11. týden těhotenství

Nevolnosti se pravděpodobně stále hlásí o slovo a možná tě trápí výtok. Víš, jak poznat, kdy je nebezpečný? O tom i o dalších důležitých věcech, které se týkají 11. týdne těhotenství, si přečti na následujících řádcích.

11. týden těhotenství

V 11. týdnu těhotenství začíná miminko rychleji růst.

Co se děje v 11. týdnu těhotenství?

 • Nejspíš sis všimla toho, že tvoje nehty i vlasy působí zdravějším dojmem než dřív a rychleji rostou. Je to dáno v první řadě tím, že tvoje tělo nyní produkuje vysoké množství estrogenu. To je hormon, který prodlužuje životnost každého vlasu a zároveň podporuje růst těch nových. Vedle toho možná užíváš kyselinu listovou37 a ta má prokázaný vliv na zdravý růst buněk v lidském organismu, což se navenek projevuje právě na nehtech, vlasech i pokožce.
 • Je to už těhotenské bříško, nebo tě trápí nadýmání? Někdy je to těžké rozpoznat a pravdou je, že některé maminky provází plynatost téměř po celé těhotenství.
 • Tvoje prsa už značně povyrostla a nejspíš uvažuješ o koupi nového prádla. Pamatuj na to, že tato velikost zatím není definitivní a do porodu tvůj hrudník ještě zvětší svůj objem.
 • Je zcela běžné, že se u těhotných žen objevuje vaginální výtok7.
  • Pokud má čirou barvu a nezapáchá, tak pravděpodobně nevěstí nic mimořádného. Za jeho vznikem stojí hormony a má se za to, že chrání pochvu a dělohu3 proti infekcím, a je tak zcela přirozenou reakcí tvého organismu na blížící se porod. Takovému výtoku se nedá nijak zabránit a diskomfort, který přináší, ti pomohou vyřešit slipové vložky.
  • V těhotenství se ale také často stává, že budoucí maminku postihne kvasinková infekce5, která se projevuje tvarohovitým výtokem a svěděním či pálením.
  • Nebo v horším případě infekce bakteriální, doprovázená zeleným nebo žlutým zapáchajícím výtokem. Bohužel, jejím následkem může dojít k potratu13.

Důležité: Ať tě trápí jakákoli forma výtoku, nikdy se nesnaž stanovit si diagnózu sama a vždy vše prober se svým lékařem.


Jak se vyvíjí miminko?

 • Miminko je na začátku růstového spurtu, tedy období, kdy rychle poroste. Oproti minulému týdnu už téměř zdvojnásobilo svou hmotnost a ve zvětšování bude pokračovat. Stále však téměř celou jeho polovinu tvoří hlava.
 • Jednotlivé prsty už jsou od sebe odděleny a začínají se na nich tvořit nehtová lůžka.
 • Celé děťátko pokrývá jemná pokožka, kterou prosvítají kosti (včetně hrudního koše) i některé orgány.
 • Okolo mozku se začínají vytvářet kostěné a chrupavčité základy, z nichž později vznikne lebka.
 • Za srostlými víčky prosvítají malé tmavé kuličky – oči.
 • Dochází k vývoji čichu.
 • Vnitřní orgány miminka se stále zdokonalují a také se neustále zvětšují.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci jedenáctého týdne těhotenství (tedy 10 tt + 6) je miminko dlouhé asi 4 cm a vážit může okolo 7 gramů. Lékaři mu říkají plod a pro představu svou velikostí připomíná nevyloupnutý vlašský ořech.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se v 11. týdnu těhotenství soustředit?

 • Poslednímu většímu výletu ve dvou se říká babymoon. Dopřejte si ho! Věř, že i když si po narození potomka najdete čas a vydáte se někam jen spolu, vždycky na své dítě budete myslet, budete na něj brát ohledy, povídat si o něm atd. Takže je skvělá doba na naplánování dovolené jen pro vás dva.
  • Ideální čas na babymoon je někdy během druhého trimestru. Těhotenské příznaky totiž nebudou tak intenzivní, nebo do té doby zmizí úplně, a ani bříško ještě nebude tak velké, aby tě omezovalo.

Vyšetření v 11. týdnu těhotenství

1. Návštěva gynekologa

Je pravděpodobné, že gynekologa už jsi navštívila. Ten tě vyšetřil a potvrdil tvé těhotenství. Pokud se tak ještě nestalo, potom mu zavolej co nejdřív, ideální doba na tuto první prohlídku byla do 10. týdne těhotenství.

2. Prvotrimestrální screening

Prvotrimestrální screening se provádí mezi 10. a 14. týdnem těhotenství. Skládá se z rozboru krve a také z podrobného ultrazvukového vyšetření miminka.

Díky tomuto testu je možné odhalit až 90 % vrozených vývojových vad, proto by neměl být opomenut u žádné těhotné ženy. Dvojnásobně to pak platí u budoucích maminek, jež mají vývojové vady v rodinné anamnéze, nebo je jim více než 35 let.

Také pamatuj na to, že čím lepší vybavení má lékař k dispozici, tím více případných potíží může odhalit. Proto se neděs, jestli tě tvůj gynekolog pošle do specializovaného centra – nejspíš je to proto, že tam mají modernější ultrazvukové přístroje, než má on ve své ordinaci.

Prenatální screening vrozených vývojových vad

Prenatální screening vrozených vývojových vad je soubor vyšetření v těhotenství, jejichž cílem je odhalit postižení plodu. Vrozená vývojová vada (VVV) plodu je odchylka od normálního vývoje. Nejznámější vrozené vývojové vady jsou Downův syndrom a rozštěp páteře (Spina Bifida). Výsledky screeningu označují jen riziko postižení plodu. Při zvýšeném riziku je nutné ověřit výsledek i dalšími vyšetřeními. Žádné screeningové vyšetření neurčuje se 100% jistotou postižení děťátka.

3. Další výkony a vyšetření

Pokud lékař u prvotrimestrálního screeningu bude mít podezření, že by miminko nemuselo být v pořádku, navrhne ti další vyšetření.

Častý je například odběr choriových klků, což je invazivní zákrok. Provádí se buď přes děložní čípek, nebo břišní stěnu – záleží na poloze placenty, z níž se odebírá vzorek. Před samotným zákrokem ti lékař vysvětlí, jaká jsou rizika. Mezi ně totiž patří i 1 % nebezpečí potratu.

 • Po odběru v nemocnici nezůstaneš, ale půjdeš domů. 2 až 3 dny bys potom měla dodržovat klidový režim. V některých případech dochází ke krvavému výtoku nebo horečce, která může značit infekci. Ať už se děje cokoliv, co není běžné, informuj lékaře.

Dalším vyšetřením je také tzv. časná amniocentéza, která se provádí mezi 11. a 14. týdnem těhotenství. Záleží, na jakém postupu se domluvíte s lékařem.

Odběr choriových klků

Odběr choriových klků není tak známý jako například amniocentéza, a právě proto může nejednu nastávající maminku vystrašit, když jí lékař toto vyšetření doporučí. Pojď si přečíst, jak probíhá a proč ti ho doktor může navrhnout.

Amniocentéza

Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.


Video: 9., 10., 11., 12. a 13. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


11. týden těhotenství v číslech

11. týden těhotenství


Lékař píše: 10 týdnů + 0 dní až 10 týdnů + 6 dní (zkráceně 10tt + 0 až 10tt + 6)


11. týden těhotenství tvoří:

 • 10tt + 0 = první den 11. týdne těhotenství
 • 10tt + 1 = 10 týdnů + jeden den (druhý den 11. týdne těhotenství)
 • 10tt + 2 = 10 týdnů + dva dny (třetí den 11. týdne těhotenství)
 • 10tt + 3 = 10 týdnů + tři dny (čtvrtý den 11. týdne těhotenství)
 • 10tt + 4 = 10 týdnů + čtyři dny (pátý den 11. týdne těhotenství)
 • 10tt + 5 = 10 týdnů + pět dní (šestý den 11. týdne těhotenství)
 • 10tt + 6 = 10 týdnů + šest dní (sedmý den 11. týdne těhotenství)
 • 11tt + 0 = první den 12. týdne těhotenství
 • 11. týden od začátku poslední menstruace
 • přibližně 29 týdnů do porodu

11. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
10tt+070210
10tt+171209
10tt+272208
10tt+373207
10tt+474206
10tt+575205
10tt+676204

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Nadýmání v těhotenství

Nadýmání v těhotenství je způsobeno především rostoucí hladinou hormonu progesteronu v těle těhotné ženy. Tento hormon způsobuje snížené napětí střevní stěny, což vyvolává zpomalení pohybu potravy ve střevech. Pomalejší procházení potravy trávicím traktem umožňuje kvalitnější a lepší vstřebávání živin. Hormonální nerovnováha také u někoho způsobuje zácpu nebo naopak průjem.

Bylinky v těhotenství

Bylinky v těhotenství a celkově bylinky jako i farmaceutické léky obsahují účinné látky a působí na různé orgánové systémy lidského těla. Větší množství bylinek může v těhotenství svým účinkem působit negativně na matku nebo plod, může ovlivňovat tvorbu mateřského mléka a jeho chuťové vlastnosti.


Jak ti pomůže Modrý koník?

Buď v kontaktu s odborníky i zkušenými uživatelkami na Modrém koníku.

 • Zadej dotaz odborníkovi
  • Polož otázku odborníkovi (zdarma a případně také anonymně) v Poradnách.
 • Přidej se do tematické skupiny
  • Přidej se do tematických skupin uživatelek. Poradíte se, nasdílíte si vzájemně informace; nebo si klidně jen čti, co o svých zkušenostech píšou.
  • Tematické skupiny

<< 10.týden těhotenství20 / 12.týden těhotenství >> 22


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti s 11. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 11. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
anetahozakova1  22. kvě 2019

Opravdu "jiný stav" :-D

Toť je mě třetí těhotenství, takže můžu opravdu porovnávat. :-)

Myslím si, že to bude holčička, protože u syna jsem ani nevěděla, že jsem těhotná, zjistila jsem to až v polovině třetího měsíce. :-D A dcerka, tak ta mi dávala zabrat od začátku stejně jako toto, i když teď to plánované nebylo tak jsme rádi a já můžu říct, že jsem to tušila snad ode dne oplodnění. :-D Zvracela jsem zatím "jen" asi pětkrát, ale jím málo, jen mě vždy jednou denně chytne na něco příšerná chuť, tak si to hned musím uvařit (dnes bude špenát 😋 ) a pak sním jen jogurty, jinak mi je šíleně těžko. Jsem stále unavená a i tak se v noci x krát budím, ať na WC nebo se jen proberu a za pár minut opět usnu, s dvouma dětma je to záhul, i když synovi je 10. A dcerce 5.let. :-)

Jinak, včera jsem byla na první části screeningu, miminko na ultrazvuku vypadalo k světu a budu čekat do 5.6 na druhou část. :) Věřím, že když dvě předešlé prďoly byli/jsou bez jediného problému tak tenhle drobeček bude také v pořádku. ;-*
3 lidé považují za užitečné
nikolamaresova  14. zář 2018

Překvapení a bolesti

Když jsem byla v 10+4 na ultrazvuku, tak mi zjistili, že nečekám jen jedno, ale hned dvě jednovaječný dvojčátka. To byl šok. Poprvé těhotná a hned dvě? Ale jsem ráda, že je mám. Teď jsem 11+4 a za celé těhu jsem zvracela 3x. Pak to ustoupilo, ale začlo mě bolet jen jedno prso. To druhé je bez bolesti. Cítím jak rostou. Mám veliké bříško. Je to na mě vidět od 9+5 tt. Přítel je šťastný, že to slízneme jedním vrzem. 😂❤️ Se slovy, že dvě chtěl a jiný už nechce. 😂❤️ Jinak je celé těhu zatím v pořádku. 🙂👌🏻😂❤️❤️👶🏻👶🏻🍼🍼
7 lidí považuje za užitečné
ircza007  27. zář 2017

Je mi lépe

Jsem ráda, že tady čtu podobné zkušenosti, jako mám já. Už pár dní je mi mnohem lépe, nevolnosti ustupují, pouze dnes ráno mi bylo trochu na zvracení, když jsem ještě ležela v posteli. Prsa jsou stále citlivá, bříško se mi zvětšuje, ale obávám se, že to bude hlavně jídlem, než miminem. :-D

Dnes jdu k zubařce, aby mi zkontrolovala chrup, trochu mi krvácejí dásně, tak to nechci podcenit.
Už se nemůžu dočkat další kontroly a pak už konečně screening, doufám, že vše dopadne dobře a budeme moct začít nakupovat výbavičku. :-)
3 lidé považují za užitečné
makymak  5. zář 2016

Je mi trochu líp

Konečně jsou pryč dny, kdy jsem měla pocit na zvracení celý den, pak už jen odpoledne a teď přichází okolo 17h. a do večera se mě drží.

Pořád cítím únavu, usínám ve 22h. a moc se mi nechce pracovat. Včera jsme byli na menším výletu, trochu mě při výšlapu bolelo bříško a unavilo mě to tak, že jsem si dala 2 hod. šlofíka odpoledne. :-) Nesnáším vedra a když prší, mám z toho radost, letos se prvně nemůžu dočkat podzimu. :-)

Bříško se rýsuje, nesnesu nic co na něj tlačí, proto už mám i těhotenské kalhoty a za jízdy si trochu držím pás, aby mě pevně neobepínal na bříšku. :-( A prsa mám větší tak o dvě čísla!
3 lidé považují za užitečné
baubau10  29. čer 2016

Konečně změna

8tt + byla samá nevolnost, bolest prsou, nechuť k masu, pouze koláčky a koblihy, to bylo moje. Dále pobolíváni v podbřišku, sem tam výtoky na začátku. Taky ta ospalost, to byla hrůza.

Teď v 11tt? Nic. No je mi tak, jako bych těhotná nebyla, jen to čůrání je časté. Jo a prsa jsou o něco větší. Zvětšení pupíku jsem nepoznala, ten špíček mi to kazí. :D Dnes jsme byli u doktora a museli jsme čekat, až se mimčo uklidní a on ho mohl změřit, cukalo sebou jak ryba na suchu. :) V mých náladach se klidním, méně fňukám a už nejsem taková vzteklina. :D

Doufám, že tenhle stav vydrží co nejdéle a že se do něj dostanou co nejdříve i ty, co ještě trpí. :)
5 lidí považuje za užitečné
liliwhis  10. kvě 2016

Čím dále lépe..

Dnes začínám 11tt - dost se toho změnilo.

Břicho neustále roste, jde to na mě už dost poznat. Kamarádky se ptají, jestli jim něco netajím, rodina ani v práci ještě nic neví. Od 7tt do 9tt mi bylo celkem mizerně - zácpa se střídala s průjmy, nadýmáním, neustála únava, žaludek stále na vodě. Teď cítím, že vše ustupuje - únavu už tak nepociťuju (možná za to může železo), žaludek se konečně uklidnil, jenom problémy se zažíváním pokračují.

Z doplňků beru pouze rybí olej v tabletách, ono zmiňované železo a kyselinu listovou. Denně piju těhu čaj. Nic dalšího snad není třeba.
2 lidé považují za užitečné
maky86  9. kvě 2016

11. týden

Jako mávnutím kouzelného proutku příchodem 11. týdnu bez nevolnosti a únavy, konečně si můžu v klidu vyčistit zuby, snad to nezakřiknu. Prsa se mi trochu zvětšily (vyplnily), ale bolest nepociťuji. Co se chutí týče, spíš nemám chuť na nic, nepociťuji nějakou "závislost", ale vyhovuje mi ovoce, ale s tím jsem neměla problém nikdy.

Dnes jsme si přinesly domů první fotečky a nemůžu se vynadívat, vše vypadá naprosto v pořádku a za dva týdny screening tak doufám, že tam se to "v pořádku" potvrdí.
3 lidé považují za užitečné
radiva  29. bře 2016

Nevolnosti

Úderem 11tt jsem začala ráno po probuzení zvracet, a to jsem si myslela, že se tomu vyhnu. Nemám skoro na nic chuť, z toho, co můžu, převládá pečivo a ovoce. V příštím týdnu mě čeká po měsíci scr. utz, jsem z toho nervózní. Únava pomalu ustoupila, ale prsa pořád pobolívají.
1 člověk považuje za užitečné
estinka  21. bře 2016

Únava

Já, masožravec, teď miluju rajčata, lusky a zase rajčata... Nedokázala jsem se rozloučit s rozpustným kafem s mlíkem, to jdu po ránu dobře na velkou. Chutnají mi bylinkový čaje na litry, nebolí po nich žaludek

Jinak nevolnosti mám v pět odpoledne, ráno jsem fit, prsa mě taky už tolik nebolí, je to lepší a jelikož nejsem kostnatá, ale normální, tak bříško ještě není vidět, jen už trochu tlačí kalhoty v sedě, normálně si je rozepnu a zatím nikdo nic nepoznal, tak jsem ráda. Jen moje dcera (7 let) se začala mazlit a pořád mě hladí, že by to citila? Nevím. Zkusím vydržet do pátého měsíce, pak to oznámíme.

Mějte se! :-)
4 lidé považují za užitečné
jozinzbazin82  26. lis 2015

11. týden

Začíná mi růst bříško, ale ještě se pořád dá schovat pod volnější oblečení. Přestávají mě bolet prsa, tak snad to nesvědčí nic špatného. Nechutě jsou asi také na ústupu, nějaké maso již jím, ale lahůdky pořád nemůžu ani vidět. Začala jsem ujíždět na tvarohových koláčích všeho druhu. :-)

Řekla bych, že jsem zase citlivější na pachy. Nesnesu, když přijde přítel z hospody, to je strašný smrad! :-) Chovala jsem kamarádce miminko a dokonce i ten jeho charakteristický pach mi vadil. Cítila jsem to ze sebe, dokud jsem se nepřevlékla.

Únava je pořád velká, chodím spát v devět.
Na kontrolu jdu příští týden 12+0 a to bude po měsíci, tak jsem zvědavá.
3 lidé považují za užitečné
martanka007  20. lis 2015

Nevolnosti

Každý člověk je hodně individuální, protože jsem čekala, že od tohoto týdne těhotenství už bych nemusela zvracet, pokud jsem do toho týdne nezvracela. Moc jsem se mýlila.

Hned pondělní pracovní den jsem začala zvracením (premiéra v tomto těhotenství), potom ve středu ráno a ve čtvrtek večer. Zhubla jsem půl kila. Zvracím naštěstí jen jednou denně, pak už jím běžně, ale celý den se cítím „jinak“, tedy jako v jiných těhotenských dnech, že mi sice není přímo na zvracení, ale taky mi není úplně dobře. Každý pracovní den piji ráno jedno kafe, o víkendu si pospím a zvládám to bez kávy.

Včera jsem byla na plicním oddělení zeptat se, jak řešit mé astma. Paní doktorka mi řekla, že mohu brát vdechovací sprej, který mi předepsala, že nemůže miminko ohrozit, že miminko je hodně chráněno a placentou se k němu dostane jen minimum látek. Takže konečně trošku budu řešit svůj kašel. Říkala, že neléčené astma může být nebezpečnější než sprej na jeho léčbu. Stále jsem dost unavená.
2 lidé považují za užitečné
maci87  29. říj 2015

👀

Poslední asi dva týdny už vůbec nemám žaludek jak na vodě a únava mi přijde, že maličko ustupuje. Bradavky strašně citlivý - zrovna dneska ráno jsem se chtěla po sprše rychle utřít a přejela jsem přes prsa...aaaaau!

Jinak cítím tlak v podbřišku - prý se roztahuje děloha a vazy. V Pondělí (11+1) jdu na prohlídku, tak jsem zvědavá a doufám, že je vše v pořádku. :-)
1 člověk považuje za užitečné
leniczka23  5. říj 2015

Konečně ofiko těhule

První poradna. Připadala jsem si jako Alenka v říši divů, plná čekárna různě velkých břich a já čekala co bude.

Bylo to krásný, naposledy jsem viděla jen tečku a teď? Teď tam bylo dítě! Byla jsem překvapená jak moc ten puntík vyrostl, ty ručičky, nožičky. Slzím štěstím. Vše v pořádku a já se nemůžu dočkat další poradny. Až za měsíc? Ach jo. :( Sužovala mě nejistota, že nevím, zda je malý v pořádku, když ještě necítím pohyby, ale doufala jsem, že ano, nic jiného v tomto týdnu ani nezbývá.

A hlavně! Dostala jsem průkazku!
1 člověk považuje za užitečné
aguagulka  11. zář 2015

Mám se skvěle.

Jsem v jedenáctém týdnu těhotenství a cítím se výborně. S jídlem žádný problém nemám a náležitě si ho vychutnám. Jediné, co pociťuji, je únava - spinkám jako miminko. :-)
1 člověk považuje za užitečné
romca96  28. srp 2015

Proč zrovna Já?

Jsem v 11 týdnu a už mi začlo růst bříško. Nevolnostmi trpim pořád a přijde mi, že intenzita stupňuje, místo klesá. Během slunečných dnů mi bývá zle a na sluníčko vůbec nemůžu, natož na delší dobu. Každé ráno musím chvíli sedět na posteli, točí se mi hlava a je mi zle od žaludku. Bohužel toto je mé první dítě, takže zkušenosti žádné nemám i když jsou chvilky, kdy by se opravdu hodily, ale i přes tohle všechno jsme zdraví, krásně rosteme a moc se na miminko s přítelem těšíme.
1 člověk považuje za užitečné
ovecky  14. srp 2015

Zhoršuje se to

Tento týden - a možná za to mohou letní tropy - mi bylo hrozně. Bez jídla i s jídlem, stále na omdlení, na zvracení, bolest břicha, nejlépe zůstat celý den v posteli. Stále bolí prsa (ale nezvětšují se), hlavně bradavky. Myslím, že se už začíná rýsovat i bříško. Začala mne bolet kostrč. Injekce na ředění krve (Leiden heterozygot) si zatím píchat nemusím, výsledky krve jsou v pořádku.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce