icon

Prvotrimestrální screening. Těšíte se, až bude za vámi?

avatar
barcachejn
1. říj 2019

Ahoj holky 🙂 nemam zadny dotaz jen se mi pomalu ale jiste blizi prvotrimestralni screen a jsem cim dal tim vice nrvozni je nekdo kdo to ma stejne? 🙂 aby bylo vse v poradku to hlavne 🙂 mam ho 14.10 a dnes jsem 11 +4 ranni nevolnosti se me statecne drzi a unava take 😅 uz at je ten prvni trimestr za mnou,rika si to nekdo take? 😀 vsem co to maji stejne a maji tez strach a obavy preji hodne stesti a same pozitivni vysledky 🍀🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 110 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Prvotrimestrální screening kombinuje krevní test a ultrazvuk, měří šijové projasnění a nosní kůstku a slouží k vyloučení Downova a Edwardsova syndromu.
  • Hematom v těhotenství se v diskuzi uvádí jako častá příčina hnědého špinění; lékaři v příkladech doporučovali klid na lůžku, ale v mnoha případech byl hematom mimo plod a těhotenství proběhlo normálně.
  • Mnohé ženy popisují intenzivní ranní nevolnosti a únavu v prvním trimestru a většina uvádí úlevu ve druhém trimestru, přičemž výjimečně nevolnosti trvaly až do 7. měsíce.


Nejčastější otázky

Q: Co přesně zahrnuje prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening zahrnuje krevní test a ultrazvuk, ultrazvuk měří šijové projasnění a nosní kůstku, výsledky z krve a ultrazvuku se kombinují a v diskuzi bylo uvedeno, že screening může vyloučit Downův a Edwardsův syndrom.

Q: Kdy a jak se ultrazvuk provádí v rámci screeningu?
A: Ultrazvuk trvá v příkladech z diskuze asi 10–15 minut a může být proveden transvaginálně, pokud přes břicho není plod dobře vidět; na recepci se obvykle nahlásí výška, váha a věk pacientky.

Q: Kdy se má odběr krve provést před screeningem?
A: V jednom příspěvku bylo uvedeno, že krev se brala zhruba 3 týdny před plánovaným screeningem.

Q: Co dělat při špinění nebo při zjištění hematomu?
A: V diskuzi lékaři doporučovali klid na lůžku a sledování; zároveň byly uvedeny zkušenosti, kdy ženy měly krvácení nebo špinění, ale od 12. týdne nastal klid a těhotenství pokračovalo normálně.

Q: Pomůže domácí přístroj Angelsounds k uklidnění?
A: V diskuzi byla zmíněna značka Angelsounds jako pomůcka ke sledování srdeční akce plodu; jedna respondentka napsala, že ho pořídila a našla ho užitečným, ale nekontroluje s ním denně.

Q: Co se děje, když jsou výsledky screeningu mimo normu?
A: V jednom příkladu, kdy byly hodnoty mimo tabulku, následoval kontrolní ultrazvuk a pohovor s genetickou poradnou.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Prvotrimestrální screening zahrnuje krevní test i ultrazvuk.
  • Před ultrazvukem a screeningem je v diskuzi častá nervozita a úzkost.
  • Hematom může způsobit špinění, ale mnoho žen mělo hematom a nakonec normální průběh těhotenství.
  • Mnohé ženy hlásí úlevu od nevolností ve druhém trimestru.


Sporné názory

  • Hematom: někteří lékaři v diskuzi varovali, že proud krve může „strhnout plod“, zatímco jiné zkušenosti uvádějí, že pacientky s hematomem měly normální těhotenství, pokud byl hematom mimo plod.
  • Délka trvání nevolností: část žen uváděla úlevu v druhém trimestru, jiná zkušenost hlásila nevolnosti až do 7. měsíce.
  • Domácí monitorování srdeční akce (Angelsounds): někteří ho doporučují jako uklidňující, jiní si jej nekoupili nebo jej nepovažují za nutný.


Otevřené otázky

  • Do jaké konkrétní velikosti plodu musí být prvotrimestrální screening proveden, aby byly měření spolehlivé?
  • Jak dlouho mohou přetrvávat zvýšené velikosti vaječníků po hyperstimulačním syndromu?
  • Jaký je optimální postup a časování kontrol při opakovaném krvácení v prvním trimestru?


Zmíněné značky a firmy

Angelsounds, Caro

Zmíněné produkty a metody

prvotrimestrální screening, ultrazvuk transvaginálně, krevní test, šijové projasnění, nosní kůstka, Angelsounds, IVF, hyperstimulace (hyperstimulacní syndrom), endometrióza, hematom, klid na lůžku, revize, kontrolní ultrazvuk, genetická poradna, druhý screening ve 2. trimestru

Místa a osoby

žádné

Strana
z4
avatar
kackaa91
1. říj 2019

@barcachejn ahoj 😊 věřím ti ze jsi nervózní 😓 já jsem nervózní pokaždé když mě čeká ultrazvuk... Zítra začínám 9 tyden... Takže mě zanedlouho čeká taky prvotrimestralni screening 🙏🙏 držím palečky ☺️ ať je vše jak má 🙏 a mrňousek roste krásně ❤️

avatar
mamal34
1. říj 2019

@barcachejn Tak já si právě ulevila, na vyšetření jsem byla včera a do teď jsem nevěděla výsledky, okousala bych si snad i nehty na nohách kdybych se k nim přes břicho dostala 😀... Nervy hrozný a ještě už je mi přes třicet, od začátku si s náma miminko hraje jak pes s kostí tak jsme to završili tím že jsme se nemohli dostat k výsledkům. Taky jsem se těšila až přejdou nevolnosti... Jsem 13+5 a mám pocit že se to stupňuje... Ale co to dáme, jsme ženský 😀

avatar
jituli84
1. říj 2019

Já se bojim vždycky před každým ultrazvukem, sice už jsem 20tt , ale strach mě před každým ultrazvukem neopouští a to jsem si říkala, že po prvním screenu budu už v klidu. Možná je ten strach oprávněn i tím, že jsem i potratila v dubnu , kdo ví. Držím palce at je vše v pořádku 🙂

avatar
jituli84
1. říj 2019

@mamal34 No i pro mě byl první trimestr plný nevolností a těch šílených migren a unav :( Jsem 20 tt a kolikrát zvracim i ted .

avatar
mamal34
1. říj 2019

@jituli84 Bezva a já taaaak doufala že už to přejde... To naše dítě protestuje proti úplně všemu 😀 ale vynahradí mi to těmi negativními výsledky

avatar
kackaa91
1. říj 2019

Holky chci se zeptat, špinila jste nektera z vás? Doktor mi zjistil hematom tak mám takové hnědé špinění, prý je to normalni🤔🤔

avatar
jituli84
1. říj 2019

@mamal34 No jako řeknu, 1. trimestr byl hroznej, maso nejim do ted, to jsem vzdycky vyblila ated záleží jak kdy no 😅 Včera jsem třeba neblila no 😅

avatar
jituli84
1. říj 2019

@kackaa91 U hematomu se to může dít prý, osobně zkušenost nemám. moe minulé těhu nedopadlo špinění, krvácení, potratila jsem v 8tt

avatar
jituli84
1. říj 2019

@mamal34 Anebo takhle já včera neblila , ale přítel ano 😀😀😀

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@jituli84 to mě mrzí😔... Já byla minulý týden na kontrole a doktor říkal že mám mít klid na lůžku že to miminko nemůže ohrozit ale mám prý opravdu jen ležet

avatar
mamal34
1. říj 2019

@kackaa91 Já prvních 12tt spinila a krvácela jak blázen, nervy strašný ale nikdy nikdo do teď nezjistil proč a z čeho a důvod do teď nejasný, úderem 12tt úplný klid... Vím že mi doktorka říkala že u hematomu je nebezpečné že proud krve může strhnout plod... Ale ten mi nikdy nenašla... A jak říkám, 12tt a klid...

avatar
mamal34
1. říj 2019

@jituli84 Mě dost pomáhá hrnek mléka, ale třeba uzeniny... No to jako fakt nedávám už při příchodu do obchodu kde smrdí třeba párek 😀

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@mamal34 je to jsem ráda že Aspon někdo zažil něco jako já. No já už špinim pomalu přes 3 týdny.

avatar
mamal34
1. říj 2019

@jituli84 Jo takhle, no ale on asi blinkal kvůli něčemu jinému než je malý vetřelec v bříšku 😀😀😀

avatar
jituli84
1. říj 2019

@mamal34 No mě mlíko nutily ve školce a už jen ta představa, že bych pila mlíko... no fakt jako neee 😀 Jako už je to lepší, ale uzeniny nejim ani tak, snažím se co mi nesmrdí, ale na maso ani uzeniny fakt chut nemám no

avatar
jituli84
1. říj 2019

@mamal34 On tomu říká stresy z práce, ale zajímavý, že pokud blije on ráno, tak já ten den nebliju 😀😀

avatar
mamal34
1. říj 2019

@kackaa91 Špinění mě vždycky vyděsilo, ale teda když jsem začla krvácet a prokrvacela dvě vložky to už jsem myslela že mě švihne.... Navíc mi pak Dr řekla že už tam vidí jen plodovy obal ale bez miminka a dala mu týden a pak už tam zase bylo a do dnes mi nebyla schopna říct proč krvácím... A vystřídala jsem všechny odstíny krve, jak světlou čerstvou, tak tmavou se sraženinami. A fakt mě to děsilo hrozně aaaaale teď jsem 13+5 mám klid a miminko je zdravé a vzorové... Hlavu vzhůru a ono to dobře dopadne

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@jituli84 @mamal34 holky mě se zvracení nějak vyhlo obloukem 🤔😁

avatar
jituli84
1. říj 2019

@kackaa91 štastná to žena, co víc mám k tomu dodat 😀

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@mamal34 děkuji za uklidnění 😘 opravdu jsem ted mnohem klidnější... No já jsem měla krev asi tak dvakrát, a teď už jen (hnědé špinění a semtam i se staženinami)

avatar
mamal34
1. říj 2019

@jituli84 No já taky nejsem zrovna mlikocuc... Ale teda na to když je mi zle mi fakt pomůže 😀 Ale teda smrady všemožně úplně nedávám... Třeba byvalej když si dojede pro holky tak ta jeho voňavka a jsem jasná a to si je přebírá před domem, pustit ho za dveře tak je záchodová misa moje kámoška na hodně dlouho ... 😀

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@jituli84 ale zase mě šíleně pálí žaha hlavně večer
😂 😂 Týden Jsem měla prujem a pak zase opak 🤔😁 holky taky máte semtam takové to boleni... Ty jakoby menstruační bolesti?

avatar
mamal34
1. říj 2019

@kackaa91 Buď ráda 😀 velice příjemné a záživné 😀😀😀😀 ale ještě nejasej... Kámoška honila triko a začla blinkat někdy v 16tt a až do konce😀 užívej si čichových buněk 😀

avatar
mamal34
1. říj 2019

@kackaa91 no já mám děsnou doktorku, vždycky hrozně plaší, a já jsem těhotná po 10ti letech, první dcera má skoro 13 a druhá dneska 10. Takže mě fakt děsilo všechno. Jak píchání v podbřišku, tak šílená bolest třeba při otáčení na posteli, tak to krvácení a špinění a ona hned no to není dobrý, tohle nedopadne dobře.... A ono dopadlo... Náš drobek je caaaajk 😀 a bacha jako bonbonek... S přítelem jsme neplodní 😀😀😀 já přestala před 6ti lety ovulovat a přítel má syna z prvního manželství po genetické úpravě spermií 😀😀😀

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@mamal34 Ježíš Teda s tou doktorkou to musí být taky zážitek 😂😂... Ty jo, no Hezký ty. Ja jsem ted těhotná 🤰 po ivf. Můj přítel je v pořádku problém je u mě. Já nemůžu mít normálně děti..

avatar
mamal34
1. říj 2019

@kackaa91 No vidíš a já si takhle ve svých 34 letech a velkýma dětma nedostala měsíčky tak si říkám bezva, zase musím pro hormony, páč když to nemám tak pribiram... A těhotná ségra mi strčila test pod nos a říká pocurej to .... Říkám děsnej vtip... Miminko jsme chtěli ale vzhledem k tomu že jsme oba mimo jsme to neřešili, děti máme oba a společný není tak důležité... No a dvě čárky a já myslela že spím.... No zatím jsem se nevzbudila 😀 zaaaazraaaaak

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@mamal34 no Teda 😁 to ti řeknu já bych byla v šoku úplně ❤️❤️ takže k takovému zázraků ti gratuluji 😘 krásné...

avatar
mamal34
1. říj 2019

@kackaa91 No pořád tomu nějak nemůžu uvěřit a čekám že se probudím... 😀😀😀 Ale teda když zvracim a skuhram tak to asi ze spaní nebude 😀😀😀

avatar
mamal34
1. říj 2019

@kackaa91 A ty to taky dotahnes do konce.... Ti prcci za to stojí...

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@mamal34 tak to určitě sen není 😊 i zázraky se dějí 🙏... Co na to tvoje dráha polovička?

Strana
z4