Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

32. týden těhotenství

Velikost bříška ve 32. týdnu těhotenství 32. týden těhotenství znamená pro Tebe vstup do osmého měsíce gravidity, který s sebou přináší další růst miminka. To má v tomto týdnu už 42,4 cm od temene hlavičky k patičce a váží kolem 1702 gramů. Od minulého týdne může být miminko v děloze položeno už hlavičkou dolů a ve většině případů v ní zůstane až do porodu. Není ale vyloučeno, že ještě svou pozici změní a přetočí se. Toto přetočení můžeš i cítit, když se děje v těchto posledních týdnech těhotenství.

Pohyby dítěte stále umožňuje plodová voda2, které ke konci těhotenství24 bude ubývat, ale i tak se v děloze neustále obnovuje. Její množstí regulují i ledviny, které prochází fázemi vývoje. Miminko plodovou vodu pije a zároveň ji i vylučuje v podobě moči. Moč je tvořena převážně vodou a placentou9 odchází zplodiny metabolismu. Placenta jinak i nadále dodává dítěti kyslík a potřebné živiny.

Tělíčko miminka v bříšku se stále obaluje podkožním tukem, pokožka růžoví a dítě se díky tuku zakulacuje a baculatí. Jestliže přibereš v tomto období půl kila, necelá polovina jde dítěti. Pokožka dítěte je stále více měkčí a hladší.

Těhotenství se pomalu chýlí ke konci. V tomto nebo budoucím týdnu nastoupíš na mateřskou dovolenou a můžeš už navštívit i kurzy pro těhotné6, které pořádá Tvá zvolená porodnice - v případě, že tedy kurzy pořádá. Na tyto kurzy můžeš docházet spolu se svým partnerem. Na kurze a prohlídce porodnice personál ukazuje porodní sály, pokoje, nadstandardní pokoje aj.

Vedle prohlídky jsou to ale i kurzy pro těhotné ženy jako příprava k porodu27, které se mohou navštěvovat pravidelně a Ty se na nich dozvíš například o fázích porodu, metodách utišení bolestí22, lécích, lékařských postupech, statistikách apod. Na kurze můžeš konzultovat i svůj porodní plán32, který se chystáš vzít si s sebou k porodu. Na kurzy spolu s Tebou může docházet rovněž partner, aby byl u porodu lépe připraven, pokud se k němu jako doprovod137 chystá.

Vzhledem k tomu, že dítě je v bříšku stále aktivní a prostor v děloze3 je pro něj stále těsnější, mohou Tě častěji bolet žebra, do kterých miminko naráží svými končetinami. Můžeš se cítit i více unavená, nemotorná, ubolená. Vše souvisí s tím, že bříško roste a tlačí na klouby. Může dojít i ke zhoršení spánku, proto je dobré častěji odpočívat, abys nebyla tolik unavená. Kontroly u gynekologa budou častější a na prohlídky začneš chodit už každé dva týdny.

Vyšetření ve 32. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Laboratorní vyšetření (27+1 – 32+0) 27.-32. tt
3. ultrazvukové vyšetření2 30.-32. tt

32. týden těhotenství v číslech

32. týden těhotenství

  • 32. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 30. týden od oplodnění
  • přibližně 8 týdnů do porodu
  • lékař píše: 31 týdnů + 0 dní až 31 týdnů + 6 dní (zkráceně 31tt + 0 až 31tt + 6)

32. týden těhotenství po dnech

32. týden těhotenství po dnech

Video: Pohyby miminka ve 32. týdnu těhotenství

<< 31.týden těhotenství17 / 33.týden těhotenství >> 12

Více o 32. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz
  2. https://web.archive.org/web/20121027051052/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#32
  4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 32. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 32. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
marcelka63  22. lis 2019

Můj 32.tt

V tomto těhotenství je to všechno horší 😂, i když se cítím, že bych nejraději jela na výlet, procházku a nevím co. Ale jaksi moje miminko má jiný názor😂. Zadýchám se při 3 schodech, při vstávání z postele, na záchod snad co 5 minut, nevidím si na frndu, takže jsem zvědavá, jak se oholím k porodu 😂.
Dobrý je to, že tolik nejím sladké jako před tím 😎👍, ale to se zase může změnit 😂.
Doufám, že 8 týdnů uteče jako voda a porod bude v pořádku a bez problémů 🤗😊.
2 poděkování
kubulakubikula  20. únor 2019

Konečně 32. týden :-)

Konečně je miminko zase o kousek starší. Mám velmi rizikové těhotenství, ležím už od 20. týdne. Čekám třetí děťátko, po dvou chlapečcích konečně holčička 👍.

Na to, že už tak dlouho ležím, občas se projdu po domě, ven se dostanu jen 2x do měsíce kvůli kontrole, zvládám docela dobře 🙂. Kyčle a třísla bolí jen občas, velmi pomáhá měkká podložka z paměťové pěny. Na pálení žáhy jsem vyzrálá výběrem potravin a studeným mlékem a na zácpu Lactulozou. Záda mě nebolí vůbec, lýtka lehce, nosím kompresní punčochy.

Spíše už je mi pobyt v pyžamu dlouhý 🙂. Výbavičku mám kompletní, jen vyprat a vyžehlit hadříčky a vymyslet, kde miminko bude mít ten svůj koutek. Synové mají oba dětské pokoje 100% zabydlené 😅.

Doufám, že budu moci po předchozí sekci rodit normálně. Porodu se už nemůžu dočkat, těším se moc.
Snad zvládneme i 33.tt a 34.tt, meta určena mou paní doktorkou. Další týdny budou zázrak.
3 poděkování
terezaobr  20. črc 2018

31+2

Tak máme za sebou velký screaning. Prý máme o týden větší hlavu a o týden menší nohy, ale nemám si dělat starosti, je to v normě, příští kontrolu to může dohnat. Ale jinak vše ok. Měla jsem pocit, že se mi zkracuje a otevírá čípek. Ale čípek je sice zkrácený, ale uzavřený, tak jsem pokojná. Pocit byl kvůli infekci. S infekcemi a výtoky, blééé, bojuju už měsíc. Mám to, přeléčím, zase se něco objeví, tak snad poslední. Mám nějaký atb krém, tak snad to zabere rychle.

Malý má odhadem 1870g, což jsem překvapená, ale je to jen odhad. Kontrolu mám až za 3týdny a hořčík do té doby vysadit, teď máme koňskou dávku, tak jsem zvědavá. Výsledky krve taky ok. Tak jsem vděčná. Jen nedávám už delší procházky. Jako bych pak cítila hlavičku skoro venku, ale lékař mě ujistil, že to není možné, tak pořád se snažím chodit, ještě je brzy abych lehla :D tak hodně sil maminky!
2 poděkování
eia  10. črc 2018

Blížíme se do finále

Maličký už je přetočený hlavičkou dolů a dost nízko, takže se mi chce pořád čůrat, rozměry přesně dle tabulek. Už jsem doma a jsem za to opravdu ráda, protože si můžu natáhnout, když potřebuji a nemusím se stresovat. Stále beru magnézium kvůli tvrdnutí bříška a klesla mi hladila železa, a to byl odběr v jahodové sezóně. :)

Sem tam mě pálí žáha a maličký se někdy před spaním strašně vrtí, a tak ho musím uhladit, abych mohla usnout. V noci běhám tak třikrát na wc. Bříško mám nízko a tak můžu ještě občas ležet i na zádech.

Začínám hnízdit, snažíme se připravit pokojíček a už si chci připravit i zavazadlo do porodnice. Štěstí přeje připraveným. Taky nás čeká předporodní kurz. Někdy si přijdu osamělá, to je tím, jak člověk rychle "vypadne" z pracovního prostředí a začne pobývat převážně sám doma. Malý má ještě čas, ale už se na něj moc těším.
2 poděkování
zabulenkap  16. pro 2017

Poslední velký UTZ

Tak začínáme 32. týden a byli jsme i s tatínkem na velkém UTZ. Je to druhé těhotenství. Stále máme potvrzenou holčičku. Vyplazovala na nás jazyk a cucala si paleček.

Malá je v pořádku, hlavičkou dolů a váží cca 1900g 😱 . Ale já na odhady moc nedám, u první taky vyhrožovaly, že bude mít přes 4 kg a nakonec měla jen 3,38. :-) Už máme vyřízenou i matriku. Doma vše vyprané nachystané.

Jinak jsem přibrala zatím jen 9 kg, tak to zatím jde. Cítím se strašně fajn, jediné, co mě dost trápí je, že mě strašně bolí pánevní kosti a spodek, takže mám pocit jako bych spadla na štanglu od kola. 😭

Už se na naší berušku všichni tři strašně moooc těšíme. Máme už za sebou i těhu focení a paráda. Moc jsme si to užili jak my, tak dcerka. :-)
1 poděkování
pavluskaj  10. pro 2017

Už nemůžu

Toto je mé druhé těhotenství a oproti tomu prvnímu mám mnohem větší bříško a dnes poprvé říkám, že už nemůžu. Neumím si představit ještě 8 týdnů a že ještě povyroste.

Přibrala jsem tak normálně, ale malej bude asi cvalík, všude mě tlačí (hlavně nahoře), bolí mě kyčle, v křížích a ani už nemůžu moc toho sníst, abych to neměla zpátky v krku.

Chtěla bych samozřejmě rodit v termínu, ale pohodové těhu jako to první to není.
3 poděkování
karolinaba  18. říj 2017

32tt

Těhotenství je zatím celkem v klidu. Tento týden jsem byla na třetím velkém ultrazvuku. Malá je v pořádku, má 1600g :slight_smile: Dokonce je hlavičkou dolů, což jsem trochu tušila a jsem moc ráda, doufám, že už to tak zůstane.

Trochu mě trápí neustálé záněty a také krvácení z nosu. Noční výlety na wc jsou už také častější. Zatím mám nahoře 11kg, doufám, že do konce těhotenství to víc jak 15kg nebude. :slight_smile: Příští týden nastupuji na mateřskou, už se těším jak si vše připravím a budu víc odpočívat...
0 poděkování
kikinka1988  3. čer 2017

Tropický 32. týden

Udeřila vedra. V tom největším hicu jsem šla na kontrolu. Malá byla tak ubitá, že na ultrazvuku zívala. Už jsem doma, věci pro malou mám už vyprané ve skříni. Pomalu si asi budu chystat věci do porodnice. Kdyby náhodou. :slight_smile:

Na kontrole bylo vše v pořádku. Odebrali mi krev. Malá má už 1760 g. Jediné, co mě trápí, je dech. Vyjdu schody a jsem jako bych vyšla 8 pater na jeden zátah. :fearful:

Nohy mi zatím neotékají a zatím žádné jiné problémy nemám. Sbírám různě zkušenosti a rady od maminek, abych byla v obraze.

Tento týden taky přišly matrace, povlečení a prostěradla do postýlky. Byla jsem velice překvapená - kvalita za rozumnou cenu a hlavně český výrobek. Poslední dobou ujíždím na :watermelon:.
0 poděkování
hanysek_cz  6. únor 2017

32tt nachlazení a vcestná placenta

Máme za sebou 3. ultrazvuk a už tam nic nebylo vidět. Chtěli jsme si potvrdit holčičku, když nás spousta lidí straší, jak jim to říkali a byl to kluk. Mám vše pro princeznu, :) ale do porodnice vezmu hlavně bílé. :D

Jinak malá má 1800g, otočená hlavičkou dolů, takže vcestná placenta nic neovlivnila. :) Teď jen čekáme a doufáme, že se placenta ještě umoudří a posune se z branky, ať mužů rodit normálně a nemusíme ležet několik týdnů v nemocnici, stále mi vyhrožují ležet od 33t.

A když už mi začalo být konečně ve 29t dobře, jídlo, zažívání, vše se spravilo, tak jsem už 3 týdny nachlazená. Nejprve rýma, teď průdušky. Piju čajíky, dlabu ovoce a ležím, :/ a to jsem si říkala, že jakmile skončím v práci, budu obrážet kamarádky a nákupy a budu mít konečně čas. Tak snad už bude líp! :)
4 poděkování
makymak  23. led 2017

Konec v práci

Konečně jsem skončila v zaměstnání. :) Strašně mě začly bolet kyčle a od toho vlastně celý zadek, tak aspoň že můžu odpočívat doma.

Udělala jsem si seznam, co chci ještě udělat, jak z příprav, úklidu doma, tak i zajít do divadla a vidět se s lidmi, co mám ráda a zároveň nezapomenout odpočívat. Mimi kope vesele, tak snad je vše v pořádku! Zítra jdu na vyšetření se screeningem.
0 poděkování
hathor86  11. led 2017

3. těhu a 32.tt

Tak až do nějakého 29TT jsem se cítila, že snad ani nejsem těhotná. Je to nejlepší těhotenství z těch 3.

Od toho 30TT to ale začalo. Teď už se cítím jak velryba. Neohnu se pro nic k zemi, zjistila jsem, že bych uvítala tak o 10 cm vyšší kuchyňskou linku, páč s tím pupíkem se mi k té nízké fakt blbě hrbí. 😊 Občas se zadýchávám a nedělají mi dobře rychlé změny polohy, např. rychlé vstávání, to se pak zatočí hlava. Ale celkově mě až na pálení žáhy nic netrápí. Dokonce i noční křeče se mi zatím vyhly. 😉 Poprvé spím v těhu jak dudek, ale to bude tím, že mám už doma 2 děti a do toho pracuju. 😊
2 poděkování
2caroli  31. říj 2016

Je mi líp...

32. týden se o hodně zlepšil oproti tomu minulému. :-) Mimís se zřejmě ustálil v lepší poloze, tak už takové tlaky do spodku nemám, jako tomu bylo minulý týden. Otoky zmizely už v minulém týdnu a zatím dobrý. Koupila jsem si lepší obuv a pár nových hadříků, tak možná proto. Snažím se častěji odpočívat, tak to doma vypadá jak po výbuchu.

Uvolnila jsem jednu komodu, pro oblečení a výbavu pro prcka. V podstatě už asi nic kupovat nebudu, co se týče oblečení. To budu řešit až po narození v závislosti na aktuální velikosti a potřebě miminka (předchozí zkušenost s dcerou). ;-)

Ještě mi zbývá dokoupit nějakou kosmetiku, ale to taky moc nehrotím.

Manžel se mě tento týden ptal, jestli už mám sbaleno do porodnice. :-D Tak jsem mu odpověděla, že ještě ne a on, že už bych teda pomalu měla, kdyby něco. U nás v porodnici je prakticky všechno k dispozici, takže to taky moc nehrotím, ale už bych asi měla pomalu začít něco chystat. ;-)
2 poděkování
martyw  13. říj 2016

Hnízdění

Jj, už mě to přepadlo... hnízdění. Asi před týdnem jsem začala panikařit, že nemám vůbec nic nachystané, a tak jsem s tím začala. A hrozně mě to uklidnilo. Po prvních dvou dětech (mladší 9 let) už nemám doma nic, takže vše od nuly. Naštěstí se zapojila i rodina, tak se to postupně schází. :-)

Začaly se ozývat karpály, ale nezbývá než vydržet. Dnes jsem byla v poradně, všechno je jak má být. Malá už je hlavičkou dolů, tak snad tak i zůstane. V noci spím jak dřevo a i přes den se trošku přidává únava. Nabrala jsem 7,5 kilo a poslední 2 měsíce nijak závratně nepřibírám, což je dobře. Jen bříško roste. Malá v noci spí a ve dne dělá neskutečné cviky, hraje snad ragby nebo co. :-)

Užívám si to, ale zároveň už se strašně těším, až ji budu držet v náručí. Taková těhotenská schíza. :-)
2 poděkování
makisska  21. srp 2016

Odběr krve z pupečníku - dvojčata

Čekáme jednovaječné klučiny, tudíž rizikovější z dvojčat. Všechno bylo v naprostém pořádku až do 32. týdne, kdy se paní doktorce nezdály průtoky v hlavičkách našich drobečků.

Následovala hospitalizace hned druhý den ráno a odběr krve z obou pupečníků. Nechci žádnou maminku strašit, ale nikomu bych to nepřála. První vpich byl celkem rychlý, ale u druhého miminka se paní doktorka nemohla trefit a začala jsem pěkně zelenat. Bolest byla fakt nepříjemná, tupá a asi mě chtěl bobek pozlobit! :). Naštěstí mi bylo odměnou, že krevní obraz obou prcků byl v pořádku a mohla jsem cupitat druhý den domů. V opačném případě by následovala sekce a dopékání v inkubátoru.

Tak snad už to teď bude v pořádku a dotáhneme to až do našeho vysněného 37. týdne. :)
1 poděkování
morance  12. srp 2016

Zázrak

Maličká už váží cca 1700 g a už se otočila hlavičkou dolů, snad tak zůstane. Hůře se mi spí, záda a kyčle bolí trošku ráno, ale cvičím jógu a ta mi hodně pomáhá. Bolí mě karpály, hlavně v noci, měla jsem problémy už před těhotenstvím, tak jsem zvyklá spát v ortézách. Pálí mě žáha, pomáhá hrnek studeného mléka. Přibrala jsem 3 kg. Ale všechno tohle k těhotenství prostě patří a dá se to v pohodě zvládnout.

Jinak se cítím úžasně a na ten náš malý zázrak se moc těšíme. Skoro vše už máme nachystané. Tento týden jsme se fotili s bříškem, paní fotografka je profesionál a opravdu jsme si to užili.
2 poděkování
tinuse  3. srp 2016

32tt

Zatím jsem zvládala vše dobře. Poslední týden strašně trpím bolestí v kříži na pravé straně a opravdu už se těším, až bude maličkej na světě a záda přestanou bolet. Jen doufám, že porodím až na termín a ne dříve. Bříško stále roste a baví mě pociťovat a pozorovat pohyby miminka. Už chybí jen dokoupit pár potřebných věcí a nová etapa života může začít. :-)
0 poděkování
evulinka27  26. črc 2016

32tt

Dnes začínám 32tt a cítím se dobře. Bříško krásně roste, je docela masakr vstávání z postele a přetáčení se z boku na bok - to mě bolí a prcek mi to dává sežrat, už se chudák uvelebil a já ho celýho přetočím. Vždycky do mě pak boxuje. :-D

Jinak žádné zdravotní komplikace nemám. před měsícem a něco jsem trošku krvácela, týden v nemocnici a teď vše vypadá, že je ok. Mám už nachystanou postýlku a postupně začnu třídit věci a prát.

Horka podle mě snáším úplně stejně, jako bych těhotná nebyla. Funí táta, funí bába, funí všecí okolo. Nemyslím si, že já jsem na tom hůř :-D ba naopak je příjemné i s bříškem zajít na koupák a ochladit se.
2 poděkování
isabella79  24. črc 2016

Nádherný pocit

Pořád se ujišťuju, že bříško není jen sen a přeju si, aby šlo zastavit čas, abych si ten nádherný pocit mohla užívat co nejdéle. Zbývá už jen 8 týdnů, snad to tam vydrží.

Jen se hodně zadýchávám, zapínání bot také není nic moc, občas bolí v kříži a spona stydká, občas střílí bolest do celé pravé nohy, ale rozejitím to přejde, neotýkám, i přes vyšší věk při prvním vymodleném těhotenství se cítím výborně, přibrala jsem jen 4 kg, chutě žádné, strie žádné, spím dobře. :-)

Miluju jeho hemžení, když do mě šťouchá, má už 1900 g, je hlavičkou dolů. Děkuji za ten zázrak...
4 poděkování
nikolastrmar  24. kvě 2016

32

Začala jsem 32 tt. Od začátku jsem na RZ ze zdravotních důvodů, jsem astmatik, epileptik + anémie a podobně, takže je pro mě klidový režim v těhu základ. :)

Měla jsem nevolnosti do 4. měsíce těhu :) , pak nic a teď jsem začala 8. měsíc a bolí mě hrozně kostrč, třísla, někdy mi vystřelují úplně nohy :D a tvrdne bříško, tak papáme magnezko. ;) Jinak to celkem jde, až na to nevyspání a problém si sednout jak to bolí! :)

Už se s mužem moc těšíme na toho našeho drobečka. Jinak, hrozně jsem si oblíbila koblížky! :D A copak papkáte vy k snídani? :)
1 poděkování
michaelapfeiferova  24. dub 2016

Ještě nějakou chvíli...

Můj průchod 32tt je zcela v nebezpečným tempu od záchodu k posteli. Noční nespavost skončila a nastoupila každodení únava. Pokud ve dne udělám něco "navíc" projeví se to okamžitě totální únavou.

Bolesti zad, stydké kosti a kyčlí, nepohodlné spaní mám už od 21tt velice intenzivní a jsou mi někdy silně na obtíž. Rychleji se zadýchávám, kolébám se jak kačena ze strany nanstranu, když už někam jdu, tak mé tempo je hlemýždí.
Na jednu stranu se moc těším až budu opět aktivní a plnohodnotná, :-D na druhou stranu si uvědomuji, že to, co se mi narodí, bude miminko, bude živé a já pro něj budu fungovat 24h denně, takže nějaký odpočinek a relax ještě pár let neuvidím! :-D :-D

Začala jsem být víc citlivější, sentimentálnější a chutě na nugátové koblížky stále neodezněly. Takže čekáme, že se narodí krásný nugetkový koblížek. :-)
7 poděkování
martanka007  13. dub 2016

Stále v pořádku :-)

Ve 32. týdnu se u mě nic moc nezměnilo. Možná jen únava při „úředních“ dnech, kdy jsem v zaměstnání od půl sedmé ráno do pěti večer, kdy už opravdu odpoledne únava dosahuje vrcholu. Jsem ráda, že mám „sedavé“ zaměstnání, stát celý den bych s vysokou pravděpodobností nezvládla.

Miminko se stále krásně vrtí. Co mě mrzí, že stále mám kontroly po měsíci, takže mě kontrola čeká až na začátku 35. týdne těhotenství, kdy také začnu mateřskou dovolenou, na kterou nastoupím 6 týdnů před porodem. Pokud do té doby budu tedy stále zdravotně zvládat. Jelikož venku nejsou velká horka, připadám si stále dobře pohyblivá, nemám žádné problémy.

Jediný náročný den pro mě byl, když jsem chystala pro rodinu oslavu manželových narozenin. To jsem u sporáku stála od půl osmé ráno do jedenácti, pak jsem si na půl hodiny lehla s obědem do postele a poté pokračovala nanovo včetně pohoštění rodiny. Večer mě po oslavě poprvé hodně bolelo v kříži.

Tento týden jsme měli poslední předporodní kurz, velmi zajímavá byla právě poslední přednáška o šestinedělí a masážích kojenců. Masáže budu určitě aplikovat.
2 poděkování
adill  1. dub 2016

8. měsíc

Budu končit 32tt a už se těším, že se to blíží ke konci. :)

Včera na kontrole měla malá 1800g a je stále hlavičkou nahoru :-( . Jsem z toho trochu smutná, i když vím, že otočit se ještě může. Nějak ale cítím, že tak asi zůstane. Nožkama napřed rodit nechci, tak bude asi cs. Dávám jí ale ještě šanci a moc chci ,aby se ještě otočila. |-| :-) .

Jinak mě pěkně kope do močáku a pravého boku, celkem dost to bolí, jsem už pěkně nemotorná a obout boty a ohýbat se je už celkem těžký. :-D
0 poděkování
maci87  23. bře 2016

8. měsíc

Celé těhotenství jsem byla úplně v pohodě, jen ze začátku mě párkrát vyděsilo krvácení. Až na bolest prsou, děsný pálení žáhy, únavu a vedro jsem si říkala jak je to super! 😊Poslední tři dny jak kdyby moje tělo vědělo, že začal 8. měsíc - mám neskutečně oteklý nohy a ruce....😠 A to takovým způsobem, že mi nejsou ani domácí pantofle! To je peklo a doufám, že to nebude až do porodu! Na žáhu a vedro jsem si taknějak zvykla, ale pocit, že mi explodujou nohy z kůže, to nedám! 😕
1 poděkování
monikagurthova  25. únor 2016

Najednou....

Přesně, říkala jsem si, jak celé těhotenství probíhá pěkně (krom začátku problém s cystou), krom pár dní žádná nevolnost nic, až jsem si občas říkala, jestli jsem fakt těhotná. A teď najednou PUF a oteklé nohy, ruce, malátnost, únava, bolest zad, kyčlí, třísel, v noci nemůžu spát. Taky jdu nakonec na mateřskou 8 týdnů před porodem. Docela se na porod začínám těšit! :D
2 poděkování
t_lori  18. únor 2016

Zlom

Celé těhotenství probíhalo tak skvěle, až jsem si říkala, čím jsem si to zasloužila :-) . Žádné nevolnosti, žádné pálení žáhy, jen občasné menší potíže pro těhotenství typické.

S příchodem 32. týdne a tedy i 8. měsíce se vše nějak změnilo. Už jsem cca 3 týdny doma, do práce nechodím a na doporučení doktora kvůli zkrácenému čípku, tvrdnutí břicha a tlačeni se miminka dolů spíš jen odpočívám. Ale najednou mě ze dne na den přepadla nemožnost spát, na boku se malému nelíbí, na zádech se to zase nelíbí mně :-) . Břicho mi tvrdne čím dál častěji a bolestivěji, trápí mě křížové bolesti a neskutečně mě bolí stydká kost.

Připadá mi, že jsem najednou neschopná, u vaření oběda si musím 10x sednout a i krátká procházka mi dělá problémy. Občas si říkám, že ještě nechci konec, že mi bude těhotenství a bříško chybět, ale už se na prcka těším víc a víc. :-)
3 poděkování
zerog  15. lis 2015

Únava

Taky někdy bývám hodně unavená - syn 22 m potřebuje hodně pozornosti. Až se někdy divím, že to břicho všechno vydrží.

První těhu se sedavou kancl prací bylo méně náročné. :-) Jsem 32tt, ale to je vidět i v pase - nějaké tvrdnutí a poslíčci jsou, ale to už je asi normální teď.
2 poděkování
lenulab  6. říj 2015

Jména

V 1. těhotenství jsme se asi ve 32. týdnu s manželem dohodli na jménech. Pohlaví jsme nevěděli.

Kluk by byl Dominik a holka se narodila Adélka. :-)
0 poděkování