Prvotrimestrální screening. Těšíte se, až bude za vámi?
Ahoj holky 🙂 nemam zadny dotaz jen se mi pomalu ale jiste blizi prvotrimestralni screen a jsem cim dal tim vice nrvozni je nekdo kdo to ma stejne? 🙂 aby bylo vse v poradku to hlavne 🙂 mam ho 14.10 a dnes jsem 11 +4 ranni nevolnosti se me statecne drzi a unava take 😅 uz at je ten prvni trimestr za mnou,rika si to nekdo take? 😀 vsem co to maji stejne a maji tez strach a obavy preji hodne stesti a same pozitivni vysledky 🍀🙂
Stručné shrnutí
- Prvotrimestrální screening kombinuje krevní test a ultrazvuk, měří šijové projasnění a nosní kůstku a slouží k vyloučení Downova a Edwardsova syndromu.
- Hematom v těhotenství se v diskuzi uvádí jako častá příčina hnědého špinění; lékaři v příkladech doporučovali klid na lůžku, ale v mnoha případech byl hematom mimo plod a těhotenství proběhlo normálně.
- Mnohé ženy popisují intenzivní ranní nevolnosti a únavu v prvním trimestru a většina uvádí úlevu ve druhém trimestru, přičemž výjimečně nevolnosti trvaly až do 7. měsíce.
Nejčastější otázky
Q: Co přesně zahrnuje prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening zahrnuje krevní test a ultrazvuk, ultrazvuk měří šijové projasnění a nosní kůstku, výsledky z krve a ultrazvuku se kombinují a v diskuzi bylo uvedeno, že screening může vyloučit Downův a Edwardsův syndrom.
Q: Kdy a jak se ultrazvuk provádí v rámci screeningu?
A: Ultrazvuk trvá v příkladech z diskuze asi 10–15 minut a může být proveden transvaginálně, pokud přes břicho není plod dobře vidět; na recepci se obvykle nahlásí výška, váha a věk pacientky.
Q: Kdy se má odběr krve provést před screeningem?
A: V jednom příspěvku bylo uvedeno, že krev se brala zhruba 3 týdny před plánovaným screeningem.
Q: Co dělat při špinění nebo při zjištění hematomu?
A: V diskuzi lékaři doporučovali klid na lůžku a sledování; zároveň byly uvedeny zkušenosti, kdy ženy měly krvácení nebo špinění, ale od 12. týdne nastal klid a těhotenství pokračovalo normálně.
Q: Pomůže domácí přístroj Angelsounds k uklidnění?
A: V diskuzi byla zmíněna značka Angelsounds jako pomůcka ke sledování srdeční akce plodu; jedna respondentka napsala, že ho pořídila a našla ho užitečným, ale nekontroluje s ním denně.
Q: Co se děje, když jsou výsledky screeningu mimo normu?
A: V jednom příkladu, kdy byly hodnoty mimo tabulku, následoval kontrolní ultrazvuk a pohovor s genetickou poradnou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prvotrimestrální screening zahrnuje krevní test i ultrazvuk.
- Před ultrazvukem a screeningem je v diskuzi častá nervozita a úzkost.
- Hematom může způsobit špinění, ale mnoho žen mělo hematom a nakonec normální průběh těhotenství.
- Mnohé ženy hlásí úlevu od nevolností ve druhém trimestru.
Sporné názory
- Hematom: někteří lékaři v diskuzi varovali, že proud krve může „strhnout plod“, zatímco jiné zkušenosti uvádějí, že pacientky s hematomem měly normální těhotenství, pokud byl hematom mimo plod.
- Délka trvání nevolností: část žen uváděla úlevu v druhém trimestru, jiná zkušenost hlásila nevolnosti až do 7. měsíce.
- Domácí monitorování srdeční akce (Angelsounds): někteří ho doporučují jako uklidňující, jiní si jej nekoupili nebo jej nepovažují za nutný.
Otevřené otázky
- Do jaké konkrétní velikosti plodu musí být prvotrimestrální screening proveden, aby byly měření spolehlivé?
- Jak dlouho mohou přetrvávat zvýšené velikosti vaječníků po hyperstimulačním syndromu?
- Jaký je optimální postup a časování kontrol při opakovaném krvácení v prvním trimestru?
Zmíněné značky a firmy
Angelsounds, Caro
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální screening, ultrazvuk transvaginálně, krevní test, šijové projasnění, nosní kůstka, Angelsounds, IVF, hyperstimulace (hyperstimulacní syndrom), endometrióza, hematom, klid na lůžku, revize, kontrolní ultrazvuk, genetická poradna, druhý screening ve 2. trimestru
Místa a osoby
žádné
@barcachejn Tak já si právě ulevila, na vyšetření jsem byla včera a do teď jsem nevěděla výsledky, okousala bych si snad i nehty na nohách kdybych se k nim přes břicho dostala 😀... Nervy hrozný a ještě už je mi přes třicet, od začátku si s náma miminko hraje jak pes s kostí tak jsme to završili tím že jsme se nemohli dostat k výsledkům. Taky jsem se těšila až přejdou nevolnosti... Jsem 13+5 a mám pocit že se to stupňuje... Ale co to dáme, jsme ženský 😀
Já se bojim vždycky před každým ultrazvukem, sice už jsem 20tt , ale strach mě před každým ultrazvukem neopouští a to jsem si říkala, že po prvním screenu budu už v klidu. Možná je ten strach oprávněn i tím, že jsem i potratila v dubnu , kdo ví. Držím palce at je vše v pořádku 🙂
Holky chci se zeptat, špinila jste nektera z vás? Doktor mi zjistil hematom tak mám takové hnědé špinění, prý je to normalni🤔🤔
@kackaa91 Já prvních 12tt spinila a krvácela jak blázen, nervy strašný ale nikdy nikdo do teď nezjistil proč a z čeho a důvod do teď nejasný, úderem 12tt úplný klid... Vím že mi doktorka říkala že u hematomu je nebezpečné že proud krve může strhnout plod... Ale ten mi nikdy nenašla... A jak říkám, 12tt a klid...
@kackaa91 Špinění mě vždycky vyděsilo, ale teda když jsem začla krvácet a prokrvacela dvě vložky to už jsem myslela že mě švihne.... Navíc mi pak Dr řekla že už tam vidí jen plodovy obal ale bez miminka a dala mu týden a pak už tam zase bylo a do dnes mi nebyla schopna říct proč krvácím... A vystřídala jsem všechny odstíny krve, jak světlou čerstvou, tak tmavou se sraženinami. A fakt mě to děsilo hrozně aaaaale teď jsem 13+5 mám klid a miminko je zdravé a vzorové... Hlavu vzhůru a ono to dobře dopadne
@jituli84 No já taky nejsem zrovna mlikocuc... Ale teda na to když je mi zle mi fakt pomůže 😀 Ale teda smrady všemožně úplně nedávám... Třeba byvalej když si dojede pro holky tak ta jeho voňavka a jsem jasná a to si je přebírá před domem, pustit ho za dveře tak je záchodová misa moje kámoška na hodně dlouho ... 😀
@kackaa91 no já mám děsnou doktorku, vždycky hrozně plaší, a já jsem těhotná po 10ti letech, první dcera má skoro 13 a druhá dneska 10. Takže mě fakt děsilo všechno. Jak píchání v podbřišku, tak šílená bolest třeba při otáčení na posteli, tak to krvácení a špinění a ona hned no to není dobrý, tohle nedopadne dobře.... A ono dopadlo... Náš drobek je caaaajk 😀 a bacha jako bonbonek... S přítelem jsme neplodní 😀😀😀 já přestala před 6ti lety ovulovat a přítel má syna z prvního manželství po genetické úpravě spermií 😀😀😀
@kackaa91 No vidíš a já si takhle ve svých 34 letech a velkýma dětma nedostala měsíčky tak si říkám bezva, zase musím pro hormony, páč když to nemám tak pribiram... A těhotná ségra mi strčila test pod nos a říká pocurej to .... Říkám děsnej vtip... Miminko jsme chtěli ale vzhledem k tomu že jsme oba mimo jsme to neřešili, děti máme oba a společný není tak důležité... No a dvě čárky a já myslela že spím.... No zatím jsem se nevzbudila 😀 zaaaazraaaaak

@barcachejn ahoj 😊 věřím ti ze jsi nervózní 😓 já jsem nervózní pokaždé když mě čeká ultrazvuk... Zítra začínám 9 tyden... Takže mě zanedlouho čeká taky prvotrimestralni screening 🙏🙏 držím palečky ☺️ ať je vše jak má 🙏 a mrňousek roste krásně ❤️