Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

14. týden těhotenství

14. týden těhotenstvíDruhý trimestr gravidity začíná 14. týdnem těhotenství, pro který je typické ustoupení těhotenských příznaků105. Mnohé těhotné ženy tvrdí, že začátkem druhého trimestru začíná nejkrásnější období celého těhotenství, protože nevolnosti jsou ve většině případů ty tam a přírůstky na váze nejsou nikterak velké. Tvé bříško pomalu roste - u druhorodiček může být znatelně větší než u prvorodiček.

Jsou však zdravotní trampoty, které Tě i ve druhém trimestru mohou provázet a to jsou je ucpaný nos a zácpa3. Nepříjemnost jako ucpaný nos je spojena se zvýšením krevního oběhu v oblasti nosní sliznice, která otéká a způsobuje ji hormon progesteron. Zbavit se ucpaného nosu, tedy zánětu nosní sliznice (neboli těhotenská rinitida), zcela není možné. Úlevu je možné pocítit po aplikaci zvlhčovače nebo vazelíny do nosních dírek. Určitě ale není dobré používat antihistaminové nosní spreje.

Zácpa3 je zase způsobena zvětšováním dělohy3, která tlačí na střeva a ty pracují ve Tvém těle pomaleji než obvykle. V těchto měsících je dobré zařadit do jídelníčku vlákninu, která podpoří funkci střev a zácpa by nemusela být tak častým jevem.

Miminko v děloze roste, a to hlavně díky placentě9, která Tvému miminku přes pupečníkovou šňůru1 dodává veškeré živiny a kyslík. Miminko se pohybuje v plodové vodě2, která ho v děloze chrání a dostává se do jeho těla, protože ji polyká. Plodovou vodu pak dítě vylučuje ledvinami, které tímto zahajují svou činnost.

V obličejové části se oči už posunuly na své správné místo a uši se přesunuly z krku na strany hlavy. Krk dítěte se prodlužuje, v oblasti ústní dutiny se dokončil vývoj čelistí a patro se nyní "uzavírá," spojuje se od přední části směrem dozadu. Zrychluje se i růst horních končetin, které jsou spolu s dolními končetinami ještě dost tenké. Dolní končetiny v porovnání s horními ještě v délce poněkud zaostávají, ale v následujících týdnech i ony délku doženou.

Pohyby miminka může těhotná žena vidět zatím pouze na ultrazvukovém vyšetření7. Některé svaly dítěte jsou totiž už vyvinuty natolik, že se dokáží stahovat a roztahovat, ale pohyby jako takové jsou ještě tak slabé a jemné, že je těhotná žena fyzicky nemůže cítit. Miminko je od hlavičky po zadeček dlouhé 8,7 cm, váží 43 gramů a podobá se svou velikostí citrónu.

Vyšetření ve 14. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Komplexní prenatální vyšetření do 14. týdne do 14 tt
Laboratorní vyšetření do 14. týdne do 14.tt
1. ultrazvukové vyšetření2 do 14.tt
Prenatální screening vrozených vývojových vad podle zvoleného testu, viz níže

Prenatální screening vrozených vývojových vad

Název testu Výkon Vyšetřované parametry Období
Triple test29 odběr krve thCG, AFP, uE3 14.-16.tt

Další výkony a vyšetření

Název výkonu Období
Odběr choriových klků1 (biopsie choria) 11.-15. tt
3D ultrazuk2 12.-16. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
4D ultrazuk2 12.-16. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
Prenascan4 od 10. tt, obvykle 12.-22. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
MaterniT21 Plus od 10. tt, obvykle od 12. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

14. týden těhotenství v číslech

14. týden těhotenství

  • 14. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 12. týden od oplodnění
  • přibližně 26 týdnů do porodu
  • lékař píše: 13 týdnů + 0 dní až 13 týdnů + 6 dní (zkráceně 13tt + 0 až 13tt + 6)

14. týden těhotenství po dnech

14.  týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvuk ve 14.týdnu těhotenství

<< 13.týden těhotenství18 / 15.týden těhotenství >> 21

Více o 14. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz
  2. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html

Hodnocení a zkušenosti se 14. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 14. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
crejzy  21. bře 2021

14.tt podruhé a žádná sláva

Mé druhé těhotenství mi zatím dává zabrat. První trimestr byl ve znamení příšerných nevolností a začátek 4. měsíce je jen nepatrná úleva. Zvracení pokračuje, motání hlavy pokračuje, únava pokračuje... Snad to v tomto měsíci skončí 🙏.
0 poděkování
iveta557  9. lis 2019

Určení pohlaví

Dobrý den, chci se zeptat, pozná někdo podle pohlavního hrbolku, jestli holka nebo kluk? Fotka je ze 14. týdne, a teď při 18. týdnu na ultrazvuku to mělo nožičky u sebe a ne je dát od sebe. Děkuji 😆
0 poděkování
zuzlina90  2. pro 2018

Nevolnosti neustupují

3. těhotenství a je zatím nejhorší. Nejen, že pořád zvracím, i když se vyvaruji věcem, které mi nedělají dobře, ale mimi je i tak mlsné, že mu vadí i některé pití!

Obavy a strach o miminko mám velké. První těhotenství skončilo špatně v 7. měsíci, podruhé byla dcerka z bříška vyndaná za 5 min dvanáct a teď? Další zdravotní komplikace jako dědičná tromboza (v předchozích těhu preeklampsie, cukrovka, štítná žláza). Prostě ať žije jiný stav!!!

Takže závidím těm maminkám, které mají klidně těhotenství.
Doufám, že bude lépe a nějak se popereme a malé bude bojovník nebo bojovnice po mamince a budeme kompletni! 😍
0 poděkování
bondina  15. led 2018

14. týden

Zvracím skoro každou noc, je jedno co sním, rady jiných nefungují, dá se zvyknout. Babi, máma a i mamka přítele prý do konce těhotenstvî zvracely. Jen genetika krev horší, tak snad to příště bude dobré! 😢 V rodině nic závažného není, ale ten strach je hrozný.
2 poděkování
absintka19  2. lis 2016

Nevolnosti

Ahojky, tak moje nevolností a nechutenství nepolevují :( a dnes teda víc než předtím. :( Asi budu po mamince, ta trpěla až do konce těhu. A celkem trpím na bolesti hlavy, a to denně vypiju i 3l vodičky. Ach jo, snad se mi časem uleví a užiju si těhu - zatím jen samé nemocnice a zvravení.

Držte se tehulky!
1 poděkování
makymak  20. zář 2016

14 tt

Hurá, taky už je mi líp, skoro jako před otěhotněním, někdy skoro zapomínám, že jsem v tom. :-) Ještě jsem trochu unavená, ale už jsem ušla o víkendu i víc než 4 km, což prostě zatím nešlo. Ale svým svižným tempem chůze jako dřív chodit teda nemůžu. Teď už mě jen občas zabolí v podbřišku, asi vazy dělohy. A co je teda zajímavý, co se mi všechno zdá, takový barvitý sny jsem nikdy neměla, každou noc takový šílenosti a tak živě, to se teď podvědomí umí vyřádit.
6 poděkování
liliwhis  6. čer 2016

U mě dobrý...

Ranní - celodenní nevolnosti úplně ustoupily zhruba kolem 12-13tt, problém mám občas ráno při čištění zubů. Bohužel se mi ale vrátila únava, která mi taky nedávno ustoupila a já měla radost. Trápí mě občas střídání průjmů a zácpy, což se dá ale přežít. Celkově se cítím fajn. Bříško mi roste snad od 2. měsíce, takže fotka u článku je pro mě poněkud zavádějící.

Odešly mi také chutě (na ovoce, na kyselé potraviny, na hutná jídla), ale naopak mám neustále hlad a jsem schopná na oběd sníst 2 porce, s čímž se peru. Pořád mám pocit, že jsem nedojezená a u okolí se tím náramně baví! :-D
3 poděkování
kensi  20. kvě 2016

Bříško

Ahojky, aktuálně jsem ted 14. týden a musím říct, že podle obrázku bych už měla asi rodit jaké mám břicho. :-D Je pravda, že se v jídle ted nějak extra nehlídám, ale rozhodně se necpu jak urvaná z řetězu a i přesto to na mě jde už pořádně vidět.

Takže maminy, obrázek berte dost s rezervou. ;-)
4 poděkování
agnesse  23. bře 2016

Nové zkušenost

Čekáme s manželem první dítě, takže je to pro mě nová zkušenost. Jsem ve 14 týdnu, ale podle obrázků se mi zdá, že mi bříško roste mnohem rychleji a více než jsem viděla u jiných. Už se cítím dobře jenom v těhotenských kalhotách, protože ty ostatní jsou mi nepříjemné, ikdyž si je stahuju na bedra.

Nevolnosti jsem žádné neměla, ale pořád mi bylo a ještě stále je trochu šoufl. Když jsem se nějak zaměstnala, tak to bylo lepší.

Únava už skoro není, ale za to mě docela často bolí hlava. Není to sice taková bolest, abych si musela brát nějaké léky, ale je to dost nepříjemné. Je mi také špatně, jakmile začnu mít hlad. Zjistila jsem, že když se najím, tak to přejde.
6 poděkování
kariii  1. únor 2016

14 tt

Ve 14. týdnu těhotenství mi ze dne na den konečně skončily nevolnosti.
3 poděkování
janca118  18. led 2016

Screening

Dnes jsem měla krásný zážitek. Byli jsme s manželem na NT screeningu, jsem 13+0. Miminko nám předvádělo úplné akrobacie! :-D Viděli jsme srdíčko, žaludek, mozek se dvěmi hemisférami a všechny prstíčky, kterými na rukou i hýbalo. Všechny hodnoty vyšly v pořádku! Žádné nevolnosti mě za celou dobu nepostihly. Prostě si celé těhotenství krásné užívám!
3 poděkování
jozinzbazin82  21. pro 2015

14. týden

Něco na tom bude, že po prvním trimestru se ženě uleví. V jídle jsem zatím stále vybíravá (párky a česnek stále nechci ani vidět), ale není to již tak strašné (vepřové maso, by mi asi nevadilo). Trochu mi polevil i ten ekzém, který mi začal rašit hned v prvních týdnech těhotenství.

Do mých starých džínů se již nevejdu, a to jsem teprve přibrala 1 kg, takže pupík pořád roste.
3 poděkování
tetracyklin  15. pro 2015

Já a moje pocity

Čekáme naše první miminko a už víme, že to bude chlapeček. Obávala jsem se trochu, jak bude těhotenství probíhat, zda budu první trimestr zvracet a trpět únavou. Ale nic z toho mě nepotkalo a vzhledem k tomu, že jsem už 14. týden těhotná, tak tyhle potíže již nečekám. 😉 Jediné, co mě ze začátku trochu potrápilo, byla zácpa, ale objevila jsem Fructolax sirup a jsem bez potíží.

Takže já si těhotenství od začátku užívám a doufám, že i nadále budu. ☺
0 poděkování
martanka007  9. pro 2015

Screening a nevolnosti

Tento týden jsem měla fajn zážitek na screeningu, který, i když se miminko nechtělo pěkně natočit, dopadl poměrně dobře a hlavně je negativní.

Termín porodu se změnil z 13.6.2016 na 8.6.2016. Hodně rychle mi to utíká. Únava trošku ustoupila, ale nevolnosti přetrvávají jako v minulých týdnech, takže žádná hrůza, zvracím maximálně jednou denně asi třikrát týdně. Docela trapně mi bylo, když na mě zvracení přišlo na vánočním trhu a na návštěvě hned po nedělním obědu.
1 poděkování
xxx91  14. říj 2015

Konečně

Jsem ve 14. týdnu a nevolnosti mi už dávno polevily. :-) Takže jsem ráda, že mi není tak zle a nejsem ani unavená. :-) Teď si to těhotenství můžu užívat. :-)
1 poděkování
dagmarj  7. říj 2015

Boulení

Jsem hubená, takže zvlášť po ránu jsem pozorovala bouličku v podbřišku. Do tohoto týdne jsem měla ranní nevolností. Ale zvracela jsem i večer po vyčištění zubů.
0 poděkování
beyun  7. říj 2015

Nevolnosti byly pryč - jako z učebnice

Od začátku těhotenství jsem trpěla na ranní nevolnosti a únavu. Každé ráno jsem objímala zachodovou mísu a pak ještě několikrát během dne. Do toho jsem byla šíleně unavená. S příchodem 14tt nevolnosti úplně odezněly (pro mě velká úleva, byly zrovna Vánoce a nemusela jsem si nic odepřít :-D ). A to jsem si ještě týden předtím říkala, že to zvrácení a nevolnosti snad nikdy neskončí.

Takže maminky, jestli Vás to také trápí, věřte, že to jednoho dne skončí a začnete si těhotenství konečně užívat. Bohužel ale těch skoro 14 prozvracených týdnů ve mě zanechalo dost špatných vzpomínek a asi na to nikdy nezapomenu.. Cestovat do práce s třemi nutnými zastávkami a následně čekání na další spoj bylo to nejmenší.
0 poděkování