Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Výpočet týdne těhotenství

Pro výpočet týdne těhotenství vycházejí lékaři a těhotenské kalkulačky z prvního dne poslední menstruace2. Je to proto, že přesné datum ovulace6 a početí většina žen nezná. Tento časový úsek tak zahrnuje i období, kdy žena ve skutečnosti těhotná24 ještě není. K oplodnění, tedy ke skutečnému počátku těhotenství dochází asi dva týdny od poslední menstruace. Miminko je tedy ve skutečnosti o dva týdny mladší, než týden, který se dozví těhotná žena od lékaře.

Týdny těhotenství, které se počítají od poslední menstruace (PM) se nazývají gestační týdny. Skutečný věk dítěte, tedy věk od oplodnění, se nazývá fetální věk.

Více se o skutečném věku plodu můžete dočíst v samostatném článku na téma: Fetální věk.

Vztah mezi gestačním a fetálním věkem plodu

Událost Gestační týden (gestační věk) Dny od poslední menstruace Fetální věk (skutečný věk) Dny od početí
první den menstruace 1. týden těhotenství 1-7
2. týden těhotenství 8-14
početí 3. týden těhotenství 15-21 1. týden věku plodu 1-7
4. týden těhotenství 22-28 2. týden věku plodu 8-14
... ... ... ...

Na základě prvního dne poslední menstruace stanoví gynekolog i předpokládaný termín porodu74. U 28 denního cyklu, je trvání těhotenství 280 dní. Tedy stačí si k datu poslední menstruace připočítat 280 dní a žena má předpokládaný termín porodu. Pro rychlejší výpočet je třeba připočítat k 1. dni poslední menstruace 7 dní a pak se odečítají tři kalendářní měsíce. Tento výpočet je na základě tzv. Naegeleho pravidla.

Žena nezná datum poslední menstruace, nebo má nepravidelný cyklus

Pro výpočet termínu porodu bude gynekolog potřebovat datum začátku poslední menstruace. Výpočet předpokládaného termínu funguje nejpřesněji, pokud má žena pravidelný 28 denní cyklus.

V případě, že těhotná žena nezná datum poslední menstruace nebo měla cyklus nepravidelný1, přesnější datum porodu určí první ultrazvuk2. Toto ultrazvukové vyšetření14 by mělo být vykonáno mezi 10.19 - 13. týdnem těhotenství18. Do té doby se všechny plody vyvíjejí stejně. Předpokládaný termín porodu lékař určí na základě změřené délky miminka. Délka miminka se v raném těhotenství udává jako délka od hlavy po zadeček (CRL - crown rump legth).

Více se o zkratkách uváděných v těhotenské průkazce můžete dočíst v samostatném článku na téma: Zkratky v těhotenské průkazce.

Jsem 4 týdny těhotná, ale jsem v 5. týdnu těhotenství

V týdnu, kdy začala tvoje poslední menstruace, je tvůj první týden těhotenství, ale ještě jsi nedokončila žádný týden těhotenství. Je to tedy o dokončených týdnech. Proto:

Trvá těhotenství 9 nebo 10 měsíců?

Těhotenství5 trvá průměrně 40 týdnů. 40 týdnů je:

  • 9 kalendářních měsíců (každý z nich má 30 nebo 31 dní),
  • 10 lunárních měsíců (každý trvá 28 dnů).

Jeden lunární měsíc trvá přesně 4 týdny. Naopak 40 těhotenských týdnů rozdělit do 9 kalendářních měsíců nelze jednoznačně. Literatura se tak při zařazení jednotlivých týdnů do kalendářních měsících rozchází.

Co je to trimestr

Těhotenství se dělí na tři části - tři trimestry. Každý z nich trvá 3 měsíce. 40 týdnů těhotenství se nedá přesně rozdělit do 3 částí. Literatura se proto rozchází v tom, které týdny patří do kterého trimestru.

Nejčastěji literatura uvádí následující trvání jednotlivých trimestrů:

Více o výpočtu týdne těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20170930030011/http://www.gnozeo.com/cs
  2. Pařízek, A. a kol.: Porodnická analgezie a anestezie. Grada, 2001.
  3. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Grada 2011
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s výpočtem týdne těhotenství

Máš zkušenost s výpočtem týdne těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost