Otoky v těhotenství

Častým projevem gravidity jsou otoky v těhotenství, se kterými se těhotná žena setká zejména v posledních týdnech těhotenství5. V teplých dnech se otoky mohou výrazně zvětšovat. To samé platí v případě, kdy žena delší dobu sedí a nebo stojí. I tyto strnulé polohy zapříčiňují otoky končetin. Otok se projevuje jako napuchlé místo, které po stlačení zanechává v daném místě důlek.

Otok v těhotenství nejčastěji postihuje dolní končetiny (kotníky, lýtka), ale mohou opuchat i ruce (prsty, zápěstí). Za otokem stojí nahromaděná tekutina v mezibuněčném prostoru, tedy mimo cévy v okolních tkáních a za příčinu lze považovat také snížený návrat krve z dolních končetin.

Kdy informovat svého lékaře?

Účinný lék na zbavení se otoků v těhotenství neexistuje, ale jsou možné postupy a přístupy, jak otoky v těhotenství zmírnit. Obecně platí, že se stav otoků zlepšuje během noci, spánku, kdy je tělo soustavně v horizontální poloze a otoky jakoby "splacnou". Jestliže ale ke splacnutí nedochází a otoky jsou stále velké, nebo jsou pouze na jedné končetině, je potřeba kontaktovat lékaře a o tomto stavu ho informovat.
Otoky v těhotenství

Nástup otoků může být pozvolný, zapříčiněný nahromaděnou tekutinou v těle, tak typickou právě v době těhotenství, kdy se bříško ženy stále zvětšuje a nebo může otok vzniknout najednou, ve větším rozsahu. Dojde-li k druhému případu otoků, musí být ženě lékařem vyšetřen jak krevní tlak, tak moč, ke zjištění bílkoviny z důvodu možnosti výskytu preeklampsie18.

V těhotenství žena přirozeně nabírá i několik kilogramů na své váze. Přibere-li ale 4-5kg za jeden měsíc, je tento nárůst důvodem návštěvy lékaře, který provede testy a vyloučí výskyt těhotenské cukrovky29.

Cviky k prevenci vzniku otoků a tvorby křečových žil v těhotenství

Jak otokům předejít, popř. je léčit?

 • Vyvážená strava - ta je důležitá nejen během těhotenství, ale v podstatě kdykoli. Zdravá strava4 zmírní otoky a také možné nadýmání v těhotenství3. Součástí stravy má být dostatek bílkovin, zařazení česneku, syrové cibule a jablek do jídelníčku. Čím méně bude těhotná žena pokrmy solit, tím lépe. K zadržování vody v těle dochází mmj. i díky solím.
 • Pitný režim - v těhotenství je příjem tekutin (3-4 litry/den) obzvláště důležitý jak k látkové přeměně, tak např. i k předcházení trombóz. Jestliže není příjem tekutin dostatečný, tělo si množství vody zadržuje a žena se tak cítí stále více oteklá a nafouklá.
 • Podpora krevního oběhu - není dobré setrvávat delší dobu v jedné poloze (sezení, stání), polohy by se měly měnit. Pomoci mohou pravidelné procházky a nebo různá cvičení. V době těhotenství je to hlavně cvičení pro těhotné9.
 • Elastické punčochy - jejich nošení působí proti hromadění tekutiny v těle, tedy proti otokům
 • Masáž chodidel - jedná se o tlakovou masáž nohou a chodidel, nejlépe prováděnou odborníkem.
 • Nízké podpatky - ke snížení otoků a nebo jejich předcházení se nedoporučuje nosit podpatky a volit hlavně pohodlnou obuv.
 • Koupel v horké vodě - neprospívá ani těhotné ženě, ani dítěte.
 • Polohování dolních končetin - v průběhu dne je dobré nohy polohovat do vyšších poloh, tj. nad úroveň pasu, slouží to k jejich odpočinku.
 • Provádění cévní gymnastiky - což je soubor aktivních pohybů dolních končetin.
 • Pohodlné spodní prádlo a ponožky - tyto jsou důležité hlavně z toho důvodu, aby nestahovaly části těla.
 • Omezení kofeinu - omezením kávy, čajů a vůbec všech kofeinových nápojů se předchází vzniku otoků, avšak ne jejich zmírnění.
 • Studené obklady - mohou oteklým končetinám dočasně ulevit.
 • Spánek na lévém boku - může pomoci a ulevit, hlavně tím dojde k návratu krve zpět ke srdci.

Více o otocích končetin v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.cpzp.cz/clanek/1551-0-Zadrzovani-vody-v-tehotenstvi.html
 2. http://www.stefajir.cz/?q=otoky-priciny
 3. http://www.ceskaordinace.cz/cevni-gymnastika-ckr-955-6942-0qcviky+proti+křečovým+žílám.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s otoky v těhotenství

Máš zkušenost s otoky v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kafr  11. únor 2019

Brnění rukou z otoku páteře

Nijak zvlášť oteklá jsem si nepřipadala, co mě ale trápilo bylo brnění rukou, v noci tak silné, že jsem musela jít něco dělat (drobná práce rukama), aby to přešlo do snesitelné míry.
Gynekolog to neřešil, magnézium jsem brala, prý zmizí po porodu.
Porodník mě vyděsil, že jsou to karpály. Říkal, že těhotenství je zatěžkávací zkouška a ukáže, k čemu má tělo dispozice. Neměl pravdu, brněly mi jiné prsty než při karpálech.
Brnění nepřešlo ani po porodu.
Poradila až kamarádka fyzioterapeutka. Vysvětlila, že otok může být i vnitřní a že vůbec nemusí jít o otok rukou, ale může být i okolo páteře - větší nápor na postavení těla už v těhotenství a po porodu neustálé zvedání, pokládání a chování miminka.
Přešlo to až několik týdnů po porodu.
2 lidé považují za užitečné
ladacek  3. únor 2019

Otoky nohou

Má zkušenost je taková, že se mi stalo, že jsem nemohla vůbec nandat svoje boty, a to byly klasické tenisky!
liliwhis  6. říj 2016

Otoky - řešit nebo neřešit?

Otoky jsem začala pociťovat zhruba kolem 27tt. Začalo to prstýnky, které jsem raději už preventivně nenosila. Nohy mi otékaly během vysokých letních teplot, tak jsem myslela, že to je normální. Mamka říkala, že mám nateklé i lýtka, ale měla jsem pořád pocit, že jsem prostě jenom tlustá. Ségra s mamkou mě ujišťovaly, že ony byly v těhotenství taky pořádně oteklé a že to nemám řešit. Jeden den jsem jim ukazovala kotníky a obě se zhrozily, že teda tak moc to neměly. Uvědomila jsem si ale,že jsem ten den nic nepila a den předem spásla celý slaný jádel. Každopádně jsem volala na gynekologii s tím, že mi nohy natékají dlouho, ale teď to je extrém. Už v telefonu se sestra zděsila, řekla, že to určitě není normální a ať přinesu moč a dojdu co nejrychleji. Byla jsem pořád klidná, protože jsem věděla, že bílkovina v moči se zatím neobjevila a tlak mám spíše hodně nízký.

Na gynekologii mě zkoumali jak králíka asi hodinu - moč v pořádku, otoky od kotníku, přes lýtka, přes stehna, ruce vč. obličeje (tam jsem myslela, že jsem taky přibrala), ultrazvuk vnitřní i vnější, prohmaty od dvou lékařů, krev na jaterní a ledvinové testy. Naštěstí všechno v pořádku a diagnóza: nadměrné zadržování vody. Vyfasovala jsem kompresní punčochy, doporučení dodržovat pitný režim a doporučení zůstat už doma - stále chodím do práce.

Otoky nebolí, dá se s tím žít, ale už se těším, až mi to po porodu (snad!!) splaskne! Spíš mě štve, že neobuju žádné boty a v osmém měsíci už chodím v crocsech velikosti 43. :(
cervenejablko  12. únor 2015

Otoky mi nezmizely s porodem

Měla jsem štěstí a otekly mi jen nohy, a to až ke konci těhotenství, asi 3 týdny před porodem, odhaduji. Moc jsem to neřešila, protože jsem si na ně neviděla. 8-)
Když jsem se ale zbavila pupku, tak jsem se dost vyděsila, ty nohy jsem měla pořád nateklé, vypadaly hrozně, ale nic mě nebolelo. Jen se mi v porodnici blbě lezlo do přezůvek. :-N

Doktor mi řekl, že je to normální a že to může trvat, než otoky zmizí. Radil mi mít nohy co nejvíc nahoře, kojit s nohama nahoře a být trpělivá. Doma asi po týdnu otoky zmizely.
katerina108  7. led 2015

Homeopatická léčba otoků

Na otoky jsem začala trpět cca od 37.tt.

Zprvu jsem jen sundala prstýnek, později se stav zhoršil, tak jsem na radu homeopatky začala 1x denně užívat homeopatikum Apis v ředění CH 9. Plus jsem zvýšila příjem tekutin a v průběhu dne snědla tak půl salátové okurky. Otoky mi úplně nezmizely, ale bylo zřejmé jejich zmírnění.
chacki  15. lis 2013

Otoky a preeklampsie

Otoky mě začaly trápit zhruba ve 28. týdnu těhotenství, natékaly mi hlavně kotníky, trošku jsem měla nateklé i prsty u rukou, ale tam to nebylo nic strašného. Zároveň jsem celé těhotenství měla mírně zvýšený krevní tlak - cca 145/90, rozbory moče ale byly v pořádku.

Ve 34. týdnu těhotenství jsem šla na klasickou kontrolu ke gynekologovi, kde mi naměřil tlak 170/100 a okamžitě mě poslal do nemocnice, aby mě tam zkoukli kvůli případné preeklampsii. V nemocnici byl tlak stále hodně vysoký, takže si mě tam nechali a nasadili prášky Dopegyt na snížení krevního tlaku. Zároveň dělali testy na bílkovinu v moči. Nakonec se preeklampsie potvrdila, léky na tlak však celkem zabrali, tlak se snížil na hodnotu cca 145 - 150/95. Rozhodli se porod nevyvolávat.

Pravidelně mě kontrolovali, chodila jsem na křivky a na UTZ. V nemocnici jsem byla až do porodu - dcera se narodila spontálně o 3 týdny dříve, měla 2 710 g a byla úplně zdravá a v pořádku a mohla být ihned se mnou. Já jsem ještě během 6-ti nedělí brala Dopegyt na tlak, ale po 6-ti nedělí jsem už měla tlak zase v pořádku a léky na tlak již neberu. Teďka jsem podruhé těhotná, ve 26. týdnu zatím žádné otoky nemám a tlak mám zatím v pořádku, tak doufám, že podruhé se nám preeklampsie vyhne :-)
2 lidé považují za užitečné
kaipirosca  15. lis 2013

Nejhorší otoky jsem měla u prstů na ruce!

Otékat jsem začala na konci 8. měsíce. Nejdřív jsem tomu nechtěla věřit - prstýnky jsem nenosila už dlouho dopředu pro případ, kdyby mě otoky náhodou přepadly. Začalo to ze dne na den. Probudila jsem se a nemohla dát ruku v pěst, tak moc to bolelo. Prsty jsem měla nateklé a dlaně měly červenou barvu - jakoby flekatou. Bolela mě dokonce zápěstí.
Těžko jsem držela v jedné ruce varnou konvici plné vody, během dne se mi ruce vracely do normálu a večer - jakobych je oteklé vůbec neměla. Ráno začalo vše nanovo. To, že mám oteklé i nohy jsem poznala na ponožkách, kde jsem měla otlaky z jejich gumy na kontnících, boty jsem taky těžko zapínala, ale naštěstí jsem se s nimi nějak poprala a nemusela si pořizovat větší velikost bot.
Když jsem šla k lékaři, tak jsem měla boty rozvázané - rozeplé (protože jsem se u lékaře asi 2krát vyzouvala). Boty jsem si zapínala jen když jsem věděla, že se nebudu nikde zouvat. Teď jsem 41.tt, za pár dnů mi budou vyvolávat porod a jsem zvědavá, kdy otoky po porodu zmizí a upřímně se na to hodně těším.
adelinaa  15. lis 2013

Otoky a brnění rukou

Nedávno mi začaly otékat nohy, ruce a v rukou i brnět. Během 10 dnů jsem na váze přibrala 4 kg. Běžela jsem k dr a po veškerých vyšetřeních, které dopadly dobře, mi dr řekl, že to musím vydržet. Čekám totiž dvojčata a to je prý běžné.Tak docela odpočívám a snažím se dostatečně pít. Taky jsem se objednala na masáž pro těhulky, to prý pomáhá :-) Jsem ve 21.tt, mám před sebou ještě kus cesty, snad to zvládnu.
ladylass  15. lis 2013

Otoky, co nebyly vidět

Mě trápily bolesti nohou i rukou a nepřišlo mi, že bych měla nějak moc oteklé nohy nebo tak, akorát jsem se nevešla skoro do žádných bot, ale když jsem si stoupla na váhu a během 14ti dnů měla tři kila navíc, tak mě doktor promasíroval a zjistil, že to je zadržovaná voda.
Takže těhulky, nohy nahoru, nesolit a hodně pít :-)