13. týden tehotenství

Ultrazvuk 13. týdne těhotenství13. týden těhotenství je posledním týdnem v prvním trimestru37. Prsa mohou začít produkovat mlezivo, tekutinu bohatou na živiny, kterou budeš krmit dítě první dny po porodu, než začnou prsa produkovat mléko7. V tomto období už můžeš pomalu začít na oblečení poznávat, že Ti roste bříško, ale váhový přírůstek není zatím moc znatelný, tj. 1-2 kilogramy.

Na malých prstících plodu se vytváří otisky, žíly a orgány jsou jasně viditelné skrz stále tenkou kůži. Tělo začíná dohánět hlavičku, která momentálně tvoří třetinu jeho velikosti. Tělíčko dítěte se dále protahuje do délky. Plod měří od hlavičky k zadečku téměř 7,4 cm a váží cca 23 g. Velikostí je podobné kinder vajíčku. Uši a oči jsou již téměř na svém místě, ale víčka jsou stále srostlá.

Ultrazvuk 13. týdne těhotenství

Chrupavčitý základ kostry se pomalu přetváří na kosti, lze rozeznat i žebra. Ledviny začaly vylučovat moč do močového měchýře, játra tvoří žluč. V tomto týdnu se už také začínají od sebe lišit pohlavní orgány dítěte. Plod zavírá a otvírá pusinku, někdy jsou pozorovatelné sací pohyby a v puse se pomalu vytváří základy mléčných zoubků.

Vyšetření ve 13. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Komplexní prenatální vyšetření do 14. týdne do 14 tt
Laboratorní vyšetření do 14. týdne do 14.tt
1. ultrazvukové vyšetření2 do 14.tt
Prenatální screening vrozených vývojových vad podle zvoleného testu, viz níže

Prenatální screening vrozených vývojových vad

Název testu Výkon Vyšetřované parametry Období
NT screening (kombinovaný test) - 2. část ultrazvukové vyšetření šíjové projasnění NT (ev. aj NB, TCR, DV) 11.-13.tt

Další výkony a vyšetření

Název výkonu Období
Odběr choriových klků1 (biopsie choria) 11.-15. tt
3D ultrazuk2 12.-16. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
4D ultrazuk2 12.-16. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
Prenascan4 od 10. tt, obvykle 12.-22. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
MaterniT21 Plus od 10. tt, obvykle od 12. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

13. týden těhotenství v číslech

13. týden těhotenství

  • 13. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 11. týden od oplodnění
  • přibližně 27 týdnů do porodu
  • lékař píše: 12 týdnů + 0 dní až 12 týdnů + 6 dní (zkráceně 12tt + 0 až 12tt + 6)

13. týden těhotenství po dnech

13.  týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvukové vyšetření ve 13. týdnu těhotenství

<< 12.týden těhotenství20 / 14.týden těhotenství >> 17

Více o 13. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20161028202514/http://www.tydny-v-tehotenstvi.cz/13-tyden-tehotenstvi/
  2. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 13. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 13. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jupikkk  3. únor 2020

13.tt

Ahoj, jsem cca ve 13.tt a ještě jsem nebyla na žádném vyšetření, nic. Bojím se, zda je vše v pořádku, ale jsem v zahraničí a není to tady jednoduché se dostat k doktorovi.
0 lidí považuje za užitečné
alca845703  25. led 2020

Interrupce v 13.tt

Jsem 13.tt a na 1. screeningu mi potvrdili i po odebrání placenty, tzv. Edwardsův syndrom, proto mě čeká a byl doporučen "potrat". V pondělí jdu na prenatal domluvit termín. Poradíte mi prosím, co mě čeká, ..... :-(
0 lidí považuje za užitečné
elikup  22. kvě 2019

Mlezivo JE první mléko

Mlezivo JE první mléko. Proto není dobré šířit nepravdivou informaci, že mlezivo není mléko, protože je mlezivo a mléko má přijít.
2 lidé považují za užitečné
bondina  7. led 2018

13. týden

Od začatku jsem shubla 8 kg, zvracím skoro denně, ikdyž se snažím jíst dietně, ale mimi je v pořádku a dokonce na nás i zamávalo, viděla to i paní doktorka. Tak už mám radost a snad i to zvracení brzo přejde... :(
3 lidé považují za užitečné
moninkap  21. říj 2017

13.tt

Ahoj, jsem ve třináctém týdnu, těhotenské chutě mám hodně na ovoce a zeleninu, za což jsem ráda! :)

Nevolnosti už díky bohu vymizely v jedenáctém tt a od té doby jako bych vůbec těhotná nebyla, prsa nebolí. Kdyby mi nerostlo už bříško, tak žádné změny nevidím, necítím, už se nemůžu dočkat až ucítím pohyby a budu tak vědět, že je vše tak jak má být, to čekání na každý utz je hrozný. :D
5 lidí považuje za užitečné
tretera  6. únor 2017

Nemůžu se dočkat screeningu

Ahoj holky, dnes jsem 12+1, ve středu, to je pozítří nás konečně čeká první screening. Neuvěřitelně se těším až to budeme mít za sebou, mám strach, aby bylo všechno v pořádku. Na kontrole jsem byla naposledy v 8+2, takže od té doby nemám ponětí co se "děje". Snažím se zachovat klid, ale moc to nejde.

Jinak mám pocit, že nevolnosti trochu polevují, únava zatím moc ne.
5 lidí považuje za užitečné
markulinek84  6. říj 2016

Čekání na screening :-)

Ahoj, já jsem nyní 12+2 a na velký ultrazvuk jdu i s přítelem až za týden. Nemůžu se dočkat a taky mám trošku obavy, jak vše dopadne, asi jako každá nastávající maminka. Je to naše první a jsme zvědavý, zda už se ukáže pohlaví.

Jinak jsem se pobavila, když jsem četla, že má někdo neuvěřitelnou chuť na pizzu. To já už tak měsíc nemyslím na žádné jiné jídlo tolik, jako na pizzu (nejlépe pikantní), a tak jednou týdně si ji dopřeju. :-)

Těhotenské nevolnosti, motohlav i únava trošku ustupují, tak snad už bude lépe. :-)

Hodně štěstí všem.
5 lidí považuje za užitečné
kapitanluu  13. zář 2016

13.týden a zítra mě čeká screening

Ahoj, jsem ve 13.týdnu a bohužel nevolnosti pokračují, únava a slabá bolest v podbříšku. Zítra mě čeká 1.screening v Brně, jsem zvědavá, nadšená, ale zároveň nervozní. Čekám 1.miminko, tak jsem pořád ještě ze všeho úplně vedle... :-)
1 člověk považuje za užitečné
chloe86  29. srp 2016

Neustálý hlad a bolesti kolem žaludku

Ahojte,
čekáme třetí miminko a první 3 měsíce utekly jako voda, ani vlastně nevím jak.

Nevolnosti ustoupily, ale co se objevilo nové, tak takové podivné návaly hladu a bolestí kolem žaludku. Jde to skoro až do křečí. Pan dr. mi vyrazil dech, když mi řekl, že že jsou to těhotenské chutě. Jestli takhle vypadají chutě, tak potěš pán Bůh. :-S Občas se mi podaří se s tím vypořádat, ale ne vždy, a to mám pak svíravý pocit až skoro do zvracení. Velké nechutenství tomu taky moc nepřispívá. Nemáte někdo zkušenost, co s tím? Už mám dolů 7 kg a stále klesáme. U prvních dvou dětí jsem byla doma, tak jsem mohla podobné věci zaspat, teď podnikám a žádná dovolená nepřichází v úvahu...

Pravdou je, že i u mě ustupuje únava, to je fajn. :-) A taky už nemám tolik záchvatů zimnice, takže vyřeším žaludek ;-( a bude zase dobře. ;-)
3 lidé považují za užitečné
martyw  2. čer 2016

Konečně 13. týden

Tak jsme se dočkali. :-) Vím, že rozhodně ještě nemáme vyhráno, ale po 3. ZT v 1. trimestru jsem považovala první 3 měsíce za zakleté. Příští týden nás čeká screening - NT+ a že to ve 41 letech nebude zdaleka poslední vyšetření, je mi jasné.

Co se týče nevolností, už jsou mírnější, i únava ustupuje a neustálý hlad je taky tentam. Snad máme teď před sebou už jen to dobré. :-)
4 lidé považují za užitečné
sametacek1  2. čer 2016

Sametacek

No ty jo, vy se máte! Já jdu na screening až pomalu ve čtvrtém měsíci. :( Už bych ráda věděla, jestli je vše ok, teď mám totiž bodavé bolesti jakoby do pochvy, tak nevím, jestli to je normální. Už se nemůžu dočkat až uvidím zase miminko moje. :****
1 člověk považuje za užitečné
jity17  15. bře 2016

Nevolnosti na ústupu

Jsem na konci 13. týdne a už je mi konečně lépe. Odpolední a večerní nevolnosti se dají už zvládnout bez zvracení, jen točení hlavy zůstává.

V pátek jdeme s manželem na první ultrazvuk a oba se už moc těšíme na prcka. Jen se hádáme o pohlaví, doma máme dvě holky a já bych se třetí vůbec nebránila, manžel chce snížit Babinec a přeje si kluka.
0 lidí považuje za užitečné
martanka007  4. pro 2015

Screening

Konečně u mě trošku polevila únava, takže snad energii, kterou mám navíc, dokáži použít na větší aktivitu. Nevolnosti mám jen z homeopatik a částečně i z psychického původu, když si na homeopatika vzpomenu. Taky mi nebylo dobře při jízdě v autě, zachránil mě rohlík.

Byla jsem na 1. prvotrimestrálním screeningu a jelikož miminko nebylo dobře natočené, lékař neviděl nosní kost a na 2. screening půjdu hned po víkendu v pondělí. Lékař byl celkově velmi nepříjemný a namísto formulace, že nosní kost nevidí (jak mi to pak řekla sestřička), řekl, že nosní kost není. Dítě má dle sestřičky správnou velikost zátylku. Tak si říkám, jestli by to nemohla dělat jen sestřička, přijde mi více profesionální, než lékař. I kdyby mělo miminko Downovu chorobu, s partnerem bychom si ho nechali. Screening byl ve 2D, což mě dost zklamalo, ale s přítelem jsme byli rádi, že jsme viděli pohyby miminka, když se jej pan doktor snažil správně natočit. Snažím se být v klidu a docela se mi to myslím daří. :-)
1 člověk považuje za užitečné
hellalright  26. říj 2015

UTZ s tatínkem

Na screeningu jsem byla ve 12+2tt. Byl to dokonalý zážitek, tatínek byl moc rád, že to viděl a už se těší, že se mnou zase půjde příště. :-)

Viděli jsme píďu i ve 3D, máme krásné fotky a s jistotou na 95% už máme určené pohlaví. Na 3D fotce to máme pěkně zvěčněno. :-) Řekla bych, že v této době možnost určení pohlaví záleží nejen na tom, jak se dítě zrovna natočí, ale také hraje roli kvalita UTZ přístroje.

Nevolnostmi jsem netrpěla v podstatě vůbec a tento stav trvá. Vše je prima! :-)
4 lidé považují za užitečné
gracinka7  7. říj 2015

Pořád nic moc

Ani ve 13. týdnu nevolnosti neustupovaly, ale už jsem mohla jíst i něco jiného než jen ovoce.

Byli jsme na screeningu a prcek nám vesele mával. :)
0 lidí považuje za užitečné
xxx91  7. říj 2015

:-)

Ahoj, byla jsem na prvním screeningu v Ostravě. Docela mi to taky rychle uteklo, jsem na konci 13. týdne. Ale jak sem byla na vyšetření, tak mi řekla doktorka, že pohlaví se nedá ještě poznat, ale že v budoucnu by to mohl být možná kluk. :) Tak právě mě to trošku zarazilo, že tady některé píšete, že na 80% to bude holčička. :) Mě teda říkali, že to nejde poznat ještě. Ale jinak gratuluji k holčičce! :-) :-)
0 lidí považuje za užitečné
iveta93  5. říj 2015

Tatínek konečně viděl prcka.

Byli jsme na 1. screeningu v Karlových Varech. Vzala jsem s sebou přítele, aby mu došlo, že je to doopravdy. Dozvídáme se, že je to na 80% holčička. Tentokrát se zamiloval přítel. Viděli jsme ji i ve 3D, naštěstí je zdravá.

Nevolnosti polevují, ale občas stále jsou. Už tolik nespím a je čas zjištovat, co vše bude potřeba sehnat - píši seznam, který mi později značně pomohl v přehlednosti, co vlastně mám a co musím dokoupit.
4 lidé považují za užitečné
veeeraf  26. kvě 2015

Stále hladová

Ahoj, rychle to uteklo a jsem na konci 1. trimestru. Nevolnosti nepolevují, žaludek se hlásí po dvouhodinových intervalech o jídlo. Nechutenství ustupuje!! Pořád bych jen jedla pizzu. Už víme, že je na 90% v bříšku kluk! :-)
2 lidé považují za užitečné