42. týden těhotenství

42. týden těhotenství je posledním týdnem fyziologického těhotenství24 a ty bys pravděpodobně už ráda porodila. Protože se tak ale ještě nestalo, nejspíš tě čeká zátěžový test oxytocinem. Ten má za úkol vyzkoušet, jestli je tvoje děloha porodu schopná a zda ho miminko zvládne. Přečti si o tom, jak probíhá a také o dalších věcech, které se ti v závěru těhotenství mohou hodit.

42. týden těhotenství

Ve 42. týdnu těhotenství už lékaři budou chtít porod vyvolat.

Co se ve 42. týdnu těhotenství děje?

 • Vzhledem k tomu, že v této fázi těhotenství mohou nastat potíže s placentou, nízkou hladinou nebo špatnou kvalitou plodové vody nebo také s omotanou pupeční šňůrou, bude tě lékař velmi pečlivě sledovat.
 • Pokud lékař podle ultrazvuku zjistí, že bude tvé miminko velké a bude mít i vysokou hmotnost, doporučí ti porod císařským řezem.

Jak se vyvíjí miminko?

 • Vzhledem k tomu, že miminko je ve tvém břiše už opravdu dlouho, shodilo pravděpodobně prvotní ochlupení (lanugo) i mázek, který ho chránil před působením plodové vody, takže až se narodí, bude jeho pokožka nejspíš trochu vysušená.
 • Miminko už neroste ani moc nepřibírá.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci čtyřicátého druhého týdne těhotenství (tedy 41 tt + 6) je miminko dlouhé asi 51 cm a vážit může okolo 3,8 kilogramu. Lékaři mu stále říkají plod a pro představu svou velikostí připomíná vodní meloun... velký vodní meloun 😉


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se ve 42. týdnu těhotenství soustředit?

 • Tašku do porodnice sis nejspíš balila už před pár týdny, tak ji pro jistotu zkontroluj, jestli v ní něco nechybí.
 • Určitě už ses dávno rozhodla, jestli budeš používat jednorázové, nebo látkové pleny. V tuto chvíli bys měla mít doma připravenou zásobu alespoň na první týden společného soužití s miminkem.
 • Chceš si zdřímnout během dne nebo máš chuť na kopeček zmrzliny, i když venku mrzne? Dopřej si to, vždyť jsi ve 42. týdnu těhotenství, takže tvoje tělo i mysl si zaslouží hýčkat.

Nedojde-li ke spontánnímu porodu do 42 tt+0, tedy do ukončeného 42. týdne těhotenství, přistupují lékaři k indukci, tzn. k vyvolání porodu. Pokud ale k tomu budou mít důvod, doporučí ti ho podstoupit i dříve.


42. týden těhotenství

42. týden těhotenství je už opravdu hlavně o čekání na porod.

Vyšetření ve 42. týdnu těhotenství

1. Poradna pro těhotné

S lékařem se teď uvidíš často, pravděpodobně každý druhý den. Bude kontrolovat, v jakém stavu je tvoje miminko a zda se tvoje tělo chystá k porodu. Také ti bude dělat CTG vyšetření –⁠ neboli vyšetření kardiotokografem (CTG), které je známé jako tzv. monitor. Snímány jsou při něm srdeční ozvy miminka a děložní činnost.

2. Případný oxytocinový zátěžový test

Lékař ti může doporučit podstoupení tzv. oxytocinového zátěžového testu.

Jak probíhá oxytocinový zátěžový test?

 • Skládá se v podstatě ze dvou částí. První spočívá v monitorování kardiotokografem přibližně 20 minut v klidovém režimu. Poté ti je nitrožilně postupně (cca po dobu 10 minut) aplikována malá dávka oxytocinu rozpuštěného v glukóze.
  • Oxytocin má za úkol povzbudit děložní činnost, tedy spustit kontrakce a zjistit reakci miminka na porodní zátěž.
  • Infuze s oxytocinem je podávána ve třech stupních a rychlost podání se s každou dávkou zdvojnásobuje.
  • Zátěžový test je poté zakončen opět dvacetiminutovým kardiotokografickým záznamem.

Toto vyšetření prokáže, zda je miminko schopné tolerovat zátěž, kterou pro něj porod bude znamenat, a posoudí i citlivost dělohy a její schopnost zahájit porodní činnost. Po ukončení zátěžového oxytocinového testu lékař zhodnotí CTG záznam a rozhodne o dalším postupu.

Výsledky testu mohou být:

 • Pozitivní –⁠ znamená, že během vyšetření došlo k vyvolání kontrakcí a miminko na test reagovalo dobře..
 • Negativní –⁠ poukazuje na to, že se kontrakce nedostavily, ale srdeční činnost miminka byla v pořádku.
 • Suspektní –⁠ prokazuje negativní reakci děťátka na kontrakce, což bývá důvodem pro hospitalizaci budoucí maminky.

Pro zajímavost: Často se stává, že po zátěžovém testu dojde k podráždění dělohy a oxytocinem vyvolané kontrakce nezmizí, ale začnou naopak zesilovat a vedou k vyvolání porodu.


Video: Vše, co potřebuješ vědět o fyziologickém porodu

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


42. týden těhotenství v číslech

Lékař píše: 41 týdnů + 0 dní až 41 týdnů + 6 dní (zkráceně 41tt + 0 až 41tt + 6)

 • 42. týden od začátku poslední menstruace
 • 2. týden přenášení
 • termín porodu byl vypočítaný na 40tt+0

42. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíUkončené dny přenášení
41tt+02877
41tt+12888
41tt+22899
41tt+329010
41tt+429111
41tt+529212
41tt+629313

Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Kojení

Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Jeho příchodem na svět se to trošku změní. Základem jeho zdravého prospívání bude sice i nadále plné bříško, ale už ne to vaše, ale jeho.


Vyvolávaný porod

Vyvolávaný porod je záležitost, před kterou mají mnohé ženy obrovský respekt. Proč lékaři přistupují k vyvolání porodu a jak vlastně v praxi probíhá? Jsou s tzv. indikovaným porodem spojena i nějaká rizika? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Více o 42. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Modrý koník ti pomůže nejen v době těhotenství, ale také po porodu, protože tady pro tebe budou odborníci z mnoha odvětví i zkušené uživatelky.

 • Napiš odborníkovi (zdarma a lze také anonymně)
 • Pohybuj se v tematických skupinách uživatelek Modrého koníka
  • V tematických skupinách se scházejí uživatelky, které něco spojuje. Pište si, sdílejte, co vás těší i trápí.
  • Tematické skupiny

<< 41.týden těhotenství9 / Přenášení >> 7


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti se 42. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 42. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
gabca27  28. únor 2017

Nepřála bych to nikomu

Dnes jsem 41+0 - doposud snad jen dvakrát nějaké pseudoposlíčky, nález je už měsíc stejný: otevřená na prst, děloha klidná, hlavička balotuje nad vchodem. Prostě se neděje vůbec nic. :/ Dnes jsem se pokoušela zlomit lékaře na dřívější vyvolání, ale prý to ještě přece musím vydržet, když je všechno v pořádku.

Placenta stará není a u plodovky prý stejně zjistit nejde, jestli se už nekazí, :/ takže příjem ve 41+3 a vyvolání...

Vím, že je nejlepší čekat, až se porod rozjede sám, než do něj chemicky zasahovat. A kdybych si mohla dovolit odpočívat s nohama nahoře, asi bych to i zvládla, ale mám doma dost aktivního syna, který moji pozornost a péči prostě potřebuje, :/ a to nemluvím o sms a telefonátech typu UŽ? Nechce se jí? Jakto, že ještě nic? Už mě to unavuje, ale teď mám aspoň jistotu, že nejpozději za 3 dny už bude malá se mnou. :)
6 lidí považuje za užitečné
mykolaapsi  8. říj 2015

42.týden dvakrát

S oběma syny jsem se dopracovala do 42. týdne těhotenství. Prvního jsem vlastně rodila až na začátku 43. týdne (42+0) a druhého v 41+4. Kdyby mě neustále nehonili do porodnice na monitory a nejrůznější kontroly, cítila bych se báječně, jako ostatně celé těhotenství. Nejhorší bylo to čekání, jestli se něco rozjede nebo ne.
9 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce