosahuje délky od hlavičky k patičkám cca 51,7 cm a váží 3597 gramů.

Rizika přenášení

Miminko v děloze3 vyživuje placenta. Placenta také pracuje jako plíce děťátka, dodává mu kyslík a současně odvádí kysličník uhličitý, dále plní funkci hormonální a vylučovací. Bez plně funkční placenty se tedy děťátko neobejde.

Funkce placenty je však omezena na 42 týdnů, poté placenta začíná stárnout. Uzavírají se placentární cévy a placenta tak přestává být funkční a postupně dochází k jejímu odumírání. Tím přestává být miminko dostatečně vyživováno a je ukončen jeho růst.

První týden po termínu

Těhotenství se přehouplo do 41.týdne těhotenství a Ty tak můžeš očekávat tato vyšetření:

  • Vaginální vyšetření - v průběhu tohoto vyšetření se provádí tzv. Hamiltonův hmat za účelem vyvolání porodu. Při tomto vyšetření se Ti lékař bude snažit uvolnit (odloupnout) plodový vak od děložní stěny, což následně způsobí vyplavení prostaglandinů, které fungují jako spouštěč porodu. Tento zákrok však není 100% zárukou, že se Ti porod skutečně rozběhne.

Více se dočtete v samostatném článku Hamiltonův hmat59.

  • CTG vyšetření - po termínu porodu podstoupíš vyšetření kardiotokografem (CTG)6 přibližně 1 krát za 2 dny. Vyšetření trvá cca 20 minut a jsou při něm snímány srdeční ozvy miminka a děložní činnost.

Více se dočtete v samostatném článku CTG vyšetření6.

41. týden těhotenství v číslech

  • 41. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 39. týden od oplodnění
  • 1. týden přenášení
  • lékař píše: 40 týdnů + 0 dní až 40 týdnů + 6 dní (zkráceně 40tt + 0 až 40tt + 6)
  • termín porodu byl vypočítaný na 40tt+0

41. týden těhotenství po dnech

41. týden těhotenství

<< 40.týden těhotenství26 / 42.týden těhotenství >>2

Více o 41. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160511152143/http://www.bonella.cz/porod/prenaseni-v-tehotenstvi-a-...
  2. http://www.itehotenstvi.cz/tyden-po-tydnu/tehotenstvi-41-42-tyden.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se 41. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 41. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
me_druhe_ja  5. lis 2019

Stále nerodím

Celé těhotenství bylo naprosto v pořádku, až na drobné těhotenské neduhy, ale nic zásadního. Dneska jsem 40.tt+3 a psychicky je to nejhorší za celou dobu: všichni kolem mě jsou nervózní, všichni se neustále dotazujou a rodiče se mnou mluví pomalu tak, jako bych za to mohla já, že nechce ven. Zkouším už tak 10 dní absolutně vše: sex, vana, víno, pálivé jídla, chůze...Maliník už piju dlouho, lněné semínko jím, datle...A maximálně na večer pár kontrakcí, které přes noc úplně zmizí a celý den jsem jako netěhotná. Fyzicky jsem na tom výborně, to mě netrápí, ale psychika je šílená. Zítra jdu na monitor a v pátek do porodnice, kde se uvidí, co dál. Ale už se vzdávám naděje, že to bude bez vyvolání. Před 5 dny jsem byla naprosto uzavřená, čípek dlouhý, jen hlavička, že už je nízko.
Kdyby mi někdo řekl, že to nakonec bude tak děsné psychicky, nevěřila bych mu...
1 poděkování
y3nn  21. kvě 2017

Už ji chci mít u sebe

Dnes jsem 40+2 a stále se nic neděje. Před dvěma dny jsem byla na kontrole v porodnici, čípek vysoko, otevřená stěží na prst, ani Hamiltona by mi neudělali. Každý den chodím přes 10 km - dost se mi zlepšila fyzička, do schodů už se ani moc nezadýchávám. Už týden zkoušíme všechno možné, denně litr maliníku, kořeněný nápoj ze sporýše, hřebíčku a skořice, pupalku horem i spodem, sex máme častěji, než když jsme malou vyráběli, ricinový olej jsem zkoušela už dvakrát, ve vaně se válím denně a stále se jí nechce ven...
0 poděkování
martanka007  25. dub 2017

Porod

Porod chlapečka byl velmi dlouhý a náročný.

Nastoupila jsem se slušnými kontrakcemi večer, pak jsem dostala tabletku na zastavení kontrakcí, abych nemusela rodit na noc, protože bych byla vyčerpaná. Tatínka poslali domů. Ráno mi řekli, že mě pravděpodobně pošlou domů, protože nález nemám. Ale naštěstí jsem při následné kontrole doktorem byla otevřená na 5 prstů, takže porod začal. Ale pak vůbec nepostupoval, už se nedostavily kontrakce, které jsem měla při nástupu do porodnice. Po podepsání souhlasu s císařským řezem a velmi vysokých dávkách oxytocinu jsem k večeru porodila chlapečka přirozenou cestou. Samotné vypuzení bylo velmi náročné, protože měl omotanou pupečníkovou šňůru kolem ruky, a to ho stále stahovalo zpět. Plodová voda byla zakalená, takže bylo dobře, že se dostal na svět a hlavně byl zcela v pořádku.
2 poděkování
makymak  3. dub 2017

Den před vyvoláváním

Den před nástupem do porodnice na vyvolání to začlo, porod byl dlouhý, 1. doba porodní 25 hodin, už jsem nemohla, ale 2. doba už byla vysvobozeni, i šití byla prkotina. :)

Teď už se učím jak s miminkem a užívám si to. Hodně štěstí a krátké porody přeji všem! :)
0 poděkování
bajushh  10. říj 2015

OZT a vyvolání porodu

40+6tt, kvůli nedostatku plodové vody jsem podstoupila oxytocinový zátěžový test a následně vyvolávání porodu pomocí prostaglandinových tablet.

OZT samotný test mi nezpůsobil žádné kontrakce. Jedinou nevýhodou ozt je trvalé připojení na monitoru, což mě vůbec nebavilo. :)

Po OZT jsem dostala 1. tabletu, která opět nic nevyvolala, až ta 2. (po 4 hodinách od první) způsobila větší vzrůšo - do 4 hodin od zavedení byl prcek na světě. :)

Takže pro všechny, co porod teprve čeká a zvláště pak ty, co budou mít porod vyvolávaný, ničeho se nebojte! :-)
1 poděkování
martinka_33  7. říj 2015

Dokud je v břiše, neřve :-)

Na miminko jsem se těšila, ale ne tak, jako ostatní mámy.

Byla jsem ráda, že mi dopřává dny navíc, kdy je v bříšku a neřve, nemusí se přebalovat a všechno ostatní. Fyzicky jsem se cítila skvěle, byla jsem sexy a stále při chuti.

Každý den jsem si měřila tlak a každou chvíli kontrolovala kotníky, jestli mi neotékají, i když to moje soukromá porodní asistentka považovala za zbytečné. Nedávné vystoupení mojí doktorky na téma hraničního krevního tlaku a nutnosti indukce už dva dny po termínu, (na které jsem nešla), na mě ale zapůsobilo. Zpětně toto vnímám ze strany doktorky jako křivdu vůči mojí osobě. Fakt, že oněch 10 dní po termínu, kdy se obvykle porody vyvolávají, vycházelo na druhý svátek vánoční, který byl navíc před víkendem, by podle mě neměl být důvodem ke strašení zdravých těhotných (a dokonce bezdůvodnému vyhánění nebohých nemluvňátek z bříška dřív, než jsou na to připravené). :-(
3 poděkování
dagmarj  7. říj 2015

Už je čas

V tomto týdnu jsem porodila obě děti. Bohužel ale na vyvolání.

Předchozí den večer mi dali injekci na zastavení pro velmi silné poslíčky. Už jsem si to přála mít strašně za sebou. Strach z porodu zmizel. Jedna SMS za druhou, jestli jsem už porodila. Nebylo to moc příjemný.
1 poděkování
clarise  6. říj 2015

Teď už to bude :-)

Nástup do porodnice, zmatky, odhad miminka minimálně 4500g, je tak velké, že primář není schopen ho na utrazvuku změřit a zvážit. První kontrakce začínají v pátek v 8 ráno na zátěžovém testu, malý se narodil áááž v neděli v 17:36 císařským řezem. Měl pouhých 3260g, by mě zajímalo, co primář viděl na UTZ za vetřelce. :-)

Sice jsem neprožila ceý 41. týden, ale i tak to byl nejtěžší týden těhotenství, ale i nejkrásnější. :-)
5 poděkování
lucfuci  6. říj 2015

Už aby to bylo!

Konec těhotenství je nejhorší, protože se každá z nás už těší na to svoje malé miminko, cítí se jako velryba a hlavně všichni píší SMSky "Už?". Děs!

Já jsem rodila 8 dní po termínu a bylo to hrozné. Asi mě nejvíc štvalo to velké očekávání všech kolem mě. Ale konec je už blízko, a proto se těch pár dní navíc dá přežít.
1 poděkování