Lanugo

Pokud se zajímáš o to, jak se v bříšku vyvíjí tvé miminko, určitě ses už setkala s pojmem lanugo (neboli chmýří). Pojď se s námi podívat, proč je důležité, aby tělíčko rostoucího děťátka bylo pokryto jemnými chloupky, a jakou to má funkci.

Lanugo neboli chmýří

Někteří novorozenci se mohou narodit se zbytky lanuga.

Co je lanugo?

 • Jedná se o první ochlupení miminka. Představit si ho můžeš jako tenoučké jemné chloupky pokrývající tělo vyvíjejícího se plodu v děloze. Lanugo je vlastně základ pro růst nehtů a vlásků, přičemž neobsahuje žádný pigment – ​​chloupky jsou tedy naprosto průsvitné a téměř neviditelné.
 • Může se začít tvořit již ve 13. týdnu těhotenství19, přičemž se na různých částech těla vytváří v jiném vývojovém stadiu. Jako první jsou lanugem pokryty hlavička a tvář, o něco později záda, ramena a nohy.
 • Růst lanuga vrcholí přibližně ve 24. týdnu těhotenství27, kdy jeho tvorba ustává a ochlupení naopak začíná postupně vypadávat. Po porodu ho už miminko nemá, případně jsou patrné jen jeho zbytky. Pouze u předčasně narozených dětí, tedy u nedonošených miminek, může být lanugo pořádně viditelné i na zádech či nohou. Do několika týdnů po porodu však z pokožky zmizí.

Jaká je funkce prvního ochlupení?

 • Děťátko musí být v děloze chráněno před působením plodové vody a lanugo hraje podstatnou roli v tom, aby se na jeho tělíčku usadil mázek neboli vernix . To je bílo-žlutá mazlavá hmota, která hydratuje pokožku, chrání ji před vlhkostí i látkami přítomnými v plodové vodě, které by pro miminko mohly být škodlivé.
 • Stále je předmětem výzkumu skutečnost, že první chloupky dokáží stimulovat růst vyvíjejícího se dítěte. Při tom, jak se v plodové vodě pohybuje, dochází ke vzniku jemných vibrací, které lanugo přenáší do senzorických receptorů v mozku. Díky tomu se uvolňují hormony, které kromě toho, že podněcují jeho růst, přispívají také ke zklidnění dítěte.

Co když se i donošené miminko narodí s chloupky po celém tělíčku?

Pokud má donošené dítě na tělíčku řidší či hustší lanugo, nejde o žádnou vývojovou vadu. Není tedy třeba se bát a už vůbec si nemusíš klást otázky, jak se ochlupení, které mělo zmizet už v děloze, zbavit. Jednoduše vypadne samo během prvních týdnů, co bude miminko na světě. 🙂


Lanugo u dospívajících a dětí

Lanugo se může objevit také v pubertálním věku nebo v dospělosti. Především se začne vytvářet tehdy, trpí-li člověk poruchami příjmu potravy (PPP) – tělo tak reaguje na nedostatek tuku v organismu, který plní termoregulační funkci. Pokud tuk chybí, snaží se tělo zahřát nadměrným ochlupením.


Mohlo by tě také zajímat

Plodová voda

Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.

Placenta

Orgán, který je v ženském těle pouze během těhotenství, kdy navíc plní funkci i pro někoho jiného. Zní to jako zapeklitá hádanka, ale rozluštit ji je snadné: řeč je o placentě neboli plodovém koláči. Zjisti, jaké jsou její úkoly a které komplikace může v těhotenství způsobit.

Vernix

Specifický mázek, kterému se říká vernix plní pro miminko v děloze celou řadu úkolů. Pojď se podívat, co to vernix je a proč se některé děti rodí s ním a jiné zase bez něj.


Více o vývoji miminka a tvém těhotenství na Modrém koníku

 • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství?
 • Zeptej se v odborné Poradně
 • Ať už máš otázku ohledně svého fyzického nebo duševního zdraví, vývoje miminka, vztahů nebo právních a finančních záležitostí, můžeš ji položit některému z našich odborníků v Poradnách. Jsou zadarmo a lze se ptát i anonymně.
 • Diskutuj s ostatními maminkami
  • Procházej si již založené diskuse nebo klidně založ svou vlastní. S ostatními uživatelkami naší stránky si můžete navzájem poradit, jedna druhou inspirovat nebo si vyměnit zdroje informací. Diskuse jsou zdarma a vystupovat v nich můžeš i anonymně.
  • Diskuse z kategorie Starám se o miminko

Hodnocení a zkušenosti s lanugem

Máš zkušenost s lanugem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce