Předporodní kurzy

Předporodní kurzy jsou pro budoucí maminky i jejich partnery velkým přínosem. Kurzy pomohou připravit partnery na porod29 a poporodní období s novorozeným dítětem7 a zároveň jsou skvělou příležitostí zeptat se na cokoliv ohledně porodu. Většinou se předporodní kurzy pořádají přímo v porodnici a organizují je porodní asistentky. Pokud inklinuje budoucí maminka k přirozenému porodu5, je možnost absolvovat kurz s dulou1.

Video: Předporodní kurz online - příprava na porod (nejen) v nouzovém stavu

Rozhovor s porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou


V rozhovoru s porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:00 Porodní asitentka Pavla Kasparková
 • 01:00 Pár týdnů před porodem.
 • 02:20 Kdy se vydat do porodnice?
 • 04:40 Naplní se Vaše představy o porodu?
 • 06:15 Porod bez partnera nebo bez "bondingu"? Jak ho zvládnout?
 • 07:20 Vyvolání porodu. Je to lepší řešení?
 • 08:10 Délka porodu. Dá se porod zrychlit?
 • 08:50 Porodní hormony. Jak s nimi pracovat pro lehčí porod?
 • 09:50 Zásahy do porodu (léky na tlumení bolesti, bylinky, teplá voda, hudba ...)
 • 11:00 Porodní taška (vlastní jídlo, nápoje ...)
 • 11:28 Pohyby na uvolnění pánve.
 • 11:42 Relaxace. Jak být v klidu během porodu?
 • 13:04 Komunikace s nemocničním personálem.
 • 14:20 Poloha při porodu a nástřih hráze v čase koronakrize.
 • 15:35 Kontakt s miminkem.
 • 16:10 Porod placenty. Je v pořádku si brát placentu domů?
 • 17:01 Jak dlouho zůstat po porodu v porodnici?
 • 17:55 Praktické otázky. Práce s pomůckami. 1. fáze porodu: Děloha a děložní čípek.
 • 21:41 Jak se děloha během porodu otevírá?
 • 23:21 Jaké pojmy je důležité si zapamatovat?
 • 24:07 Jak poznat doma, že je správný čas vyrazit do porodnice?
 • 26:42 Shrnutí. Kontrakce, jednotlivé porodní fáze a různé situace.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:


🎞️ Co byste měli vědět o porodu
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epinal?
🎞️ Příznaky porodu.
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
🎞️ Porodní plán.


Fyzická příprava

Těhotná žena se na porod připravuje jako po psychické, tak po fyzické stránce. Součástí předporodních kurzů jsou i cvičení pod vedením fyzioterapeuta nebo porodní asistentky, které je vhodné absolvovat od 20. týdne těhotenství20. Budoucí maminka se tam připravuje v rámci posilování pánevního dna, procvičuje si páteř, nohy, zadek, prsní svaly, břišní svaly. Je to velmi důležité, protože žena, která během těhotenství cvičí, dokáže lépe zvládnout zátěž, kterou rostoucí bříško na celý organismus vyvíjí.

Fyzická příprava na porod

Psychická příprava

Různé výzkumy naznačují, že dostatečná příprava na porod může přispět ke snížení bolesti nebo alespoň změnit vnímání bolesti a snížení úzkosti. Psychoprofylaxie nebo tzv.Lamazova metoda je seznámení se s porodem pod vedením psychologa nebo speciální vyškolené porodní asistentky, která připraví a mentálně nastaví rodičku na to, co ji čeká, aby tak otupila pocit vnímání bolesti.

Pokud žena chápe průběh porodu a je o všem poučená, strach z porodu12 by měl být odstraněn a porod by měl probíhat snadněji - jinak budou pociťovány porodní bolesti. Těhotná žena se při této metodě seznámí s těhotenstvím, dozví se vše o novorozenci7 a kojení, naučí se základy první pomoci. Dalším krokem terapie je příprava na samotný porod, kdy se klade důraz na pocity, emoce, nácvik dýchání a šestinedělí.

Co všechno se žena dozví na předporodní přípravě a kdy ji může absolvovat?

Od 32. týdne těhotenství28 může žena absolvovat předporodní přípravu. Je vhodné, aby tento kurz absolvovala s porodní asistentkou, která jí přesně vysvětlí, co ji v porodnici v porodnici9 čeká. Poskytne jí informace od příjmu až po propuštění z nemocnice. Rodička se dozví, jak probíhá porod29 v porodnici, což je tam vhodné dělat,. Po absolvování předporodního kurzu by mělo být rodičce jasné, jak vypadá první doba porodní, kdy vyrazit do porodnice, což jsou porodní bolesti a jaké jsou farmakologické i nefarmakologické možnosti tišení porodních bolestí10 v porodnicích.

Žena se naučí jak při porodu správně tlačit, aby porod postupoval co nejrychleji, aby to byla co nejmenší zátěž pro miminko. Naučí se správně dýchat. Žena, která se soustředí na správné dýchání, nevěnuje tolik pozornosti porodním bolestem. Pozná i tzv. úlevové polohy při porodu.

Hodnocení a zkušenosti s předporodními kurzy

Máš zkušenost s předporodními kurzy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
luc_mk  25. lis 2019

Doporučuji pro prvorodičky/prvorodiče

Absolvovali jsme s manzelem víkendový předporodní kurz u Apolináře (2x3 hodiny), který nám z části i hradila pojišťovna. Kurz určitě doporučuji, veškeré informace se lépe chápají a pamatují, když vám je někdo odvypráví spolu se svými zkušenostmi, narozdíl od přečtení si jen černé na bílem v knize. Navíc jsme se s manželem oba utvrdili v tom, že jsme přihlášeni ve správné porodnici, kde mají na věci stejný pohled jako my a dostane se nám péče, kterou očekáváme.

Porodní asistentka vedoucí kurz s námi prošla, co se bude dít s maminkou, doprovodem i miminkem při porodu, pobytu v nemocnici, v šestinedělí i při kojení.

Ocenila jsem hlavně praktické informace (třeba i blbosti), které se nikde nedočtete, jako např.:
- 2 ručníky do porodnice (barevné, jeden na špinavou zónu od pasu dolů a druhý na čistou zónu od pasu nahoru), já měla samozřejmě připravené bílé ručníky, které bych si pletla..
- noční košile - určitě s knoflíčky, ať si při vyhrnování košile nezanesete infekci z očistků na prsa
- džusy v šestinedělí jen jednodruhové - pokud se osypete vy nebo miminko, tak z mulťáku fakt nevíte, které ovoce alergii způsobilo
- některé "slangové výrazy", které zaslechnete během porodu vás můžou zbytečně vyděsit (např. hlavička s nádorem = rozhodně neznamená, že má dítě rakovinu)
... a mnohé dlaší.

Ze své osobní zkušenosti tedy rozhodně doporučuji.
 • - partner nemusí nic studovat, vy si v knížkách jen připomenete, co už jste se dozvěděla na kurzu
 • - praktické informace o vaší porodnici a jak tam vše probíhá
 • - zjistíte, zda jste se rozhodla pro správnou porodnici
sarka231  26. únor 2015

Pomad při porodnici Motol nedoporučuji

Velmi špatná zkušenost - kurzy Pomad.

Aktuálně jsem byla přihlášena na předporodní kurzy agentury Pomad do Motola, v lednu mne paní telefonicky ujistila, že jsou načasované na měsíc před porodem. Bohužel, paní nejprve první týden onemocněla (OK), druhý týden byla stále nemocná, třetí týden mne v Pondělí potvrdila, že kurz bude a v Úterý, v den konání musela cca 2 hod před začátkem kurzu nečekaně k porodu = zrušeno. Na následný kurz (potvrzený 2 dny před konáním) mi oznámila 1 hod před začátkem kurzu technickou poruchu místnosti v Motole a jeho opětovné zrušení a rovnou mi jen SMS oznámila přesunutí o 3 týdny později.

Pokud tedy někdo máte skutečný zájem o daný typ kurzu, pak Pomad rozhodně nedoporučuji. Myslím, že cena není nejnižší a jejich chování značně neprofesionální.
oktarina  9. lis 2014

Záleží na kvalitě,ne kvantitě

Asi jako u každé služby, záleží na tom, kdo ji poskytuje. Pokud je kurz kvalifikovaně veden, každá lekce obsahuje dost informací k danému tématu a prostor pro dotazy a diskuzi, je kurz určitě přínosem.

Vybírala jsem čistě dle doporučení kamarádek, kde která byla spokojena. Součástí každého kurzu je prohlídka porodnice. My měly kurz vedený porodni asistentkou, která již nepracovala v porodnici, ale byla možnost si ji soukromě k porodu vzít. Bylo 10 bloků po 3 h, namísto jednoho bloku byla návštěva porodnice, porodniho pokoje a tzv. hekárny - čekacího pokoje před sekcí. Viděly jsme také velín - pracoviště sestřiček a místnost, kde se "dohřívají" miminka po porodu.
1 člověk považuje za užitečné
cobaltino  6. lis 2014

Doporučuji hlavně tatínkům!

Absolvovala jsem s manželem víkendový kurz předporodní přípravy v organizaci APERIO. Jednalo se dva dny nabité informacemi, doplněné nějakými cviky a relaxací. Kurz má maximální kapacitu 6 párů, ale nás se sešly jen dva páry, takže to bylo velice intimní povídání a příjemná atmosféra. Obsah kurzu byl rozsáhlý (od těhotenství, přes samotný porod až k péči o novorozence, kojení i šestinedělí), ale na jednotlivé části APERIO pořádá i podrobnější kurzy zvlášť. Součástí kurzu bylo i video z reálných přirozených porodů.

Od kurzu jsem si slibovala větší zasvěcení mého muže a prohloubení mých znalostí. Vše se maximálně naplnilo. Původně jsem uvažovala o soukromé PA k porodu, ale manžel ji hravě zastal a po absolvování kurzu by mu prý nikdo nezabránil se porodu účastnit. ("Moje žena bude rodit mé dítě - jak bych mohl být někde jinde a propásnout první chvíle života mého dítěte?!" - jeho odpověď na otázku, zda bude u porodu až do konce. :-) )

Kurzem nás provázela porodní asistentka Markéta Drahotová, která při porodu vyznává hlavně přirozenost.
Byla to skvělá zkušenost a mohu jejich kurz jen doporučit!
Co se "kurzů" v porodnicích týče, velice doporučuji si na ně do porodnic, které máte ve výběru, zajít! Ne kvůli zdroji informací o porodu, ale kvůli zjištění STANOVISKA a PŘÍSTUPU personálu porodnice k porodu a péči o novorozence. Pak se vám nestane, že byste byli překvapení, jak pozadu některá porodnice je (např. v Jičíně standardně všem prvorodičkám dělají nástřih a první dobu porodní vám doporučí strávit na pokoji, nadopovanou oblbováky). Minimálně s personálem můžete zkonzultovat svůj porodní plán / přání a v případě velkých neshod urychleně hledat jinou porodnici. Ono totiž ne vše, o čem se na internetu o dané porodnici dočtete, pak v reálu bude. (A podle ochoty zodpovídat otázku a dle řeči těla, zjistíte jak je to doopravdy. ;-) )
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  4. lis 2014

Záleží, kdo ho vede a jak je obsáhlý

S manželem jsme chodili na předporodní kurz k soukromé porodní asistentce, současně s námi chodilo několik dalších párů, kurz byl rozdělen na 10 tříhodinových bloků, nelituju času ani peněz (navíc mi zdravotní pojišťovna část peněz proplatila), které jsme na kurz věnovali.

Probírali jsme přirozený porod a jak ho podpořit, co nejpřirozenější poporodní péči o miminko, jak zvládat třeba manipulativní řeči personálu nemocnice, jak sepsat porodní plán (PA mi ho pomohla pak i upravit), jaká jsou rizika zásahů do porodu, jak poznat, kdy jet do porodnice, jak odlišit poslíčky od porodních kontrakcí, jak vybrat porodnici, kojení, kdy volat porodní asistentku a kdy laktační poradkyni, péči o miminko, jak prodýchávat kontrakce, jak tlačit, úlevové polohy, porodní polohy a spoustu dalšího. Takovýto kurz jen doporučuji. Ale sotva párhodinové kurzy pořádané porodnicí? Nevidím jedinou věc, kterou by mi takový kurz mohl přispět (možná spíš naopak, jen do vás nahustí přirozenému porodu neprospívající info), možná prohlídka porodnice - ale na to není třeba absolvovat celý kurz.

I díky kurzu jsem se rozhodla nakonec rodit jinde, nez v některé z brněnských "velkotováren na děti", jeli jsme do Vyškova, i když i tam to mělo pár much.

Lituju, že jsem nedala na svůj pocit a nevzala si k porodu tam soukromou PA. Tak třeba příště. Až se podaří druhátko, na kurz znovu nepůjdu, nevím, co víc by mohl dát (možná snad jen kurz hypnoporodu).
alneka  3. lis 2014

Užitečný kurz první pomoci

V rámci kurzu předporodní přípravy, který jsem si vybrala mimo mou porodnici, oceňuji zejména jednu z přednášek věnovanou poskytování první pomoci novorozencům a batolatům. Bohužel mám pocit, že se všemi vymoženostmi typu monitor dechu a spol. zapomínáme, že technika sice upozorní, že je něco špatně, ale už je na nás, abychom správně zareagovali. Ostastní části kurzu jsou užitečné, pokud se mi nechce samostudovat.

Takže kdybych se znovu rozhodovala, zda kurzy navštěvovat či nikoliv, opět bych hledala, zda se naučíme i první pomoc. S druhým dítětem si min. půjdu osvěžit paměť právě na tuto část.
1 člověk považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru