Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Pleť v těhotenství

V těhotenství24 dochází k mnoha hormonálním změnám, které ovlivní také stav a kvalitu pleti v těhotenství. Hormonální změny, které se v těhotenství objeví většinou po narození dítěte29 zmizí, některé naopak zůstávají a jejich vznik je způsoben dědičností (měla-li strie během těhotenství sestra nebo maminka, je pravděpodobné, že je bude mít také těhotná sestra nebo dcera). Při pobytu na slunci by měla těhotná žena chránit svou pleť opalovacím krémem s dostatečně vysokým faktorem nebo širokým kloboukem.

Změny způsobeny na pleti těhotné ženy neznamenají většinou nějaké zdravotní problémy nebo komplikace. Má-li těhotná žena na tváři puchýřky nebo vyrážky nebo jí pleť svědí a pálí déle než pár dní, měla by se poradit se svým ošetřujícím lékařem. Pokud trpěla žena již před otěhotněním nějakými kožními nemocemi, např. ekzémem1, může se tento stav po dobu její gravidity výrazně zlepšit nebo naopak výrazně zhoršit.

Tmavé pigmentové skvrny

Na čele, tváři nebo na krku se mohou objevit tmavé skvrny, tzv. maska v těhotenství, která obvykle vymizí hned po porodu29 a nebo v následujících pár týdnech po porodu.

Více o těchto pigmentových skvrnách se dočtete v samostatném článku: Chloasma.

Zářivá pleť

Těhotná žena může na okolí působit, že její pleť září. Tato záře je způsobena zvýšenou hladinou progesteronu a také větším objemem krve, která koluje v těle ženy.

Nevýhodou zvětšeného množství krve v těle je pocit nafouknutí, který je způsoben zadržováním vody v těle. Ženě mohou ztmavnout červené skvrny v obličeji a tím se více zvýraznit. Tento stav po porodu29 zmizí, do té doby by měla žena na svou pleť nanášet hydratační krémy a pít dostatek tekutin7.

Červené žilky v obličeji

Jemné cévy, tzv. kapiláry, se v těhotenství běžně objevují na pleti díky zvýšenému obsahu krve v těle ženy. Jejich výskyt je zvýšen v případě, že je k nim žena náchylnější. Žena se může bránit jejich vzniku chráněním obličeje před extrémním chladem nebo teplem. Červené žilky se začnou po porodu ztrácet.

Akné v těhotenství

Během prvního trimestru37 může zvýšená hladina hormonů produkovat více mazu, který ucpává póry a vzniká akné.

Více o akné v samostatném článku: Akné v těhotenství5.

Více o pleti v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.chytrazena.cz/spatna-plet-v-tehotenstvi-20304.html
  2. http://www.babycentre.co.uk/a222/skin-changes-during-pregnancy (ENG)
  3. http://americanpregnancy.org/pregnancyhealth/skinchanges.html (ENG)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s pletí v těhotenství

Máš zkušenost s pletí v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost