Rodný list

Rodný list je matriční doklad, vydávaný matričním úřadem4 po
narození miminka.

Jsou v něm zapsány následující údaje:
● jméno a příjmení dítěte,
● datum a místo narození,
● rodné číslo dítěte,
● údaje o matce a otci dítěte.

Rodný list

Mezi 32.28 a 34. týdnem těhotenství20 je potřeba pro matriku vyplnit formulář s názvem Prohlášení o jménu a příjmení dítěte. Formulář pro vyplnění údajů dostanou obvykle rodiče v těhotenské poradně porodnice. Pokud porod není plánován v porodnici, je třeba se obrátit přímo na matriku.

Narození dítěte je příslušnému matričnímu úřadu (matrice) povinna sdělit porodnice, kde matka přivedla dítě na svět, a to bez ohledu na místo trvalého pobytu.

V případě, že se těhotná žena nachází v situaci, kdy není s otcem dítěte sezdána, ale oba chtějí, aby byl otec dítěte zapsán v rodném listu a případně mělo dítě jeho příjmení, je potřeba učinit souhlasné prohlášení o otcovství buď na matrice, nebo před soudem.

Rodný list vydává matrika v místě narození dítěte, a to na základě dokumentace, kterou rodiče předloží v porodnici nebo ji matrice dodají rodiče sami. Matrika zasílá rodný list dítěte poštou, a to obvykle do měsíce od narození dítěte. Někdy je nutné vyzvednout rodný list osobně na matrice.

V případě narození dítěte mimo porodnici je třeba narození oznámit matrice podle
místa narození dítěte, matrika poté vydá rodný list.

Text po odborné stránce zkontrolovalo:
Aperio
Společnost pro zdravé rodičovství
Právní a psychologická poradna pro rodiče 👇

aperio poradna


Použité zdroje

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s rodným listem

Máš zkušenost s rodným listem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zelenaesmolda  27. dub 2018

Zápis otce cizince do RL

Byla jsem vyřizovat rodný list na matrice. Otec dítěte je cizinec, žije v zahraničí, nejsme manželé.

Na matrice mi řekli, že aby byl zapsaný do RL, musí přijet do ČR a osobně se dostavit na matriku RL podepsat. Ptala jsem se, jestli by to šlo vyřešit na ambasádě, protože otec nemůže do ČR prijet. Bylo mi řečeno, že to možné není.

Poslala jsem teda email na českou ambasádu v Londýně a samozřejme, že to udělat jde. Stačí rodné listy rodiců, RL dítěte a občanky či pasy rodičů. Musí se předem sjednat schůzka a oba rodiče musí být přítomni. Poplatek 10 liber.

Tak doufám, že kdyby někdo řešil podobný problém, že vám to pomůže.
jituel  12. dub 2016

Naše zkušenost

Na matrice po svobodné matce chtějí též rodné listy obou rodičů miminka a k nahlédnutí těhotenskou průkazku.
janulina90  7. led 2016

Předáni

Po porodu vše vyřizoval muž, v porodnici mu řekli, že RL je na matrice k vyzvednutí cca 3 dny po porodu. Takže pro něj zašel a rovnou vyřidil pojišťovnu.
nikolapomahacova  3. srp 2015

Po odchodu z porodnice ihned pro rodný list :-)

Když nás po pěti dnech propustily z porodnice, hned jsme si zajeli pro rodný list. Bylo to super mít to při cestě. Podepsala jsem převzetí a jelo se domů. :-)
cinky  8. črc 2015

RL bez problémů

V porodnici jsem vyplnila papír a pár dní po porodu jsme si ho vyzvedli na magistrátu. (matrika)
ammmi  6. črc 2015

Na matrice

My jsme si rodný list vyzvedávali na matrice asi 2 dny po propuštění z porodnice. Matrikářka nám ho přímo před námi vytiskla a ještě předtím se ptala, po kom bude mít syn příjmení, takže by nejspíš ani nebylo potřeba to prohlášení o otcovství, kdybychom chtěli příjmení tatínka.
zulitvi  6. črc 2015

RL

Rodný list jsme si vyzvedli cestou z porodnice na městském úřadě. Jsme manželé, takže žádné problémy s vyřizováním nebyly.
mmirunda  6. črc 2015

Dostala jsem hned v porodnici

Rodila jsem v menší porodnici mimo Brno. Byl a myslím, že stále je tam zvyk, že matrikářka chodí přímo na novorozenecké oddělení a než maminky odchází z porodnice mají již v ruce vystavený rodný list dítě. Bylo to pro mne pohodlné. Nemusela jsem nikde s malým miminkem běhat a vyřizovat.
rozzaarka  9. dub 2015

Vyřízeno v porodnici, RL přišel za pár dní poštou

V Podolí jsme veškeré podklady donesli do místní kanceláře, která je dodala na matriku, která nám RL zaslala poštou. Byla jsem moc ráda, že to dělají takto sami, protože je to jednodušší, než pak někam s malým lítat.
miru001  13. bře 2015

Přišel poštou

U obou dětí nám přišel na poštu. :-)
petrajavor  15. únor 2015

Když jsme manželé, tak bez problémů

Tím, že jsme manželé, to bylo jednoduché. Vše potřebné pro vystavení rodného listu jsme dali v porodnici v den porodu. Tam vše obstarali a za 10 dní byl manžel rodný list vyzvednout u nás na matrice. Z krajského města to nahlásili i ve městě, kde máme se synem trvalé bydliště, tam jej zavedli do evidence obyvatel a já neměla žádné starosti kolem.