Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

42. týden těhotenství

2 zkušenosti

42. týden těhotenství je posledním týdnem fyziologického těhotenství24, kdy ještě řada lékařů vyčkává na příchod porodu28 bez medikamentózních zásahů. Po ukončení tohoto posledního týdne se ve valné většině přistupuje k umělému vyvolání porodu85.

Ve 42. týdnu těhotenství Tě čeká několik gynekologických kontrol a obden vyšetření kardiotokografem (CTG)5, který sleduje srdeční činnost miminka a práci dělohy3.

Desátý den po předpokládaném termínu porodu74 podstoupíš tzv. oxytocinový zátěžový test, který obnáší přibližně hodinové sledování kardiotokografem. Tento test má za úkol zjistit reakci dělohy a děťátka na oxytocin.

Jak probíhá oxytocinový zátěžový test

Oxytocinový zátěžový test se skládá v podstatě ze dvou částí. První část spočívá v monitorování kardiotografem jako obvykle, přibližně 20 minut v klidovém režimu. Poté Ti je intravenózně (nitrožilně) do loketní jamky postupně aplikována malá dávka oxytocinu4 rozpuštěného v glukóze, cca po dobu 10 minut. Oxytocin má za úkol povzbudit děložní činnost, tedy spustit kontrakce32 a zjistit reakci miminka na porodní zátěž.

Infúze s oxytocinem je podávána ve třech stupních a rychlost podání se s každou dávkou zdvojnásobuje. Zátěžový test je poté zakončen opět dvacetiminutovým kardiotokografickým záznamem.

V případě správné reakce dělohy začneš pociťovat první kontrakce. Toto vyšetření také prokáže, zda je miminko schopno tolerovat zátěž, kterou pro něj porod znamená a posoudí i citlivost dělohy a její schopnost zahájit porodní činnost.

Po ukončení zátěžového oxytocinového testu lékař zhodnotí CTG záznam a rozhodne o dalším postupu. Pakliže test proběhl v pořádku, tedy výsledek byl pozitivní a i reakce děťátka na kontrakce byla dobrá, jsi propuštěna domů.

Možné výsledky oxytocinového zátěžového testu

 • Pozitivní test - znamená, že během vyšetření došlo k vyvolání kontrakcí.
 • Negativní test - poukazuje na to, že se kontrakce nedostavily, ale srdeční činnost miminka byla v pořádku.
 • Suspektní test - prokazuje negativní reakci děťátka na kontrakce, což je důvodem pro hospitalizaci budoucí maminky.

Po prodělaném zátěžovém testu dochází k podráždění dělohy. Oxytocinem vyvolané kontrakce často nezmizí, ale začnou naopak zesilovat a vedou k vyvolání porodu.

Nedojde-li ke spontánnímu porodu do 42+0, tedy do ukončeného 42. týdne těhotenství, přistupují lékaři k indukci, tzn. k vyvolání porodu.

42. týden těhotenství v číslech

 • 42. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 40. týden od oplodnění
 • 2. týden přenášení
 • lékař píše: 41 týdnů + 0 dní až 41 týdnů + 6 dní (zkráceně 41tt + 0 až 41tt + 6)
 • termín porodu byl vypočítaný na 40tt+0

42. týden těhotenství po dnech

42. týden těhotenství

<< 41.týden těhotenství9 / Přenášení >> 7

Více o 42. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20171111185436/http://www.toplekar.cz/vysetreni/zatezovy-oxytocinovy-...
 2. https://web.archive.org/web/20160511152143/http://www.bonella.cz/porod/prenaseni-v-tehotenstvi-a-...
 3. http://www.itehotenstvi.cz/tyden-po-tydnu/tehotenstvi-41-42-tyden.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti se 42. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 42. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
gabca27
28. únor 2017

Nepřála bych to nikomu

Dnes jsem 41+0 - doposud snad jen dvakrát nějaké pseudoposlíčky, nález je už měsíc stejný: otevřená na prst, děloha klidná, hlavička balotuje nad vchodem. Prostě se neděje vůbec nic. :/ Dnes jsem se pokoušela zlomit lékaře na dřívější vyvolání, ale prý to ještě přece musím vydržet, když je všechno v pořádku.

Placenta stará není a u plodovky prý stejně zjistit nejde, jestli se už nekazí, :/ takže příjem ve 41+3 a vyvolání...

Vím, že je nejlepší čekat, až se porod rozjede sám, než do něj chemicky zasahovat. A kdybych si mohla dovolit odpočívat s nohama nahoře, asi bych to i zvládla, ale mám doma dost aktivního syna, který moji pozornost a péči prostě potřebuje, :/ a to nemluvím o sms a telefonátech typu UŽ? Nechce se jí? Jakto, že ještě nic? Už mě to unavuje, ale teď mám aspoň jistotu, že nejpozději za 3 dny už bude malá se mnou. :)
4 poděkování
mykolaapsi
8. říj 2015

42.týden dvakrát

S oběma syny jsem se dopracovala do 42. týdne těhotenství. Prvního jsem vlastně rodila až na začátku 43. týdne (42+0) a druhého v 41+4. Kdyby mě neustále nehonili do porodnice na monitory a nejrůznější kontroly, cítila bych se báječně, jako ostatně celé těhotenství. Nejhorší bylo to čekání, jestli se něco rozjede nebo ne.
6 poděkování