Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Výběr porodnice

Výběr porodnice je jedna ze závažných otázek, kterou řeší budoucí maminka před porodem29. Není snadné najít odpověď na to, kde a jak přivedu na svět své dítě7 a do čí rukou svěřím jeho příchod na svět. Při výběru porodnice24 má těhotná žena svobodnou ruku, neplatí rajonizace podle místa bydliště. V porodnici byste se měli cítit dobře a bezpečně .

VIDEO: Podle čeho si vybrat porodnici?

Rozhovor s lektorkou a koordinátorkou kurzů Aperio Milenou Jeřábkovou

Co všechno v rozhovoru zaznělo:

0:00 Úvod
0:12 Představení hosta a tématu
0:23 Kde o porodnicích hledat informace?
0:51 Proč brát informace z internetu s rezervou?
2:10 Podle jakých kritérií porodnici vybírat?
4:13 Rutinní zákroky - jak často je v porodnici dělají?
5:18 Bonding a podpora kojení - běžná věc, nebo výjimka?
6:34 Otevřenost a komunikace. Jak porodnice komunikuje s těhotnými?
7:40 Raději jednou vidět, než stokrát slyšet - proč porodnici navštívit osobně?
8:16 Sto lidí - sto chutí. Porodnici vybírejte podle pro vás relevantních kritérií.
9:21 Porod mimo porodnici. Jaké jsou dnešní možnosti?
11:24 Průvodce porodnicemi Aperio - DŮLEŽITÉ informace na jednom místě
13:00 Pár slov na závěr: Nepodceňujte přípravu a nepřeceňujte registraci!


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:


🎞️ Maminka Lucie: „U druhé dcery jsem zvažovala, že bych rodila jinde."


Jaké otázky by vás mohly zajímat při výběru té - pro vás nejlepší porodnice

 • Jaká je vzdálenost do porodnice z místa vašeho bydliště?
 • Pokud je porodnice mimo vašeho bydliště, kolikrát ji bude nutné navštívit před porodem?
 • Má porodnice smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou?
 • Dělá porodnice přípravy na porod27?
 • Jaká je v porodnici praxe s překonáváním první doby porodní? Je možný volný pohyb rodičky1, nebo se snaží celou dobu porodu udržet ženu na lůžku? Jsou k dispozici pomůcky na překonávání bolestí během první doby porodní - míče, masážní sprcha, vana , jiné možnosti?
 • Jsou všechny porody vedeny v klasické poloze na zádech, nebo je možné zvolit si alternativu5? - Porodní stolička, porod do vody ...
 • Je možnost epidurální analgezie? Jaké jsou podmínky a kolik tato služba stojí? Co když službu nevyužiji?
 • Je možné, aby byla při porodu přítomna i doprovázející osoba137? Od kdy? Kolik tato služba stojí? Je možné, aby zůstala při matce a dítěti i po porodu? Jaké podmínky musí splnit (přednáška, speciální oblečení apod.). Kdo může být doprovázející osoba (otec, partner, kamarádka, máma, dula1 )? Kolik doprovázejících osob je povolených?
 • Akceptuje porodnice porodní plán32 a individuální požadavky rodičky? Je nutné jej zkonzultovat předem?
 • Je možné si k porodu "zamluvit" konkrétního lékaře nebo porodní asistentku? Kolik tato služba stojí? Co když službu nevyužiji?
 • Podporuje porodnice bonding33?
 • Je v porodnici rooming - in3? Je pro všechny pokoje? Sociální zařízení jsou společné na chodbě nebo na pokoji?
 • Je v porodnici možnost nadstandardních pokojů? Kolik tato služba stojí? Je nutná rezervace dopředu? Co když službu nevyužiji?
 • Má porodnice statut "Baby friendly hospital15"?
 • Po kolika dnech bývá obvykle maminka propuštěna z porodnice domů?
 • Má porodnice propracovaný systém, kterým se věnuje poučení žen o správné technice kojení70, koupání, přebalování a ošetřování novorozence?
 • Jaké jsou možnosti návštěv po porodu?

Více o výběru porodnice na modrykonik.cz

Reference

 1. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1691
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s výběrem porodnice

Máš zkušenost s výběrem porodnice?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucifux  13. lis 2021

Porodnice Čáslav

Já mám s Čáslavskou porodnicí vesměs pozitivní zkušenost. Sice u jednoho pokoje šestinedělí není sociální zařízení hned u pokoje, ale to se dá taky přežít. Obzvlášť, když máte na pokoji spolubydlící, která případně dohlédne na vaše mimi. Rodila jsem tam 3krát, dokonce i KP, a to zcela bez komplikací. Vždy jsem narazila na Dr. Provazníka, který je mimochodem i můj gynekolog, takže vše naprosto v pořádku. Co se týče kojení, z novorozeneckého vždy pomohli. Na kuchyňce je volně přístupné müsli, jogurty, ovoce, kafe, kojící čaj. Co si budeme, občas člověk narazí na personál, co je třeba momentálně bez nálady a na ránu a u porodu je to samozřejmě nežádoucí. Ale i já jsem někdy protivná a odnese to první, kdo mi přijde do cesty.
0 poděkování
mamkadvoucapartu  29. dub 2021

Čáslavskou porodnici rozhodně nedoporučuji

Čáslavskou porodnici rozhodně nedoporučuji, pokud jen trochu můžete, jeďte rodit kamkoliv jinam!!! Já sama jsem v ně vložila důvěru po špatné zkušenosti při porodu prvního dítěte v jiné porodnici. Snad nikde jinde neplatí pořekadlo „sliby – chyby a skutek utek“ tak doslova, jako zde. Dojížděli jsme do Čáslavi z docela daleka, téměř tedy celých 9 měsíců, jen pro ještě o moc úděsnější zážitek, než poprvé. Přijeli jsme do porodnice 4 hodiny od začátku kontrakcí, intervaly byly pravidelné, postupně se zkracovaly a kontrakce sílily tak, jak to má být. Napojili mne na monitor a po něm nás poslali na dalších 40 minut do čekárny bez toho, aby mne někdo vyšetřil. Po více než hodině od příjezdu do porodnice mne vyšetřoval samotný primář, který nás poslal domů za příšerných dopravních podmínek ve vánici a -15°C, i když jsem trvala jako druhorodička na tom, že toto poslíčci být nemohou a že určitě rodím – malá byla na světě za 3,5 hodiny od tohoto vyšetření! Domů jel alespoň manžel a já jsem po urgencích mohla zůstat na běžném lůžkovém pokoji. Tam mne nikdo nepřišel zkontrolovat dvě hodiny, i když jsem již křičela bolestí a prosila o vyšetření, že se jistě jedná o porod. Pak tedy konečně opět monitor, po monitoru vyšetření a musíme urgentně na sál, otevřená na 7cm, manžela mi poslali domů, porod do vody, který jsem si přála a proto dojížděla, se „NESTIHNE“ přesto, že jsem v porodnici byla již tři hodiny a stále je přesvědčovala, že rodím.
Jako druhou variantu jsem chtěla epidural na bolesti, taktéž nic, žádné zdravotní protiindikace nebyly. Po 20 minutách žádostí se mi konečně dostalo entonoxu, který po 10 minutách došel a další nebyl. Tolik toho prosím mají pro celou porodnici - na dně láhve. "Věnovala" se mi porodní asistentka, která dávala za vinu mně, že se nestihla příprava a jaksi jí zaneřádím sál (předělaný kumbálek s vybavením možná z roku 1970). Většinu času jsem na sále byla sama a bála se, že dítě vypadne na zem, když budu tlačit, protože jsem na vkus asistentky moc křičela.
Oddělení šestinedělí je zařízené ještě hůř, na maličkém pokoji tolik postelí, že se k nim nevejdou dětské postýlky, do skříně se vejdou věci maximálně půlce pacientek, sestra, co mě přivedla přímo z porodního sálu na mě štěkla, abych si těžký kufr zvedla nahoru do skříně (jinde nebylo místo). Pak jsem si ještě měla 2 hodiny po porodu jít koupit toaletní papír a vložky. Sprcha úplně bez tlaku vody, poporodní poranění si musíte drhnout rukou. Kojit jsem bohužel nemohla ze zdravotních důvodů, dost jsem to obrečela, přesto se mě někdo neustále ptal, proč proboha NECHCI kojit. Personál mi střídavě dával mléko a sladkou vodu - že se mléko nemůže, jak měl kdo směnu.
0 poděkování
verockastan  16. říj 2020

Poptat se přítelkyň nebo se podívat na průvodce porodnicemi

Vlastní zkušenost zatím nemám, ale před výběrem se plánuji pečlivě vyptat všech přítelkyň, které mají porod v porodnici již za sebou. Však co je cennější, než osobní zkušenost? Slyšela jsem také, že na internetu existuje Průvodce porodnicemi, který porovnává informace, které mu dávají porodnice se zkušenostmi od žen, které tam rodily. To mi připadá také prima prozkoumat!
0 poděkování
ladenka  9. pro 2014

Vybrala jsem dobře ...

Porodnici jsem vybírala z několika hledisek. Dojezdová vzdálenost do hodiny od bydliště, možnost přirozeného porodu, kde nebudou zasahovat a zbytečně mě nastřihávat a reference od kamarádek.

Nejbližší porodnici 15 min od domu (Jičín) jsem zavrhla jako první, na internetu se ohánějí prací s porodními plány a přirozenými porody, ale skutečnost je absolutně jiná a každou druhou rodičku rutinně nastřihávají a záporné reference převažovaly ty kladné.

Porodnice Hradec Králové je "továrna na děti", bez osobního přístupu, tu jsem měla ve volbě, pokud bych rodila před 38tt nebo kvůli jiným komplikacím.

Takže konečné rozhodování mělo padnout mezi Jilemnicí a Vrchlabím. Jilemnici si hodně lidí chválilo, ale mě lákal ten vrchlabský přístup k přirozeným porodům a po jejich návštěvě a osobním kontaktu jsem se rozhodla pro Vrchlabí, a to nakonec u obou porodů a nelituji toho.

Porody probíhaly opravdu přirozeně i bez porodního plánu, mohla jsem se volně pohybovat, jíst, pít, využívat všech cvičebních pomůcek, aromaterapii, hudbu, PA nabízela různé úlevové polohy, až jsme našli tu vhodnou. Manžel mohl být celou dobu u mě v civilním "domácím" oblečení, které si přinesl. Polohu pro tlačení jsem si zvolila v kleče na zemi na žíněnce - poprvé opřená o postel, podruhé o porodní stoličku a nikdo s tím neměl problém. Oholená jsem byla z domova, klystýr po mě nikdo nechtěl, nikdo mě nenastřihl. Po porodu jsem měla děti ihned vždy u sebe, okamžitě na břiše a přiložené k prsu a neustále u sebe na pokoji. Porodní asistentky i dětské sestry byly naprosto úžasné. Doktor do porodu prakticky nezasahoval, přišel až na samotné tlačení a pouze z rohu místnosti dohlížel, jestli je vše v pořádku, nakonec jen zkontroloval placentu, zda je celá.

Nevýhody: Farmakologické úlevy od bolesti včetně epiduralu se nedávají, prostě přirozený porod se vším všudy. Na oddělení šestinedělí mi mezi lékaři přišlo, že levá ruka neví co dělá pravá, občas si protiřečili, ale k tomu dojde asi občas všude. A pak vzdálenost 50km od bydliště u nás způsobila, že za mnou rodina přijela pouze jednou, takže mi bylo trochu smutno, že jsem si neměla s kým popovídat.

Ale celkově jsem opravdu ráda, že jsem si vrchlabskou porodnici pro své dva porody zvolila. Třetí dítko sice už neplánujeme, ale pokud by ano, mrzelo by mě, že je zavřená, protože co se týče přístupu k porodům, většina českých porodnic by se od ní mohla hodně učit.
2 poděkování
alveaenerle  8. pro 2014

S výběrem porodnice jsem měla štěstí

Já mám to štěstí, že mám relativně blízko Krnovskou porodnici. Se kterou mám velmi dobrou zkušenost.:)

V těhotenství jsem si ji vybrala hlavně proto, že mým přáním bylo porodit ve vodě, a Krnovská porodnice jako jedna z mála tuto možnost nabízela. Káždý v mém okolí se na mě koukal jak na blázna. Proč chci jezdit tam, když mám Opavskou porodnici jen 20 km od domova a Krnovskou 50 km. S úsměvem jsem všem řekla, že je to jen moje věc. Přítel toto mé rozhodnutí chápal, nebot věděl, že je to pro mě velmi důležité.

Porod do vody se sice nakonec nekonal. Po 30 hodinách jsem souhlasila s těžkých srdcem se sekcí pro nepostupující porod, ale bylo to moje rozhodnutí po dlouhé konzultaci s lékařem, jelikož něco bránilo v postupu miminka. Nikdo mě do ničeho nenutil, nestrašil mě, vše mi bylo krásně vysvětleno a nikdo nedělal nic bez mého svolení. Porodní asistentky byly velmi empatické a nechávaly nám s přítelem soukromí.

Na sále se ukázalo, že malý měl pupečník několikrát omotaný kolem tělíčka, a to ho nepustlo. Nakonec jsem byla ráda, že to tak skončilo, a já diky tomu byla jen lokálně umrtvená a malého jsem měla hned po vyndání u sebe tělo na tělo. Než mě převezli na pokoj, tak ho na své hrudi měl přítel. Po porodu jsem se už druhý den krásně rozkojila, všichni mě jen chválili. Je pravda, že návštevy jsem moc neměla diky větší vzdálenosti, ale zato jsem zase měla klid na kojení a zvykání si na to být maminkou. :)

Libí se mi, že personál respektuje každé přání rodičky a její porodní plán se snaží splnit, jak je to možné. Ke každé přistupují indviduálně a neberou porody jeden za druhým, jak na běžícím páse. Pokud to jde, neodděluji maminku od miminka ani na chvíli, podporují alternativní porody a spolupracují s dulami.

Ještě jedna moje trochu jiná zkušenost byla po příjezdu domů. Bavili jsme se se známým, od kterého jeho manželka rodila o 14 dříve v Opavě, a znal se přímo s primářem. Mezi jeho kamarádským rozhovorem se primář vyjadřoval např. o porodních plánech jako o výmyslu moderní doby a celkově, jak popisoval péči, ze které šlo vidět, že to berou opravdu jen jako práci, jsem byla o to víc ráda, že jsem si stála za svým a jela do Krnova.

Závěrem tedy mohu říct, že jsem vděčná za to, kde bydlím a mám možnost znovu rodit v Krnovské porodnici, kterou můžu jen doporučit. Snad to u dalších dětí stihnem a neporodíme cestou. :D
3 poděkování
katyxq  7. pro 2014

Vybrat dobrou porodnici - v ČR téméř nemožné

Proč? Protože naprostá většina i těch jakože poporujících přirozený porod to v reálu moc nedělá. Je to spíš takové "mazání medu kolem pusy". Jde jim o to nalákat nastávající maminky, nedělají to proto, že by si mysleli, že rodí žena, že by porod měl být úplně nebo aspoň v co nejvíc (rizikové případy) v režii maminky a miminka. Mají potřeby do toho zasahovat (v podstatě neznají 100% přirozený porod, nevědí, jak probíhá, dělají rutinně to, co se naučili, někdy se i nudí a mají potřebu ukázat, jak jsou užiteční).

Ano, nechtěla jsem rodit v brněnských "velkotovárnách na děti" a jeli jsme do Vyškova. Ano, abyla to pro mě lepší možnost. Ale ideální, to rozhodně ne (jak píšu ve svém skoro tři roky starém článku o porodu). Teď jsem znovu těhotná a vážně nevím, kde rodit. V porodnici, no, mám z toho obavy, jestli tam, tak jedině s vlastní PA, která má s porodnicí smlouvu (jenže stejně má konečné slovo domovský personál porodnice :-N). Doma, hm, toho se trochu bojím a nemám ani podporu manžela.

Takže volám, sakra, proč tu neexistují porodní domy? To by byla pro mě ideální volba.
11 poděkování
apacheee  3. pro 2014

Výběr porodnice je velmi důležitý

Asi jsem nebyla úplně "normální" prvorodička, která si přeje jen to, aby byl porod rychlý a bezbolestný. Snila jsem o co nejpřirozenějším porodu - jak se ukázalo, jen málokterá porodnice ochotná tak porod chápat. Nakonec se vše ještě zkomplikovalo tím, že Eliášek stále zůstával v poloze Kp. Výběru porodnice jsme s manželem věnovali hodně času a rozhodně nelitujeme. Nakonec jsme navštívili 3 porodnice, z nich jedna (Jičín) byla pro naše představy absolutně nemožná, další by byla dobrá, pokud by malý nebyl v poloze KP (Jablonec) a třetí to vyhrála na plné čáře ve všech směrech (Ústí nad Orlicí).
1 poděkování
andrejka_86  1. pro 2014

Porodnice podle vzdálenosti od rodiny

Výběr porodnice byl u mě velmi jednoduchý, vybírala jsem si takovou, kterou mám blízko svého domova. Důvodem nebyla rychlost přesunu mezi domovem a porodnicí, ale také, aby to rodina neměla potom za námi na oddělení šestinedělí daleko. Vzhledem k tomu, že všichni bydlí ve Frýdku-Místku, tak to u nás "vyhrála" místní porodnice.
0 poděkování
pablinka  1. pro 2014

Jak jsem vybírala porodnici - resp. porodnice

U prvního dítěte jsem se nechala zviklat okolím, kdy mi každý tvrdil, že nejlepší je jít tam, kde to bude pro dítě nejlepší a kde mi i jemu pomohou, pokud by se cokoli dělo. Výsledkem bylo to, že jsem se dostala do velkotovární porodnice, kde bylo vše jak na běžícím pásu. Cítila jsem tu jistou neosobnost, nadřazenost, autoritativnost, která se do jisté míry odrazila i na náročném průběhu mého prvního porodu a určitě i na počátečních problémech s kojením. Jednoduše jsem potřebovala citlivý, nebo alespoň lidský přístup, kterého se mi zde nedostávalo.

Druhé dítě už jsem jela porodit tam, kde jsem cítila, že to bude lepší. Zvolila jsem porodnici menší, cca 20 km od mého bydliště, avšak vyhlášenou svým osobním přístupem a skutečným baby friendly chováním. Tady bylo vše jiné už od příjmu. Porod úžasný, pobyt na oddělení šestinedělí také.

Každá rodička by si tedy měla zvážit, co je pro ni osobně nejdůležitější. Většinou jdou proti sobě 2 argumenty:
1. rodit v porodnici, kde mohou poskytnout tu nejlepší možnou péči (neonatologie apod.), avšak s těmi vztahy a přístupem už to bude trochu horší
2. rodit v porodnici, která upřednostňuje osobní přístup a individuální péči, ale v případě nutnosti se dítko (případně i matka) musí odvést do větší porodnice, kde mají lepší vybavení

U druhého porodu toto dilema vyřešil fakt, že ženy, které bydlí ve vesničkách a městech v okolí té menší přátelské porodnice, tam jezdí rodit automaticky a nejednou dalších 20 km dále kvůli "co kdyby se něco stalo".

Každé vyhovuje něco jiného, já po zkušenosti s prvním porodem zjistila, co nevyhovuje mně (a může mít tím pádem negativní vliv na průběh porodu i na celé šestinedělí) a co mi naopak pomáhá. Výběr porodnice je tedy určitě dobré nepodceňovat.
1 poděkování