12. týden těhotenství

12. týdnem těhotenství se blíží konec třetího měsíce a tvůj žaludek i nálady se snad začínají uklidňovat. Zvláštní chutě6, podrážděná pleť5 a únava sice možná ještě chvilku zůstanou, ale i to se brzy zlepší. Pojď zjistit, jaké změny můžeš očekávat, na která vyšetření nezapomenout a co se děje s miminkem.

12. týden těhotenství

Ve 12. týdnu těhotenství už má miminko v obličeji mimiku.

Co se děje ve 12. týdnu těhotenství?

 • Hladina hormonů ve tvém těle se stabilizovala a tebe pomalu začínají opouštět těhotenské příznaky.
 • Tvoje břicho i prsa se neustále zvětšují a nejspíš se přidají i boky a stehna. Na všechny tyto partie používej krémy, oleje nebo jiné přípravky proti striím25. Pokožka by měla být neustále vláčná, tím totiž alespoň trochu snížíš riziko jejího popraskání.
 • Aby miminko mělo dostatek místa pro svůj růst, děloha3 začíná zabírat čím dál víc místa. To může mít za následek jednak svíravý pocit v žaludku nebo také plynatost.
 • Některé budoucí maminky trápí zácpa nebo průjem. Pokud to trvá delší dobu, poraď se s lékařem o vhodném řešení, aby ses vyvarovala vzniku hemoroidů1.
 • Placenta9 nahradila funkci žlutého tělíska v produkci hormonů a zásobuje miminko.

Jak se vyvíjí miminko?

 • V puse miminka se začínají tvořit chuťové pohárky, oči se stále přibližují k sobě a pod jejich víčky se nyní formuje oční duhovka. Děťátku také rostou ušní lalůčky a posouvají se výš.
 • Miminku fungují všechny orgány včetně ledvin, které již vylučují moč do močového měchýře.
 • Formují se folikuly, ze kterých později porostou vlasy a u chlapců vousy.
 • Miminko má po těle jemné chloupky a na prstech nehty, které jsou zatím ještě měkké.
 • Děťátko už dokáže sevřít pěst, zívá, usmívá se a mračí.
 • Pohlavní orgány miminka začínají dostávat konkrétní podobu. Na jejich rozpoznání na ultrazvuku si ale budeš muset ještě pár týdnů počkat.

Jak je tvoje miminko velké?
Na konci dvanáctého týdne těhotenství (tedy 11 tt + 6) je miminko dlouhé asi 5,5 cm a vážit může okolo 15 gramů. Lékaři mu říkají plod a pro představu svou velikostí připomíná meruňku.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se ve 12. týdnu těhotenství soustředit?

 • Přibývající kila budou znamenat značnou zátěž pro páteř. Abys předešla bolestem zad, věnuj se pravidelně vhodným sportovním aktivitám, ideální je třeba plavání nebo těhotenská jóga. Také vždy pamatuj na správné držení těla, zejména při dlouhodobém sezení, tzn. měj páteř vždy vzpřímenou a ramena tlač dozadu a dolů.
 • Těhotenskou průkazku, kterou ti vystaví lékař, měj pořád u sebe. Jsou v ní totiž veškeré záznamy o tobě a miminku.

Vyšetření ve 12. týdnu těhotenství

1. Těhotenská poradna

Až do 34. týdne těhotenství budeš jednou za 4 až 6 týdnů docházet do těhotenské poradny. Ideální interval je přitom měsíc.

2. Prvotrimestrální screening

Mezi 10. a 14. týdnem těhotenství ti lékař udělá prvotrimestrální screening, který dokáže odhalit až 90 % vrozených vývojových vad. Je ale také možné, že tě pošle na jiné pracoviště, což rozhodně není známka toho, že by se něco dělo. Toto vyšetření je opravdu detailní a čím modernější technické vybavení k němu lékař má, tím lépe. Tvůj gynekolog ale takové zařízení v ordinaci mít nemusí, a proto ti prvotrimestrální screening nemůže udělat.

Součástí screeningu je odběr krve, ultrazvukové vyšetření a lékař si s tebou popovídá o rodinné anamnéze.

Prenatální screening vrozených vývojových vad

Prenatální screening vrozených vývojových vad je soubor vyšetření v těhotenství, jejichž cílem je odhalit postižení plodu. Vrozená vývojová vada (VVV) plodu je odchylka od normálního vývoje. Nejznámější vrozené vývojové vady jsou Downův syndrom a rozštěp páteře (Spina Bifida). Výsledky screeningu označují jen riziko postižení plodu. Při zvýšeném riziku je nutné ověřit výsledek i dalšími vyšetřeními. Žádné screeningové vyšetření neurčuje se 100% jistotou postižení děťátka.

3. Případná další vyšetření

Pokud se lékaři nebude něco zdát v pořádku, doporučí ti další vyšetření, aby zjistil, zda je miminko zdravé, nebo se vyskytl nějaký problém. Mezi takové patří odběr choriových klků a časná aminocentéza. V obou případech s tebou gynekolog probere všechny potřebné informace, které o těchto invazivních vyšetřeních budeš potřebovat. Rozhodnutí, zda je podstoupíš, je zcela na tobě.

Odběr choriových klků

Odběr choriových klků není tak známý jako například amniocentéza, a právě proto může nejednu nastávající maminku vystrašit, když jí lékař toto vyšetření doporučí. Pojď si přečíst, jak probíhá a proč ti ho doktor může navrhnout.

Amniocentéza

Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.


Video: 9., 10., 11., 12. a 13. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


12. týden těhotenství v číslech

12. týden těhotenství


Lékař píše: 11 týdnů + 0 dní až 11 týdnů + 6 dní (zkráceně 11tt + 0 až 11tt + 6)


12. týden těhotenství tvoří:

 • 11tt + 0 = první den 12. týdne těhotenství
 • 11tt + 1 = 11 týdnů + jeden den (druhý den 12. týdne těhotenství)
 • 11tt + 2 = 11 týdnů + dva dny (třetí den 12. týdne těhotenství)
 • 11tt + 3 = 11 týdnů + tři dny (čtvrtý den 12. týdne těhotenství)
 • 11tt + 4 = 11 týdnů + čtyři dny (pátý den 12. týdne těhotenství)
 • 11tt + 5 = 11 týdnů + pět dní (šestý den 12. týdne těhotenství)
 • 11tt + 6 = 11 týdnů + šest dní (sedmý den 12. týdne těhotenství)
 • 12tt + 0 = první den 13. týdne těhotenství
 • 12. týden od začátku poslední menstruace
 • přibližně 28 týdnů do porodu

12. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
11tt+077203
11tt+178202
11tt+279201
11tt+380200
11tt+481199
11tt+582198
11tt+683197

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Přibírání v těhotenství

Přibírání je přirozenou a zdravou součástí těhotenství. V tomto období není na místě hladovění ani přejídání a víc než kdykoli jindy záleží na pestrém a vyváženém jídelníčku.

Káva v těhotenství

Názory na pití kávy v těhotenství jsou různé. Pokud je těhotná žena bez zdravotních komplikací, může si dopřát jeden až dva šálky kávy denně bez obavy ohrožení plodu. Pití vyššího množství kávy vede k retardaci růstu plodu. Náhradou kávy je bezkofeinová káva a nebo nápoj Caro.


Více o 12. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Modrý koník ti nabízí podporu i dobré rady od odborníků a zkušených uživatelek.

 • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
 • Zařaď se do tematických skupin uživatelek Modrého koníka
  • V tematických skupinách spolu komunikují uživatelky, které něco spojuje. Pište si, sdílejte, co vás těší i trápí.
  • Tematické skupiny

<< 11.týden těhotenství16 / 13.týden těhotenství >> 19


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti s 12. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 12. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katarzyn  12. led 2023

Moje zkušenost

Nevolnosti jsou někdy horší, někdy lepší, ale je to pořád jako na střídačku. Nálady se snad trochu stabilizovaly, ačkoliv bych to nerada zakřikla. Prsa bolí pořád, nejvíc bradavky. Na jídlo chuť vůbec nemívám, jediné, co jsem schopná sníst, jsou lehká zeleninová jídla, ovoce, případně po ránu něco lehkého sladkého, ale tučné, sladké a ani maso nemůžu vidět. Takže vegetariánskou kuchyni budu mít v malíku. Spánku potřebuji pořád kolem 10 - 11 hodin denně, s chozením do práce to ale není úplně tip top. Ráda bych začala cvičit a více se o sebe starat, jenže zatím chybí energie.
krakonos12  28. led 2022

Tipnete pohlaví?

Ahoj všem, jsem po prvním ultrazvuku, první dítě na cestě a jen mě zajímá, jaké pohlaví vidíte na fotce vy zkušení :) Děkuji.
novacek21  13. pro 2021

11+5, první

Od tohoto týdne pocit na zvracení pouze k večeru, ještě minulý týden skoro celodenní. Prsa nebolí, ale jsou větší, bradavky jsou citlivější, zatím vzhledem nechuti k jídlu spíše úbytek váhy a nebo pomalé vracení zpět. Občas jakoby tvrdne břicho a bolí lýtka, zabírá mi na to magnesium. Asi vzhledem i k zimnímu období extrémně suchá pokožka. Špinění přetrvává.
veronikamullerova  9. čer 2021

11+2

Přestala mě bolet prsa, chuť na sex by se možná už i našla, nechutenství přetrvává a pobolívá podbřišek. 💓 bije, průkazku mám. Screening příští týden 👍, dnes hematologie pro vysoké trombocyty a nasazen Anapyryn a po dnešním Googlení se tiše klepu na screening, aby bylo vše ok. 🤞Doma už se všichni těšíme na další příšerku. 💓💓
sylvka  9. kvě 2021

Třetí těhotenství

Jsem 11+1tt , třetí těhotenství. Ani u ostatních dvou mi nebylo moc zle a teď také ne, jen asi 2 krát opice večer. 😄 S nástupem 11. týdne už ani náznak, chutě žádné výrazné a co je velké plus, že se mi konečně vrátila chuť na sex. Co mě ovšem trápí stále, je bolest prsou 🤪, hlavně ráno, když se nakupí hormony...Za dva dny mě čeká screening a za tři dny genetika, ptz. je mi 35 let. Věřím, že bude vše v pořádku.
 • Žádné nevolnost, ani zvláštní chutě.
 • Bolest prsou
 • Časté noční močení
 • Únava
sabka1994  8. bře 2021

🙂

Druhé těhotenství - jsem 12+2.
Momentálně se pořád cítím děsně, zvracení dnes jen jednou, pořád mi smrdí jídlo (maso, cibule, česnek, kafe.. atd.). Dnes jsem konečně dostala průkazku 🤗.
Doufám, že nevolnosti přejdou. Váha šla o 5 kg dolů.
Držím palečky🤗.
1 člověk považuje za užitečné
kazzyy  31. srp 2019

😉

Již třetí těhotenství a i po třetí žádné nevolnosti a doposud ani gram nahoru, spíše směrem dolů.
ajulamamula  28. bře 2019

11+0

Prsa bolí jen při silnějším doteku, nevolnosti zdá se celkem ustoupily...ťuk ťuk...
Jsem unavená a jen bych spala. Unaví mě i trošku delší procházka nebo schůzka dětí, které vedu ve skautu.
Váha ukazuje+4kg. Šíleně mě to vyděsilo, ale sestra na gyn.mě uklidnila, že se to stává, že vyletí a pak zase třeba 2 měsíce stoji. Tak snad...
Byla jsem na odběr krve na screening a utz nás čeká 12+5. Už se nemůžu dočkat. 😍
matrix5  13. kvě 2018

12. týden

Pořád se mi chce spát. Jsem unavená. Nemůžu vařit, vadí mi ty vůně z jídla. Nemám hlad, nemám chuť. Nic mě nebolí. Nemám na nic náladu. Břicho mám jak v 5. měsíci předchozího těhotenství. Bojím se ultrazvuku. Bojím se, že nebude všechno v pořádku. Už ať je pátek, anebo radši ne. Myslím si, že se zblázním strachy.
3 lidé považují za užitečné
tynka07  1. led 2018

Začátek 12tt

Stálé nevolnosti, pocity na zvracení, nízký krevní tlak (mdloby, motání hlavy, spouštění krve z nosu, brnění končetin)... ale přes to všechno se na tebe strašně moc těším.

Bříško dost velké, jak v 7.měsíci v prvním těhotenství.

Ještě týden broučku a uvidím tě (či vás <3 <3 ). :)
1 člověk považuje za užitečné
basko206  8. lis 2017

Zatím žádná změna

Jsem ve 12 TT a ani bych neřekla, že jsem těhotná. :-) Žádné zvracení, jen občas nevolnosti, trošku větší únava. Kalhoty mírně těsnější, ale ne moc. :-) Jinak průkazku mám už 3 týdny. Srdíčko buší jak má. Žádný váhový přírůstek. :-)
2 lidé považují za užitečné
crejzy  6. bře 2017

12. týden 12+0

Konečně mám 12. týden za sebou. Tento týden byl o malinko lepší, ikdyž jsem i tak zvracela a únava mě stále pronásleduje, tak pocitově se cítím líp. Na výsedky 1.NT screeningu pořád čekám. Jinak mimi je v tomto týdnu už na UTZ krásně vidět. :) Průkazku jsem dostala v 11+1. Váhový přírůstek 1kg.
luska__  2. bře 2017

První těhotenství 11+4 dle ultrazvuku

Nemám své těhotenství s čím porovnávat. Do teď jsem nezvracela a doufám, že už to nepřijde.

Nevolno mi je skoro denně, ale vždy zabere suchý rohlík. Zvláštní je, že nechutenství nemám i přesto, že jsou nevolnosti. Chutná mi všechno stejně jako před těhotenstvím. Jím jen víc jablka, protože jsou levná a chuťově dobrá.

Váha stále stejná ( skáčou jen deka, ale stabilně 65kg).

Průkazku nemám a screening mě čeká brzy 7.3. :heart:.
1 člověk považuje za užitečné
enalga  1. bře 2017

12. týden - páté těhotenství

Tento týden beru jako takovou osobní metu. Většinu prvního trimestru prožívám vždy s obavami, ale s dvanáctým týdnem se pomalu vytrácejí. Screening na vývojové vady mě čeká za týden a půl, věřím, že vše bude ok. Jinak subjektivně stále pociťuji únavu, nechutenství, časté bolesti zad a podbřišku, zapomínám, pletu slova. Jsem více podrážděná, mám snížené sexuální libido.
4 lidé považují za užitečné
terka78max  16. dub 2016

11+4

Dvanáctý týden pociťuji zlepšení, prsa nebolí, jen jsou trochu citlivá, pobolívá v podbříšku, skoro denně.

Ale ty hormony, bulím každý den a mám deprese, jestli bude vše v pořádku. Do toho press v práci, takže vážně uvažuji o PN.

Tento týden jsem dostala těhotenskou průkazku a byla mi odebrána krev na genetiku. Termín máme 2.11.2016.

Příští týden se těšíme na velký ultrazvuk, tam jde tatínek se mnou. :-)
sistr  28. bře 2016

12. týden

Únava malinko ustupuje a nevolnosti také. Zjišťuju, že jsem "závislá" na ultrazvuku. :-) Dřív jsem chodila na kontroly co týden, teď jsem mimi neviděla 14 dní a ještě týden ho neuvidím (pak jdu na prvotrimestrální screening) a jsem nervní, jestli je vše, jak má být. Asi ano, ale chtěla bych ho aspoň na minutku vidět, hned bych byla klidnější.
6 lidí považuje za užitečné
irena14  11. led 2016

12. týden

Přestávám zvracet osmkrát denně, paráda. Dostavilo se však citlivější vnímání pachu, připadám si jako policejní pes, nemůžu mít v ledničce česnek a ryby. Jinak trochu problémy s tlakem, ale nic, co by se nedalo zvládnout.

Screening nás čeká za pár dní, modlím se za to, aby bylo s fazolkou vše v pořádku.
3 lidé považují za užitečné
sarivojvodova  8. pro 2015

Nevolnosti pokračují.

Nevolnosti přetrvávají, nechutenství též. Únava stoupá. Na těhu s inzulinem jsem si zvykla a už to celkem zvládám. :) Přítel byl se mnou na prvotrimestriálním screeningu, děťátko zdravé a oba jsme si to užili, stále si prohlížím foto. :) Začíná mi růst bříško, prsa jsou citlivější a bolí, také se zvětšují.
jozinzbazin82  8. pro 2015

12. týden

12 + 0 jsem byla po měsíci na kontrole.

Doktor mi nechtěl udělat ultrazvuk, prý mám nárok na 4 za celé těhotenství. Docela mě to zaskočilo, přece jsem prcka měsíc neviděla a i když se bříško pomaloučku zvětšuje, určitě bych byla klidnější, kdyby mi řekl, že srdíčko funguje jak má. Naštěstí se mi ho podařilo přemluvit a opravdu bylo vše v pořádku.

Jinak mé pocity oproti 11. týdnu jsou asi stejné. Na nechutenství jsem si buď zvykla nebo možná pomalu odchází. Stále jsem citlivá na pachy a prsa ještě občas bolí. Únava stále stoupá. Řekla bych, že díky tomu již dost zanedbávám domácí povinnosti.
2 lidé považují za užitečné
martanka007  27. lis 2015

Přetrvávající nevolnosti

Tento týden u mě přetrvávají nevolnosti, ke zvracení došlo asi jen dvakrát. Také přetrvává únava a bolest prsou. Sem tam mě píchne i v čípku, jako při menstruaci. Četla jsem, že je to v pořádku. Stejně jako bolest bříška a podbřišku, které mě občas trápí, z důvodu, že se orgány roztahují.

Na ultrazvuku ani kontrole jsem tento týden nebyla. Příští týden mě čeká prvotrimestrání screening, tak doufám, že bude vše v pořádku.
1 člověk považuje za užitečné
bajushh  10. říj 2015

Velký screening

Své těhotenství jsem asi hodně prožívala, na každou kontrolu jsem byla vybavena spoustou otázek a vlastně hlavně obav. Asi jako každá matka jsem se prvního screeningu bála, ale vlastně jsem ani nemusela. Poprvé jsem prcka viděla ve 3D, zjistila všechny míry a odkráčela naprosto spokojena (až na těch několik zkumavek krve, co mi při vstupu do ordinace odebrala sestřička).
3 lidé považují za užitečné
lenulab  6. říj 2015

Screening s manželem

Krásné, krásné, krásné. 2. těhotenství jsem si opravdu užívala! :-) Screening v pořádku, dostali jsme fotku. Pohlaví Dr. ještě nedokázal přesně určit, čekali jsme do 20. týdne na 2. screening.

Zážitek nepopsatelný, v 1. těhotenství jsem o nějakém screeningu vůbec netušila.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce