Těhotenství týden po týdnu5 zkušeností

Každý týden těhotenství24 je novým dobrodružstvím. Ze shluku buněk se během 40 týdnů stane roztomilé miminko. V průběhu těhotenství týden po týdnu se mění jak žena/matka1, tak i dítě/plod81. Aby tedy nastávající maminku nic nepřekvapilo, je pro ni dobré vědět, jak těhotenství týden po týdnu probíhá.
  • Jaké změny na sobě může žena očekávat? Jak se vyvíjí miminko?
  • Jaká vyšetření na ženu v jednotlivých týdnech čekají?
Odpovědi najdeš pod vybraným týdnem těhotenství.

1. trimestr1. týden těhotenství 2. týden těhotenství 3. týden těhotenství
4. týden těhotenství5 5. týden těhotenství9 6. týden těhotenství20
7. týden těhotenství21 8. týden těhotenství29 9. týden těhotenství12
10. týden těhotenství17 11. týden těhotenství14 12. týden těhotenství13
13. týden těhotenství15

2. trimestr14. týden těhotenství14 15. týden těhotenství18 16. týden těhotenství20
17. týden těhotenství21 18. týden těhotenství14 19. týden těhotenství15
20. týden těhotenství15 21. týden těhotenství13 22. týden těhotenství12
23. týden těhotenství9 24. týden těhotenství19 25. týden těhotenství22
26. týden těhotenství13 27. týden těhotenství12

3. trimestr28. týden těhotenství9 29. týden těhotenství27 30. týden těhotenství23
31. týden těhotenství10 32. týden těhotenství23 33. týden těhotenství11
34. týden těhotenství13 35. týden těhotenství28 36. týden těhotenství18
37. týden těhotenství19 38. týden těhotenství18 39. týden těhotenství15
40. týden těhotenství21 41. týden těhotenství8 42. týden těhotenství2

Počítání v těhotenství týden po týdnu


Určit, ve kterém týdnu těhotenství žena právě je, lze pomocí data prvního dne poslední menstruace1. Lékař na základě tohoto data určí jak týden těhotenství, tak termín očekávaného porodu74, který vychází na poslední den 40. týdne těhotenství. Vedle této zaručené metody ale existuje hned několik dalších metod, jak těhotenství týden po týdnu počítat a sice například podle data početí, pokud si ho pár pamatuje a nebo dle data ovulace4, ve kterých mohlo k početí dojít.

Více o výpočtu těhotenského týdne naleznete v samostatném článku Výpočet týdne těhotenství.

Rozdělení těhotenství do trimestrů


Celé těhotenství je rozděleno do trimestrů, přičemž prvních 13 týdnů spadá pod první trimestr34, 14.-27. týden těhotenství pak do druhého trimestru17 a 28.-40. týden těhotenství je trimestrem třetím12. Zatímco první týdny těhotenství mohou být plné nevolností, únavy, častého močení, zvětšování a pocitu napínaní prsou, tmavnutí bradavek atd.105, druhý a třetí trimestr jsou už u většiny žen zase jiné, klidnější a často je tak ženami používán termín, že si těhotenství týden po týdnu konečně užívají.

Růst bříška v těhotenství týden po týdnu


Bříško každé těhotné ženy neroste v období těhotenství týden po týdnu zcela stejně, protože každá těhulka má jinou postavu, jinak tvarovanou pánev a posazení dělohy, jinou hmotnost, apod. Stejně tak to platí i v případě, kdy se jedná o první těhotenství a nebo těhotenství druhé, třetí, čtvrté, atd. Bříško při prvních těhotenstvích roste pomaleji - v prvním trimestru nemusí být u mnohých maminek ani poznat, že jsou těhotné. Při dalších těhotenstvích mohou být ale břišní svaly povolnější a bříško na svět vykoukne daleko dříve. Jsou mezi námi ale samozřejmě výjimky, kdy i v případě následného těhotenství je bříško stále malinké a dlouho neviditelné.Některé nastávající maminky mají tendenci si svá bříška porovnávat, a to buď sami se sebou ve smyslu předchozích těhotenství a nebo s kamarádkou, která je taktéž těhotná. Mohou si přitom všimnout, že i tvar bříška je určitě jiný. Některým těhulkám roste bříško do šířky, jiným zase jakoby dopředu. Vzhledově může být také jiné, protože se může na bříšku vytvořit tzv. linea nigra3 - tmavá čárka od pupíku dolů - a nebo také nikoli. Pupík může být vypouklý už od ranného těhotenství, no u některých maminek se ukáže až ke konci těhotenství.

U některých těhotenských bříšek mohou ženy pozorovat i drobné strie25 hned ze začátku růstu bříška, za to jiné těhulky se jim po celou dobu těhotenství úspěšně vyhýbají. Může to být jednak pravidelným promazáváním kůže, která se přirozeně s rostoucím bříškem natahuje a nebo i dědičné, kdy strie neměla žádná z blízkých žen (matka, babička, sestra,..) v rodině nastávající maminky.

S každým růstem bříška je to v těhotenství tedy jinak, ale jedno mají společné a sice: je v nich tolik očekávané děťátko, kterému poskytuje maximální pohodlí ať už bříško vypadá jakkoli. Více se můžete dočíst v hlavním článku na téma Růst bříška v těhotenství15.

Prožívání těhotenství týden po týdnu


Tak stejně, jako je individuální každý průběh těhotenství, je i prožívání těhotenství týden po týdnu24 jiné pro každou těhotnou ženu. Ze začátku gravidity mohou nastávájící maminku pronásledovat různé příznaky těhotenství105 od bolestí hlavy5 po nevolnost8, zvracení2, či zácpu3. Do druhého trimestru vchází s tzv. "žaludkem na vodě" a vidinou, že už to být horší snad ani nemůže, jenže opak může být pravdou. K těmto všem nešvarům se mohou postupně přidávat otoky7, strie, svědění kůže6, akné, hemeroidy a jiné12...

Jsou mezi námi ale i takové štěstěnou políbené, že od druhého trimestru, ne-li už od úplného začátku, prožívají těhotenství týden po týdnu naprosto báječně, bez jakýchkoli obtíží a nepohodlností. Ostatně obecně platí, že je druhý trimestr17 obdobím, které si velká většina těhulek pochvaluje a považuje ho za nejkrásnější třetinu celé gravidity. Přijdou-li tedy ze startu nějaké problémy v podobě nevolností aj., je velká pravděpodobnost, že tak rychle, jak přišly, i odezní.

Přenášené těhotenství


Jakmile doba obvyklých 10-ti lunárních měsíců uteče, tj. běžných 40 týdnů těhotenství, vstupuje žena do tzv. přenášeného těhotenství. Lékaři ale nechávájí ženu přenášet maximálně 10 - 14 dnů od původního termínu porodu a to zejména z důvodu stárnutí placenty, která po 42.tt plod již nijak nevyživuje. Navíc může dojít k zakalení plodové vody, což nesvědčí zdraví miminka ani mamince.

Přenášení je tedy porodem18 po 294. dni těhotenství od prvního dne poslední menstruace a nebo po 280. dni poslední ovulace4.

Více se můžete dočíst v samostatném článku na téma Přenášení7.

Skupiny maminek na Modrém koníku. Co si o těchto tématech píší jiné maminky?


Cvičení pro těhotné (502 členů • 126 příspěvků)  Těhotenstvím přirozeněji a intuitivněji (186 členů • 41 příspěvků)  Výživa nejen v těhotenství - poradna (194 členů • 157 příspěvků) 
| | |
Skupina pro všechny maminky, které chtějí být v těhotenství fit :) Úvod ke cvičení ...  Chcete se v těhotenství více spoléhat na vnímání signálů svého těla a miminka? Nepřejete si ...  Těhotenství je velmi důležitým obdobím v životě každé ženy. V tomto období ... 

Související články


Více o těhotenství týden po týdnu na modrykonik.cz


Příběhy maminek a články z Magazínu


Použité zdroje


  1. http://www.modrykonik.cz/diskuse/o-tehotenstvi/...
Pomohl ti tento článek?
Ano
 / 
Ne

Zkušenosti s těhotenstvím týden po týdnu

Máš zkušenost s těhotenstvím týden po týdnu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kacik87
11. únor 2015

Díky za tyto stránky :-)

Vždy, když přišel první den nového týdne, netrpělivě jsem se začetla, co nového moje miminko prožívá a co nejspíš bude čekat mě.

Moc krásně udělané stránky. Děkuji. x-)
4 poděkování
Poděkuj za zkušenost
bajushh
20. říj 2015

Také děkuji modrému koníku :-)

Jako asi každá z nás, těhotenství jsem prožívala co nejvíce to šlo a díky MK ještě víc. Vždy jsem se těšila na tu novou zprávičku Vítej v tom a tom týdnu. Bylo to nejkrásnější období, které jsem prožila a pevně doufám v tom, že si to budu jednou moci zopakovat...i s naším Modrým koníkem.

Takže děkuji ještě jednou.
1 poděkování
Poděkuj za zkušenost
annubiss
20. říj 2015

Klasická učebnicová matka :-D

Ano, tou jsem byla. Tím chci říct, že jakmile jsem otěhotněla, tak jsem se snažila vše a co možná nejvíc vyčíst, četla jsem už dopředu, jak je mimčo vekterém týdnu velké a jak se vyvíjí, jaké se dějí změny, seděla jsem na internetu a vše studovala. :-D Samozřejmě jsem pak byla ze všeho vyplašená, :-D nejvíc jsem se bála, když mi vyšel ve 13.tt pozitivní screening a musela jsem na odběr plodové vody. Ten den, kdy jsem čekala na výsledky byl nekonečný. Samotné miminko jsem si pořádně začala uvědomovat/užívat až tak od 5. měsíce, kdy už jsem se cítila opravdu těhotně. Jinak těhotenství bylo až do konce celkem bez problémů, když nepočítám poslední měsíc bolestí kyčlí, zad, nespavost a ostatní libůstky, každopádně se na další opět těším, i když s jedním dítětem už to nebude takový veget jako u prvního. :-D
0 poděkování
Poděkuj za zkušenost
pejsanek
26. říj 2015

Druhé miminko na cestě :-)

Jsem podruhé těhotná a jak se říká, že je každé těhotenství jiné, tak to mohu potvrdit. :-)

U první dcery nebylo bříško viditelné do šestnáctého týdne. Jen prsa jsem měla větší. Nevolnostmi jsem trpěla do 8. tt.

Teď jsem těhotná znova, momentálně končím 13. tt. Špatně je mi pořád, bříško vykouklo už v 8. tt a prsa mám o dost větší než ve stejném týdnu minulého těhotenství.

Každopádně děkuju Modrému koníku za informace, co se s miminkem děje, jak už je velké a co čeká mne. :-)
1 poděkování
Poděkuj za zkušenost
baronie
31. říj 2016

Užitečné rady

Tak už jen nějakých 9 týdnů do porodu. Strašně rychle to utíká. Možná je to i tím, že máme doma školáčka a potřebuje trochu pozornosi a dohledu.

Jinak na sestřičku už se moc těší. Ostatně jako všichni.

Tak všem přeji, které už to mají taky za pár jako já, ať vám váš malinkatý uzlíček dělá jen samou radost a jste zdraví. A přeji všem krásné blížící se svátky! 😉😉😉
2 poděkování
Poděkuj za zkušenost