Průběh těhotenství

Jak vypadá průběh těhotenství po jednotlivých týdnech a kdy se odehrávají důležité milníky? Která vyšetření tě čekají, jakým vývojem si prochází miminko a na základě čeho se vlastně počítá termín porodu? Pojď se spolu s námi podívat, jak těhotenství probíhá od početí až po porod.

Průběh těhotenství

Co všechno se stane za devět měsíců těhotenství?

Trimestry

  • První trimestr těhotenství je obvykle nejnáročnější, protože tělo budoucí maminky se přizpůsobuje novému životu, který v ní roste. V tomto období jsou běžné ranní nevolnosti15, únava a výkyvy nálad. Během prvního trimestru se také začínají vyvíjet hlavní orgány a systémy děťátka, přičemž na konci této fáze je velké asi jako grapefruit.
1. měsíc těhotenství2. měsíc těhotenství3. měsíc těhotenství
  • Druhý trimestr je často označován jako „líbánková“ fáze těhotenství. Mnoho nepříjemných příznaků z prvního trimestru totiž odeznívá a vrací se energie. Miminko pokračuje v růstu i vývoji a na konci druhého trimestru je velké asi jako meloun.
4. měsíc těhotenství5. měsíc těhotenství6. měsíc těhotenství
  • Třetí trimestr je závěrečnou fází těhotenství a vyznačuje se větším přibýváním na hmotnosti maminky a pokračujícím vývojem dítka, které má na konci třetího trimestru obvvykle něco přes tři kilogramy a je připraveno na porod.
7. měsíc těhotenství8. měsíc těhotenství9. měsíc těhotenství

Těhotenství po trimestrech, měsících i jednotlivých týdnech

Trimestry těhotenství

První trimestr

Průběh těhotenství v prvních týdnech, respektive v prvním trimestru, se u jednotlivých žen liší. Obecně lze ale říct, že se nese ve znamení typických těhotenských příznaků, těšení se z prvního ultrazvuku, ale i tiché radosti z této šťastné noviny, protože jen málo maminek své těhotenství prozradí širšímu okolí už během prvního trimestru.

Každopádně se však připrav na tyto důležité okamžiky:

  • pozitivní těhotenský test,
  • první kontrola u gynekologa v těhotenství,
  • nástup těhotenských příznaků, jejichž intenzita i projevy jsou velmi individuální,
  • absolvování prvotrimestrálního screeningu.

Trimestr

Těhotenství je členěno na tři časové úseky, které se nazývají trimestry, z nichž jeden trvá tři měsíce. Pravděpodobně sama ucítíš, že každý trimestr je jiný, a to nejen ve vyšetřeních, ale obvykle také v pocitech a fyzické kondici.

1. měsíc těhotenství

První měsíc těhotenství trvá od 1. do 4. týdne, přičemž se dá charakterizovat jako klidný, protože tě pravděpodobně nepotrápí výraznými příznaky. Právě v tomto měsíci dojde k početí a uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Prohlédni si jeho průběh týden za týdnem. 👇👇👇

1. týden těhotenství

Asi to bude znít zvláštně, ale v této době ještě těhotná nejsi, a proto se zatím ve tvém těle nemohou dít žádné důležité změny. První týden těhotenství totiž lékař označí až zpětně a stane se jím týden tvé poslední menstruace.

Menstruace

"Co ti je? Zase jsi to dostala? "Posloucháte snad už po sté ten typický mužský protiútok, když si už neumí poradit s vašimi náladami. Ne nadarmo se říká, že kdo nezažil, ten nepochopí a jinak tomu není ani v době menstruace. Možná patříte mezi ty šťastnější, které si odbyjí jen několikadenní krvácení a je po všem, ale mnohé víme, že koupí menstruačních vložek či tampónů toto období nekončí. Nesnesitelné bolesti břicha, křížů, časté změny nálad, které zkrátka nedokážete dostat pod kontrolu, jsou jen zlomkem toho, co ženy během svých dní prožívají. A aby toho nebylo málo, procházíme tím měsíc co měsíc. Proč je tomu tak?

2. týden těhotenství

Druhý týden těhotenství je týden po poslední menstruaci. Tvůj organismus se připravuje na ovulaci a následné oplodnění vajíčka spermií. Ani v tomto týdnu ještě těhotná nejsi, přestože se ti z těhotenství „ukrajuje“ dalších 7 dní.

Ovulace

Ovulace je odborný lékařský termín, který označuje okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. K ovulaci zpravidla dochází pouze jednou během menstruačního cyklu. Při ovulaci většinou dochází k uvolnění jednoho vajíčka, výjimečně však může dojít k uvolnění více vajíček (pak vznikají vícečetná těhotenství). Některé menstruační cykly mohou být anovulační, tzn. že k uvolnění vajíčka z vaječníku vůbec nedojde. Ve dnech kolem ovulace je šance na otěhotnění nejvyšší, proto se ovulační dny označují jako plodné dny.

3. týden těhotenství

Právě v tomto týdnu dochází k oplodnění vajíčka spermií. Už teď je rozhodnuto, jestli to bude chlapeček, nebo holčička a zda budeš mít jedno děťátko, nebo dvojčata, trojčata atd. Přestože ve tvém těle dochází k pořádně důležitému procesu, subjektivní příznaky těhotenství ještě neočekávej. Je na ně příliš brzy.

Pohlaví dítěte

Bude to chlapeček, nebo holčička? To je otázka, kterou si klade asi každá budoucí maminka. Pokud patříš mezi ty, které chtějí vědět pohlaví miminka co nejdříve, pojď se s námi podívat na různé metody jeho určení. Kromě toho ti prozradíme, ve kterém týdnu se dá pohlaví děťátka zjistit, jaké faktory do toho mohou vstoupit a co za vyšetření musíš podstoupit, aby ses co nejdříve dozvěděla, jestli čekáš dceru, nebo syna.

4. týden těhotenství

Oplodněné vajíčko ve čtvrtém týdnu těhotenství právě ukončuje své putování do dělohy, kde začíná hnízdit. Důsledkem toho se ve tvém těle zvyšuje hladina hCG – hormonu, který je spouštěčem prvních příznaků těhotenství. Jelikož však ke zpoždění menstruace teprve dojde, můžeš si tyto symptomy zaměnit za premenstruační syndrom. V obou případech se to totiž projevuje stejně – únavou, citlivostí prsou a nafouknutým bříškem.

Pokud jste se od poslední menstruace s partnerem snažili o miminko, na těhotenský test je i nyní příliš brzy. Nemusel by být natolik citlivý, aby lehce zvýšenou hladinu hCG ve tvé moči zachytil.

Příznaky těhotenství

Když se mluví o příznacích těhotenství, každého zákonitě napadnou zpožděná menstruace a nevolnosti. Ale ne nadarmo se říká, že se vyplatí poslouchat své tělo, protože signálů je mnohem víc. Zjisti na následujících řádcích, jaké to jsou a kdy se objevují.


2. měsíc těhotenství

Druhý měsíc je obdobím, kdy žena obvykle zjistí, že je těhotná. Symptomy už mohou být výrazné, ale stejně tak i jen nepatrné či téměř žádné. I toto období je skvělou ukázkou toho, že každá žena prožívá těhotenství jinak. Přečti si sumář informací o týdnech druhého měsíce. 👇👇👇

5. týden těhotenství

Menstruace se zpožďuje, vajíčko je již uhnízděné v děloze, a pokud je vše v pořádku, nic mu nebrání v dalším vývoji. Z části oplodněného vajíčka se začínají pomaličku formovat i placenta a pupeční šňůra. Ve tvém těle stále dochází ke zvyšování hormonu hCG, a pokud si na konci tohoto týdne uděláš těhotenský test, je šance, že ti vyjde pozitivně a každým dnem bude druhá čárka na testu sílit.

Těhotenský test

Výsledek pozitivního testu tě může potěšit, překvapit, ale také pořádně zklamat či dokonce zaplavit úlevou. Ať už se snažíš o miminko, nebo se případného těhotenství obáváš, pojď si přečíst, jak těhotenské testy vlastně fungují, kdy by sis ho měla udělat a kdy může být falešně negativní či pozitivní.

6. týden těhotenství

Šestý týden těhotenství je pro miminko zlomový – s největší pravděpodobností by mu už mělo bít srdíčko. To zachytí i lékař na ultrazvuku pomocí vaginální sondy. Tebe zatím mohou přemoci únava, bolesti hlavy, nevolnosti a pozorovat můžeš i nafouklé bříško.

Ranní nevolnost v těhotenství

Nevolnosti jsou nejdiskutovanějším těhotenským příznakem, kterého se zároveň nastávající maminky obvykle nejvíce obávají. Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak je zmírnit a jsou nebezpečné? I tyto informace, kromě řady dalších, se dozvíš v našem článku.

7. týden těhotenství

Děloha se zvětšila na dvojnásobnou velikost; pupeční šňůra, která k miminku bude přivádět živiny, je již zcela vyvinutá; a bijící srdíčko se začíná zdokonalovat, proto pokud tě v tomto týdnu čeká první kontrola u gynekologa, můžeš se těšit na to, jak uslyšíš jeho tlukot. V případě, že tě netrápí nevolnosti, možná na sobě pozoruješ první menší náznaky váhového přírůstku. Lékař ti navíc nejspíš doporučí užívání kyseliny listové.

Kyselina listová

Kyselina listová je takový supervitamín, Wonder woman mezi všemi vitamíny a minerály pro nastávající maminky i ty v radostném očekávání. Oproti Supermanovi chrání také děťátko v bříšku a stará se o jeho zdravý vývoj a pohodlí.

8. týden těhotenství

Svému těhotenství bys měla přizpůsobit jídelníček, aby byl pestrý a bohatý na vitamíny i minerály. S jídlem to ovšem může být poněkud složitější kvůli těhotenským nevolnostem. Kromě nich na sobě třeba vypozoruješ zhoršenou pleť, větší únavu, neutuchající bolesti hlavy a změny nálad.

Miminko je nyní velké jako gumový medvídek. Přestože právě váží pouhý jeden gram, v děloze se už pohybuje, a dokonce se mu začíná formovat i tvářička.

Strava v těhotenství

Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.


3. měsíc těhotenství

Třetí měsíc trvá od 9. do 13. týdne těhotenství a zároveň uzavírá první trimestr. Nese se především ve znamení těhotenských příznaků, důsledkem čehož můžeš pociťovat i větší nápor na psychiku. Mezitím však tvé tělo udělá pořádný kus práce – vytvoří dokonalé prostředí pro vývoj miminka. Zjisti, jaké změny přinášejí jednotlivé týdny ve třetím měsíci. 👇👇👇

9. týden těhotenství

Prsa se neustále zvětšují a od nynějška na prsních dvorcích můžeš zpozorovat i jakési bílé výstupky, tzv. Montgomeryho žlázky. Hladina hormonů ve tvém těle dosahuje maxima, a proto není divu, že se ti často střídají nálady, trápí tě bolesti hlavy či pálení žáhy, a pokud jsi cítila i nevolnost, nyní začíná skutečně gradovat.

Miminku se formují pohlavní orgány, které ovšem na ultrazvuku lékař zachytí až o něco později. Od tohoto týdne bude děťátko stále více připomínat mini človíčka – právě teď mu totiž mizí ocásek.

Přibírání v těhotenství

Přibírání je přirozenou a zdravou součástí těhotenství. V tomto období není na místě hladovění ani přejídání a víc než kdykoli jindy záleží na pestrém a vyváženém jídelníčku.

10. týden těhotenství

Děťátku se vyvíjejí orgány, a některé z nich dokonce spustily svou činnost. Jeho hlavička je téměř stejně velká jako zbytek tělíčka a začínají na ní růst první vlásky. Co se týká tebe, můžeš pociťovat návaly horka či větší žízeň, protože tvým tělem nyní proudí mnohem více krve. Proto se také nelekni, jestli na pokožce zpozoruješ vystouplé žíly.

Je nepsaným pravidlem, že do 10. týdne těhotenství bys měla stihnout první kontrolu u gynekologa, během které potvrdí těhotenství a zkontroluje, zda je vše v pořádku. Zároveň se můžeš objednat na prvotrimestrální screening, který se provádí od 10. do 14. týdne těhotenství.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.

11. týden těhotenství

Víš, co je to růstový spurt? Jedná se o období, kterým si miminko právě prochází. Během něj hodně rychle poroste, dokonce tak, že ve srovnání s minulým týdnem zdvojnásobí svoji hmotnost. Také se mu vyvíjí čich a jeho prstíky jsou od sebe zcela oddělené.

U tebe možná vrcholí nevolnosti i vyčerpání a kvůli nafouklému bříšku můžeš mít pocit, že jsi pořádně přibrala. No, a aby to nebylo jen o špatných zprávách – díky zvýšené hladině estrogenu bys měla pozorovat krásnější vlasy a nehty.

Vlasy v těhotenství

Vlasy v těhotenství prochází díky zvýšené hladině hormonů estrogenu pozitivní změnou. Vlasy rostou více, jsou hustější a nevypadávají v takovém množství jako před otěhotněním. Vlasy jsou také silnější a pevnější a ženy s kudrnatou kšticí se mohou v těhotenství setkat s tím, že se jejich vlasy budou více nebo naopak méně kudrnatit než bylo obvyklé.

12. týden těhotenství

Přestože hladina hormonů již dosáhla svého maxima v předchozích týdnech, pořád tato hormonální bouře může zanechávat nemalé stopy. Na denním pořádku tak stále mohou být celodenní nevolnosti, nechutenství, ale i zvláštní chutě a pořádná únava. Také můžeš vnímat o poznání větší prsa, oblejší bříško i širší boky či stehna. Pokud jsi dosud naopak nepřibrala ani gram, nedělej si starosti. Každé tělo je jiné a odlišným způsobem reaguje na hormonální změny.

Miminko už zatím zkouší, co jeho tělíčko dokáže. Rozevírá a zavírá pěstičku, zívá, a jelikož má v děloze dostatek místa, vesele si plave v plodové vodě. Momentálně váží asi 15 gramů a měří něco přes 5 cm.

Chutě v těhotenství

Chipsy, které tě přímo magicky přitahují, zvláštní chuťové kombinace, nad nimiž ostatní kroutí hlavou, ale i obyčejná jablka, která jíš na kila… I takto mohou vypadat těhotenské chutě, s nimiž se ve větší či menší míře setká téměř každá budoucí maminka. Proč vlastně těhotenské chutě vznikají a co dělat, když ti přerůstají přes hlavu?

13. týden těhotenství

Máme zde konec 3. měsíce, ale i závěr prvního trimestru! Nese se ve znamení ústupu prvotních těhotenských příznaků, ale i vzniku případných otoků na tváři, rukou či nohou. Přestože je do porodu ještě daleko, v prsou se už nyní začíná tvořit kolostrum – tekutina, která je předchůdcem mateřského mléka. Miminko si zatím trénuje sací reflex na svých prstech.

Kolostrum

Kolostrum (též mlezivo) je hustá, obyvykle žlutá tekutina, která je prsy produkována již během těhotenství a pak hlavně od první hodiny po porodu, někdy se proto také nazývá "první mléko". Kromě žluté barvy ale může mít normální kolostrum i jiné barvy, např. bílou, růžovou, oranžovou, zelenou a světle hnědou.

Druhý trimestr

Je více než pravděpodobné, že si druhý trimestr užiješ z celého těhotenství nejvíc. Měla bys pozorovat nejen nárůst energie, ale také útlum těhotenských příznaků, které tě v prvním trimestru potrápily. A ani bříško zatím není tak velké, aby ti překáželo například při usínání.

Můžeš se připravit na tyto důležité milníky:

  • snížení rizika spontánního potratu,
  • pocítění prvních pohybů miminka,
  • výběr porodnice,
  • absolvování morfologického ultrazvuku,
  • absolvování testu na těhotenskou cukrovku.

4. měsíc těhotenství

Čtvrtý měsíc těhotenství trvá od 14. do 17. týdne a přinese spoustu dobrých novinek, díky nimž budeš moci s klidnějším srdcem oznámit tuto radostnou zprávu i širšímu okolí. Rovněž se můžeš připravit na to, že množství nepříjemností, které tě dosud trápily, odezní, a přestože je mohou vystřídat další, zatím to nebude tak dramatické. Podívej se, o čem bude 4. měsíc těhotenství pěkně týden po týdnu. 👇👇👇

14. týden těhotenství

Očekávat můžeš ústup nevolností a příliv energie, kterou oceníš zejména tehdy, pokud tě těhotenské příznaky dosud pořádně potrápily. Stejně na tom bude i tvoje psychika – v případě, že jsi byla plačtivá a budoucnost jsi neviděla zrovna v nejjasnějších barvách, brzy se všechno změní. Ale zároveň stále můžeš pociťovat trávicí problémy, například zácpu a nafouklé bříško.

Miminko je nyní velké asi jako citron a dokáže hýbat všemi kloubky. Pokud jsi ještě o těhotenství neřekla širšímu okolí, klidně tak můžeš v nejbližších dnech učinit – riziko spontánního potratu se pořádně snížilo. V tomto týdnu by ses měla zamyslet i nad výběrem porodnice a zkontrolovat si, zda právě tebou vybraná nevyžaduje registraci do 14. týdne.

NT screening

Každá nastávající maminka se v těhotenství setkala s pojmem NT test nebo NT screening. Jedná se o mimořádně důležité měření, které dokáže upozornit i na riziko výskytu Downova syndromu. Kdy se NT screening provádí a jakého většího vyšetření je součástí? Pojď si přečíst víc informací.

15. týden těhotenství

Pokud sis už alespoň jedním těhotenstvím prošla, každým dnem můžeš očekávat, že pocítíš pohyby miminka. Přestože ještě nepůjde o silné kopance, spíše o jemné žbluňknutí, určitě si tento moment zapamatuješ navždy. V případě, že čekáš své první miminko, chvilku si na první pohyby ještě počkáš. Kromě toho můžeš pozorovat, že více kalhot nebo sukní víc nezapneš.

Děťátko momentálně objevuje, jakých pohybů a grimas je schopno, a začíná rozlišovat světlo od tmy. Jeho tělíčko je pokryto jemnými chloupky, kterým se říká lanugo.

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.

16. týden těhotenství

Odteď můžeš pozorovat nárůst těhotenského bříška, ale rovněž i vznik strií. Pokud jsi tedy dosud nehydratovala pokožku na břiše, bocích a stehnech, určitě s tím začni. V 16. týdnu se provádí i Tripple test, ale mnoho ambulancí od něj upouští, protože ho nahrazuje preciznější prvotrimestrální screening.

Můžeš pociťovat bolesti zad, zkrácenou kapacitu dechu či pálení žáhy. Všechny symptomy jsou spojeny s rostoucí dělohou a přípravou těla na porod. Rovněž se nezalekni, začneš-li častěji zapomínat, případně se budeš těžší soustředit – jde o tzv. pregnancy brain, se kterým se potýká drtivá většina nastávajících maminek. Děťátku se zatím zpevňují kosti a jeho celkovou velikost lze přirovnat k avokádu.

Pálení žáhy

Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.

17. týden těhotenství

Děloha se zvětšila na velikost vodního melounu a neustále se rozpínající pokožka tě může pořádně svědit. Hormonální změny také mohou způsobovat, že se více potíš, tvoří se ti větší množství slin nebo se ti zdají podivné sny. Také je možné, že začneš rychleji přibírat na hmotnosti, a to přibližně 500 g za týden. Stejně tak je na tom i miminko – začíná se mu vytvářet podkožní tuk, který zajišťuje termoregulační funkci.

Spánek v těhotenství

S každým nadcházejícím týdnem je spánek v těhotenství horší. Těhotná žena se díky rostoucímu bříšku nemůže pořádně vyspat, bříško jí překáží a dlouho hledá vhodnou polohu, která ji pomůže alespoň na chvilku usnout. Za chvíli se ale opět probudí s potřebou jít na záchod. Příčinou špatného spánku v těhotenství může být také strach z blížícího se porodu nebo ženu mohou trápit špatné sny.


5. měsíc těhotenství

Pátý měsíc začíná 18. týdnem a končí 22. týdnem těhotenství. Prvorodičkám přinese krásný okamžik v podobě prvních pohybů miminka, ale také zajistí, že už těhotenství před okolím neskryješ. Co se týká vyšetření, v pátém měsíci těhotenství tě čeká morfologický neboli tzv. velký ultrazvuk. Pojď se podívat, co přinese 5. měsíc v jednotlivých týdnech. 👇👇👇

18. týden těhotenství

Miminku se právě zdokonaluje sluch, díky čemuž se zaposlouchá do tlukotu tvého srdce a rozpozná tvůj hlas. Ty možná pozoruješ tvorbu otoků, ale také tě mohou překvapit závratě či mdloby, navíc rostoucí bříško už dokáže trošku zkomplikovat spánek.

Otoky v těhotenství

Otoky jsou typickým projevem těhotenství, se kterým se setkala většina nastávajících maminek, a to zejména v posledních týdnech gravidity. Příznačné je, že se otoky zhoršují v teplých letních dnech nebo také, když žena setrvává delší dobu ve statických polohách, tedy dlouho sedí nebo stojí.

19. týden těhotenství

Rostoucí děloha už v tomto týdnu může způsobovat píchání v podbřišku a také tě dokáže zaskočit i horší kondička. Tvé tělo se už připravuje na porod, což často vede k bolesti v bedrech. Na bříšku zase můžeš pozorovat těhotenskou čáru, tzv. lineu nigra.

Miminko během dne probdí asi 6 hodin a jeho pokožka produkuje bílý mázek – vernix.

Sport v těhotenství

Těhotenství jednoznačně neznamená stop pro oblíbené sportování. Sportu v těhotenství se žena nemusí vzdávat, stačí jen zvážit, který druh sportu je pro ni a její nenarozené dítě vhodné a při kterém si nemůže ublížit. Každá žena těhotenství prožívá jinak a může mít těhotenství bezproblémové nebo mít běhen něj různé problémy, které ji hladký průběh těhotenstvím znepříjemňují. Pokud si není žena s výběrem druhu sportu jistá, měla by se poradit se svým gynekologem.

Sportu by se žena neměla vzdávat úplně, pokud není na rizikovém těhotenství. Sport ji nejenže udržuje v kondici, ale také zabraňuje nadměrnému růstu kilogramů, bolesti zad nebo vzniku trombózy.

20. týden těhotenství
Právě jsi přibližně v polovině těhotenství. Pokud jsi prvorodička, je možné, že tě brzy překvapí první pohyby miminka. V následujících dnech nejspíš absolvuješ ultrazvukový screening druhého trimestru.

Placenta momentálně dosáhla své největší velikosti a miminko zná chuť plodové vody, kterou neustále polyká, a trénuje si tak svůj trávicí systém. Jeho velikost lze přirovnat k menšímu žlutému melounu.

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.

21. týden těhotenství

Bříško už v podstatě neskryješ, mnohé kousky oblečení musíš nechat ležet ve skříni a déle hledáš tu správnou polohu při usínání. Pokud máš chuť na sex, není potřeba si ho odpírat, miminku při něm nic nehrozí.

Sex v těhotenství

Sex v těhotenství je součástí partnerského života, ale žena i muž ho mohou prožívat jinak než v období před těhotenstvím. Oba mohou mít strach o dítě, ženu mohou trápit nevolnosti, bolesti a sexuálně tak v tomto období nežijí.

22. týden těhotenství

Bolesti zad, častý hlad, běhání na toaletu, tvrdnutí bříška nebo ranní poslíčci – i takové záležitosti má pro tebe 22. týden těhotenství. Miminko nyní měří přibližně 27 cm, svojí velikostí připomíná kokosový ořech a mimo jiné se mu právě zbarvují oční duhovky.

Časté močení v těhotenství

Těhotné ženy často pociťují zvýšenou potřebu močení. Stojí za ní tlak rostoucí dělohy na močový měchýř a také hormonální změny, které v souvislosti s těhotenstvím v těle probíhají. Zatímco některé budoucí maminky časté močení trápí od prvního trimestru, jiné se s ním setkají až v posledních týdnech těhotenství.


6. měsíc těhotenství

Šestý měsíc zahajuje 23. týden a ukončuje 26. týden těhotenství. Za tu dobu miminko naroste do velikosti hlávkového salátu. Těhotenství už začíná být pořádně citelné a už v tomto měsíci můžeš absolvovat test na těhotenskou cukrovku nebo 3D či 4D ultrazvuk. Prohlédni si průběh šestého měsíce těhotenství týden za týdnem. 👇👇👇

23. týden těhotenství

Všechny symptomy těhotenství, které se dosud objevovaly v menší míře, mohou gradovat. Ať už jde o otoky, svědění pokožky, zvětšování objemu prsou nebo bolesti v podbřišku spojené s rostoucí dělohou. Nade vše se k tomu mohou přidat i citlivé dásně, které při čištění zubů krvácí.

Pokožka miminka se nyní zbarvuje dorůžova a maličkému se zdají sny. Kromě toho, že se v děloze vesele vrtí, můžeš pociťovat i to, jak škytá.

Škytavka miminka v bříšku

Možná i ty v těhotenství zaregistruješ zvláštní pohyb v bříšku –⁠ jde o jakési rytmicky se opakující škubnutí, která samy od sebe po chvilce zase utichnou. Nastávající maminky, které tento jev pocítí poprvé, musí chvilku bádat, co se to právě odehrálo, než přijdou na to, že nejde o nic neobvyklého. Miminko v bříšku totiž běžně škytává. 🙂 Zjisti v našem článku, proč tomu tak je.

24. týden těhotenství

24. týdnem začíná období, během kterého můžeš absolvovat glukózový toleranční test na odhalení případné těhotenské cukrovky. Přesto že se tohoto vyšetření mnoho žen obává, není důvod k panice. Kromě toho bude tvůj gynekolog pečlivě pozorovat změny na děložním čípku, které by mohly signalizovat předčasný porod. Od tohoto týdne má miminko v případě předčasného porodu určitou šanci na přežití, určitě by u tebe ale ještě mělo zůstat.

Vlásky miminka začínají nabývat barvu, jakou budou mít po jeho narození, a maličké už reaguje na podněty z vnějšího prostředí. Stále má ve tvém bříšku dostatek prostoru, díky čemuž bez omezení hýbe rukama a kopat nožkami.

OGTT

Glukózo-toleranční test (OGTT) má odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Bývá ovšem tak trochu strašákem některých budoucích maminek, ale každý jsme jiný, a i když si možná v diskuzi přečteš, jak byl někomu nepříjemný, neznamená to, že ty ho nezvládneš levou zadní. 😊 Podívej se, zda je nutné se na něj nějak připravit a co tě při něm čeká.

25. týden těhotenství

Děloha je velká asi jako volejbalový míč, takže musíš často chodit na toaletu a projevit se mohou i problémy s trávením. Výjimečné nejsou ani bolesti zad či vznik hemoroidů. V tomto týdnu mnoho těhotných žen překvapí i tzv. těhotenská rýma, která je důsledkem oteklé nosní sliznice.

Nosík miminka si však také prochází změnami – začínají se mu rozevírat nosní dírky. Kromě toho nabírají na síle i jeho svaly. Pokud bys chtěla absolvovat 3D či 4D ultrazvuk, v těchto týdnech je na to ideální čas.

3D Ultrazvuk

Kdo by nechtěl mít na těhotenství pěknou vzpomínku, že? Přestože jde o období, které nastávající maminku dokáže i docela potrápit, na ten pocit, kdy pod srdcem nosila vytouženého drobečka, nechce zapomenout nikdy. Jednou z možností, jak si památku na období s bříškem zvěčnit, je také absolvování 3D ultrazvuku. Jak 3D ultrazvuk probíhá, kolik stojí a kam se na něj objednat, se dozvíš v našem článku.

26. týden těhotenství

Zadýchávání, strie, poslíčci, bolesti pod žebry a rychlejší přibírání – i toto tě můžeš čekat v závěru 6. měsíce těhotenství. Miminko má nyní mnohem citlivější sluch a obličejové rysy jsou stále výraznější. Důsledkem vývojových změn v jeho mozku se nyní rozhoduje, zda bude pravákem nebo levákem.

Velikost plodu během těhotenství

Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné ​​milníky.

Třetí trimestr

Třetí trimestr těhotenství může pořádně přezkoušet tvé síly. Často se stává, že na konci těhotenství žena pociťuje stejné příznaky jako krátce poté, co měla pozitivní těhotenský test. Klidně se opět mohou objevit nevolnosti, změny nálad, citlivý čich nebo bolesti hlavy. Když se k tomu přidá i velké bříško, které začíná překážet při vykonávání běžných činností, není se čemu divit, že možná i ty budeš čekat na porod jako na smilování.

Ve třetím trimestru tě čekají tyto důležité okamžiky:

  • dokončování výbavičky pro miminko,
  • velký ultrazvuk,
  • pravděpodobné přetočení miminka hlavičkou dolů,
  • častější kontroly v těhotenské poradně,
  • příprava tašky do porodnice,
  • nástup na mateřskou dovolenou,
  • porod.

7. měsíc těhotenství

Sedmý měsíc těhotenství sestává z 27. až 31. týdne a může i nemusí být klidný. Pokud jsi v předchozím trimestru nestihla podstoupit glukózový toleranční test nebo 3D či 4D ultrazvuk, nyní je na to nejvyšší čas. Také tě v tomto měsíci čeká i vyšetření, kterému se říká flowmetrie, a děťátko zatím ještě povyroste (cca o 5 cm na výšce a téměř 700 g na hmotnosti). Podívej se, jak sedmý měsíc těhotenství probíhá v jednotlivých týdnech. 👇👇👇

27. týden těhotenství

Děloha je blízko u hrudníku, proto není divu, že se ti těžko dýchá. Tvůj tep se zase zrychluje až o 15 úderů za minutu a v žilách ti nyní koluje o 30 % více krve. Zároveň můžeš na prsou pozorovat zvětšení a ztmavnutí prsních dvorců, k čemuž prý dochází proto, aby miminko po narození snáze našlo bradavku. Kromě toho i nadále v bříšku škytá a mění polohy. Pokud zatím není přetočeno hlavičkou dolů, vůbec to neřeš. Ještě je spousta času.

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.

28. týden těhotenství

Tento týden těhotenství je posledním, kdy se provádí OGTT – test na těhotenskou cukrovku. A pokud máš negativní Rh faktor krve, můžeš dostat injekci imunoglobulinu. Co se týká tvého těla, možná tě překvapí mravenčení a brnění rukou. To vzniká kvůli zadržování vody v organismu, které vyvíjí větší tlak na karpální tunely v zápěstích. Rovněž není nic výjimečného, objeví-li se u tebe nespavost, kterou mohou mít na svědomí nejen hormonální změny, rostoucí bříško a vrtící se děťátko v něm, ale i psychika.

Miminko je nyní velké asi jako oranžový meloun, váží cca 1 kg a právě se mu vyvíjejí průdušky. Důsledkem zmenšujícího se prostoru, který v děloze má, můžeš pociťovat jeho pohyby mnohem intenzivněji. Mimo jiné mu už funguje žaludek, který zatím zpracovává pouze plodovou vodu.

Rh faktor

Rh faktor bývá určován spolu s krevní skupinou člověka. Rh faktor se určuje podle výskytu aglutinogenu D v červených krvinkách. Je-li aglutinogen D přítomen, jedná se pozitivní Rh faktor, tzv. Rh+, není-li aglutinogen D na krvinkách přítomen, jde o negativní Rh faktor, tzv. Rh-.

29. týden těhotenství

Kopance miminka jsou pořádně citelné, ke slovu se hlásí i zvýšená únava a poprsí se ve srovnání s obdobím před těhotenstvím pořádně zvětšilo, což může způsobovat bolesti páteře či ramen. Není nic výjimečného, pokud přibíráš cca 0,5 kg za týden.

Mimo jiné má miminko zcela vyvinutá očka, zorničky reagují na světlo zúžením a pokračuje vývoj mozkových buněk.

Pleť v těhotenství

Během celého těhotenství těhotenství dochází k významným hormonálním změnám, které mimo jiné ovlivňují také stav a kvalitu pokožky. Po narození dítěte se zpravidla kůže vrací do stavu, v němž byla před otěhotněním. Některé změny (například strie) jsou však bohužel trvalé.

30. týden těhotenství

Výkyvy nálad, svědění pokožky či spánkové problémy – to ke třetímu trimestru patří. Do porodu ti zbývá přibližně 10 týdnů a dobrou zprávou je, že pokud by náhodou došlo k předčasnému porodu, miminko má 98% šanci na přežití. Kromě toho právě měří 39 cm a váží něco přes 1,3 kg.

Ve 30. týdnu tě čeká i ultrazvukové vyšetření, během kterého lékař mimo jiné měří průtoky krve v pupeční šňůře i cévách (tzv. flowmetrie).

Flowmetrie – průtoky pupečníkem

Ultrazvukových vyšetření v těhotenství absolvuješ hned několik, přičemž zejména během prvního těhotenství je náročné rozlišit, který ultrazvuk má jaký význam a na co se zaměřuje. Dnes si povíme více o flowmetrii neboli průtocích v těhotenství. Pojď se podívat, proč je flowmetrie důležitá a co všechno lékař během ní zkoumá.

31. týden těhotenství

Hladina plodové vody dosahuje svého maxima a od tohoto týdne bude její objem pomaličku klesat. Z bradavek ti může vytékat mlezivo a také tě možná překvapí lámavé nehty. Miminko má velkou novinku – krvetvorbu začíná od sleziny přebírat kostní dřeň. Navíc všechny orgány jsou plně vyvinuty. Váží něco přes 1,5 kg a svojí velikostí připomíná ananas.

Nehty v těhotenství

V souvislosti s hormonální bouří, která probíhá v těle každé těhotné ženy, dochází u mnoha z nich ke změnám na nehtech. Ve většině případů jsou nehty silnější a rostou rychleji. Často se tyto změny projevují i méně příjemně - například se na nich tvoří skvrny, žloutnou nebo se také lámou, třepí či praskají.


8. měsíc těhotenství

Osmý měsíc těhotenství probíhá od 32. do 35. týdne. V závěru tohoto období se zkracuje interval mezi návštěvami těhotenské poradny, miminko se nejspíš otočí hlavičkou dolů a ještě přibere cca 700 g. Zároveň s ním samozřejmě na hmotnosti přibereš i ty, a proto není divu, budeš-li se cítit nemotorná. Podívej se, co tě čeká v osmém měsíci týden po týdnu. 👇👇👇

32. týden těhotenství

Rostoucí a stále těžší bříško zatěžuje tvoje klouby a nevyhneš se ani bolestivým kopancům do žeber či močového měchýře. Už od tohoto týdne můžeš nastoupit na mateřskou dovolenou, takže je ideální čas na nákup výbavičky. A děťátko? To se nyní díky neustále rostoucí tukové vrstvě zaobluje, a pokud by se narodilo v tomto týdnu, bylo by považováno za středně nedonošené.

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je překážka v práci na straně zaměstnankyně, kterou je zaměstnavatel povinen strpět v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o narozené dítě. Na mateřskou dovolenou (MD) nastupuje těhotná žena dle své volby mezi počátkem 8. týdne a počátkem 6. týdne před očekávaným termínem porodu.

33. týden těhotenství

Návaly horka, poslíčci, bolesti hlavy, snížená citlivost v prstech na rukou, pálení žáhy a otékání nohou – i tyto symptomy se u tebe mohou objevit. Miminko zatím poslouchá tvůj hlas, reaguje na podněty z vnějšího prostředí a vážit může až 1,9 kg.

Poslíčci

Poslíčci, odborně zvané Braxton-Hicksovy kontrakce, se projevují jako občasné tuhnutí bříška, které se však nevrací v pravidelných intervalech a nenabírá na intenzitě, tak jako je tomu u kontrakcí pravých - porodních. Poslíčky je také možno vidět na monitoru. Tyto cvičné kontrakce nejsou určeny k tomu, aby miminko vypudily z těla, jedná se o přípravu dělohy k porodu a miminku nijak neškodí.

34. týden těhotenství

Očka miminka mají sytě modrou barvu a jeho hmotnost přesáhla 2 kg. Pokud by se nyní narodilo, bylo by považováno za lehce nedonošené. Od toho týdne budeš do těhotenské poradny chodit o něco častěji než dosud a v případě, že si chceš sestavit porodní plán, nastal ideální čas probrat ho se svým gynekologem, dulou nebo třeba s porodní asistentkou.

Porodní plán

Porodní plán nebo porodní přání je seznam bodů, které si rodička přeje, aby byly při jejím porodu dodrženy. Lékař i personál nemocnice by měly porodní plán respektovat, samozřejmě za předpokladu, že tím neohrozí na zdraví a životě jako dítě, tak i rodičku. Je vhodné ho konzultovat ve vybrané porodnici předem. Na Slovensku přece jen není ještě standardem.

35. týden těhotenství

Poslední týden osmého měsíce tě může potrápit změnou trávení – ke zpomalené funkci trávicího systému se často přidává i zácpa. Důvodem je, že zvětšená děloha nedává střevům mnoho prostoru pro potřebný pohyb. V těhotenské poradně se bude lékař zaměřovat mimo jiné i na děložní čípek, protože právě změny na něm signalizují blížící se porod. A miminko dál nabírá na hmotnosti.

Taška do porodnice

Porod se blíží, a tak je čas si sbalit tašku do porodnice. Pojď zjistit, který typ zavazadla k tomu bude nejlepší, co do něj dát a jaké věci můžeš klidně nechat doma.


9. měsíc těhotenství

Devátý měsíc začíná 36. a končí 40. týdnem těhotenství a jeho ústředním tématem bývá porod a příznaky, které mu předcházejí. Někdy se totiž těžko rozlišují tzv. poslíčci od opravdových kontrakcí. Také se v tomto období často objevuje syndrom hnízdění, spánek za moc nestojí, bříško je pořádně těžké, chůze už dávno není ladná a únava tě přemůže i během dne... Ale! Už brzy se dočkáš chvíle, kdy budeš v náručí držet svůj uzlíček štěstí, a to je hlavní 💙 Pojď se podívat, co se v jednotlivých týdnech devátého měsíce děje. 👇👇👇

36. týden těhotenství

Od tohoto týdne bys měla mít úplně sbalenou tašku do porodnice a také vybavenou registraci v porodnici. Pravidelně se mohou objevovat poslíčci, tvrdnutí břicha, otoky nohou a pálení žáhy může přetrvávat nonstop. Miminku pomaličku vypadává primární ochlupení lanugo (narodí se bez něj nebo s jeho zbytky). Jeho lebka není srostlá – dojde k tomu až během prvního roku života. Zatím je poměrně měkká a tvárná, aby mu usnadnila průchod porodními cestami.

Lékař ti v tomto týdnu provede stěr z pochvy, aby zjistil, zda nemáš streptokokovou infekci skupiny B. Tou by se totiž miminko během vaginálního porodu mohlo nakazit. Nelekej se, když bude tento test pozitivní, dnešní medicína si umí hravě poradit, a to podáním antibiotik v průběhu porodu.

Streptokok v těhotenství

Proč se v těhotenství provádí vyšetření na streptokoka skupiny B a co se stane, když bude výsledek pozitivní? Pojď se s námi podívat, jak toto vyšetření probíhá, proč je důležité a jak se pozitivní streptokok v těhotenství léčí.

37. týden těhotenství

V tomto týdnu se často objevuje vaginální výtok, který pokud je bezbarvý a nezapáchá, neznačí nic vážného. Rovněž však může signalizovat odchod hlenové zátky, která nemusí odejít vcelku, ale mnohdy se vyplavuje po částech.

Dobrou zprávou je, že se ti odteď bude snáze dýchat – děloha klesá směrem dolů a miminko postupuje hlavičkou k porodním cestám. Pokud se dosud ještě v bříšku nepřetočilo, lékař s tebou probere další kroky. Od tohoto týdne můžeš popíjet čaj z maliníku, který působí na pánevní svalstvo. V případě, že neustále musíš přeorganizovávat domácnost, uklízet a kontrolovat, zda je vše připravené na příchod na miminka, můžeš si být jistá, že jde o syndrom hnízdění, kterým si projde většina těhotných žen.

Vaginální výtok

Vaginální výtok trápí čas od času mnoho žen a děvčat. Je důležité zejména včas rozpoznat, zda-li se jedná už o patologický stav. V době ovulace nebo menstruace se objevuje bělavý či průhledný hlen, spojený s mazlavým výtokem. Tento jev je zcela fyziologická záležitost. Hlen chrání a zvlhčuje poševní sliznici a tím je tělu prospěšný.

38. týden těhotenství

Miminko je již zcela donošené – má vyvinuté plíce a ve střevech se mu tvoří první stolice, které se říká smolka nebo mekonium. Pokud jsi dosud necítila žádné poslíčky, je možné, že se ohlásí v tomto týdnu. Klidně se také může stát, že přestaneš cítit hlad a do jídla se budeš muset nutit – kapacita tvého žaludku je totiž značně omezená. Stejně jako na močový měchýř, který nyní potřebuje častěji vyprazdňovat, i žaludek je ve tvém těle utlačován doslova z každé strany.

Těhotenství a starší sourozenec

Už doma jedno děťátko máte a uvažujete, že je čas na další miminko. Nebo možná už těhotenství prožíváte a řešíte, co na to starší sourozenec? Narození dalšího dítěte do rodiny je velká změna, a tak není divu, že vás mohou přepadat obavy, jak to jako rodina zvládnete. Především pro vaše prvorozené dítě to pravděpodobně bude velice náročné období. Můžete se ale na potenciální problémy připravit předem a třeba se některým i vyhnout.


39. týden těhotenství

Bříško začíná „padat“ směrem dolů, díky čemuž se ti může lépe dýchat, ale o to více dokáže „překážet“ při vykonávání běžných činností. Pro tento týden jsou charakteristické výkyvy nálad, často se objevující poslíčci a otoky končetin, které do porodu zcela nevymizí. V tomto týdnu ti lékař možná doporučí Hamiltonův hmat – oddělení plodových obalů od děložní sliznice. Rovněž ti budou v těhotenské poradně kontrolovat ozvy miminka CTG vyšetřením nebo tzv. těhotenství. monitorem.

Hamiltonův hmat

Hamiltonův hmat je lékařská metoda, která se provádí na konci těhotenství, zpravidla po 1. termínu porodu ve snaze vyvolat porod.

40. týden těhotenství

Porod je už na spadnutí, dokonce může lékař navrhnout jeho vyvolání. Miminko je již na svůj velký den dokonale připravené, měří cca 50 cm a váží přibližně 3,5 kg. Od tohoto týdne budeš do těhotenské poradny minimálně dvakrát za týden.

Kontrakce

Kontrakce se dělí na dva druhy, a to na pravé - porodní a nepravé - tzv.poslíčky. Zatímco pravé kontrakce naznačující neodkladně blížící se porod, nepravé prokrvují dělohu a děložní hrdlo, čímž se připravují porodní cesty k porodu samotnému.


Přenášení

41. a 42. týden se označují jako týdny přenášení a porod může přijít každou chvíli. Do těhotenské poradny budeš od nynějška chodit na kontrolu každé dva dny a lékař s tebou jistě probere vyvolání porodu. Do konce 42. týdne se totiž miminko musí narodit, ať už se pro to rozhodne samo, nebo ho k tomu trochu popoženete. 🙂

Přenášení

Pouze okolo 4 % budoucích maminek porodí v předpokládaném termínu porodu, vypočítaném na základě údajů o poslední menstruaci. Drtivá většina těhotných žen (přibližně 80 %) porodí v rozmezí 14 dnů okolo předpokládaného termínu.


Nejčastější dotazy o průběhu těhotenství

  • Kdy si můžu udělat těhotenský test?

Přestože je na trhu množství těhotenských testů, které slibují, že odhalí těhotenství již několik dní po početí, pokud se toužebně snažíš otěhotnět, je lepší chvíli počkat – nejlépe alespoň do doby očekávané menstruace. Předejdeš tak zklamání, pokud by test náhodou vyšel falešně negativní.

  • Jak často se chodí do těhotenské poradny?

Interval návštěv těhotenské poradny se během těhotenství liší. Do 34. týdne se do poradny chodí jednou za 4 až 6 týdnů. Od 34. budeš těhotenskou poradnu navštěvovat každé dva týdny. Od 40. týdne se do poradny chodí minimálně dvakrát za týden.

  • Jak překonat strach z porodu?

Strach z porodu mohou pociťovat prvorodičky, protože nevědí, co je čeká, ale i těhotné ženy, které mají za sebou traumatizující porod. Tak či onak, pomoci může dula, psycholog i předporodní kurz.

  • Kdy je vidět těhotenství na ultrazvuku?

V šestém týdnu je již těhotenství na ultrazvuku znatelné, a dokonce lze pomocí vaginální sondy zachytit i tlukot srdíčka. Někteří lékaři však na první kontrolu v těhotenství objednávají o něco později – je to z toho důvodu, že pokud bys měla v daný měsíc posunutou ovulaci, podle běžných výpočtů by ještě v tomto týdnu nemusel ultrazvuk těhotenství objevit.

  • Jak se projevuje mimoděložní těhotenství?

Mezi příznaky patří: ostrá bolest v podbřišku, krvácení, zvýšená teplota a celková nevolnost. Mimoděložní těhotenství však zpočátku může probíhat i bezpříznakově. V takovém případě jej včas odhalí lékař.

  • Jak poznám, že těhotenství probíhá v pořádku?

Správný průběh těhotenství posoudí tvůj gynekolog – má k dispozici krevní obraz, rozbor moči, přehled o tvém současném zdravotním stavu a nesmírně důležitý je také ultrazvuk, díky kterému může zkontrolovat miminko.

  • Jaké mohou nastat v těhotenství komplikace?

Bohužel komplikací v těhotenství může být více, přičemž se mohou objevit jak u tebe, tak na straně miminka.

Mezi nejčastější komplikace v těhotenství na straně ženy patří:

  • preeklampsie – onemocnění, které se projevuje zvýšeným krevním tlakem, ale i svěděním pokožky či rychle se objevujícími otoky,
  • těhotenská cukrovka – dokáže ji včas odhalit glukózový toleranční test a obvykle není nebezpečná,
  • vcestná placenta – stav, kdy je placenta umístěna ve spodní části dělohy.

Mezi komplikace na straně miminka patří:

  • vrozené vývojové vady – řadu z nich dokáží odhalit screeningová vyšetření v těhotenství.

Nejčastější příznaky v těhotenství, které signalizují komplikace:

  • středně silné až silné krvácení, přičemž krev má jasně červenou barvu,
  • rychlý nástup masivních otoků na končetinách,
  • intenzivní ostrá bolest v podbřišku,
  • změny v četnosti a intenzitě pohybů miminka,
  • předčasný únik plodové vody,
  • zapáchající vaginální výtok, který může signalizovat infekci,
  • vysoká teplota bez zjevné příčiny.

Jak ti pomůže Modrý koník?

Nejen o průběhu těhotenství, ale i o mnohých dalších tématech si můžeš povídat na Modrém koníku.

  • Přidej se do tematické skupiny
    • Zapoj se do tematických skupin, kde se s uživatelkami poradíš, nasdílíte si vzájemně informace, nebo si klidně jen číst, co o svých zkušenostech píšou.
    • Tematické skupiny
  • Zeptej se odborníka
    • Polož zdarma a případně také anonymně otázku v Poradnách.

Hodnocení a zkušenosti s průběhem těhotenství

Máš zkušenost s průběhem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce