Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

15. týden těhotenství

15. týden těhotenstvíNevolnosti Ti už v 15. týdnu těhotenství zřejmě ustoupily, ale namísto nich může některé z nás potkat otékání končetin, kterému se říká edém. Toto otékání, napuchnutí, je způsobeno pronikáním tekutiny z krevního řečiště do měkkých tkání. Důvodem těchto otoků je zvětšení krevního oběhu ve Tvém těle a tlak Tvé rostoucí dělohy na cévy v pánevní oblasti. Doporučuje se proto lehce cvičit jógu, plavat a nebo praktikovat obyčejnou chůzi.

Tělo miminka začíná být v tomto týdnu pomalu pokryto jemným ochlupením, kterému se říká lanugo. To bude růst ještě asi 10 - 11 týdnů. Lanugo chrání citlivou pokožku miminka před plodovou vodou2 a vymizí těsně před narozením. Na povrchu hlavičky vyrůstají miminku vlásky, protože se v tomto týdnu začíná tvořit i vlasový základ. Neznamená to však, že se každé dítě musí narodit vlasaté. Některé děti se totiž rodí bez vlásků, některým tyto první vlásky velmi rychle v prvních týdnech života vypadnou a někteří jedinci vlásky nemají i několik měsíců po narození.

Mozek dítěte pokračuje dál ve svém vývoji. V obličejové části má boltec ucha již konečný tvar a víčka jsou stále srostlá Miminko má už docela pevné kosti, ale stále ještě velmi tenkou pokožku, kterou prosvítají drobné cévy. Jeho největší zábavou je cucání prstíků a pohyby tváře, které stejně jako pohlaví dítěte může už lékař zachytit ultrazvukem.

Dítě v 15. týdnu těhotenství váží kolem 70 gramů, od hlavičky k zadečku je velké kolem 10,1 cm a je pdobné svou velikostí avokádu.

Vyšetření v 15. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Prenatální screening vrozených vývojových vad podle zvoleného testu, viz níže

Prenatální screening vrozených vývojových vad

Název testu Výkon Vyšetřované parametry Období
Triple test29 odběr krve thCG, AFP, uE3 14.-16.tt

Další výkony a vyšetření

Název výkonu Období
Amniocentéza17 (odběr plodové vody) 15.-20. tt
Odběr choriových klků1 (biopsie choria) 11.-15. tt
3D ultrazuk2 12.-16. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
4D ultrazuk2 12.-16. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
Prenascan4 od 10. tt, obvykle 12.-22. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
MaterniT21 Plus od 10. tt, obvykle od 12. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

15. týden těhotenství v číslech

15. týden těhotenství

 • 15. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 13. týden od oplodnění
 • přibližně 25 týdnů do porodu
 • lékař píše: 14 týdnů + 0 dní až 14 týdnů + 6 dní (zkráceně 14tt + 0 až 14tt + 6)

15. týden těhotenství po dnech

15. týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvuk v 15.týdnu těhotenství

<< 14.týden těhotenství17 / 16.týden těhotenství >> 29

Více o 15. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#14
 2. http://www.pampers.cz
 3. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 15. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 15. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
marcelka63  30. črc 2019

Druhé těhotenství ❤

Těhotenství si teď začínám konečně taky užívat. Jen dopoledne nejsem schopná vařit, takže oběd max až ve 13h, dřív ne :D nevím čím to je. Smrad nebo nevolnosti mě netrápí, spíš tlak a musím hned k zemi nebo si lehnout. Počasí mi dělá teda velký problém jsem zjistila. Jak jsou vedra nemůžu snad nic, jen být doma anebo voda. :D
Screening máme za sebou a vše je v pořádku. :)
 • Velký prsa (se líbí příteli a i mě:D)
 • Bříško je vidět
 • Chuť na sex
 • Dopolední nevolnost
 • Furt bych žrala
 • Nevím co na sebe
4 poděkování
chytilaho  21. srp 2018

Nemůžu si stěžovat

Pocit na zvracení je pryč. Únava už není tak hrozná, ale je fakt že do sebe cpu železo a magnesko.

Jediné co je, že vím, že jsem těhotná jsou mírné bolesti břicha a večer mám pocit, že jsem aspoň v šestém měsíci jak mám nafoukle břicho. 😀

Nemůžu si stěžovat. I genetika dopadla na jedničku.
2 poděkování
lachtanice86  5. čer 2018

Žádná slast

Jsem na konci 15tt. Stále mám těhotenskou hormonální rýmu, která je otravná a celé noci nespím z toho jak nemůžu dýchat. Trápí mě časté a silné bušení srdce, otékání nohou a stálé nevolnosti se zvracením. Téměř každodenní bolest hlavy. Těším se na nějaké zlepšení.
7 poděkování
bondina  22. led 2018

Hrůza..

Zvracím čím dál víc snad 3x denně, dole 10 kg, ale při 172 cm a 65 kg to jde. Už mi bráška doporučil jídla lehká, prý pro sportovce jako oves.vločky a jogurt a pod, po tom mi nic není zatím, snad už bude lépe!! Ultrazvuk dobrý, ale krev špatná, tak snad 2. odběr už bude dobrý, na plodovou vodu se mi nechce. 😢
3 poděkování
kuhnice  27. črc 2017

Katastrofální těhotenství

Nevolnosti mě trápí od 6tt, vlastně je to celodenní nevolnost a každý den 4x-11x zvracení. Je uplně jedno, co si dám k jídlu, všechno jde hned ven. Potom si dám další 3 sousta ze stejného jídla, co jsem vyzvracela, a to už udržím.

Jinak bych své těhotenství popsala jako jeden velký migrénový záchvat. Abych nepřeháněla, tak za celou dobu jsem měla asi 5 dní, kdy jsem mohla říct, že mi bylo dobře. Bordel doma ani neřeším, kdo nezažil, nepochopí. Budu doufat, že třeba ten 16tt přinese úlevu. Ale ztrácím naději :grinning: Ale zase co by člověk pro toho prcka nevydržel... :heart:
10 poděkování
katein  5. dub 2017

Už zase mi je do pláče..

Už je to 15-tý týden, co jsme zaznamenali tu dlouho očekávanou čárečku na testu. Po naší smutné události v roce 2015 nás tato radost rozplakala a začali jsme se zase těšit na mimi.

Nevolnosti, které nás provázely od 4.týdne až dosud ustoupily, tedy jen v případě, že nedostanu chuť na banán, který asi naše prcka nebude mít v oblibě (ach joo, s chutí ho s ním a s nechutí se dere ven. :-( )

Screening na vrozené vývojové vady nám vyšel úplně nádherně, což se ovšem nedá bohužel říct o krevních testech, stále máme hraničně rizikové hodnoty protilátek (vysoké riziko hemolytické nemoci novorozence :'( ) tato zpráva ve mě vyvolala hrůzu, strach a psychické problémy (již jednou mě tato nemoc v roce 2015 srazila na úplné dno).

Minulý týden nás čekala kontrola, která mě alespoň trochu uklidnila, miminko vypadá zdravě, krásně roste, srdíčko nám tluče. Zatím bez známek hydropsu. Huráá, začali jsme být zase o něco klidnější a šťastnější, ale...

3.4. v nočních hodinách odjezd směr pohotovost. Všude krev, ve vzduchu strach a v hlavě pomalu probíhající sci-fi, že miminko mi umírá. Doktor při vyšetření vyloučil, že by se jednalo o potrat, na UTZ miminko mávalo a srdíčko krásně tlouklo. Hematom nespatřen, dle dr. zřejmě prasklá cévka a vzhledem k mé situaci a přítomným protilátkám se to může stávat častěji. Tak poctivě odpočívám, užívám veškeré léky, které musím a prosím tam nahoře našeho andílka, ať je naše miminko v pořádku a hlavně zdravé.

P.S.:promiňte maminky za ta slova a ten strach o prďolku,ale před 2 lety jsme se stejně tak radovali a těšili na dceru a syn na sestřičku..Bohužel nám nebylo přáno a dcera nám po akutním CŘ v 37.tt po necelých 5 ti hodinách života umřela,právě na hemolytickou nemoc + další nemoci s touto spojenými :-( bojím se na každém kroku
16 poděkování
enalga  22. bře 2017

V 15. Týdnu těhotenství přišly komplikace

Začátkem 15. týdne jsem byla nucena navštívit nemocnici s krvácením. Dr.na UTZ objevila kromě živého plodu i hematom na placentě. Doporučení: klid na lůžku, Ascorutin, voda s citronem a nic nedělat ani nezvedat. Jinak se cítím dobře, nevolnosti ustoupily, dokonce i únava během dne zmizela. Snad se hematom brzy vstřebá, abych si mohla užívat klidné dny s bříškem.
1 poděkování
windish  13. kvě 2016

Příznaky obráceně

První trimestr proběhl v poklidu. Radovala jsem se, že mě nevolnosti nepotkaly.

UPřed pár dny se ale vše změnilo. Dopoledne a k večeru trpím nepříjemnými nevolnostmi, které ale zatím jakž takž ustávám. Jinak se cítím fajn. Jsem více unavená. Bříško zatím v podstatě žádné a divné je, že jsem zatím ani nic nepřibrala. Spíš naopak, jsem o půl kila lehčí, a to jím pravidelně a nezvracím. Tak snad je vše v pořádku. Moc se těšíme...
0 poděkování
zuzkabou  30. bře 2016

Rostu

V tomto týdnu jsem měla další kontrolu u doktorky. Po NT screeningu z minulého týdne vše vypadá dobře. Manžel byl se mnou poprvé, tak si to taky mohl užít. Poprvé jsme slyšeli srdce a doktorka se nás zeptala, zda budeme chtít znát pohlaví (zatím nebo nejlíp vůbec ne!!!).

Únava začíná ustupovat. Dokonce už vydržím i do půl desáté večer a přes den mi stačí se jen natáhnout a neusínám. Musím si hlídat, abych nedělala rychlé pohyby a neodkládat chození na záchod. To mě pak zlobí děložní vazy a není to moc příjemné.

Konečně se nám taky podařilo informovat zbytek rodiny, tak se mi trochu ulevilo. A taky už to na mně začíná být vidět. Nijak zvlášť, ale moje pevné břicho už prostě není a místo toho je takové vyboulené cosi a musela jsem vyřadit pár neelastických kalhot. A asi bych si měla víc hlídat jídlo, zatím jsem nepřibrala víc jak 0,5 kila.
1 poděkování
andreaandy1  9. bře 2016

15tt - už je trošku lépe

Začala jsem tento týden v poklidu. Stále přetrvává únava. Nevolnosti pomalinku ustupují, ale stále lecos nelze sníst.
Bříško se začíná ukazovat veřejnosti.
Mám velkou chuť na sladké a kyselé. Téměř od 7tt do teď jsem proležela. Začínám se tedy pohybovat, zvládnu již i nakoupit atd.

Co mě zlobí je zácpa a mám pocit, že mi trošku otékají nohy. Jinak se moc těšíme! :-)

Všem pohodové těhotenství a zdraví!
2 poděkování
michverunka  4. bře 2016

Je mi fajn ;)

Nevolnosti, které začly ve 12. týdnu (!) už jsou pryč, jen únava trochu přetrvává. Bříško už se ukazuje, je nejvyšší čas přiznat se všem okolo. ;) Jinak se cítím moc fajn, mám pořád dobrou náladu a usmívám se, i když o tom nevím. :-)
0 poděkování
martanka007  15. pro 2015

Ustupující nevolnosti

V tomto týdnu již nevolnosti ustoupily, ale stále ještě není situace úplně bez problémů. Unavená jsem stále, ale již je to o něco málo lepší. Dva dny v tomto týdnu jsem si připadala naprosto normálně, jako před těhotenstvím, a to jsem pak měla energii na pořádný úklid. Utíká mi to velmi rychle.
2 poděkování
maru9  18. lis 2015

Nízko položená placenta, těhu cukrovka, krvácení..

Takže jak jsem byla nadšená, že mi nic není - žádné zvracení apod. (občasné špinění a jednorázové zakrvácení už bych nebrala jako problém, protože trvá od začátku a v 1. trimestru je normální), tak v 12+6 v noci silné krvácení (vyprazdňující se hematom), 2 dny nemocnice a od té doby dosud (15tt) s dvoudenní přestávkou trochu krvácím v průběhu celého dne dosud, i když už hematom nikde není vidět.

Takže mám dle Dr. nízko položenou placentu (na podrobnosti se musím poptat na kontrole za dva dny u gynekoložky), předpokládám, že proto krvácím, ale bojím se každého dne a další kontroly, jestli je mimčo v pořádku!

Do toho těhu cukrovka - odběr ze žíly před oGTT byl 5,8, takže dietka. Při 200g sacharidů/den jsem měla šílený hlad, takže jsem najela na 250g sacharidů, to už je dobrý a snažím se poctivě dodržovat. Ale třeba díky tomu nebudu po porodu za obříka (už před těhu nadváha - 76 kg - tu si stále držím, no, teď mám dokonce lehce pod).

Jinak břicho už jde docela vidět - jo, je to z větší části špek, ale už jde vidět, že je těhotenský. :-D

Jo a můžu říct, že jestli mi ještě někdo řekne "moc si to těhotenství užívej!" tak dostane asi tečku mezi oči, protože díky té hospitalizaci s velkým krvácením, těm menším krvácením a tou placentou nízko už člověk nemůže prostě zůstat klidný!

Jinak jsem zatím na neschopence (i když Dr. by mě klidně poslala do práce, je jí to jedno), pro můj klid na duši.
4 poděkování
aguagulka  13. říj 2015

Konečně se můžu hýbat!

Nemohla jsem se už dočkat, až začnu chodit na plavání. Byla jsem už dvakrát a je to moc příjemná záležitost. Budu chodit třikrát týdně a z toho jednou na těhotenské plavání.

Tak holky, hurá do toho!
2 poděkování
ajik123  21. zář 2015

Ája

Jsem ve 20 tt. Nevolnosti jsou fuč, ale zato mě začínají bolet záda a napíná se mi bříško. Takže si nevyberete. :-D
0 poděkování
chanel1  12. zář 2015

Je to lepší

Zpočátku jsem byla hrozně unavená, nyní začíná únava ustupovat. Jen se mi nyní stalo, že jsem jeden den omdlévala. 3x během dopoledne. Byla jsem doma, takže jsem si lehla na gauč vždy, když jsem cítila, že už padnu. Četla jsem pak, že se to může stávat. Chodím každý den do práce, musím, jelikož podnikám a přestávka není dost možná, a budu to muset skloubit nějak i po porodu. Starám se o barák, zrovna dnes jsem myla okna a už opravdu v poho, ještě mám dost energie. Mám už jednu dceru. Dodělávám vysokou a připravuji se na obhajobu, takže každý večer místo tv a relaxu šprtám, ať to zvládnu.

Čekáme dvojčata. Na screening testech jsem byla a dopadly dobře, negativní. Na váze moc nepřibírám (jen nějaké to kilečko) i když jsou to dvojčata a bříško mi vidět taky zatím není. Chodím ve stejných věcech, stále velikost 34-36. Ale už cítím, že kalhoty budu muset brzy vyměnit. V prvním těhu jsem se začala kulatit možná až kolem 6.měsíce, potom však velmi rapidně, ale pouze v břiše.

Hodně jím, začala jsem trpět zácpou, prsa mě nebolí. Z vitamínů užívám Chytré miminko a musím brát železo kvůli chudokrevnosti. Měřím cca 165 cm a nyní vážím asi 49,5 kg. Miminka se mají čile k světu, což jsem na ultrazvuku viděla, jinak bych snad ani sama nevěřila, že jsem těhotná. :)) Kopala nožičkama a rostou obě stejně, míry odpovídají, mám být v klidu. Pohlaví nyní nezkoumám, zdá se mi to brzy, počkám na nějaké info kolem 20. týdne. Psychicky to taky ještě neprožívám, možná to je i tím, že mám teď jiné starosti, ale povídat si s bříškem (jak již některé maminky píšou), které ještě nemám? No, počkám si.

Držím nám všem palečky, užívejte si to, maminky.
3 poděkování
pladik  5. zář 2015

Už je líp :)

Už je nám konečně líp! :) Sice jsem nezvracela za celé těhu ani jedinkrát, ale teď už mě pálí žáha jen po opravdových "dobrotách". Třeba včera po trampském cigáru na hokeji. Jinak únava se pomalu plíží pryč.

Namísto bývalých neduh se začala vměstnávat zácpa a mírně oteklé nohy a ruce. Otok není viditelný, ale je cítit na prstýncích a botách. Hlavně tehdy, když dlouho sedím. Přeji všem klidné těhu. :)
0 poděkování
korinka8  24. čer 2015

Spokojenost

Jsem v 15tt a cítím se naprosto parádně. Ale je pravda, že mé těhotenství probíhá v klidu, od začátku žádné zvracení ani nevolnost, za což jsem opravdu moc ráda. :) Tak doufám, že takovýto průběh bude pokračovat. :)
0 poděkování
veeeraf  13. čer 2015

Snad už dobrý

Na konci 15. týdne se cítím v rámci možností dobře, žaludek je tedy pořád mírně podrážděný, ale dovolí mi fungovat a najíst se. Únava žádná, prsa bolí. Trápí mě zácpa.
0 poděkování
betka20  3. pro 2014

Pohoda

Únava začala konečně ustupovat, hurá :) Nevolnosti také trošku - hurá :) Těšíme se, až se nám mimi ukáže a řeknou, co čekáme :)
1 poděkování
takarazestinusakur  13. říj 2014

15.tt relativně klidný

Udělalo se mi lépe, a tak jsem začala chodit na procházky, do té doby jsem se téměř nepohybovala (nepočítám cestu k lednici a na záchod). Na začátku 15tt jsem trošku krvácela ráno, ale než jsem dojela do nemocnice, tak bylo po krvácení, paní doktorka mě ujistila, že není třeba si dělat starosti, že nějaké to špinění se sem tam objeví a je to způsobeno tím, jak se děloha zvětšuje, takže jsem plašila zbytečně. Naštěstí...
2 poděkování