Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Akné v těhotenství

5 zkušeností

Ačkoliv bývá těhotenství24 jedno z nejkrásnějších životních etap ženy, může být provázeno z důvodů hormonálních změn některými nepříjemnými jevy. Hormonální změny v těle nastávající maminky mohou mimo jiné zapříčinit zlepšení, ale i zhoršení stavu pleti, což může způsobit např. těhotenské akné.


Akné


Navýšení hladiny androgenů způsobí změny mazových žláz, které se v důsledku zvětší a produkují tak zvýšené množství mazu. Jindy mohou starší buňky pleti zablokovat vyústění mazové žlázy, což zapříčiní hromadění mazu v mazové žlázce. Tato situace je pak ideální pro množení bakterií, které mohou následně vyvolat nežádoucí zánět kůže a vznik akné. Těhotenské akné nejčastěji postihuje obličej, dekolt a horní část zad.

Jak tedy těhotenské akné léčit

Budoucím maminkám, u kterých se těhotenské akné projeví, lze doporučit dostatečný denní příjem tekutin, zejména proto, že voda odvádí z kůže toxiny. Příznivě působí také ovoce, zelenina, kefírové nebo acidofilní mléko. Dále je možné používat pleťové vody určené přímo na problematickou pokožku, ovšem i zde může dojít při pravidelné aplikaci ke zhoršení projevů akné. Doporučeny jsou přípravky s obsahem alfa-hydroxykyselin nebo tea tree oil, zejména pro jeho antibakteriální účinky. Důležité je také pravidelné čištění a odličování pleti a následná hydratace.

V případě přetrvávajícího akné, a nebo dojde-li ke zhoršení stavu pleti, je možno přistoupit k lokální antibiotické1 léčbě. Zde je však nutné navštívit odborníka z řad dermatologů, popř. konzultovat problém s gynekologem či praktickým lékařem.

Ke zlepšení stavu pokožky dojde ve většině případů po porodu28.

Je těhotenské akné dědičné?

Ano, projevy těhotenského akné bývají často v souvislosti s dědičností. Chce-li tedy žena plánující těhotenství zjistit, zda je u ní větší pravděpodobnost vzniku těhotenského akné, stačí se optat své maminky, jestli i ona trpěla v těhotenství tímto neduhem.

Více o akné v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.chytrazena.cz/spatna-plet-v-tehotenstvi-20304.html
  2. http://jaksezbavitakne.cz/akne-v-tehotenstvi/
  3. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=83&c=248
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s akné v těhotenství

Máš zkušenost s akné v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
krtikkrtovaty
19. lis 2016

Akné v těhotenství

V pubertě jsem na něj trpěla, při braní HA se sem tam (hlavně v zimě) pupínek udělal. Ale to, co přišlo v těhu, to jsem nezažila! Boláky, v celé T-zóně, už jsem nevěděla čím tu pleť zkusit čistit. Sotva se jeden začal hojit, vedle další. Schovat to taky moc nešlo. Přípravky, které mi předtím opravdu pomáhaly, se v těhotenství nesmí. Takže po vyčištění klasicky Alpa a Tea tree. Pak se mi dělají sem tam bílé pupínky mezi prsy (s tím ale bojuji i v létě, při pocení (větší prsa), to není tak zlé).

Teď jsem v polovině 17tt a zdá se, že by to snad mohlo začínat být lepší. Ale bojím se to nezakřiknout.
0 poděkování
janinka251
17. lis 2016

Akné až do 6. měsíce

Mně se pleť začala poměrně rychle horšit v 6. týdnu, v 9. to už bylo příšerné, říkala jsem si, že to po třech měsících přejde, jako většině nastávajících maminek. Bohužel jsem si musela počkat až do 23. týdne. Teď jsem ve 25. týdnu a nové pupínky (ani zánětlivé boláky) se mi už už netvoří, pleť se hojí... Popravdě ale musím říct, že žádná kosmetika (a to jsem toho za tu dobu vyzkoušela docela dost) neměla na mou pleť pozitivní vliv, prostě jsem musela počkat, až si tělo na vysoké množství hormonů zvykne. Jsem jen zvědavá, co mě čeká po porodu. :-/
0 poděkování
ninive211
26. lis 2015

První trimestr ošklivé káčátko

Na akné jsem už od puberty trpěla, nikdy teda na nějaké extra zahnisané a šíílené výsevy, ale mastnější pleť, ucpané póry a sem tam "bílé hlavičky" ano. Taky právě kvůli tomu jsem začala brát HA, aby se to zlepšilo (ano, zlepšilo, i když ne 100%). Trpěla jsme na to i po dvacítce, i když ne tak, jako dřív. Ovšem s dvěma čárkami na testu jako kdybych se vrátilo a minimálně deset let zpátky, ba hůř!

Každý den mi rašily nové a nové, na dotek bolavé, takové ty, co jdou samy lehce vymáčknout, takže manžel se (opět) ujal role kosmetičky a denně! měl práci. Naštěstí to nejhorší se mě drželo asi jen do 15. týdne a pak se pleť dramaticky zlepšila, ale do konce prvního trimestru jsem se pomalu bála podívat do zrcadla a jen díky té pleti jsem se ujišťovala, že třeba opravdu čekám tu vysněnou holčičku. A ona tam fakt byla!
0 poděkování
mon_88017
26. lis 2015

Horší než v pubertě

Nikdy jsem neměla vysloveně krásnou, ale ani problematickou pleť a to, co se mi vyrazilo po otěhotnění, mě překvapilo dost nemile, vypadala jsem hůř než kdejaký puberťák.

Nejhorší byly hluboké abscesy na bradě, v dekoltu a zádech. Nepomáhalo na to vůbec nic, trošičku pleť uklidňovala maska s obsahem pivovarských kvasnic (myslím, že od Manufaktury).

Po porodu se pleť jako zázrakem srovnala, ale jizvičky na zádech a ve výstřihu mi zůstaly. Prý by šly trochu korigovat laserem, ale protože by to pro mě bylo finančně náročné, zůstanu poďobaná.
0 poděkování
liska06
10. únor 2015

Akné s těhotenstvim jde ruka v ruce

Už na začátku obou těhotenství jsem měla záda jak struhadla. V obličeji minimum akné, ten jsem si mazala hlavně krémem od Nivei a Dermacolu. Myslím že ty zabraly dobře. Záda mi musel ošetřovat jedině manžel a mazal mi je krémem na tělo od Dave, tím jsem si mazala i bříško.
0 poděkování