Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je poskytována ženám nebo mužům (otci dítěte či manželovi těhotné ženy) v souvislosti s porodem29 a péčí o narozené dítě.

Na mateřskou dovolenou (MD) nastupuje těhotná žena zpravidla 6 týdnů před očekávaným termínem porodu74. Nejdříve pak 8 týdnů.

Mateřská dovolená, výpočet, PPM a otec na mateřské v roce 2021

radí a vysvětluje JUDr. Ing. Eva Daniela Cvik, Ph.D. et. Ph.D.

Není-li před porodem vyčerpáno alespoň 6 týdnů mateřské dovolené (ze svobodné vůle nastávající maminky), krátí se tímto mateřská dovolená na 22 týdnů.

Nedojde-li k řádnému čerpání např. z důvodu předčasného porodu20, poté náleží mamince MD v plném rozsahu.

Během MD má maminka (či otec), splní-li pro to podmínky, nárok čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM).
Pokud nejsou splněny podmínky pro čerpání PPM, náleží rodičům rodičovský příspěvek (RP), a to ode dne narození miminka.

Čerpání RP je odvozeno od splnění jistých podmínek, viz článek Rodičovský příspěvek2.

Matka a dítě

PPM náleží mamince (otci) při splnění podmínek

 • těhotenství24 bylo ukončeno porodem a děťátko7 je zapsáno na matrice4
 • maminka či tatínek byli účastni nemocenského pojištění, nebo je jeden z nich v tzv. ochranné lhůtě, a to minimálně ještě na začátku 8. - 6. týdne před předpokládaným termínem porodu. Ochranná lhůta u těhotných žen trvá 180 dní (6 měsíců). (Tzn., že od ukončení posledního zaměstnání do 6. - 8. týdne před předpokládaným termínem porodu uplynulo 180 a méně dnů a během posledních dvou let se žena účastnila na nemocenském pojištění minimálně 270 dnů)
 • pro OSVČ je doplňující podmínka, že 180 dní (z 270) musí být splněno v posledním roce

Nárok na mateřskou u nezaměstnané na Úřadu práce

Pokud je těhotná žena po skončení práce nezaměstnaná (např. je na Úřadu práce), tak může mít na mateřskou nárok jen v případě, že k zahájení PPM dojde ještě během ochranné doby (až 180 dní od skončení zaměstnání).
Žena, která otěhotní jako nezaměstnaná (po skončení zaměstnání), nebo která je už nezaměstnaná delší dobu, obvykle nemá nárok na mateřskou.
Vzniká jí nárok až na rodičovský příspěvek2 od narození dítěte. V roce 2021 je rodičovský příspěvek ve výši 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata, či více dětí).

Nárok na mateřskou u studentky

Podobné je to i u studentek. Pokud těhotná studentka před porodem nikdy nepracovala (v zaměstnání, kde by jí vznikala účast na nemocenském pojištění), tak nemůže mít nárok ani na mateřskou (PPM).
Nárok by jí mohl vzniknout jen v případě, že by již během studia, nebo po jeho skončení pracovala (a byla by tak účastníkem nemocenského pojištění). V takovém případě je pak možné i započíst část doby studia, jako dobu účasti na nemocenském pojištění.

Nárok na mateřskou u DPP nebo DPČ

U těch, kdo pracují na DPP nebo DPČ, je podstatné to, zda jim vzniká účast na nemocenském pojištění. U práce na DPP vzniká účast na nemocenském pojištění při příjmu 10 000 Kč měsíčně a více (pak zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění). U práce na DPČ je to při příjmu od 3000 Kč měsíčně.

Do účasti na nemocenském pojištění se počítá

 • doba studia - na střední, vyšší odborné, vysoké škole nebo na konzervatoři
 • invalidní důchod - v případě, že se jedná o plný invalidní důchod
 • doba přerušení pojištění - rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte (pokud zaměstnání po tuto dobu trvá)

Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena maximálně po dobu 28 týdnů. U žen, které porodily více dětí je tato doba 37 týdnů. Délka mateřské pro muže je 22 týdnů (nebo 31 týdnů u více dětí).

Nejméně je možné čerpat PPM 14 týdnů a toto čerpání nesmí skončit dříve než 6 týdnů od porodu.

Při narození mrtvého miminka či úmrtí miminka má maminka nárok na PPM po dobu 14 týdnů a čerpání opět nesmí skončit dříve, než-li 6 týdnů od porodu. Zemře-li miminko po vyčerpaných 14 týdnech PPM, náleží mamince ještě nárok čerpat PPM další dva týdny.

Peněžitá pomoc v mateřství od 1. 1. 2021

Od začátku roku 2021 se pro výpočet všech nemocenských dávek (mezi které spadá i peněžitá pomoc v mateřství) používají nové redukční hranice.
Ty se každý rok mírně zvyšují (v závislosti na tom, jak se zvyšuje průměrná mzda, resp. všeobecný vyměřovací základ).

Redukční hranice pro výpočet mateřské v roce 2021:

 • První redukční hranice je 1182 Kč (v roce 2020 to bylo 1162 Kč)
 • Druhá redukční hranice je 1773 Kč (v roce 2020 to bylo 1742 Kč)
 • Třetí redukční hranice je 3545 Kč (v roce 2020 to bylo 3484 Kč).

Výpočet PPM

Pro výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství), na kterou máte nárok, pokud se vám narodí dítě, je rozhodující to, jaký máte příjem před narozením dítěte.

Výpočet výše mateřské u zaměstnanců, vychází zpravidla z jejich příjmů v posledním zaměstnání, za posledních 12 měsíců (pokud v posledním zaměstnání pracujete kratší dobu, pak se to případně počítá z této kratší doby).
U OSVČ se při výpočtu mateřské (PPM) vychází z jejich vyměřovacího základu pro sociální pojištění a z toho, jak vysoké nemocenské pojištění se platí.

Pro výpočet mateřské (PPM) se nejprve určí denní vyměřovací základ. To je součet všech vašich hrubých příjmů ze zaměstnání, vydělený počtem kalendářních dní.
V nejjednodušší podobě by to tedy byl součet hrubé mzdy za posledních 12 měsíců vydělený počtem dní (365). V praxi to ale může být složitější (vylučují se dny v pracovní neschopnosti apod.).
Vypočítaný denní vyměřovací základ (DVZ) se redukuje (viz. redukční hranice). A vy pak dostáváte 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Při hrubé mzdě do cca 36 000 Kč je to 70% z hrubé mzdy.

Maximální mateřská (PPM) za jeden kalendářní den je v roce 2021 ve výši 1449 Kč.

 • Za jeden měsíc, tak v roce 2021 můžete dostat maximálně 43 470 Kč.
 • Maximální mateřská na jedno dítě v roce 2021 = 284 004 Kč
 • Maximální mateřská na dvojčata v roce 2021 = 375 291 Kč

Abyste získali takto vysokou mateřskou, museli byste mít poměrně hodně vysokou výplatu. Odpovídalo by to hrubé mzdě cca 108 000 Kč měsíčně. Obdobě, u OSVČ by to odpovídalo zisku z podnikání ve výši cca 2,5 miliónu korun za rok

Více o mateřské dovolené na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://flek.cz/clanky/zakonik-prace/materska-dovolena-2013
 2. http://www.azrodina.cz/3256-porodne-materska-dovolena-a-penezita-pomoc-v-materstvi
 3. http://kalkulacka-materska.cz/2020-kalkulacka-materska-vypocet-ppm-v-roce-2021/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s mateřskou dovolenou

Máš zkušenost s mateřskou dovolenou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katkalor  6. led 2021

Neschopenka v těhotenství + PPM

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jak to je s penězi, pokud jsem nyní v pracovní neschopnosti a 6 týdnů před porodem bych měla nastoupit na PPM, kde se výše dávky vypočítává z posledních 12 měsíců hrubé mzdy.
Pokud ale budu do té doby na neschopence, pak se výše PPM vypočítává z hrubé částky, která chodila v pracovní neschopnosti? Nebo se bere za posledních 12 měsíců, které jsou normálně odpracované?
Předem moc děkuji za info 😊
0 poděkování
chanddra  17. dub 2016

Mateřská a úřad práce

Jsem na úřadu práce a nárok na mateřkou mám, protože jsem v ochranné lhůtě. Na úřadu práce budu registrovaná až do konce mateřské, takže za mě budou stále platit zdravotní pojištění. Až po skončení mateřské se evidence na ÚP ukončí, zažádám si o rodičovský příspěvek a já se nahlásím na zdravotní pojišťovnu. Díky tomu, že jsem na ÚP, tak se veškeré zařizování komplikuje, ale jsem ráda, že nepřijdu o peníze.
2 poděkování
nikolapomahacova  3. srp 2015

PPM? Návrh se zamítá. Důvod? Studentka!

Ano, je to tak, jakmile nemáte odpracovaný určitý čas, tak nárok na mateřskou nemáte. Jen můžete být doma, ale zadarmo. Vše je na domluvě mezi Vámi, školou a úřady.
0 poděkování