Vernix (také vernix caseosa, mázek) je maz na povrchu těla plodu. Je to bílá substance podobná sýru, která pomáhá předcházet popraskání a zvrásnění kůže nenarozeného dítěte v děloze3.
Vernix se začíná tvořit na povrchu těla přibližně ve 20. týdnu vývoje dítěte v děloze20. Nejvíce se objevuje na zádech novorozence7. Sestává z vody (81%), lipidů (9%) a proteinů (10%).
Vernix caseosa tvoří:
Množství vernixu závisí na:
Předčasně narozené děti4 před 28. gestačným týdnem12 a hmotností menší než 1000g nemají dostatečně vyvinutou kůži, a proto postrádají ochranný plášť v podobě vernix caseosa.
Novorozenec narozený v termínu je celý nebo částečně pokrytý vernixem. Vyvinuté plíce plodu uvolňují chemické látky, které stimulují produkci plodové vody, a tím se snižuje množství mazu. Předčasně narozené děti jsou proto celé pokryté vernixem, zatímco potermínoví novorozenci mají vernixu málo a často mají svraštělou kůži.
Barva mázku je bílá. Jeho barvu může ovlivnit i hemolytická nemoc novorozence. Tehdy je vernix zlato-žluté barvy. Žlučová barviva přítomné v mekoniu (první stolice novorozence) také obarví vernix na žluto-zelenou barvu.