Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

42. týden těhotenství

42. týden těhotenství je posledním týdnem fyziologického těhotenství24, kdy ještě řada lékařů vyčkává na příchod porodu29 bez medikamentózních zásahů. Po ukončení tohoto posledního týdne se ve valné většině přistupuje k umělému vyvolání porodu85.

Ve 42. týdnu těhotenství Tě čeká několik gynekologických kontrol a obden vyšetření kardiotokografem (CTG)6, který sleduje srdeční činnost miminka a práci dělohy3.

Desátý den po předpokládaném termínu porodu74 podstoupíš tzv. oxytocinový zátěžový test, který obnáší přibližně hodinové sledování kardiotokografem. Tento test má za úkol zjistit reakci dělohy a děťátka na oxytocin.

Jak probíhá oxytocinový zátěžový test

Oxytocinový zátěžový test se skládá v podstatě ze dvou částí. První část spočívá v monitorování kardiotografem jako obvykle, přibližně 20 minut v klidovém režimu. Poté Ti je intravenózně (nitrožilně) do loketní jamky postupně aplikována malá dávka oxytocinu4 rozpuštěného v glukóze, cca po dobu 10 minut. Oxytocin má za úkol povzbudit děložní činnost, tedy spustit kontrakce33 a zjistit reakci miminka na porodní zátěž.

Infúze s oxytocinem je podávána ve třech stupních a rychlost podání se s každou dávkou zdvojnásobuje. Zátěžový test je poté zakončen opět dvacetiminutovým kardiotokografickým záznamem.

V případě správné reakce dělohy začneš pociťovat první kontrakce. Toto vyšetření také prokáže, zda je miminko schopno tolerovat zátěž, kterou pro něj porod znamená a posoudí i citlivost dělohy a její schopnost zahájit porodní činnost.

Po ukončení zátěžového oxytocinového testu lékař zhodnotí CTG záznam a rozhodne o dalším postupu. Pakliže test proběhl v pořádku, tedy výsledek byl pozitivní a i reakce děťátka na kontrakce byla dobrá, jsi propuštěna domů.

Možné výsledky oxytocinového zátěžového testu

 • Pozitivní test - znamená, že během vyšetření došlo k vyvolání kontrakcí.
 • Negativní test - poukazuje na to, že se kontrakce nedostavily, ale srdeční činnost miminka byla v pořádku.
 • Suspektní test - prokazuje negativní reakci děťátka na kontrakce, což je důvodem pro hospitalizaci budoucí maminky.

Po prodělaném zátěžovém testu dochází k podráždění dělohy. Oxytocinem vyvolané kontrakce často nezmizí, ale začnou naopak zesilovat a vedou k vyvolání porodu.

Nedojde-li ke spontánnímu porodu do 42+0, tedy do ukončeného 42. týdne těhotenství, přistupují lékaři k indukci, tzn. k vyvolání porodu.

42. týden těhotenství v číslech

 • 42. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 40. týden od oplodnění
 • 2. týden přenášení
 • lékař píše: 41 týdnů + 0 dní až 41 týdnů + 6 dní (zkráceně 41tt + 0 až 41tt + 6)
 • termín porodu byl vypočítaný na 40tt+0

42. týden těhotenství po dnech

42. týden těhotenství

<< 41.týden těhotenství9 / Přenášení >> 7

Více o 42. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20171111185436/http://www.toplekar.cz/vysetreni/zatezovy-oxytocinovy-...
 2. https://web.archive.org/web/20160511152143/http://www.bonella.cz/porod/prenaseni-v-tehotenstvi-a-...
 3. http://www.itehotenstvi.cz/tyden-po-tydnu/tehotenstvi-41-42-tyden.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se 42. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 42. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
gabca27  28. únor 2017

Nepřála bych to nikomu

Dnes jsem 41+0 - doposud snad jen dvakrát nějaké pseudoposlíčky, nález je už měsíc stejný: otevřená na prst, děloha klidná, hlavička balotuje nad vchodem. Prostě se neděje vůbec nic. :/ Dnes jsem se pokoušela zlomit lékaře na dřívější vyvolání, ale prý to ještě přece musím vydržet, když je všechno v pořádku.

Placenta stará není a u plodovky prý stejně zjistit nejde, jestli se už nekazí, :/ takže příjem ve 41+3 a vyvolání...

Vím, že je nejlepší čekat, až se porod rozjede sám, než do něj chemicky zasahovat. A kdybych si mohla dovolit odpočívat s nohama nahoře, asi bych to i zvládla, ale mám doma dost aktivního syna, který moji pozornost a péči prostě potřebuje, :/ a to nemluvím o sms a telefonátech typu UŽ? Nechce se jí? Jakto, že ještě nic? Už mě to unavuje, ale teď mám aspoň jistotu, že nejpozději za 3 dny už bude malá se mnou. :)
5 poděkování
mykolaapsi  8. říj 2015

42.týden dvakrát

S oběma syny jsem se dopracovala do 42. týdne těhotenství. Prvního jsem vlastně rodila až na začátku 43. týdne (42+0) a druhého v 41+4. Kdyby mě neustále nehonili do porodnice na monitory a nejrůznější kontroly, cítila bych se báječně, jako ostatně celé těhotenství. Nejhorší bylo to čekání, jestli se něco rozjede nebo ne.
7 poděkování