Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

11. týden těhotenství

Ultrazvuk 11. týden těhotenstvíV 11. týdnu těhotenstvímiminku buší srdíčko jako o závod. Jeho tep je rychlejší (120 - 140 tepů/min.) a hlasitější, a tak ho může lékař a nebo porodní asistentka slyšet pomocí Dopplerova přístroje. 11. týdnem pomalu končí první trimestr37, plod má za sebou nejkritičtější vývojovou fázi, kdy riziko vývojových vad a nebo jiných poškození, např. infekcemi, léky, není tak velké.

Miminko v děloze přibývá na váze (váží kolem 7 gramů) a roste do délky (4,1 cm od hlavičky k zadečku). Svou velikostí připomíná nevyloupnutý vlašský ořech. Samotná hlava miminka představuje asi polovinu této délky, je teda stále výrazně větší než ostatní části těla, což se ale bude v následujících týdnech měnit. Obličej v hlavové části je pořád malý a na lebce se vyvíjí kostěné a chrupavčité základy. Oči, které vypadají jako malé tmavé kuličky, pomaličku prosvítají za srostlými víčky a dochází také k vývoji smyslového vjemu - čichu.

Na povrchu těla se pomalu vytváří speciální, tenká vrstva pokožky, ze které se v tomto týdnu začnou tvořit nehty na horních a dolních končetinách. Prstíky na končetinách jsou odděleny, avšak stále maličké. Dále také pokračuje vývoj vnitřních orgánů, které se postupně týden co týden zvětšují a některé už začínají pracovat. Pokožka plodu je tak tenká, že přes ni průsvitá hrudní koš, který je tvořen jednotlivými žebry a ty napojeny na chrupavčité obratle.


Zvýšené nechutenství a nebo naopak zvýšená chuť na něco dobrého začíná být náplní Tvého těhotenství. Čím je tato zvýšená potřeba způsobena není zatím známo, ale je jasné, že nastanou chvíle, kdy daný pokrm musíš mít okamžitě až tak, že se bez něj vůbec neobejdeš. Vzhledem k tomu, že v těhotenství24 dochází k častějšímu vzniku zubního kazu3 a zuby jako takové se více kazí, je vhodné objednat se ke svému zubnímu lékaři.

Pokud v tomto týdnu cítíš potřebu častějšího močení, začíná se Ti děloha3 zvětšovat už natolik, že tlačí na močový měchýř a Ty tak cítíš potřebu i přesto, že jsi před několika minutami byla na toaletě. Ikdyž pocit plného močového měchýře může být, je potřeba stále přijímat dostatečné množství tekutin, protože se tím snižuje riziko výskytu infekce močového měchýře, která u těhotných žen může v případě neléčení vyvolat až předčasný porod20.

Vyšetření v 11. týdnu těhotenství

Potvrzení těhotenství

Na potvrzení těhotenství je vhodné navštívit gynekologa do 10. týdne od Tvé poslední menstruace.

 • hladina β-hCG1 (tzv. těhotenského hormonu) v krvi matky postupně narůstá a pro těhotenství je pozitivní asi od 4.týdne
 • ultrazvuková vaginální sonda je schopna zachytit těhotenství od asi 5. týdne (činnost srdce však zachytí od asi 6. týdne)
 • ultazvuková abdominální sonda (přes břišní dutinu) zobrazuje dělohu přes několik vrstev břišní stěny, a proto stanovení těhotenství může být posunuto asi o týden oproti vaginální sondě.

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Komplexní prenatální vyšetření do 14. týdne do 14 tt
Laboratorní vyšetření do 14. týdne do 14.tt
1. ultrazvukové vyšetření2 do 14.tt
Prenatální screening vrozených vývojových vad podle zvoleného testu, viz níže

Prenatální screening vrozených vývojových vad

Název testu Výkon Vyšetřované parametry Období
NT screening (kombinovaný test)14 - 1. část odběr krve PAPP-A, free β hCG 10.-12.tt
NT screening (kombinovaný test) - 2. část ultrazvukové vyšetření šíjové projasnění NT (ev. aj NB, TCR, DV) 11.-13.tt

Další výkony a vyšetření

Název výkonu Období
Odběr choriových klků1 (biopsie choria) 11.-15. tt

11. týden těhotenství v číslech

11. týden těhotenství

 • 11. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 9. týden od oplodnění
 • přibližně 29 týdnů do porodu
 • lékař píše: 10 týdnů + 0 dní až 10 týdnů + 6 dní (zkráceně 10tt + 0 až 10tt + 6)

11. týden těhotenství po dnech

11. týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvuk v 11.týdnu těhotenství

<< 10.týden těhotenství19 / 12.týden těhotenství >> 19

Více o 11. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.pampers.cz
 2. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
 3. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 11. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 11. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
anetahozakova1  22. kvě 2019

Opravdu "jiný stav" :-D

Toť je mě třetí těhotenství, takže můžu opravdu porovnávat. :-)

Myslím si, že to bude holčička, protože u syna jsem ani nevěděla, že jsem těhotná, zjistila jsem to až v polovině třetího měsíce. :-D A dcerka, tak ta mi dávala zabrat od začátku stejně jako toto, i když teď to plánované nebylo tak jsme rádi a já můžu říct, že jsem to tušila snad ode dne oplodnění. :-D Zvracela jsem zatím "jen" asi pětkrát, ale jím málo, jen mě vždy jednou denně chytne na něco příšerná chuť, tak si to hned musím uvařit (dnes bude špenát 😋 ) a pak sním jen jogurty, jinak mi je šíleně těžko. Jsem stále unavená a i tak se v noci x krát budím, ať na WC nebo se jen proberu a za pár minut opět usnu, s dvouma dětma je to záhul, i když synovi je 10. A dcerce 5.let. :-)

Jinak, včera jsem byla na první části screeningu, miminko na ultrazvuku vypadalo k světu a budu čekat do 5.6 na druhou část. :) Věřím, že když dvě předešlé prďoly byli/jsou bez jediného problému tak tenhle drobeček bude také v pořádku. ;-*
1 poděkování
nikolamaresova  14. zář 2018

Překvapení a bolesti

Když jsem byla v 10+4 na ultrazvuku, tak mi zjistili, že nečekám jen jedno, ale hned dvě jednovaječný dvojčátka. To byl šok. Poprvé těhotná a hned dvě? Ale jsem ráda, že je mám. Teď jsem 11+4 a za celé těhu jsem zvracela 3x. Pak to ustoupilo, ale začlo mě bolet jen jedno prso. To druhé je bez bolesti. Cítím jak rostou. Mám veliké bříško. Je to na mě vidět od 9+5 tt. Přítel je šťastný, že to slízneme jedním vrzem. 😂❤️ Se slovy, že dvě chtěl a jiný už nechce. 😂❤️ Jinak je celé těhu zatím v pořádku. 🙂👌🏻😂❤️❤️👶🏻👶🏻🍼🍼
5 poděkování
ircza007  27. zář 2017

Je mi lépe

Jsem ráda, že tady čtu podobné zkušenosti, jako mám já. Už pár dní je mi mnohem lépe, nevolnosti ustupují, pouze dnes ráno mi bylo trochu na zvracení, když jsem ještě ležela v posteli. Prsa jsou stále citlivá, bříško se mi zvětšuje, ale obávám se, že to bude hlavně jídlem, než miminem. :-D

Dnes jdu k zubařce, aby mi zkontrolovala chrup, trochu mi krvácejí dásně, tak to nechci podcenit.
Už se nemůžu dočkat další kontroly a pak už konečně screening, doufám, že vše dopadne dobře a budeme moct začít nakupovat výbavičku. :-)
2 poděkování
makymak  5. zář 2016

Je mi trochu líp

Konečně jsou pryč dny, kdy jsem měla pocit na zvracení celý den, pak už jen odpoledne a teď přichází okolo 17h. a do večera se mě drží.

Pořád cítím únavu, usínám ve 22h. a moc se mi nechce pracovat. Včera jsme byli na menším výletu, trochu mě při výšlapu bolelo bříško a unavilo mě to tak, že jsem si dala 2 hod. šlofíka odpoledne. :-) Nesnáším vedra a když prší, mám z toho radost, letos se prvně nemůžu dočkat podzimu. :-)

Bříško se rýsuje, nesnesu nic co na něj tlačí, proto už mám i těhotenské kalhoty a za jízdy si trochu držím pás, aby mě pevně neobepínal na bříšku. :-( A prsa mám větší tak o dvě čísla!
3 poděkování
baubau10  29. čer 2016

Konečně změna

8tt + byla samá nevolnost, bolest prsou, nechuť k masu, pouze koláčky a koblihy, to bylo moje. Dále pobolíváni v podbřišku, sem tam výtoky na začátku. Taky ta ospalost, to byla hrůza.

Teď v 11tt? Nic. No je mi tak, jako bych těhotná nebyla, jen to čůrání je časté. Jo a prsa jsou o něco větší. Zvětšení pupíku jsem nepoznala, ten špíček mi to kazí. :D Dnes jsme byli u doktora a museli jsme čekat, až se mimčo uklidní a on ho mohl změřit, cukalo sebou jak ryba na suchu. :) V mých náladach se klidním, méně fňukám a už nejsem taková vzteklina. :D

Doufám, že tenhle stav vydrží co nejdéle a že se do něj dostanou co nejdříve i ty, co ještě trpí. :)
5 poděkování
liliwhis  10. kvě 2016

Čím dále lépe..

Dnes začínám 11tt - dost se toho změnilo.

Břicho neustále roste, jde to na mě už dost poznat. Kamarádky se ptají, jestli jim něco netajím, rodina ani v práci ještě nic neví. Od 7tt do 9tt mi bylo celkem mizerně - zácpa se střídala s průjmy, nadýmáním, neustála únava, žaludek stále na vodě. Teď cítím, že vše ustupuje - únavu už tak nepociťuju (možná za to může železo), žaludek se konečně uklidnil, jenom problémy se zažíváním pokračují.

Z doplňků beru pouze rybí olej v tabletách, ono zmiňované železo a kyselinu listovou. Denně piju těhu čaj. Nic dalšího snad není třeba.
2 poděkování
maky86  9. kvě 2016

11. týden

Jako mávnutím kouzelného proutku příchodem 11. týdnu bez nevolnosti a únavy, konečně si můžu v klidu vyčistit zuby, snad to nezakřiknu. Prsa se mi trochu zvětšily (vyplnily), ale bolest nepociťuji. Co se chutí týče, spíš nemám chuť na nic, nepociťuji nějakou "závislost", ale vyhovuje mi ovoce, ale s tím jsem neměla problém nikdy.

Dnes jsme si přinesly domů první fotečky a nemůžu se vynadívat, vše vypadá naprosto v pořádku a za dva týdny screening tak doufám, že tam se to "v pořádku" potvrdí.
3 poděkování
radiva  29. bře 2016

Nevolnosti

Úderem 11tt jsem začala ráno po probuzení zvracet, a to jsem si myslela, že se tomu vyhnu. Nemám skoro na nic chuť, z toho, co můžu, převládá pečivo a ovoce. V příštím týdnu mě čeká po měsíci scr. utz, jsem z toho nervózní. Únava pomalu ustoupila, ale prsa pořád pobolívají.
1 poděkování
estinka  21. bře 2016

Únava

Já, masožravec, teď miluju rajčata, lusky a zase rajčata... Nedokázala jsem se rozloučit s rozpustným kafem s mlíkem, to jdu po ránu dobře na velkou. Chutnají mi bylinkový čaje na litry, nebolí po nich žaludek

Jinak nevolnosti mám v pět odpoledne, ráno jsem fit, prsa mě taky už tolik nebolí, je to lepší a jelikož nejsem kostnatá, ale normální, tak bříško ještě není vidět, jen už trochu tlačí kalhoty v sedě, normálně si je rozepnu a zatím nikdo nic nepoznal, tak jsem ráda. Jen moje dcera (7 let) se začala mazlit a pořád mě hladí, že by to citila? Nevím. Zkusím vydržet do pátého měsíce, pak to oznámíme.

Mějte se! :-)
3 poděkování
jozinzbazin82  26. lis 2015

11. týden

Začíná mi růst bříško, ale ještě se pořád dá schovat pod volnější oblečení. Přestávají mě bolet prsa, tak snad to nesvědčí nic špatného. Nechutě jsou asi také na ústupu, nějaké maso již jím, ale lahůdky pořád nemůžu ani vidět. Začala jsem ujíždět na tvarohových koláčích všeho druhu. :-)

Řekla bych, že jsem zase citlivější na pachy. Nesnesu, když přijde přítel z hospody, to je strašný smrad! :-) Chovala jsem kamarádce miminko a dokonce i ten jeho charakteristický pach mi vadil. Cítila jsem to ze sebe, dokud jsem se nepřevlékla.

Únava je pořád velká, chodím spát v devět.
Na kontrolu jdu příští týden 12+0 a to bude po měsíci, tak jsem zvědavá.
3 poděkování
martanka007  20. lis 2015

Nevolnosti

Každý člověk je hodně individuální, protože jsem čekala, že od tohoto týdne těhotenství už bych nemusela zvracet, pokud jsem do toho týdne nezvracela. Moc jsem se mýlila.

Hned pondělní pracovní den jsem začala zvracením (premiéra v tomto těhotenství), potom ve středu ráno a ve čtvrtek večer. Zhubla jsem půl kila. Zvracím naštěstí jen jednou denně, pak už jím běžně, ale celý den se cítím „jinak“, tedy jako v jiných těhotenských dnech, že mi sice není přímo na zvracení, ale taky mi není úplně dobře. Každý pracovní den piji ráno jedno kafe, o víkendu si pospím a zvládám to bez kávy.

Včera jsem byla na plicním oddělení zeptat se, jak řešit mé astma. Paní doktorka mi řekla, že mohu brát vdechovací sprej, který mi předepsala, že nemůže miminko ohrozit, že miminko je hodně chráněno a placentou se k němu dostane jen minimum látek. Takže konečně trošku budu řešit svůj kašel. Říkala, že neléčené astma může být nebezpečnější než sprej na jeho léčbu. Stále jsem dost unavená.
2 poděkování
maci87  29. říj 2015

👀

Poslední asi dva týdny už vůbec nemám žaludek jak na vodě a únava mi přijde, že maličko ustupuje. Bradavky strašně citlivý - zrovna dneska ráno jsem se chtěla po sprše rychle utřít a přejela jsem přes prsa...aaaaau!

Jinak cítím tlak v podbřišku - prý se roztahuje děloha a vazy. V Pondělí (11+1) jdu na prohlídku, tak jsem zvědavá a doufám, že je vše v pořádku. :-)
1 poděkování
leniczka23  5. říj 2015

Konečně ofiko těhule

První poradna. Připadala jsem si jako Alenka v říši divů, plná čekárna různě velkých břich a já čekala co bude.

Bylo to krásný, naposledy jsem viděla jen tečku a teď? Teď tam bylo dítě! Byla jsem překvapená jak moc ten puntík vyrostl, ty ručičky, nožičky. Slzím štěstím. Vše v pořádku a já se nemůžu dočkat další poradny. Až za měsíc? Ach jo. :( Sužovala mě nejistota, že nevím, zda je malý v pořádku, když ještě necítím pohyby, ale doufala jsem, že ano, nic jiného v tomto týdnu ani nezbývá.

A hlavně! Dostala jsem průkazku!
1 poděkování
aguagulka  11. zář 2015

Mám se skvěle.

Jsem v jedenáctém týdnu těhotenství a cítím se výborně. S jídlem žádný problém nemám a náležitě si ho vychutnám. Jediné, co pociťuji, je únava - spinkám jako miminko. :-)
1 poděkování
romca96  28. srp 2015

Proč zrovna Já?

Jsem v 11 týdnu a už mi začlo růst bříško. Nevolnostmi trpim pořád a přijde mi, že intenzita stupňuje, místo klesá. Během slunečných dnů mi bývá zle a na sluníčko vůbec nemůžu, natož na delší dobu. Každé ráno musím chvíli sedět na posteli, točí se mi hlava a je mi zle od žaludku. Bohužel toto je mé první dítě, takže zkušenosti žádné nemám i když jsou chvilky, kdy by se opravdu hodily, ale i přes tohle všechno jsme zdraví, krásně rosteme a moc se na miminko s přítelem těšíme.
1 poděkování
ovecky  14. srp 2015

Zhoršuje se to

Tento týden - a možná za to mohou letní tropy - mi bylo hrozně. Bez jídla i s jídlem, stále na omdlení, na zvracení, bolest břicha, nejlépe zůstat celý den v posteli. Stále bolí prsa (ale nezvětšují se), hlavně bradavky. Myslím, že se už začíná rýsovat i bříško. Začala mne bolet kostrč. Injekce na ředění krve (Leiden heterozygot) si zatím píchat nemusím, výsledky krve jsou v pořádku.
2 poděkování