Akné v těhotenství

Hormonální změny v těle nastávající maminky mohou mimo jiné zapříčinit i vznik akné. Konkrétně je za tento problém zodpovědné zvýšení hladiny androgenů, jež způsobuje změny na mazových žlázách. Ty se zvětší a zároveň produkují zvýšené množství mazu. Současně mohou odumřelé kožní buňky zablokovat vyústění mazové žlázy, což zapříčiní hromadění mazu. Tato situace je pak ideální pro množení bakterií, které mohou následně vyvolat nežádoucí zánět kůže, a tedy vznik akné. Těhotenské akné nejčastěji postihuje obličej, dekolt a horní část zad.

Akné

Jak těhotenské akné léčit

  • Vhodné je zvýšit příjem tekutin, neboť voda odvádí z kůže toxiny.
  • Příznivě působí také ovoce, zelenina, kefírové nebo acidofilní mléko.
  • Hodí používat pleťové přípravky určené přímo pro problematickou pokožku, a to zejména ty s obsahem alfa-hydroxykyselin nebo tea tree olejem.
  • Důležité je také důkladné čištění a odličování pleti a její následná hydratace.

V případě, že se akné dlouhodobě nelepší nebo se jeho stav dokonce zhoršuje, je vhodné poradit se ohledně léčby s lékařem. Ke zlepšení stavu pokožky dojde ve většině případů po porodu29.

Více o akné v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.chytrazena.cz/spatna-plet-v-tehotenstvi-20304.html
  2. http://jaksezbavitakne.cz/akne-v-tehotenstvi/
  3. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=83&c=248

Hodnocení a zkušenosti s akné v těhotenství

Máš zkušenost s akné v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
krtikkrtovaty  19. lis 2016

Akné v těhotenství

V pubertě jsem na něj trpěla, při braní HA se sem tam (hlavně v zimě) pupínek udělal. Ale to, co přišlo v těhu, to jsem nezažila! Boláky, v celé T-zóně, už jsem nevěděla čím tu pleť zkusit čistit. Sotva se jeden začal hojit, vedle další. Schovat to taky moc nešlo. Přípravky, které mi předtím opravdu pomáhaly, se v těhotenství nesmí. Takže po vyčištění klasicky Alpa a Tea tree. Pak se mi dělají sem tam bílé pupínky mezi prsy (s tím ale bojuji i v létě, při pocení (větší prsa), to není tak zlé).

Teď jsem v polovině 17tt a zdá se, že by to snad mohlo začínat být lepší. Ale bojím se to nezakřiknout.
janinka251  17. lis 2016

Akné až do 6. měsíce

Mně se pleť začala poměrně rychle horšit v 6. týdnu, v 9. to už bylo příšerné, říkala jsem si, že to po třech měsících přejde, jako většině nastávajících maminek. Bohužel jsem si musela počkat až do 23. týdne. Teď jsem ve 25. týdnu a nové pupínky (ani zánětlivé boláky) se mi už už netvoří, pleť se hojí... Popravdě ale musím říct, že žádná kosmetika (a to jsem toho za tu dobu vyzkoušela docela dost) neměla na mou pleť pozitivní vliv, prostě jsem musela počkat, až si tělo na vysoké množství hormonů zvykne. Jsem jen zvědavá, co mě čeká po porodu. :-/
ninive211  26. lis 2015

První trimestr ošklivé káčátko

Na akné jsem už od puberty trpěla, nikdy teda na nějaké extra zahnisané a šíílené výsevy, ale mastnější pleť, ucpané póry a sem tam "bílé hlavičky" ano. Taky právě kvůli tomu jsem začala brát HA, aby se to zlepšilo (ano, zlepšilo, i když ne 100%). Trpěla jsme na to i po dvacítce, i když ne tak, jako dřív. Ovšem s dvěma čárkami na testu jako kdybych se vrátilo a minimálně deset let zpátky, ba hůř!

Každý den mi rašily nové a nové, na dotek bolavé, takové ty, co jdou samy lehce vymáčknout, takže manžel se (opět) ujal role kosmetičky a denně! měl práci. Naštěstí to nejhorší se mě drželo asi jen do 15. týdne a pak se pleť dramaticky zlepšila, ale do konce prvního trimestru jsem se pomalu bála podívat do zrcadla a jen díky té pleti jsem se ujišťovala, že třeba opravdu čekám tu vysněnou holčičku. A ona tam fakt byla!
mon_88017  26. lis 2015

Horší než v pubertě

Nikdy jsem neměla vysloveně krásnou, ale ani problematickou pleť a to, co se mi vyrazilo po otěhotnění, mě překvapilo dost nemile, vypadala jsem hůř než kdejaký puberťák.

Nejhorší byly hluboké abscesy na bradě, v dekoltu a zádech. Nepomáhalo na to vůbec nic, trošičku pleť uklidňovala maska s obsahem pivovarských kvasnic (myslím, že od Manufaktury).

Po porodu se pleť jako zázrakem srovnala, ale jizvičky na zádech a ve výstřihu mi zůstaly. Prý by šly trochu korigovat laserem, ale protože by to pro mě bylo finančně náročné, zůstanu poďobaná.
liska06  10. únor 2015

Akné s těhotenstvim jde ruka v ruce

Už na začátku obou těhotenství jsem měla záda jak struhadla. V obličeji minimum akné, ten jsem si mazala hlavně krémem od Nivei a Dermacolu. Myslím že ty zabraly dobře. Záda mi musel ošetřovat jedině manžel a mazal mi je krémem na tělo od Dave, tím jsem si mazala i bříško.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce