Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nedonošené děti

4 zkušenosti

Nedonošené děti nebo také předčasňátka, či předčasně narozené děti jsou děti narozené před ukončeným 37. týdnem těhotenství29 s porodní váhou je nižší než 2,5 kg. Donošené děti se narodí v termínech od 38. do 42.týdne těhotenství.
Nedonošené děti

Děti se mohou narodit předčasně, protože nejsou zralé nebo v děloze3 strádají a trpí určitým nedostatkem. Pokud dítě strádá a trpí nedostatkem výživy nebo kyslíku, záleží na lékaři a výsledcích o průtoku krve pupečními cévami, zda bude těhotnenství24 předčasně ukončeno. Nedonošené dítě není obvykle připraveno na svět mimo matčinu dělohu. Některé jeho životně důležité orgány nemusí fungovat na optimální úrovni. Některé nemusí být připraveny na svou činnost vůbec.

Rozhodne-li se lékař k předčasnému porodu, je rodička1 převezena do perinatologického centra. Po porodu jsou děti odvezeny na novorozeneckou JIP4, kde je o ně postaráno specializovaným týmem lékařů a sestřiček.

Šance a rizika předčasně narozených dětí

Pokud se Vám narodilo předčasňátko, věřte, že nejste sami. Každý rok se na světě narodí asi 12 900 000 předčasňátek, což představuje 10% ze všech narozených dětí. Nejvíce předčasných porodů je v Africe - 11,9%. Evropa se naopak drží na nejnižší příčce, kdy se předčasně narodí jen 6,2%.
Nedonošené děti

Od 24.týdne těhotenství26 má dnes dítě velkou šanci na přežití a to hlavně díky intenzivní lékařské péči. 24.týden je považován za hranici přežití, kdy má dítě šanci na plnohodnotný život. Od 28.týdne jsou šance na přežití až 95%. Čím dříve se dítě narodí, tím vyšší je riziko trvalých následků, které si ponese. Z většiny předčasně narozených dětí ale vyrostou zdraví jedinci.

Děti, které se narodily mezi 32. a 37. týdnem těhotenství, doběhnou velmi rychle donošené děti a brzy se od nich ani neliší. Děti, které přišly na svět mezi 28. a 31.týdnem těhotenství jsou v porovnání s donošenými jedinci ve vývoji často pozadu, ale nakonec je ve většině případů doběhnou, ne-li předeženou.

Ve vývoji dítěte může nastat situace, že se extrémně nedonošení jedinci nevyvinou dostatečně natolik, aby dosahovali úrovně zdravých jedinců. Současná medicína je ale natolik vyspělá, že se lékaři, ať už neonatologové, neurologové, psychologové či rehabilitační pracovníci snaží těmto dětem maximálně pomoci a procento takto narozených dětí je co nejmenší.

Potíže nedonošených dětí

Nedonošené děti

  • problémy s dýcháním - díky nedstatečnému vývoji plic, postihuje výrazněji novorozence7 do porodní váhy 2000 g, kteří dýchají pomocí kyslíkových přístrojů.
  • problémy s udržením tělesné teploty - k jejímu udržení pomáhají dítěti inkubátory nebo metoda klokánkování3. Délka pobytu dítěte v inkubátoru je závislá na více faktorech. Vyhřívaná lůžka tvoří přechodnou stanici mezi inkubátorem a dětskou postýlkou22.
  • problémy s výživou a kojením70 - děti jsou ze začátku napojeny na výživu do žíly, později se přechází ke krmení mateřským mlékem7 alternativními metodami (ne kojeneckou lahví, protože kazí techniku kojení) a na kojení z prsu - více ve článku Kojení předčasně narozených dětí10
  • nízká ochrana před infekcemi - k posílení imunitního systému dítěte je dobré jej krmit mateřským mlékem a dbát zvýšené, až úzkostlivé hygieny.

I když ještě nejsou děti zralé k odpojení od přístrojů, je možné je dát matce do náruče - tzv. Klokánkování3.

Nedonošené děti a lékaři

Předčasně narozené děti vyžadují po propuštění z nemocnice pravidelné kontroly a podrobné sledování jejich vývoje. Časem se předčasně narozené děti vyrovnají svým vrstevníkům.

Děti během prvního roku svého života navštěvují pravidelně neurologa, cvičí a rehabilitují. U některých dětí dochází také k pravidelným kontrolám zraku a sluchu.

Korigovaný věk

Korigovaný věk dítěte se hodnotí dle původního termínu porodu74 a ne podle data narození předčasně narozeného dítěte (například když se dítě narodí o 2 měsíce dříve, je ve 4 měsících života hodnoceno jako by mělo teprve 2 měsíce).

Oblečení pro nedonošené děti

Oblečení pro nedonošeňátka jsou k sehnání ve specializovaných obchodech už od velikosti 38. Běžně k sehnání už bývá velikost 50 a výše.

Kojení předčasně narozených dětí

Podívej se na samostatný článek: Kojení předčasně narozených dětí10.

Umělá mléka pro předčasně narozené děti

Pre BEBA preemie
Pre BEBA discharge
Pre France Lait
Nutrilon 0 Nenatal
Nutrilon 1 Nenatal

Video: Jakub a Ondřej - jejich první rok

Více o nedonošených dětech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.babyfirst.com/
  2. http://rodina-deti.doktorka.cz/co-kdyz-se-mi-narodi-nedonosene-dite/
  3. http://www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/nedonosenych-deti-pribyva-vyzaduji-zvlastni-peci
  4. http://www.familienplanung.de/index.php?id=fruehgeborenes-chancen-risiken
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s nedonošenými dětmi

Máš zkušenost s nedonošenými dětmi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
marketmilly
18. črc 2019

Naše Kristýnka

Dobrý den, jsem tu nová, jmenuji se Markéta a je mi 38 let. Před více než dvěma lety jsme přišli o miminko. Byla sem v 17. týdnu těhotenství a miminko se uškrtilo na pupeční šňůře v 15. týdnu. Musela jsem chlapečka porodit. Bylo to pro nás moc těžké. Potom jsem prodělala 5 samovolných potratů. Když už se nám podařilo těhotenství udržet, tak mi bylo od začátku strašně zle a od 20. týdne se mi dost zvyšoval tlak. Než jsem porodila, brala jsem 5 prášků denně na tlak.

Doktor nám řekl, že je to holčička a hned jsme věděli, že to bude Kristýnka. Měla jsem velké bolesti zad a po pár metrech jsem si musela bolestí kleknout. Chodila jsem na kardiologii na holtr. Bylo to dost náročné, plus mám doma ještě dvě děti. Šla jsem k lékaři na kontrolu v 30+2 a ten mi udělal ultrazvuk, cítila jsem, že je něco špatně. A doktor mi řekl, že je o 14 dní menší, a že mě musí poslat do Motola. V Motole mi řekli, že je menší o měsíc, a že odpovídá 26. týdnu. Chtěli si mě tam nechat, ale já jsem nechtěla. Udělali mi na oddělení monitor a přístroj nezaznamenal srdíčko. Doktorka říkala, že musím okamžitě na sál. Udělali mi akutní císařský řez. Moc jsem se bála, že o ni přijdeme. Narodila se 15.3. 2019 a termín porodu byl až 22.5 2019, s váhou 990 gramů. Vůbec jsem nevěděla, jak to s ní je, jen to, že je na JRP v inkubátoru.
Přítel za mnou přišel druhý den a ukázal mi fotku. Když jsem ji vyděla, rozbrečela sem se, ale byla jsem vděčná, že žije. Bylo těžké za ní chodit a takhle ji vidět. Ze začátku nechtěla vůbec ani moje mlíčko, ubývala na váze. Když začala konečně přibírat, byla to pro nás naděje, že to zvládne. A zvládla to. Teď už váží 3600 gramů a měří 50 cm. Je to náš malý zázrak.
0 poděkování
monca_hola
27. črc 2015

Extrémně nedonošené děti

Je pravda, že zdravotnictví udělalo velký krok dopředu. Česká republika má nejmenší úmrtnost novorozenců do 1 týdne, počet předčasných porodů patří také mezi nejnižší a zdrav. péče předčasně narozených miminek je skvělá.

Mám známé, co porodily dokonce ve 24tt a miminka jsou zdravá po všech stránkách. Samozřejmě je to hodně náročné, jak pro dětátko, tak pro rodiče. :-(
0 poděkování
mitote
16. pro 2014

Extrémně nedonošené děti

Nesouhlasím s větou: "Extrémně nedonošené děti se jen zřídka vyvinou jako zdraví jedinci." V posledních letech už to dávno neplatí.

Znám mnoho extrémně nedonošených dětí, kteří jsou toho příkladem. Samozřejmě rizika a prognózy jsou nepopíratelné, ale naopak je čím dál více extrémně neodnošených děti, které jsou ve 2 letech vyloučeny z jakéhokoliv sledování s tím, že jejich vývoj je naprosto v pořádku. Právě proto jsou i děti sledovány neurologem, psychologem a dalšími odborníky, aby se předešlo jakýmkoliv odchylkám od vývoje. Nemluvě o tom, že touhle větou jen děsíte jiné maminky, které takto brzký porod také potkal.

Moje dcera je toho příkladem, narozená ve 25. týdnů s porodní váhou 680g, naprosto zdravá, vývojově vše dohnala, z pohledu psychologa je napřed.
8 poděkování
vanisovi
17. čer 2014

Dvě zlatíčka a obě dříve

Dobrý den maminky,

jsem maminkou dvou velmi rozjívených čertíků :D První syn se mi narodil v březnu 2010, v sobotu dopoledne, ve 32+2.tt s váhou 1780 gramů a 44 cm. Jelikož jsem měla zdravotni problémy, stihli mi píchnout injekce s kortykoidy a Štěpánek sám dýchal a v inkubátoru byl jen na dohřívání. Na neonatologickém oddělení v Českých Budějovicích se nám dařilo dobře. Sestřičky nám vše vysvětlily, naučily nás cvičení Vojtovy metody a po 19-ti dnech jsme šli domů :D Propouštěli nás s váhou 1920 gramů a 45 cm všechno oblečení nám bylo moc velké, tak jsme museli sehnat oblečení ve velikosti 43, 44 a 46 a už bylo odbře. Dál už jsme nějak problémy zvláštní neměli, akorát nás déle očkovali až podle korigovaného věku. Štěpánkovi se nechtělo moc mluvit, takže ve třech letech v březnu používal jen zvuky, ale v září nastoupil do školky a v srpnu před nástupem už mluvil krásně a teď je to jeden z nejvíce upovídaných dětí ve školce :D

Druhý syn, Matyášek, se narodil v říjnu 2011 a nrodil se také v sobotu dopoledne a také 32+2.tt. Na neonatologii v Českých Budějovicích si z toho pan primář dělal legraci. Průběh byl skoro stejný, ale bylo to ztížené tím, že mi tři dny před porodem dávali krev a ve výsledku se Matýsek narodil a potřeboval nostrilky, aby to udýchal. Narodil se císařským řezem a z Budějovic nás pustili po 28-mi dnech. Při narození měl Matýsek 45 cm a vážil 2080 gramů. Při propuštění jsme měli 2210 gramů a měli jsme velikost oblečení 46.

Já bohužel vím, že teď, když se snažím v novém životě o poslední miminko, že na 80% se narodí dítě opět předčasně, ale dnešní medicína a za mě lidi na neonatologii v Českých Budějovicích odvádí výbornou práci, tak se toho tolik nebojím a hlavně, už jsem si tim prošla po druhé a i to podruhé už bylo jiné, necítila jsem tolik strachu a bylo to bez paniky, byl tam jen ten "zdravý" strach, aby miminko vše zvládlo.

Přeji všem maminkám silné nervy a mnoho zdravíčka a štěstíčka pro mrňousky.

Kristina Vanišová
2 poděkování