Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která náleží rodičům dítěte buď po skončení nároku na Peněžitou pomoc v mateřství (PPM)3 nebo ode dne narození29 miminka, pokud nárok na PPM nevznikne. Rodičovský příspěvek se pobírá vždy na nejmladší dítě v rodině a to do jeho 4 let. Současné pobírání rodičovského příspěvku a PPM není možné. Výjimkou se může stát situace, kdy je PPM nižší než-li rodičovský příspěvek (RP), rozdíl bývá rodiči doplacen.

Sestřičky

Kdo si může o rodičovský příspěvek požádat

O tento příspěvek může zažádat maminka či tatínek dítěte. U tatínka je nutné, aby byl zapsán v rodném listu11 dítěte jako otec. Žádost se podává ještě před ukončení PPM. Pokud rodič nárok na PPM neměl, žádá ode dne narození miminka.

Kde o rodičovský příspěvek žádat

Žádosti o rodičovský příspěvek vyřizují Úřady práce, konkrétně pracoviště státní sociální podpory. Žádosti jsou vyřizovány podle místa trvalého bydliště osoby, které se tato sociální dávka týká, v praxi je tato osoba nazývána osobou oprávněnou.

Výše rodičovského příspěvku

V současné době je vyplácení rodičovského příspěvku variabilní. Měnit výši příspěvku mohou rodiče, kteří byli účastni nemocenského pojištění, nebo alespoň jeden z rodičů. Výši příspěvku je možné měnit 1x za tři měsíce.

Rodiče účastni nemocenského pojištění

 • maximální výše RP je stanovena pro všechny stejná a to 220.000,-Kč. Tuto částku je možno vyčerpat minimálně v průběhu 19 měsíců, maximálně ale do 4 let věku dítěte
 • maximální výše rodičovského příspěvku je 11.500 Kč měsíčně (i u rodiče s vyššími příjmy)
 • minimální částka výše RP je 50,- Kč
 • měsíční příspěvek nesmí překročit 70% hrubé mzdy rodiče (zde je posuzovaná mzda u rodičů s vyššími příjmy)
 • u rodičů s nízkými příjmy je stanovena maximální výše 7.600,-Kč (ačkoliv by při výpočtu nebylo této částky dosaženo)

Rodiče nepodílející se na nemocenském pojištění

U rodičů, z nichž nebyl ani jeden účasten nemocenského pojištění, není možná volba výše vypláceného RP.

 • do 9 měsíců věku miminka rodiče pobírají 7.600,-Kč měsíčně
 • dále pak až do 4 let věku dítěte 3.800,-Kč měsíčně

Rodičovský příspěvek a školka

Od 1.1.2012 může rodič umístit děťátko starší dvou let do jeslí či mateřské školky, aniž by ztratil nárok na rodičovský příspěvek.

 • u dětí starších dvou let je pobyt v jesličkách či mateřské školce neomezený
 • u dětí mladších dvou let je pobyt v jesličkách či mateřské školce omezen a to na 46 hodin měsíčně

Více o rodičovském příspěvku na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena
 2. http://www.mpsv.cz/cs/

Externí linky

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s rodičovským příspěvkem

Máš zkušenost s rodičovským příspěvkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
martisek11  3. led 2020

Rod.příspěvek a zdrav. pojištovna

Ahojte, mám dotaz. Ukončila jsem prac.poměr k 31.12. 2019 a tím mi skončila rod. dovolená (syn 3 roky 5.1. 2020). Stále však budu pobírat rod. příspěvek ž do 4 let věku, to je asi ještě rok a mám už nového zaměstnavatele, pracuji u něj od srpna 2019.
Musím nyní ohlásit zdrav.pojištovně ukončení rod. dovolené? Nebo ne, když stále pobírám rod. příspěvek? Díky.
0 poděkování
tanak  8. dub 2015

RP je luxusní

Před narozením dcery jsem studovala, neměla jsem nárok na PPM, ale pouze rodičovský příspěvek od narození miminka. Manžel byl zaměstnaný a tím pádem účasten nemocenského pojištění, tak jsme si přes něj mohli výši rodičovského příspěvku zvolit. Jako luxus beru stanovenou částku, protože 220 000,- je opravdu super. :-) Jako další obrovské plus vidím ve variabilitě příspěvku, nejednou jsem jeho výši a tím pádem délku pobírání měnila. Nejprve jsem si myslela, že budu doma 3 roky, ale nakonec jsme se rozhodli, že příspěvek budu pobírat až do 4 let věku dítěte. I když od 3,5 let půjde malá do školky, tak o příspěvek nepřijdu.

Máme spočteno, že nám RP pokryl a stále pokryje většinu "nákladů" na dítě - pro miminko to byly např. pleny, UM, oblečení, příkrmy, kosmetika, lékárna atd... Nyní, když je dítě větší, tak pokryje například nějaký kroužek (plavání), boty, oblečení, částečně jídlo.

Co mi ale přijde nespravedlivé je jeden RP pro vícerčata, tam si myslím, že by každé dítě mělo mít k dispozici částku 220 000,-, aby rodiče nebyli v "nevýhodě".
1 poděkování