Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Škytavka miminka v bříšku

Škytavka miminka v bříšku je jedním z vedlejších příznaků dýchání plodu v plodové vodě2. Škytavka se pozná kolem druhého trimestru17 jako série rytmických pohybů opakujících se několikrát za den.

Pro dítě neexistuje žádné nebezpečí, které by ho během škytavky nějak ohrožovalo na životě. Plíce dítěte nejsou natolik vyvinuty, aby se při škytavce napilo plodové vody a udusilo se. Kyslík dítě nadále přijímá přes pupeční šňůru1, která je z jedné strany napojena na dělohu3 matky a z druhé strany na pupík dítěte. Když začne dítě po narození dýchat nosem a pusou, může se u něj i nadále projevovat škytavka2, která časem odezní.

Škytavka v břiše z pohledu matky

Škytavku v má dítě v bříšku již od prvního trimestru37, ale je natolik malé, že jej matka nemůže cítit. Když se ve druhém trimestru objevují první pohyby14, žena si začne častěji všímat otáčení a kopání miminka, které je dobrým znamením, že je dítě aktivní a časem se dostaví také škytavka. Škytavku maminka pozná jako sérií opakujících se pohybů, které mohou nastat několikrát za den.

Co způsobuje škytavku miminka v bříšku

Škytavka se v těhotenství24 může u plodu objevovat několikrát a nebo se nemusí také dostavit vůbec. V žádném případě nejde o něco špatného, z čeho by měla mít žena obavy.

Proč dochází ke škytavce u miminka v bříšku?

  • dítě je schopno samostatně dýchat - centrální nervový systém je natolik vyvinutý, že vysílá mozku signály, že dítě je připraveno dýchat;
  • pupeční šňůra - při zvýšené nebo snížené frekvenci škytavky může lékař provést kontrolní ultrazvuk. Ke změně frekvence škytavky může dojít z důvodu, že se pupeční šňůra omotá kolem krku plodu, což může snížit příjem kyslíku a způsobovat škytavku;
  • rozvoj sacího reflexu - škytavka se může u plodu objevit, když se u dítěte vyvíjí sací reflex;
  • ostatní - škytavka se u plodu může objevit také v případě, kdy si mozek myslí, že je na čase začít cvičit všechny vyvinuté reflexy, od krmení po vyměšování. Jde o běžný stav, během kterého se posiluje srdce a dýchání dítěte.

Jak na škytavku miminka v bříšku reagovat?

Když dostane miminko v bříšku ve třetím trimestru13 škytavku, je viditelná i pro okolí. Pokud dostane miminko v bříšku škytavku, neměla by se maminka znepokojovat, protože je to to stejné, jako když dítě v bříšku kope. Maminka by měla pouze kontrolovat, zda nejsou pohyby dítěte příliš časté nebo více bolestivé než obvykle.

Někdy může být nastávající maminka znepokojená, když se dítě delší dobu nehýbe nebo jsou jeho pohyby méně intenzivní. Stává se to, když těhotná prožívá svou graviditu s přední placentou, která působí jako bariéra. Důležité pro klid a bezpečí dítěte je, aby matka zůstala v klidu a uvolněná a nestresovala se. Aby se maminka uklidnila a dítě také, měla by na něj více mluvit, zpívat si nebo jen tak meditovat.

Více o škytavce miminka v bříšku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.babycenter.com/404_is-it-normal-for-my-baby-to-be-hiccupping-in-the-womb_2647.bc (ENG)
  2. http://www.med-health.net/Fetal-Hiccups.html (ENG)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se škytavkou miminka v bříšku

Máš zkušenost se škytavkou miminka v bříšku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost