Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
marketmilly  18. črc 2019

Naše Kristýnka

Dobrý den, jsem tu nová, jmenuji se Markéta a je mi 38 let. Před více než dvěma lety jsme přišli o miminko. Byla sem v 17. týdnu těhotenství a miminko se uškrtilo na pupeční šňůře v 15. týdnu. Musela jsem chlapečka porodit. Bylo to pro nás moc těžké. Potom jsem prodělala 5 samovolných potratů. Když už se nám podařilo těhotenství udržet, tak mi bylo od začátku strašně zle a od 20. týdne se mi dost zvyšoval tlak. Než jsem porodila, brala jsem 5 prášků denně na tlak.

Doktor nám řekl, že je to holčička a hned jsme věděli, že to bude Kristýnka. Měla jsem velké bolesti zad a po pár metrech jsem si musela bolestí kleknout. Chodila jsem na kardiologii na holtr. Bylo to dost náročné, plus mám doma ještě dvě děti. Šla jsem k lékaři na kontrolu v 30+2 a ten mi udělal ultrazvuk, cítila jsem, že je něco špatně. A doktor mi řekl, že je o 14 dní menší, a že mě musí poslat do Motola. V Motole mi řekli, že je menší o měsíc, a že odpovídá 26. týdnu. Chtěli si mě tam nechat, ale já jsem nechtěla. Udělali mi na oddělení monitor a přístroj nezaznamenal srdíčko. Doktorka říkala, že musím okamžitě na sál. Udělali mi akutní císařský řez. Moc jsem se bála, že o ni přijdeme. Narodila se 15.3. 2019 a termín porodu byl až 22.5 2019, s váhou 990 gramů. Vůbec jsem nevěděla, jak to s ní je, jen to, že je na JRP v inkubátoru.
Přítel za mnou přišel druhý den a ukázal mi fotku. Když jsem ji vyděla, rozbrečela sem se, ale byla jsem vděčná, že žije. Bylo těžké za ní chodit a takhle ji vidět. Ze začátku nechtěla vůbec ani moje mlíčko, ubývala na váze. Když začala konečně přibírat, byla to pro nás naděje, že to zvládne. A zvládla to. Teď už váží 3600 gramů a měří 50 cm. Je to náš malý zázrak.
0 poděkování
monca_hola  27. črc 2015

Extrémně nedonošené děti

Je pravda, že zdravotnictví udělalo velký krok dopředu. Česká republika má nejmenší úmrtnost novorozenců do 1 týdne, počet předčasných porodů patří také mezi nejnižší a zdrav. péče předčasně narozených miminek je skvělá.

Mám známé, co porodily dokonce ve 24tt a miminka jsou zdravá po všech stránkách. Samozřejmě je to hodně náročné, jak pro dětátko, tak pro rodiče. :-(
0 poděkování
mitote  16. pro 2014

Extrémně nedonošené děti

Nesouhlasím s větou: "Extrémně nedonošené děti se jen zřídka vyvinou jako zdraví jedinci." V posledních letech už to dávno neplatí.

Znám mnoho extrémně nedonošených dětí, kteří jsou toho příkladem. Samozřejmě rizika a prognózy jsou nepopíratelné, ale naopak je čím dál více extrémně neodnošených děti, které jsou ve 2 letech vyloučeny z jakéhokoliv sledování s tím, že jejich vývoj je naprosto v pořádku. Právě proto jsou i děti sledovány neurologem, psychologem a dalšími odborníky, aby se předešlo jakýmkoliv odchylkám od vývoje. Nemluvě o tom, že touhle větou jen děsíte jiné maminky, které takto brzký porod také potkal.

Moje dcera je toho příkladem, narozená ve 25. týdnů s porodní váhou 680g, naprosto zdravá, vývojově vše dohnala, z pohledu psychologa je napřed.
9 poděkování
vanisovi  17. čer 2014

Dvě zlatíčka a obě dříve

Dobrý den maminky,

jsem maminkou dvou velmi rozjívených čertíků :D První syn se mi narodil v březnu 2010, v sobotu dopoledne, ve 32+2.tt s váhou 1780 gramů a 44 cm. Jelikož jsem měla zdravotni problémy, stihli mi píchnout injekce s kortykoidy a Štěpánek sám dýchal a v inkubátoru byl jen na dohřívání. Na neonatologickém oddělení v Českých Budějovicích se nám dařilo dobře. Sestřičky nám vše vysvětlily, naučily nás cvičení Vojtovy metody a po 19-ti dnech jsme šli domů :D Propouštěli nás s váhou 1920 gramů a 45 cm všechno oblečení nám bylo moc velké, tak jsme museli sehnat oblečení ve velikosti 43, 44 a 46 a už bylo odbře. Dál už jsme nějak problémy zvláštní neměli, akorát nás déle očkovali až podle korigovaného věku. Štěpánkovi se nechtělo moc mluvit, takže ve třech letech v březnu používal jen zvuky, ale v září nastoupil do školky a v srpnu před nástupem už mluvil krásně a teď je to jeden z nejvíce upovídaných dětí ve školce :D

Druhý syn, Matyášek, se narodil v říjnu 2011 a nrodil se také v sobotu dopoledne a také 32+2.tt. Na neonatologii v Českých Budějovicích si z toho pan primář dělal legraci. Průběh byl skoro stejný, ale bylo to ztížené tím, že mi tři dny před porodem dávali krev a ve výsledku se Matýsek narodil a potřeboval nostrilky, aby to udýchal. Narodil se císařským řezem a z Budějovic nás pustili po 28-mi dnech. Při narození měl Matýsek 45 cm a vážil 2080 gramů. Při propuštění jsme měli 2210 gramů a měli jsme velikost oblečení 46.

Já bohužel vím, že teď, když se snažím v novém životě o poslední miminko, že na 80% se narodí dítě opět předčasně, ale dnešní medicína a za mě lidi na neonatologii v Českých Budějovicích odvádí výbornou práci, tak se toho tolik nebojím a hlavně, už jsem si tim prošla po druhé a i to podruhé už bylo jiné, necítila jsem tolik strachu a bylo to bez paniky, byl tam jen ten "zdravý" strach, aby miminko vše zvládlo.

Přeji všem maminkám silné nervy a mnoho zdravíčka a štěstíčka pro mrňousky.

Kristina Vanišová
2 poděkování