Linea nigra

Linea nigra ve 22. týdnu těhotenstvíLinea nigra je tmavá svislá čára, která se objevuje mezi pupkem a oblastí lůna. Vzniká hlavně v druhém trimestru17 a přetrvává po celou dobu těhotenství24. Obvykle má asi 1 cm na šířku. Linea nigra se vyskytuje u těhotných žen v důsledku hormonální změny - zvýšení estrogenu, který způsobuje zvýšený melanin. Je to pigment, který má za následek tmavší barvu pleti. Kožní zabarvení souvisí s nedostatkem kyseliny listové37. Je důležité jíst zdravou stravu s dostatkem zelené zeleniny, pomeranče, celozrnné pečivo a obilniny.

Změny pigmentace kůže obvykle vymizí samy po porodu29. Do té doby je důležité:

  • Chránit se před sluncem - expozice ultrafialového záření zesiluje změny pigmentu. Důležité je používat opalovací krémy - širokospektrální, se SPF 30 a nebo vyšší.
  • Když jste venku, tak noste klobouky a nebo jinou ochranu hlavy a tváře. Pokud máte změny pigmentace na ruce, noste svršky s dlouhými rukávy. Omezte čas, který strávíte na sluníčku, vyhněte se soláriu.
  • Používejte jemné čistící prostředky a pleťové krémy.

Více o linea nigra na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pregnancycorner.com/pregnant/pregnancy-symptoms/linea-negra.html (EN)
  2. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linea_nigra.jpg (EN)
  3. http://www.babycenter.com/0_skin-darkening-during-pregnancy_222.bc (EN)
  4. http://www.fitpregnancy.com/pregnancy/pregnancy-health/pregnant-belly-basics-linea-nigra (EN)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s lineou nigra

Máš zkušenost s lineou nigra?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
martinanollova  23. kvě 2017

Mám ji 9m po porodu

Já jsem tmavá (oči, vlasy) a dobře se opalují a čáru jsem měla snad od začátku 2. trimestru a teď jsem 9 měsíců po porodu a mám ji lehce viditelnou pořád. Kyselinu listovou jsem užívala a na slunce nechodila a měla jsem lehce flekatý obličej před porodem, ale jinak dobrý.

Je to kus od kusu, opravdu.😊
1 člověk považuje za užitečné
dora13  14. bře 2015

Velmi rychle zmizela

Jsem blondýnka, hodně světlá, až bych řekla bledá. Linea nigra se mi udělala až někdy ve třetím trimestru, kdy jsem doufala, že by se mi mohla vyhnout, tak jsem z toho byla trochu nešťastná. Každopádně, jak pozdě se udělala, tak rychle zmizela. Po šestinedělí již prakticky nebyla vidět a do tří měsíců byla pryč úplně.
rituska88  8. led 2015

Mám ji od puberty :-)

Nevím proč, ale já mám tuhle čáru od puberty. V těhotenství akorát ztmavla a rozšířila se i nad pupek. Teď jsem 7 měsíců po porodu a pořád je hodně tmavá.